Film inšpirovaný skutočným príbehom jedného z najväčších vojvodcov svojej doby, nikým a nikdy neporazeným Jánom Žižkom z Trocnova, ktorý sa stal vďaka svojim činom legendou. (Magic Box)

cpt.Lynch

Čekal jsem od tohoto filmu ledasco, respektive že to bude velký průšvih, ale nakonec to není úplně špatný film. Naopak, je docela dobrý. Zásadním problémem je, že Jákl nevím co má točit. 1) Chce film o české historii a tu docela dost mrští. A tím myslím dost nasere velkou část českého publika. Lstivě si vybírá etapu z Žižkova života „o které se málo ví“, ale zas tak málo se o ni neví. Mimo jsou klasicky i zbraně, zbroj a často i lokace (zvíkovská vyhlídková terasa?? wtf 2) Zároveň chce točit blockbuster, ale to nejde dělat s 50 komparzisty a běháním po lese. A tím bohužel nezískal publikum americké. Ono se tam vlastně furt běhá po lese, jako by Žižka nebyl ani vojevůdce, ale orientační běžec. Z občasných vykrádaček Statečného srdce je až smutno. Snaží se západnímu publiku představit nejvýznamnějšího vojevůdce střední Evropy 15. století, ale Žižka z toho vyleze jako sice slušný rváč a bojovník, ale to je tak všechno. Ano, z historického hlediska v téhle etapě svého životy byl pravděpodobně takový – lapka/žoldák, ale to co je na něm 1000x významnější je jeho etapa vojevůdce. Jasně, natočit film o této etapě by stálo minimálně 10x více… Ben Fostr prd hraje. Celkově tam chce Jakl dostat všechno a výsledek je pak taková matlanice: Václav 4, Zikmund, boj o českou korunu, papežské schizma, císařská koruna, vliv Rožumberů, jakési odbojové hnutí vesničanů??, válečný vůz, chorál božích bojovníků, Trocnov, kumány a spousta dalšího… no kdo zná českou historii, bude jen nasraný, cizinec asi nebude moc chápat motivace postav a o co jim vlastně jde. Choreografie šarvátek slabší, ale ta brutalit se musí ocenit. Ach jo, mít to menší ambice a možná to nebýt o Žižkovy, ale nějaké méně exponované postavě, mohlo to být fakt dobré. Ale ta snaha se musí ocenit a přes veškerou kritiku ta není úplně špatný film. ()

blackJag

"SMRT PŘINÁŠÍ ŽIVOT." Jákl nepřekvapil, bohužel, vlastně jde o slušné zklamání - s hereckým ansámblem a rozpočtem, s kterým se všude chválil, maximálně tak promarněný potenciál víc, než cokoliv jiného. Nevadí mi, že jde o Žižkův vyfabulovaný origin, ve kterém se sbližuje s Rožmberkovou milou (ostatně ani William Wallace určitě nelaškoval s princeznou Izabelou), nevadí mi ani, že to není o tříštění se rytířů v plné zbroji o vozovou hradbu (v tomto ohledu je závěr filmu jako flusnutí do ksichtu), vadilo mi, že je to tak slabě a zmateně napsané, že ani tohle zjednodušené pojednání o středověké lesní partyzánštině není možné si užít, protože nebyly k dispozici schopnosti, které by tento zážitek zprostředkovaly. 40% ()

drackula

Najviac filmu ublížil fakt, že bol o legendárnom vojvodcovi. A tohto aspektu sa dočkáme minimálne. Škoda, že záverečných 10 sekúnd nebolo natiahnutých aspoň na 10 minút. Historické reálie sú často iba mätúce a musel som sa fakt sústrediť aby som pojal kto je kto. Na druhú stranu to zase nie je len zbesilé behanie po lese. Ako stredoveký príbeh to funguje skvele. Kamera sa nebojí krvavých detailov a prostredie je dostatočne surové a špinavé. Herecké obsadenie bolo skvelé, škoda len, že nebolo v niektorých momentoch efektívnejšie využité. Film to nebol úplne zlý, ale nemám po jeho zhliadnutí pocit, že Žižka bol niekto výnimočný - čo v reále bol. 60% Netflix ()

Mysa

Na tento film jsem šel už jen z principu, že je to konečně zajímavý český velkofilm, na rozdíl od těch tuctových, hloupých a nevtipných českých komedií, kterých každý rok vznikne miliarda. A můžu říct, že film nezklamal, moc jsem nevěděl, co mám čekat, ale bylo to milé překvapení. Středověk jako období patří k mým nejoblíbenějším a tady je středověk vyobrazen skvěle, surové a hnusné období, kdy se každý chce dostat k moci a je jedno, že cesta k ní vede přes mnoho ztracených životů. Taktéž jsem byl zvědav, jak zde bude zpracována Žižkova vynalézavost a bojeschopnost a opět je to skvělé, všechno, co vás vaše učebnice dějepisu naučily a víc. Co musím uznat je, že akce je místy dost nepřehledná a chaotickými střihy se zde rozhodně nešetří. Čím se nešetří je taky brutalita, která k tomuto období jednoduše patří. Další mínus jsou možná postavy, které jsou docela ploché a příběh není taky žádná sláva, ale zase tady je jedno další velké plus, kinematografie. Ten film vypadá nádherně a české scenérie zde krásně vynikají. Není to rozhodně perfektní film, to vůbec, blíží se spíše k průměru, ale neskutečně oceňuji snahu vytvořit něco velkolepého v tomto malém českém rybníčku a pokud budou v tuzemsku vznikat podobné filmy, tak je možné, že se jako Česko konečně někam dostaneme. ()

Anet21

⚪Veľmi ma mrzí, že to nedopadlo dobre, aj preto, že na Jákla mám slabosť, keďže pôsobí ako pohodový sympatický človek a aj ako režisér má víziu. Čo ale z toho, keď výsledok vyzerá takto slabúčko?⚪Celá forma in medias res v tomto prípade nie je najšťastnejšia, motá sa v nej aj domáci divák, nieto ešte zahraničný, ktorý o Žižkovi doteraz nepočul, všetko sa zdá príliš skratkovité, akoby sa hľadali cesty ako všetko zobraziť a ,,odbyť" čo najľahšie. Aj obsadenie svetových hercov je na pováženie, až sa ponúka úvaha, či sa niečo podobné nedalo nakrútiť aj s našimi domácimi hercami  a nedopadlo by to rovnako. (Ale Schweiger ako Rosenberg fajn, tiež M. Goode ako Žigmund asi castingovo najlepšia voľba)⚪Atmosféra stredoveku sa čiastočne, ako-tak vystihnúť podarila, no aj tak je na zamyslenie, ako je možné, že hnusný, špinavý stredovek sa podarilo lepšie zachytiť napr. v 70 rokov starej Markéte Lazarovej, ale nie v modernom diele, ktoré na to má prostriedky a vybavenia. Záhada.⚪Kamera a výprava nie je zlá, i keď bitky sú neprehľadné a aj efekty v nich nezaujmú (padajúce kamene či roztlačená ruka vyzerajú ako z nejakej českej rozprávky). Ako český veľkofilm s najväčším rozpočtom film naozaj nepôsobí, a odmyslieť si všetky tie formálne nedostatky, hlavným problémom je scenár - zbytočne prefabulovaný, taký, aby sa zapáčil americkému publiku, viac romanca ako vojnová historická žánrovka, zdĺhavý a vlastne nudiaci už v polovici. Pritom oveľa zaujímavejšie by bolo zameriavať sa na husitskú časť dejín, ktorá by mohla ponúknuť aj priestor pre zaujímavé bitky, aj ,,politické pletichárstvo." Ale Jákl sa rozhodol inak.⚪Ešte mi nedá sa nevyjadriť ku konzistencii - všetky historické mená sú tu prevedené do anglickej jazykovej podoby, ale Jan Žižka sa vyslovuje klasicky česky, to isté v kostole, na českej bohoslužbe je kázeň v angličtine, ale následne ,,Ktož sú boží bojovníci" je spievaná v češtine, je to konzistentné a potrebné? Veď v Amerike je to asi každému divákovi ukradnuté, či to zaznie česky. Nevraviac o rôznych logických nezmysloch, o ktorých sa radšej nerozpisovať.⚪Na to, koľko sa na film lákalo a aká mediálna kampaň sa mu robila pôsobí skôr prostoducho, a je otázne, či vôbec slúži ako akási pocta samotnému Žižkovi. Škoda.⚪ ()

jefff

Kritiku nejdražšího českého filmu v režii Petra Jákla moc nechápu. Jasně. Chyby tu jsou (nepřehledná akce je tou největší), ale po řemeslné stránce jde o velice vyspělé dílo. Atmosféra je syrová, hudba skvělá a příběh je sice jednoduchý, ale jasný a napínavý. Foster skvělý, výborný byl i záporák Roland Møller. Škoda, že větší prostor nedostali králové Roden/Goode. Závěr se sborovým zpěvem je mrazivě nádherný. ()

blackkocour

Učitelé dějepisu. Abych se přiznal, vůbec se mi do toho nechtělo, ale kurva, dal bych si říct od rodáka z Trucnova, moje prdel by poznala středověk, jeho spíchlé oko musí mít sexy jizvu. Nesnáším filmy se středověkou tématikou, což zapříčinilo samotné Game of Bones, kdy mně ta přehypenost už otrkávala ne jeden ušní bubínek, a neskonalou nudou. Na dějepisu jsem při českých dějinách, dával asi stejně tolik pozoru jako při fotbalovém utkání, a jestli z několika neřestí Jana Lucemburka bylo šoustat na popravišti paní É Přemyslovnu, aby z toho byl maximálně potrat Zimkund, mi opravdu hlava nebere. A třeba se pletu, takovým cypovinám hovno rozumím. Stačí mi vědět, že ten kdo se tiskne na sto koruně je sám Carl IV. taktéž známý jako nejlepší středověký rapper široko daleko, Alchemist Dre nebo 50 šilinků mu nesahaj ani po kotníky. K filmu nemám asi co vytknout, samotnou historii Jana Žižky neznám, bo nejsem velký čtenář, a ani ten íqvéonanista. Jako česky blockbuster s typickým rysem hollywoodských klišé melodramat a rodinných či vztahových hovnot, celkem v pohodě. Při pročítání odpadních komentářů mě dostala pasáž, proč Žižku hraje amík. Hele, tak to máš celkem buřta, protože really, v Braveheart postava Mela Gibsona byla skot, přitom herec je z New Yorku, a můžeme být rádi, že Žižku zase nehraje černoch. Pro fanoušky Dana Vávry a Kingdom Come povinná četba. POV: 6.7.1415 v Kostnici; Jan Hus:  ()

Ironfood

Vizuální stránka není špatná, ale scénář je naprostá slátanina plná nelogičností, chaosu a nejasné motivace postav a zároveň bez jakéhokoliv zajímavějšího nápadu. V důsledku toho už jsem v závěru moc netušil, kdo, s kým a proč vlastně bojuje, a upřímně řečeno, bylo mi to  srdečně jedno. Když už se Jákl rozhodl umístit děj před začátek husitské éry, čekal jsem, že to bude nějaký komornější příběh z Žižkovy lapkovské kariéry. To by podle mě fungovalo mnohem lépe, než cpát tam vysokou politiku, naprosto nevěrohodnou romanci s příbuznou francouzského krále a křečovité odkazy na budoucí husitské hnutí. ()

Bernhardiner

Byl to jediný "český" film, který Turkish Airlines ve svém zábavní palubním portálu nabízely. Upřímně vzato, ten čas bych asi dokázal na zemi využít líp. Příběh je zcela vycucaný z prstu a nepříliš záživný, ale aspoň se dozvíme, jakým způsobem se dle názoru kaskadéra Jan Žižka zbavil prvního oka, a zabavíme se u některých soubojů. Herecké výkony jsou vcelku průměrné, jak se má hrát, když není moc co. Kamera a dobová atmosféra je tu celkem slušná. Největším plusem snímku asi je, že se aspoň pár Amíků dozví, kdože to byl Jan Žižka. A když se nic jiného nedá dělat, ty dvě hodiny se u toho ztratit dají. 50 % ()

psychoJoa

Je to film plný překvapení. Je to dobrý film, poctivý ba vymazlený. Z některých scén se tají dech, přitom nechybí emoce, humor nebo i krapet dobové názornosti. Hudba je nekompromisní, podmanivá… kdo sú boží bojovníci se neobejdou bez husí kůže. Obsazení překvapuje s každou další novou postavou, české tváře je radost vidět. Historicky je děj chytře zasazen mimo nám dobře známé události, takže “nekazí” dějiny. Co je však hlavní… že jsem hrdá na to, že tento film vznikl pod rukama Čechů. Jsem hrdá na tento nový skvost české kinematografie. Kvůli tomu všemu se nebojím říct, že je to prozatím nejlepší film roku a přitom si nejsem jistá, jestli by jej z tohoto postu u mě kdo dokázal sesadit. Jsem dojatá, to chce Oscara! Hvězda navíc pak patří využití symboliky českého království - lvu.  P.S. Film nebyl bez chyb, ale získal si mě natolik, že jsem neměla chuť ani potřebu se v nich šťourat. A o to jde! ()

kenkaku

To je zase patálie… co to bylo? Film se odehrává okolo roku 1405, tedy celkem slušných pár let před tím, než blafnul nás první kosmonaut, což podle pravěké báje spustilo husitské války (řekněme tedy 20 let před). V dané době byl Žižka tak nějak spíš místní bandita než velký vojevůdce. Nemluvě o tom, že z daného období se o něm nic moc detailního neví. Nic co by mohlo dělat solidní podklad historického filmu, spíš dává brutální volnost fantazii scénáře (a že ji hodně využívá), reálně se totiž opírá prakticky jen o jeho soukromou válku s Rožumberky (alespoň víme dle Jákla proč :)). Dál příběh samotný. I když se to jmenuje Žižka, je to prakticky vedlejší postava (I když je pořad na plátně). Kostra je spíš o Václavu IV. Nosná linka je o jeho snaze stát se císařem (a nenechat se sebou vyjebat Zikmundem). Co mě doslova vytočilo, byla ta idiotská snaha vlést do zadku Hollywoodským tabulkám a bez prdele ve filmu vystupuje skupina černochů a asiatů… kdyby ty peníze za to řiťolezectví byly alespoň vidět. Co taky Jáklovi úplně nejde, je natočit přehlednou akci. Ta ruční rozklepaná kamera, debilní detaily a zmatek je (obzvlášť na začátku) dost otravná záležitost. Co drží film nad vodou je zahraniční herecká sestava (100%) a Karel Roden. Česká sestava (jako zbytek) je dost zoufalost. To divné přehrávání je vedle zahraničních herců hodně vidět. Když to sumarizuju. Historická volnost mi vcelku nevadí, retardovaná diverzita stála film hvězdičku, je to jednoznačně lepší než nedávný Poslední souboj, zpracování pokulhává… film sám o sobě je max na průměr (***), ale v konfrontaci s okolnostmi si zaslouží nadprůměr (****). Stručná a trefená recenze Djkoma. ()

MartinS96

Pro českého diváka jeden z nejočekávanějších, pandemií odsouvaných filmů, konečně dorazil do kin a je tak možné udělat si obrázek o zdaleka nejdražším filmu české produkce. Vzhledem k tomu, že už se nějakou dobu snažím vyhýbat trailerům, na akci založených filmů, upřímně jsem netušil co od toho čekat. Historické filmy, přestože na přelomu tisíciletí dokonce vyhrávaly Oscary, se dnes již skoro netočí, když ale nějaké vzniknou, patří nejen k tomu nejlepšímu z daného roku, ale zároveň paradoxně i k těm největším finančním propadákům. I přes tento několikrát potvrzený fakt, Petr Jákl vyrazil do boje vstříc silné dávné i nedávné konkurenci, ale i s vidinou, že se jeho počin nejspíše v kinech nezaplatí. Co víc, natočil ho o českém vojevůdci, v české zemi a nejen naši filmografii tak chtěl přiblížit, obsazením světových hvězd celému světu. I přes zmíněný, na české poměry astronomický rozpočet, je z filmu na první pohled patrné, že jeho velká část padla právě na honoráře těchto hvězd, což svým způsobem film jako takový automaticky vyřadilo z boje s těmi nejslavnějšími milníky tohoto žánru, ale naopak si pojistil možnost uvést film mimo naši republiku a v neposlední řadě, udělal první krok ke kvalitnímu ztvárnění postav, což považuji za silnou část tohoto filmu. První polovina snímku se v mých očích pohybuje ve velmi průměrných vodách. Bitvy a jednotlivé souboje jsou nepřehledné a prakticky ničím nedůležité, představení postav nezajímavé a rozvoj příběhu minimální. Vše se ale změní právě zhruba v polovině, kdy v jedné bitvě film nastíní Žižkovu pověstnou mazanost v boji s početnějším a lépe vybaveným nepřítelem a nedlouho poté dodá důvod k slibované romanci, ke které jsem do té doby žádný nenašel. Až poté ale následuje scéna, ze které jsem měl ten potřebný kulervoucí pocit, kdy hrdina prokáže své nadřazené bojové dovednosti, ale proti přesile, přes nehynoucí zápal nemá šanci. Zde dojde také k momentu vzepření se obyčejného lidu a k prozření, proč lidé Žižku vlastně tehdy následovali. Pochválit za druhou polovinu musím i příběh s chytře rozehraný několik stran. Přišlo mi také, jako kdyby byly akční scény točené chronologicky a Jákl se za pochodu s každou z nich učil, jak tu další natočit o něco lépe. Napůl bych rozdělil i hudbu, která v akčních scénách zněla nepříjemně a nevhodně, ale v poklidných scénách působila právě naopak a pověstné „Kdož sú boží bojovníci.“ mi vehnalo mráz na záda. Jákl bohužel není tak šikovným režisérem, aby vše od začátku ukočíroval a celý film natočil opravdu světově, něčeho takového by byl schopen snad jen Jan Svěrák před dvaceti lety, přesto pro mě Žižka skončil jen o pověstný stupínek níže, než King a Outlaw King. 7/10 ()

Rousse

Nevím, jestli bych měla vůbec film hodnotit, neboť mé hodnocení je velmi silně ovlivněno faktem, že jsem celé 4 roky nebyla v kině na něčem, co není animované a cílovka nemá 3+. Na film jsem se moc těšila strašně dlouho.... a celkově v zásadě nezklamal. Nečekala jsem epický historický velkofilm ve Vláčilově stylu.... s takovou zahraniční koprodukcí bylo jasné, že to bude hodně "holyvůdstajl". Výprava, lokace, kamera, herci (česká angličtina mi teda trhala uši, ale budiž), hudba - všechno super. Ale jako furt tam je jakási pachuť, že to není vončo.... scéna s vozovou hradbou trošku naivní, jak můžou zpívat "ktož jsú boží bojovníci", když je to husitský chorál a Žižka se odehrává v době předhusitské, kdy Hus s kázáním teprve začínal.... ale to jsou detaily. Trošku mi vadilo občas nějaké to klišé, občas trochu nuda, občas zmatené pobíhání po lese od nikud nikam... Normálně bych dala za 3, ale díky tomu, že poslední film pro dospěláky v kině jsem viděla Bohemian rhapsody před 4 lety, tak tu jednu hvězdu ráda přidám. Opravdu jsem totiž z kina odcházela s příjemným zážitkem. ()

herr_carter

Pokud to nebudu brát jako film o Janu Žižkovi a budu na to pohlížet jako průměrný americký divák, co ví o českých dějinách kulový, pak hodnotím jako nadprůměrný středověký spektákl s důstojnými hereckými výkony, hezkou výpravou a parádní hudbou a efekty.........................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

made1

Pokud by byl nejdůležitějším faktorem herec v hlavní roli, pak je vyhráno. Ben Foster je bravurní. Nejlépe to asi popsal zde POMO. Sophie Lowe je upřímná své roli. Kolikrát jsem na ni křičela, aby něco udělala, přesto, že já bych se sotva pohnula. Co mně osobně vadilo, byly scény z dronu. Jednu bych to snad přehlédla, ale u každé další bych raději viděla les a detaily. Jinak se musím přiznat, že pokud by měl film jen představit Jana Žižku, coby našeho dějinného hrdinu, pak je úkol splněn. V dalším kroku, tedy historických zkušenostech, nebudu raději dál pátrat. Přesto musím přiznat, že ač jsem nečekala příliš, dostalo se mi středověku v barvách, v jakých by měl být ukazován. Bez sladkobolné uhlazenosti. Tedy, opomíjím-li pohádky, samozřejmě. ()

Maynard.

Obdivuhodný je, že Jákl dostal k nám do "ameriky" tolik amerických herců :o). Matně vzpomínám jakej českej film začíná brutální řežbou, kde se lámou kosti, sekaj obličeje, rvou nohy z těl? Asi žánej. Hned od prvních minut je teda jasný, že je jákl pořádnej perverzista, ale to bych ještě pochopil. Dál oceňuju, že to neskončilo happyendem, což je na Světě skutečnou raritou. Ale co mi teda přišlo trapný, až debilní, to byl lev, kterej tam sejmul celkem dost vojáků. To jako proč? :o). Mínus body taky dávám za to, že vlastně tam nbyla jen jedna bitka, ve který se ukázalo jakej byl Žižka důmyslnej vojevůdce (což ho údajně zdobilo ze všeho nejvíc). Hodně mi vydilo, že se celej film točil kolem jedný holčiny. Celkově průměrnej film, na kterej sem se ovšem rád podíval, byl sem zvědavej. Ale zpracování hodně smrdělo amerikou a teď nemyslím tím krásným dolem :o) ()

Lukoboss

Trošku sám v sobě bojuju s tím hodnocením, ale asi se nedá jinak. P. Jákl řekl nedávno v jednom rozhovoru, že to byl takovej jeho sen, a proto se rozhodl natočit v českým prostředí velkofilm s celosvětovou distribucí o jednom z nej vojevůdců všech dob, kterej nikdy nebyl poražen. To všechno je super a já jsem rád, že se někdo odvážně pustí do takovýho projektu a chce posunout naši kinematografii někam dál. Ale ať už teda padne něco k tomu filmu... Prostředí, výprava, šedomodře ponurý filtry, to všechno fakt dobře vykresluje hnus středověku, k tomu se P. Jákl nebál i nějakých těch nepříjemně krvavých scén, až jsem čuměl, protože to u nás není zvykem. Na druhou stranu některý záběry, střihy a rychlý pohyby kamery dělají z akčních scén nepřehlednej guláš. Ale teď se dostávám k tomu největšímu problému celýho snímku. Scénář a vyprávění příběhu je natolik plochý, nezajímavý (nešťastně zvolená etapa Žižkova života)  a do určité míry nepřehledný, že ta veliká osobnost Jana Žižky a jeho strategická genialita, o který má vlastně jít asi nejvíc, zůstaly někde za vozovou hradbou. Tohle se prostě nedostaví a považuju to naprosto zásadní chybu, která pro mě sráží celej film dolů mnohem víc, než nějaký filmařský nedokonalosti. Je to škoda, za zmínku film určitě stojí z mnoha ohledů, ale nakonec ty "průměrný" tři hvězdy fakt nedám. ()

Soweek

Solidních 70%. Žižka má své nedostatky, ale umí je skvěle skrývat v precizním střihu. O hollywoodském trháku nelze vůbec mluvit, ale skvělé kostýmy a hudba to posouvají přeci jen o level výše. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

Už po 35. se uskuteční filmový festival Finále Plzeň. Oslavy českého filmu budou v západočeské metropoli probíhat od 23. do 28. září. Během šesti festivalových dní můžete zhlédnout největší trháky… (viac)

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!

24.12.2021

Michael Caine oznámil konec kariéry

Michael Caine oznámil konec kariéry

16.10.2021

Aktualizace: Tak se zdá, že se herec těšil na důchod předčasně. Později svá slova změnil a jeho zástupce potvrdil, že hodlá pracovat i nadále.   Původní zpráva: Smutná zpráva z britských ostrovů.… (viac)