V zime roku 1820 bola loď Essex z Nového Anglicka určená na lov veľrýb napadnutá niečím neuveriteľným: veľrybou obrej veľkosti a sily, s takmer ľudským zmyslom pre pomstychtivosť. Táto Skutočná námorná pohroma inšpirovala Hermana Melvilla k napísaniu knihy Moby-Dick (Biela veľryba). Rozpovedala však iba časť príbehu. Film V srdci mora odhaľuje mučivé následky tohto napadnutia, kedy boli členovia posádky, ktorým sa podarilo prežiť, nútení prekračovať svoje limity a robiť kvôli záchrane života neuveriteľné veci. Zatiaľ čo sa kapitán pokúša nájsť na otvorenom mori správny smer a jeho prvý dôstojník sa snaží obrovskú veľrybu skoliť, posádka čeliaca búrkam, hladovaniu, panike a zúfalstvu pochybuje o všetkom od hodnoty ich životov až po etiku ich živobytia. (Continental film)

meda2016

Je to problém. Tak pěkný název, tak pěkně udělané prostředí, líbivě vybrané typy; a tak málo napětí a málo dramatické stavby. Starému filmu s Gregory Peckem nedosahuje vody po kolena, přestože velryba je zde opravdu well-i-kán-ská. Místo přípravy diváka a jeho rostoucího napětí se "najednou něco krátce přihodí". Dramatické okamžiky proto tak nějak lehce přejdu. Poprvé se chytám až při smrti černého námořníka v člunu a... Ovšem hledání třetího člunu z už dvou je pak na hlavu! Role vypravěče neodpovídá příběhu, vypráví i o tom co na počátku nezažil. Drsný zkušený první důstojník je papírově správný a závěrečné činy jím ovlivněné nemají patřičné entree. Promrhané naděje na další námořní pecku. Ale ještě jednou chválím trikové exteriéry, přístav, krajinu. ()

Kozlowski8

Průměrný snímek, který - přes mnoho akčních pasáží a speciálních efektů na vysoké úrovni - nenabízí ty správné emoce a těžko se u něj rozhodnout, komu vlastně fandit a koho litovat. Chris Hemsworth ale ukázal, že kromě toho, že je charismatický fešák, umí občas i zahrát. Ani zklamání, ani nadšení. 60%. ()

kolly13

Počátek a konec vyprávění je úchvatná cesta k nedávným stoletím a obecně výprava je skvělá, včetně záběrů Moby Dicka. Herci si splní své, ale pocit z filmu mám, jako bych nakoukl do Sixtýnské kaple na 5 sekund - chci vidět víc, ale režisér mne nenechá a trvá na moderním umění vedle, kde je divný patos a pár dobrých realizací. ()

marekspanel

Nejvíce se mi líbily scény s vypravěčem příběhu. Kdyby uměl film takhle pracovat s postavami i u těch na lodi, bylo by to o level víš určitě. Takhle to byla vcelku příjemně průměrná podívaná s dobrým obsazením. Nicméně drama uchycené na škodu opatrně a dobrodružství nebo výprava vlastně taky. Takže tak vše na půl, vizuální stránka, hlavně počasí, byla naopak přehnaně stylizovaná (300vka tohle zmákla mnohem líp). Každopádně bylo tam hned několik momentů, které se mě hlouběji dotkly a za to skoro 4*. ()

ElisR

Ron Howard prostě umí. Chris se z kokpitu formule 1 přesunul na moře a nebyla to špatná volba. Film se téměř celý odehrává v takovém temném módu, ale nemůžu říct, že by to bylo špatně. Dobré filmové dílo, které mohu doporučit! ()

swenyx

V srdci moře je super večerní film, na kterej nemám asi námitky, fakt mě to bavilo, jediný co by se teoreticky dalo vytknout jsou možná trošku zbytečně delší scény s čluny, jinak fakt paráda. Akce dost, postavy super, Hemsworth a Holland opět parádní a to co jsem čekal jsem dostal. ()

D503

Naprosto stejná kategorie jako nedávný Everest Takže je to solidní žánrovka se slušnými vizuálem, slušným hudbením doprovodem a slušným obsazením a to je vše. Pro někoho to bude trochu málo ale já nemůžu jit níž než na 4*. Howard dávkuje napětí i emoce ve skvělém poměrů a přitom dokáže vytvořit adrenalinem napumpovanou scénu i z obyčejného vyplutí lodě z přístavu. Na druhou stranu tady máme klasicky snad patnáctiminutový závěr, kdy se prostě všechno musí vyslovit nahlas a ukázat na kameru. Rozhodně jde o nadprůměrnou záležitost se skvělou režii a svěžím pohledem na námořní dobrodružství ale i přesto u mně v této kategorii na prvním místě stále zůstává Kon-tiki. ()

Toxic

Nojo, jak to asi mohlo dopadnout, nacpat děsivé události přeživších z Essexu - nesmírné trauma zahrnující konzumaci vlastních výkalů i kanibalismus, paranoidní nedůvěru mezi posádkou i halucinace z fyzického a psychického vyčerpání (např. jednotlivé výpovědi přeživších o chování ostatních námořníků, jež se značně rozcházely, nebo kapitán s Ramsdellem, kteří si ani nevšimli připluvší lodi a zachránců se ze začátku báli) - do ratingu PG-13. Opět povrchní Hollyúd v celé své kráse. Pak se není co divit, že film není ani pořádným dobrodružným "whale chase" movie, jak se tvářil v trailerech, ani pořádným psychiku drásajícím drama o utrpení námořníků při jejich "odysei", z níž posléze někteří zešíleli (konkrétně Owen Chase). A tak není pořádně o ničem. Můj sen je, že na tenhle mamonský záměr točení filmů pro všechny věkové kategorie (tzv "pro celou rodinu") jednou Hollyúd tvrdě doplatí a kýžený $ efekt se jednoho krásného dne nedostaví. Možná si pak uvědomí, že "od každého něco" seškrtává veškerý potenciál a že těch pár $ navíc jim za to přece jen nestojí; že je to kontraproduktivní - a nejen vzhledem k samotné umělecké hodnotě, ale i z hlediska milovaných $, neboť jak se již několikrát v minulosti potvrdilo (namátkou např. alternativní konec Já, Legenda), podceňování diváků ze strany producentů je silné, a kdyby zase jednou trefili filmem pořádně a tíživě do černého, jak se to kdysi nezřídka dělávalo, mohli by být překvapeni. PS: Nutno ovšem podotknout, že konkrétně tento příběh nepovažuji za dost dobře zfilmovatelný (aniž by z toho vznikl takovýto všehochuťový paskvil), rozhodně ne jako celovečerák. ()

kaliakra

Videl som v IMAXE, kde monumentálny obraz len zdôrazňuje, že tvorcom vôbec nebolo jasné, čo vlastne chcú. Nie je to dráma, moralita ani thriller o nasranej veľrybe. Keď čítate skutočné príbehy o súčasných stroskotancoch, ktorí sa dlhé mesiace v dnešných vylovených a odpadom zamorených moriach dokázali udržať nažive vďaka dažďovej vode a uloveným rybám, je ťažké akceptovať kanibalizmus postáv. Postavy nie sú žiadni hrdinovia ale napospol trotli, sprvu taký sľubný konflikt medzi kapitánom a prvým dôstojníkom napokon vyznie doprázdna. A celú jednu hviezdičku dávam dole za strašný, ale naozaj STRAŠNÝ slovenský preklad. Nečudujem sa, že autor titulkov sa pod svoj výplod hanbil podpísať a radšej zostal v anonymite. Nielenže nerešpektoval zavedené námornícke výrazy a načisto zničil aj pointu, ale chvíľami to vyzeralo, ako keby bol k filmu v real time zapnutý internetový prekladač Google. No hnus. ()

Luciaaas2

Výborný film, skvělá podívaná. Před chvíli jsem se vrátil z kina a jsem plný skvělých dojmů z filmu. Škoda, že to tak rychle uteklo... ()

bigmatko

pre mna velmi zaujimavy a posobivy film a aj napriek tomu ze som nikdy necital samotnu predlohu tak po tomto filme to zvazujem aj ked to nepatri do mojej bibliografickej oblasti. príbeh ma silu aj hlbku, je to napínavé rozpravanie o ludskej chamtivosti a sile prirody a sile ludskeho ducha s urcitou davkou modernej komercie ktora nemoze v uspesnom filme chybat. Chris zhodil zo seba marvelovsky plast a dokazuje (rovnako ako aj v inych svojich filmoch) ze nie je len komiksova postava a akcna hviezda. urcite sa to oplati vidiet. ()

tuntik

úplná nuda. Jediné, čo stálo ako tak za zmienku bol výkon Hemswortha, ale ten to z biedy nevytrhol. Mali to zosekať na 90 minút. Ale nie som si istý, či by to pomohlo. ()

Lillyilly

Já filmy ze staré doby nějak vůbec nemusím. Toto se mi líbilo i mě to bavilo. Zvažovala jsem 4 hvězdičky, ale pak jsem si nějak uvědomila, že jsem na tom byla ve 3D a že bez toho by to byl takový hezký film do televize. Takže dávám slušnou trojku. ()

Iroquois

Film na náměty skutečné události, který poměrně zdařile kombinuje příběh Essexu a Melvillovu Bílou velrybu. Technicky a výpravou je na slušné úrovni, napínavý je také dostatečně, občas ale ztrácí tam, kde by mohl získat. Například vylíčení strastí na člunech, rozhodování, kdo zemře, kdo bude sněden, kdo zabije atd. mohlo jít klidně více na "kostní dřeň". Proti skutečnosti si tvůrci něco přidali (např. pronásledování velrybou) či ubrali (Melville o Essexu věděl jak z Chaseova knižního vyprávění tak z Pollardova ústního a nepotřeboval k tomu uplácet Nickersona), ale na druhou stranu, proč ne, trochu fikce nezaškodí. 75 % ()

Mark1983

Celkem působivý příběh údajně inspirovaný ze života velrybích lovců,což pro některé z nich se lov velryb kvůli oleji stal osudným. Co se týče zpracování,myslím si,že je celkem uspokojivé. Děj to má též docela dobrý a boj o život s velrybou dokáže upoutat diváka ke kavalci,takže o napětí,myslím,není nouze. ()

snupko13

Hlavne oceňujem príjemnú zmenu. Popri všetkých dnešných blockbustroch a mutivesmíroch sa presadil aj dobrodružný film. Síce meno Howard a fakt, že ide o americkú klasiku určite pomohol dostať sa do kín s určitou ľahkosťou. Istá je vec, dobrodružných a k tomu historických vecí v novodobobí žalostne ubúda. A tak vďaka aj za ihlu v kope trávy ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (viac)