Daredevil - Season 1

(séria)
Akčný / Krimi / Mysteriózny / Fantasy / Sci-Fi / Thriller
USA, 2015, 11 h 53 min (Minutáž: 49–60 min)

Tvorcovia:

Drew Goddard

Predloha:

Stan Lee (komiks)

Hudba:

John Paesano

Charlie Cox, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Toby Leonard Moore, Bob Gunton, Vincent D'Onofrio, Peter McRobbie, Nikolai Nikolaeff, Gideon Emery (viac)

Matt Murdock přišel jako malý kluk o zrak. Nyní bojuje s nespravedlností za dne coby právník a v noci jako superhrdina Daredevil v newyorské čtvrti Hell's Kitchen. (Netflix)

Kushina

Miluju to stejně jako Punishera, nádherné vyobrazený New Yorku, temnoty i místních lidí. Temnoty, která stvořila samotného Daredevila. Hlavně "nostalogie", když člověk vidí herce, kteří právě hráli v Punisheru a začíná to do sebe všechno zapadat. Joo, možná jsem zvolil špatné pořadí, ale to na faktu nic nemění. 90% ()

Eaton_Hunt

Takhle má vypadat seriál od Marvelu. Klidně mohli ukončit první sérií, ale to by byla škoda ukončovat nejlepší Marvel seriál. Ze začátku Daredevil nabízel jenom solidní akci, ale poté se objevil rozhněvaný Kingpin a začalo se to konečně rozjíždět. Celý seriál má nádech chudého a slepého Batmana, který za každou cenu bojuje s bezprávím. V každé scéně, když Daredevil používá svůj sluch mi přivádí husí kůži, no prostě zdrcující filmařina. Potenciál postavy Daredevil nebo spíše jeho námět je tu využit na maximum. Jinak Charlie Cox se neuvěřitelně hodí na roli Daredevila. ()

Scaevola

MCU započal další, velmi zajímavou fázi svého vývoje. Přilil trochu víc krve, než je obvyklé, zatemnil okna i motivy postav (protože dělení na hrdiny a antihrdiny se rozpadá) a očividně se hodlá inspirovat u všeho funkčního z Nolanova "Batmana". Drobným problémem je poněkud nepřesvědčivý titulní hrdina, který získává to pravé charisma až pod maskou - což však možná není chyba seriálu, ale mého očekávání -, a dále místy zbytečně protahované episody, kterým by více slušel klasický formát do 45 minut. Naopak naprosto kraluje neuchopitelný Fisk, který nám nepochybně předvede mnoho dalšího... a to nemluvím o morální otázce, na niž celý příběh klade až obdivuhodný důraz. Přes uvedené výtky se jedná o velké překvapení tohoto roku a jsem zvědav, jak si s touto laťkou poradí ostatní střípky universa. ()

sigiMAN

Pomalší rozbeh, kvalita sa však zvyšuje každou epizódou až po záver série. Trochu som sa obával toho, že sa tvorcovia budú báť pritvrdiť, občas niekoho zabiť alebo aspoň bez hanby odpratať preč, ukázať krv a pod. Našťastie som sa mýlil a toto všetko tu máme, k tomu všetkému sa riešia aj všemožné vzťahy medzi postavami, ktoré vôbec nie sú iba do počtu. Veľmi mi to pripomína štýlom rozprávania a do istej miery Arrowa od AMC, avšak dospelejšieho, uveriteľnejšieho. Len dúfam, že súboje a súperiaca strana budú tiež vývojom deja iné - nové, pretože sa prakticky nemenia a sú síce dobré, ale celkom statočne okukané. Za prvú sériu preto 85%. ()

CheeseFigure

Už prvý diel navnadil na to a ukázal, aký bude seriál. Od prvej minúty, kedy Jack Murdock nachádza svojho slepého syna Matta až po záver epizódy, kedy je nám ukázaná bezhraničná moc tajomného zločinca nemilosrdne ťahajúceho za nitky (to, že ide o Wilsona Fiska sa oficiálne dozvieme až v tretej epizóde). Budem opakovať to, čo napísalo mnoho ľudí predo mnou, ten seriál má proste skvelú atmosféru. Je temná, ako z nejakej noir-kriminálky a hodí sa k temnému, neľútostnému (nevraždí ale rukavičky si tiež nebere) bojovníkovi, akým Daredevil je. Hlavný záporák, Wilson Fisk,, bol tiež vychvaľovaný, a má byť aj prečo. V tej postave sa stretli dva dôležité aspekty: herec Vincent D'Onofrio , ktorý Fiska zahral na výbornú a scenáristická dokonalosť. Wilson Fisk je skvelo napísaná postava a hlavne jeho zobrazovanie je niečo, čo sa v krátkosti nedá ani opísať. Z pohľadu Daredevila, Fogyho, Karen a ostatných mafiánov je nám zobrazovaný ako chladný, vypočítavý génius, ktorý nemá žiadne slabiny. Potom nastane zmena v rozprávaní príbehu a zobrazí sa príbeh z Fiskovho pohľadu a uvidíme aký je v skutočnosti: pochybuje o sebe, je nesvoj pokiaľ ide o Vanesu a to ho robí sympatickým. Dokonca aj jeho plán. Robí zlo, ale robí ho z dobrého úmyslu. A to je záporák akého som nikde (aspoň čo si pamätám) nevidel. Dobre, určite nejde o bezchybný seriál, našlo sa pár vecí, ktoré by išlo odstrániť (teraz si nespomeniem, ale viem, že mi niečo pri sledovaní občas vyčarilo na tvári nespokojný výraz). Keďže si ale na to neviem spomenúť, tak to nebolo asi až tak zlé. Takže malé chybičky + skvelá temná atmosféra + vynikajúco napísaný a zahraný hlavný záporák - to je jasný plný počet. ()

KiJi

SNÍLEK Z HVĚZDNÉHO PRACHU ZDRSNĚL. Ale ve svém pohledu a jednání je to stále idealista, dokud nenasadí masku a nevyrazí do ulic spravedlnost vymáhat pěstmi. Výborný scénář, skvělé dialogy, stylový hlavní padouch, propracovaná choreografie soubojů a samozřejmě špičkové herecké výkony. A to dělá ze seriálu zajímavou podívanou, u které se rozhodně nebudete nudit a budete hltat jeden díl za druhým. Má to chvílemi trochu rozvláčnější děj, ale právě výše zmíněné klady to rozhodně vyváží a ta rozvleklost vůbec není na škodu. Protože právě herci své postavy, situace, emoce výborně zvládli; a to se většina dílů odehrává de facto mezi čtyřmi stěnami. Scénáristi si s dialogy dali vážně práci, takže se velmi zřídka zbytečně plká; stejně dobře jsou natočeny souboje, které jsou občas velmi drsné. Divák je svědkem také brutality kriminálního světa. Hlavní hrdina je velmi lidský a citlivý - v sobě řeší morální dilema: na jedné straně právník, na druhé maskovaný bojovník, který mnohdy dosáhne lepších výsledků než zákon, ale bez násilí se to neobejde, a navíc, každá akce může spustit neočekávanou reakci a události, které nelze zastavit. Takže závěrem: seriál má svou osobitou atmosféru. ()

KraLuban

Určitě jeden z těch lepších seriálů, vlastně až na určitou nevyváženost a pomalý začátek fakt slušné. Bez oblečku, jen v černém, to ale bylo víc cool:). ()

Tobikkk

Budu stručný, tady není o čem. Od první epizody jsem věděl, že to bude něco úžasného. Příběh se úžasně vyvíjí, každým novým dílem je silnější a napínavější. Také je to kvůli většímu počtu epizod. Do 13 epizod se vešlo opravdu hodně děje, což seriálu opravdu prospělo. Záporák je opravdu skvělý. Výborně zahraný. Děj úžasně ukazuje jeho sílu, ale zároveň i slabiny, kterých není málo. Vracení do Fiskovy minulosti donutí fanouška přemýšlet, jestli Kingpin nemá alespoň trochu pravdu, a jestli je opravdu takové zlo. Má velmi dobré odůvodnění pro vše, co dělá. Se všemi kladnými postavami navážete takové pouto, že po smrti některé z nich zapomenete dýchat. Hlavní trojka má skvělé obsazení, je skvěle zahraná a jde vidět jejich zápal do řešení případu. To, že každý z nich má své obrovské tajemství je zajímavá situace, jelikož nikdo neví, jestli je správné se ostatním svěřit, nebo si ho nechat pro sebe. Také je zajímavé sledovat, jak se Met vypořádává s jeho handicapem , a jak se chová, když ostatní zjistí jaké má schopnosti (Chápu že bych asi nechtěl, aby někdo věděl, že jsem právě zalhal, a podobně...). A k Daredevilovi. Za mě výborně vidět, že i on v soubojích(a hlavně po nich)trpí. Ne jako v klasické Americe, kde hrdinu malém zabíjí, useknou mu nohu a on úplně v klidu sejme záporáka. Jsem moc rád, že Dd není klasický Marvel superhrdina, který vyhraje každý souboj úplně s přehledem a bez jakéhokoli škrábnutí. I když někdy se dává dohromady celkem dlouho, je na něm vidět, že je zcela zničený a najednou zase někde bitkuje. Ale Marvel tam prostě potřebuje nějaký ten bláznivý fight. V tomto seriálu se to ale úplně v pohodě dá odpustit. Jsem extrémně rád, že tento seriál vznikl, je úžasný. Tahle 1. Série je za mě nejlepší ze všech 6ti Defenders seriálů a jsem nadšený, že něco takového vzniká. Samozřejmě tu je něco málo, co se tomu dá vytknout, ale zapomeneme na to. Po delším uvažování dávám 10/10. Kéž by takového kontentu vznikalo více... ()

motyka52

Na tři hvězdy to vytáhl až závěr, a tím v podstatě myslím až závěrečnou epizodu, nebo spíš až její druhou polovinu. Konečně trochu nářez. Ale proč jsme se k němu museli dostávat přes tolik útrpných monologů, dialogů, bla bla bla bla, pořád dokola? Proč to nemá nadupaných osm dílů, ale rozplizlých 13? Daredevil jako postava je fajn a Cox je sympaťák, ale celé je to útrpně zdlouhavé. ()

martan1

První série skvělá, má zajímavé postavy, dobře propracovanou story a působí jaksi "při zemi", reálně. Je mi jasné, že spousta lidí má radši generický CGI příšery a hrdiny s pozadím vytvarovaným ve spandexu. Mě se ale tahle "všednější" marvelovka, jakou je první série Daredevila, líbí mnohem víc, než cokoliv co za pěkných pár posledních let Marvel vypustil (výjimka samozřejmě Punisher). Jo, je to víc ukecaný, není to až tak akční, ale mě to vůbec nevadí. Hrdina tu svádí s kriminálníky boje v soudní síni a teprve když na ně právo nestačí, nastoupí na ně jako nesmlouvavý noční ďábel. Má to logiku, hlavu a patu. I záporáci mají charakter a zajímavé backstory, není to jenom nějaký nudný "vzal jsem si sérum a je ze mě CGI příšera" bullshit. ()

Sekyn

Dost jsem se rozhodoval mezi 4* a 5*. Nakonec jsem se rozhodl to trochu podhodnotit a nechat tak rezervu na další série. Co mě na tomhle seriálu zatím nejvíc bavilo je perfektní rozvoj postav. Je tu dost kladen důraz na ztotožnení se diváka s potavami a tím je to celé napínavější a dle mého o dost záživnější, než holé mlátičky akčního hrdiny.  Wilson Fisk je naprosto výborná postava, skvěle zahraná a musím se přiznat, že mě bavila více než postava hlavní, čili Matta Murdocka. Jsem dost zvědav, jak to celé poběží dále a byl bych moc rád, kdybych mohl dalším sériím dát ještě lepší hodnocení.  Něco na té celé první serii mi však úplně nesedí a nemůžu přijít na to, co to je. Možná to je to, že hlavní dějová linka se celou dobu tak nějak vleče, místy možná i nudně a pak to celé nabírá až moc rychlý spád před ukončením série. I to bude důvod pro ubrání jedné hvězdy. No rád se nechám překvapit, co bude dál. Doufám, že mile. ()

skvely

Marvel mám ráda a tak jsem se těšila i na zpracování Daredevila. Ještě k tomu když má tady tolik pozitivního hodnocení. A lhala bych, kdybych řekla, že jsem spokojená. Proč to je tak dlouhé? Proč místo 13 dlouhých, táhnoucích se epizod neudělat spíše 8 s rychlým spádem? Celý díl jen sedíte a přetrpíte to, abyste jako konečně viděli, jak to dopadne. Poslední díl 1. série byl úplně dokonalý, ale to nemění nic na tom, že dám 3*. Doufám, že druhá a třetí série budou lepší, ale když vidím, že mají stejný počet epizod, tak se trochu obávám. ()

Updated_Cake

První série mě z většiny nudila a i když akce byla fajn, ta omáčka kolem šla úplně v pohodě srazit na polovinu epizod a pořád by to bylo moc. Samostatně série většinou moc nekomentuji, ale už ze začátku další série i z konce té 1. je vidět, že jde o docela dost odlišné příběhy a přístupy k seriálu. A ten vývoj hlavní postavy je sice zajímavý, ale vážně se to strašně vleče a je to většinou nuda. Podle mě jde tenhle typ seriálu uvést i lépe... ()