Daredevil - Season 1

(séria)
Akčný / Krimi / Mysteriózny / Fantasy / Sci-Fi / Thriller
USA, 2015, 11 h 53 min (Minutáž: 49–60 min)

Tvorcovia:

Drew Goddard

Predloha:

Stan Lee (komiks)

Hudba:

John Paesano

Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Toby Leonard Moore, Bob Gunton, Vincent D'Onofrio, Peter McRobbie, Nikolai Nikolaeff, Gideon Emery (viac)

Matt Murdock přišel jako malý kluk o zrak. Nyní bojuje s nespravedlností za dne coby právník a v noci jako superhrdina Daredevil v newyorské čtvrti Hell's Kitchen. (Netflix)

Hanys_

Fain rozjezd. Teď po s3 už můžu říct že k jednomu z nejlepších komiksových seriálů. Casting na jedničku. Coxe mám rád už od Stardust a takhle charismatického záporáka jako je Fisk, můžou závidět i filmové marvelovky.. ()

Henry007

Skvěla vystavěná řada. Od super-hrdinské seriálové konkurence se necpe do každého dílu nový záporák, který je na jeho konci poražen. Místo toho se věnuje čas vývoji postav, jejich motivacím, obavám a postupně se odkrývají střípky minulosti. Každá epizoda tak postupně rozvijí hlavní linie, ale zároveň funguje sama o sobě. Nejde o to, že jsou zde vidět peníze, vynaložené na lepší choreografie bojových scén a výpravu, ale hlavně scénář dělá mezi Netflixem a CW rozdíl. Možná první dvě řady Arrowa by snesly srovnání, ale jinak hraje Daredevil jinou ligu. ()

Imrwere

Dlouhou dobu jsem měl seriál připraven na seznamu, ale také dlouhou dobu trvalo, než jsem se odhodlal jej spustit. Zřejmě z obav zklamání, jelikož celovečerní film Daredevila neuvedl zrovna ideálně a co si budeme povídat, o žádnou hitparádu nešlo. Pár video úryvků jsem si po internetu prohlédl a tak jsem se rozhodl do toho jít. A byla to neskutečná pecka, vážení. Hlavní postavy, děj i sami představitelé mě chytli za držku natolik, že jsem si celou první sérií prošel za necelý den a půl a jedná se o vůbec druhý nejlepší seriál, který jsem měl šanci zpozorovat. Proč druhý? Ihned vysvětlím. Před pár měsíci jsem psal o vlastním seriálu Punishera, který nasadil laťku hodně vysoko a jen těžko jej někdo ze špičky srazí. Daredevil měl skvěle našlápnuto, už pilotní díl začal v velkém stylu s obrovským drajvem, což se vidí málokdy. Tempo, brutalita a násilí. Zejména tyto faktory výrazně stoupaly, ale když jsem čekal, že to bude opravdový orgasmus, vše polevilo a o atmosféru se starala spíše vlna dialogů, ovšem zde naopak vládla hlubokomyslnost a dramatičnost. I tak se ale myslím, že opad tempa nebyl až tak nutný a to, co jsme viděli ve třinácti epizodách, by se vlezlo do deseti. Herecké výkony opravdu skvělé, střih a kamera na seriál opravdu luxusní a velkým plusem byla temnota a vážnost, což je celkem mimo marveláckou šablonu. Přesto mi tam chybělo něco. Co mi již zmíněný Punisher dal. Krev. Více krve, spousta krve. Tohle se ale, věřím, změní, protože sám Kat se ve připojil ve druhé sérii a na tu se neskutečně těším. V pár větách se také vyjádřím ke každé epizodě zvlášť a mám-li celé jejich hodnocení zprůměrovat, úvodní série drží krásných 90%. ()

Martinius

vyborny serial, vyborny plot, uzasni zaporaci, skvele vedlajsie role. len ten samotny harry potter s ciernymi brylami a superslepeckymi schopnostami mi akosi nesadol. mozno je to tym, ze som najprv pozeral punishera, ktory je autentickejsi, drsnejsi a celkovo o triedu lepsi. ()

El-Barto

Teda takovouhle pecku jsem nečekal. Nejenom že je to řádně temný a brutální, ale taky chytrý a do jistý míry reálný. Charlie Cox je skvělej, ale nejvíc mě bavil Vincent D'Onofrio, kterej je jako Wilson Fisk geniální. Vypadá a mluví jako mentál, ale je zatraceně chytrej a skutečně děsivej. To navíc potvrzuje v soubojích s Daredevilem, kde mu zdatně nakopává zadnici. Je to pro mě strašně milý seriálový překvapení, který si užijou lidi, který mají rádi drsný komiksovky, ale zároveň mají v hlavě plně funkční mozek, protože mě kupodivu bavily i právnický ptákoviny. ()

stepankoby1

Pomalá, ukecaná epičnost. Výpověď o moderním světě ne nepodobná Skyfallu. Propracovaná, krásná na pohled, a ještě k tomu jsem u ní při mnoha chvílích (a celé osmé epizodě, která seriálu doslova kraluje) cítil takové nefalšované nadšení, že si ji nešlo nezamilovat. Nevím, jestli jsem jen cílovka, nebo je opravdu tak skvělá, bránit se ale rozhodně nebudu. Rezervy tu každopádně jsou, takže jsem zvědavý, co se povede druhé sérii. P.S.: Nevěřil bych, že dostanu zrovna od Marvelu absolutně přesnou adaptaci Záhadného z Mass Effectu 2. A on je Kingpin dokonce lepší. ()

Eduardo

Príliš veľa vykecávania, málo akcie (ale na druhú stranu vždy stála za to), oničom záporák a hlavne je to naťahované ako sopeľ. Najskôr som to vzdal kúsok za polovicou série, nakoniec dopozeral len kvôli super trailerom na druhú sériu. U tej to už ale našťastie kvalitou išlo strmo hore. ()

Kingjiri

Převážně nudná podivaná. Skromnější rozpočet je hodně znát (akčních scén moc neni a spoustu jich zustane jen naznačenejch zvukovejma efektama). Okecávaček a dlouhejch dialogů je spoustu - někdy zaujmou, někdy ne. Wilson Fisk jakožto záporák má občas slabší chvilky, v jeho plánu jsem se občas ztrácel a Daredevil v "amatérskym" kostýmu vypadá dost divně, tři slabší hvězdy. ()

aR3Zz

Skvělá série. Ale určitě ne dokonalá a na absolutní špičku stačí jen pár dílů prostřední části. Což ale neznamená, že bych seriál nedoporučil, právě naopak. Psychologický, surový, akční a přitom velmi chytrý a promyšlený. Wilson je protřídní charismatický záporák, velmi dobře zahraný. Dvojice Nelson&Murdock funguje také na jedničku. Trošku problém mám s Karen, některé díly skvělá, jindy mi přišla tragická. Ale to je subjektivní. A nad to vše vyniká akce a souboje, ty jsou prvotřídní! Celkově skoro na 5 hvězdiček! 85% ()

Urukhaj98

S první netflixáckou Marvelovkou se nesla celkem vysoká očekávání. O to větší, když šlo v případě nevidomého právníka bojujícího se zločinem o již druhou hranou štaci, přičemž ta první s Benem Affleckem dnes může maximálně fungovat jako hodně velké guilty pleasure. A nutno říct, že tenhle pokus nakonec dopadl přímo na výbornou. Charlie Cox předváví v kůži Matta Murdocha doslova oscarový výkon hodný všech možných hereckých ocenění. A zvládá výborně jak civilní, tak hrdinskou polohu své role. Jeho sidekickové Karen Page a Foggy Nelson rovněž nezaostávají a jsou mu nejen důstojnou oporou, ale i samostaně fungující jednotky, které táhnou příběh kupředu. Atmosféra kriminálními živly prolezlého Hell's Kitchen je temná až běda a s všudypřítomným pocitem nejistoty o loajalitě zdejších obyvatel k zákonům a morálce strká do kapsy podobně laděného Arrowa od konkurence. Seriál, byť výborný, by však byl poloviční, nebýt skvělého záporáka. Přičemž slovo "skvělý" je v případě Wilsona Fiska v podání animálního Vinceta D'Onofria spíše srážející, neboť v jeho případě nelze šetřit se superlativy. Fisk je živý, plastický, nejednorozměrný a ve svém nitru hodně komplikovaný. Jeho osobnost je podána tak suveréně, že divák musí chvíli i váhat, komu že tu má vlastně fandit a přát vítězství. Navíc scénář dokonale pracuje i s jeho postupným představováním. Nejprve se o něm pouze mluví. Pro lowlife kriminálníky je spíše děsivou urbanlegend a Murdoch se k jeho identitě musí postupně dopracovat. A ve chvíli, kdy je naplno představen... Působí vlastně trochu obyčejně. Mlčenlivý chlápek, který sice svou hřmotnou postavou zastiňuje všechny v místnosti, ale i přesto nevyvolává dojem, že se jedná o nemilosrdného krále podsvětí. Tedy až do chvíle, kdy jej jeden z jeho spolupracovníků nepřijemně vyruší u zprvu poklidné večeře s jeho milovanou. V ten moment se naplno projeví jeho naprostá bestiálnost a brutalita ve scéně s dveřmi od auta, která nemá u Marvelu obdoby. A začnete mít o hrdinu regulérní strach. Asi jediným, čím seriál trochu trpí, je jeho délka a s tím spojené občasné přešlapování na místě. I když by tedy šlo krátit, ne nijak výrazně, tudíž se jedná o skutečně drobný neduh. Daredevil se ve své první řadě zkrátka ukázal jako špička současné televizní tvorby a důkaz toho, že Marvel je schopen vedle spíše rodiných filmů vyprodukovat i skvěle napsanou, dospělou podívanou plnou bombastické, realistické a krvavé akce. A úvodní znělka je top. 9/10 ()

Komar55

Mám o tomhle seriálu i video na YouTube, které se zaměřuje hlavně na to, jak je zde pojatá samotná ústřední postava Matta Murdocka: Video ZDE Daredevil je vůbec první a pro tuto chvíli i jediný z Marvel Netflix seriálů, který jsem měl tu možnost vidět... No a tady jsou moje první dojmy z první série seriálu Daredevil:                                                                                                                                                                  - Hned na začátek samozřejmě musím vyzdvihnout akci, která na začátku nasadí velice vysokou laťku, avšak v pár posledních epizodách se mu skvěle dáří ji o chlup překročit, jak už v rámci nasvícení, emocí, tak samozřejmě i choreografie. Další velký plus jsou postavy ze strany charakterů i ztvárnění. Nejvíce mě kupodivu nezaujal samotný Matt Murdock jako Daredevil - i když i ten předvádí nepochybně ty nejlepší kousky ze svého hereckého umu a když se na něj podívám jako na obyčejného člověka, tak v něm zkrátka vidím toho právníka, který se po nocích v uličkách Hell's Kitchen snaží tváří v tvář postavit zločinu. Charlie Cox je pro tu roli zkrátka zrozen, což je něco, čeho je třeba si vážit. To podle mě vidí i Disney a proto ho také nepřeobsadili v novém Daredevil MCU seriálu. Protože zkrátka ví, že lepšího možného herce se jim vživotě nepodaří objevit. Možná i o něco víc, než samotný Matt mě ale oslovil herecký výkon Vincenta D'Onofrioa, jehož King Pinn mě jako jeden z mála záporáků v historii všech filmů, které jsem za svůj život měl možnost vidět, donutil uronit slzu soucitu a lítosti. V nějakých scénách jsem chvilkově Fiskovi dokonce fandil. Poslední kategorie, kterou tu chci zmínit je hudba. Ta je za celou stopáž celé série neustále na pozadí a krom pár výjimek, kde je použita licencovaná hudba ji posloucháme nepřetržitě, každou minutu, každý záběr, každou akci a každý dialog. Čím to ale je, že například já osobně jsem si tento fakt vůbec neuvědomoval? To je naprosto jednoduché. Hlavní Daredevil theme je tak flexibilní a snadnou přizpůsobitelný, že dokáže vyznít vpodstatě jakkoliv. Když hraje ve vážné scéně je vážný, táhlý a melancholický, když hraje v akční scéně, je dravý, rychlý a dramatický atd, atd. - Pokud bych měl popsat vývoj seriálu jedním slovem, pak by to bylo VZESTUPNÝ. Skoro každá epizoda je lepší, než ta před ní a přidává do příběhu Matta Murdocka, postavy, témata i zápletky, které ho neskutečně oživují. Kdybych tedy měl první řadu seriálu Daredevil zhodnotit jako celek, tak bych ho doporučil části Marvel fanoušků, kterým nesedí dětštější a humornější styl projektů, kterým se posledních pár let Marvel čím dál víc zabývá. Je to drsné, akční, emocionální, přízemní, osobní a zároveň také velkolepé a dechberoucí... ()

Sweat55

První série je super. Víc než super. Pro mě osobně je to totiž nejlepší superhrdinský seriál ever. A to jsem jich viděl fakt hodně. Výborný příběh, jedná se spíše o 13-ti hodinový film než seriál a je to kurevsky vidět. Každá epizoda tohoto veledíla je slast pro každou buňku v těle. Akční scény a souboje jsou parádní se skvělou choregrafií, ostatním scénám nechybějí emoce. Navíc se Netflixu povedl casting na jedničku. Ať už se jedná o Charlieho Coxe, Deborah Ann Woll a Eldona Hensona. Hlavní třešničkou na tomto výtečném dortíku však je Vincent D'Onofrio, jehož Kingpin je nejlepší padouch z celého seriálového i filmového MCU. Teď už jen vydržet do druhé série. ()

Mouchal

Komiksárny v posledních letech prostě táhnou a je to jeden z nejziskovějších žánrů nynější doby a uvědomili si to jak v televizi (Arrow, Flash, Gotham), tak i na Netflixu, když nám naservírovali tento pořádně temný seriál o slepém hrdinovi, vypořádávajícím se s tamějším zločineckém podsvětím. Je holt rozpoutána válka mezi Marvelem a D.C. a asi nikdo přesně neví, kdy to skončí. Každopádně pro mě, jakožto pro fandu komiksových příběhů, a pro mnohé další to znamená jediné. Pořádnou dávku kvalitních komiksovek a to je jedině dobře. Daredevil se povedl hlavně z už výše zmiňované temnosti celého příběhu. Nenalezl jsem ani jednu "sluníčkovou" epizodu, naopak sledujeme město prolezlé korupcí od policie až k senátorovi, zlé Rusy (kdo by to byl řekl?), asijskou mafii (či co..) a mnoho dalších členů kriminálního světa. Proti tomu stojí jeden muž. Ve dne právník (bojující se zločinem), v noci "ďábel z Hell´s Kitchen" (bojující se zločinci). Hlavní představitel zdejšího slepého hrdiny hraje perfektně a je to pořádný sympaťák. I přes můj počáteční skepticismus musím uznat, že to byla naprosto výborná volba. A stejně tak dopadl i jeho protivník Wilson Fisk, který neměl chybu. Tudíž herecky i zvukově naprosto jedinečný počin (počáteční titulky řadím mezi své nejoblíbenější), ale chyba je v určité natahovanosti, kdy je sice celkem 13 dílů, ale dějově by se to celé vešlo tak do deseti. Příjemnější by také mohlo být, kdyby se délka každého dílu smrskla na běžných 40 minut. Také i přes opravdu silné scény, nám seriál nabízí i poměrně nudné (scény s Murdockem tak na 90%, s Fiskem 80% a bez nich tak na 65%). Nicméně fanda temných hrdinů si toto dílko nesmí nechat ujít. Třešničkou na dortu je skvělá choreografie všech pěstních soubojů. 80% ()

Likan7

Vynikající! Marvel nám představil svého dalšího hrdinu, jas dal na minimum a naopak na maximum zvýšil temnotu a nekompromisnost. Jaký je to krásný rozdíl vidět první Agenty a pak prvního Daredevila! Fungují herci, postavy, scénář a hlavně...pokud nepočítám Thanose, tak nejlepší záporák v dosavadním MCU, Fisk si krade každou scénu pro sebe a D´Onofriovo charisma vládne. ()

boo-boo

Z môjho pohľadu najlepšie spracovaný, napísaný aj zahraný Marvel. Bez popcornu, bez blbostí, so štýlom. A (konečne!) funkčným, plnohodnotným záporákom. Druhej sérii takto vopred neverím, už len kvôli tým akrobatickým vtákovinám, ktoré sa začali rojiť keď si (dovtedy efektívny a totálne uveriteľný) hlavný protagonista navliekol svoj nový a vskutku príšerný kostým. Ten pouličný šatkovo-teplákový image tomu proste svedčí viac. ()

viviak

Preklopeny komentar kedze sa uz da komentovat aj samostatne seria...Zatial 2 diely skuknute a celkom spokojnost. Len stou slepotou, no je to taka osemetna vec podla mna. Jednoducho to nemoze brat clovek vazne(realne) ze by typek co nic nevidi a aj ked ma dalsie zmysli ovela lepsie vyvinute daval dole bad guys takym stylom ako ich dava daredevil. po 3 dieloch: je to akoby stale na jednej vlne-zatial sa neudialo nic wow, som zvedavy ako to pojed dalej po 4 dieloch::: man in black je fakt fail oznacenie, vobec sa tam nic nove nedeje-coz je este vacsi fal je to stale o tom istom, punching bad guys :D dokonca to zbytocne prehnane nasilie na konci bolo asi najhorsia cast tejto ep+tie zazracne schopniosti daredevila v bezani naslepo...cize sa cim dalej tym viac zacina prejavovat to, co som tusil ze mi bude vadit od zaciatku...a to ze "dal dole" celu garaz plnu rusov-co ktomu dodat zacina to vyzerat ako invincible blind guy a to je asi najvacsi fail tohto serialu..btw ta kvazi new linka(ich sekretarka a black guy z novin) je otravna...a tiez napodobnovat batmanov hlas? po 5 ep idem zrejme na 3*-------6a7 diel:::::-citelne dejovo zaujimavejsie takze trochu opat svitla nadej a linky z detstva su super. co vsak nie je super, ze to hlaskovo a filozofiou vykrada vsetky ostatne komiksove serialy a vyznieva to strasne komicky ked to podavaju vsetko v takej vaznej tonine pritom tuto typek zatial zmastil zopar ludi a uz tam filozofuju ako keby to malo 20 epizod a zastavil 3 yakuzy....po skuknuti druhej serie ktora je kvalitativne niekde uplne inde si budem musiet dat binge watching tejto serie ked bude cas. ()

Mr.Baboon

Seriál jsem začal sledovat na "doporučení" vás, co jste komentovali. A po prvních dvou dílech... PECKA! Od začátku pěkně rozjeté a těším se na další díly. Zatím si nechám jednu hvězdičku do rezervy, ale myslím, že jí sem nakonec stejně přidám. UPDATE: Tak tu hvězdičku jsem přidat musel, neskutečný. Celá série neměla chybičku, každý díl byl o něčem a žádný nebyl zbytečný. Ani mi nepřišlo, jak se tomu říká... že by byl nějak natahovaný, nudný. Každá z postav měla své místo a odehrála svou důležitou roli, která zapadla do skvělého konceptu celého příběhu. Charlie Cox je pro roli Matta Murdocka jako dělaný, jen v černém obleku mu to seklo trochu více než ve finálním Daredevilovském červeném. I Vincent D'Onofrio alias Kingpin mě mile překvapil. Tohoto herce jsem nikdy neměl moc v lásce, ale tady byl špička, spolu s Coxem tahounem celého příběhu. U Marvelu mě také těší ''žánrová'' změna. Filmy, i Agenti S.H.I.E.L.D.u se ubírali spíše komediálním směrem, ale Daredevil jako kriminální thriller náramně potěšil, fakt, že jo. No, už se nemůžu dočkat další řady, čekání snad zpříjemní Jessica Jones, doufám, že se bude upínat podobným směrem, jako Ďábel z Hell's Kitchen a v konečném Defenders nám vytřou zrak :-). Takže za mě jednoznačně 100%. Jo a úvodní znělka je fakt pecka!! ()

J.e.r.e.c

Ďábel z newyorské Pekelné kuchyně servíruje seriálovou gurmánskou specialitu. Námět o slepém hrdinovi, který bojuje proti bezpráví v metropoli ve dne i v noci (nabízí se klasická hasselhoffovská otázka, kdy ten člověk vlastně spí), vypadá jako dost ohraná variace na Batmana, ale jen na první pohled. Už na ten druhý vynikne precizní scenáristická práce týmu kolem Drew Goddarda, která diváka mistrně vtahuje do příběhu přes pečlivě budovanou konstrukci dějových linií a hlavně postupným odkrýváním jednotlivých velice různorodých charakterů. Právě péče, která je tu věnována vedlejším postavám, povznáší Daredevila nad klasická dobrozlá schémata a je v silném konkurenčním boji o přežití jeho hlavní zbraní. A že on nějakou pořádnou potřebuje, zvlášť, když proti němu stojí stotřicetikilový holohlavý andílek, který porcuje lidi holýma rukama a ve volných chvílích balí Miladu Horákovou. Vytknul bych snad jen některé až příliš slzavé dialogy a interakce v druhé polovině série, byť rozumím jejich přítomnosti. Každopádně parádní počin a jdu si dát druhou řadu. 85% ()