K smrti odsouzený uprchl

• Francúzsko Un condamné à mort s'est échappé ou Le vent souffle où il veut (viac)

Francouzský umělecký film s okupačním námětem. Zpracovává skutečnou příhodu člena francouzského podzemního hnutí, který byl Němci dopaden, uvězněn a odsouzen k smrti, kterému se však v poslední chvíli před popravou podařilo z věznice uprchnout. Poručík Fontaine, tak se jmenuje hrdina tohoto filmu, se ani v nejtěžších chvílích samovazby nepoddává osudu. Je odhodlán bojovat do poslední chvíle za svůj život. Primitivním nástrojem, zhotoveným z železné lžíce, si začne připravovat cestu k útěku. Někteří spoluvězňové ho povzbuzují, jiní jej považují za šílence. On však věří a tato víra v možnost nového svobodného života mu dodává sil i v nejtěžších chvílích. Když je již vše připraveno k útěku, dostává Fontaine do cely spoluvězně. Nejprve se domnívá, že je to německý špicl, který mu má otevřít ústa. Chvíle, kdy v krajním zoufalství uvažuje, má-li tohoto hocha zabít nebo vzít s sebou, patří k nejsilnějším scénám filmu. Konečně se rozhodne k druhému řešení, které mu vlastně zachrání život: s hochovou pomocí projde tam, kde by sám neprošel a oba se dostanou na svobodu. (Filmový přehled)

zette

Minimalisticke, ale skvele zpracovana udalost, ktera se s nejvetsi pravdepodobnosti skutecne stala. Ukazany jest cely prubeh uteku, od jeho pripravy, az po utek samotny. Zajimavy film. ()

WolfR

K smrti odsouzený uprchl je vlastně takový autentický dokument. Mě tady schází základní věci jako je kolize, krize apod. Na druhou stranu tu máme precizní útěk z jednoho vězení krůček po krůčku a režisér Bresson dokázal z neherců vytřískat neskutečně moc. Brilantní práce. Ale jak říkám, chybí tu něco wow, 4 hvězdy. ()

majo25

Taký francúzsky predchodca Úteku z väznice Shawshank, aj keď kvality známejšieho filmu nedosahuje. Myšlienka úteku je určite zaujímavá, aj postupy ako to spraviť, ešte k tomu, keď vás väznia nacisti (ktorým do tváre, podobne ako napr. ľudom v seriáli Tom a Jerry, nebolo vidieť). Na filme už badať svoje rôčky. Aj keď skutočným protagonistom úteku treba zložiť uznanie za odvahu i filipa, predsalen utekali z väznice s minimom bezpečnostných systémov. Silné 3 hviezdy si však zaslúži. ()

sator

Jakej význam Boha živýho mělo, aby hlavní postava vše co dělá komentovala, to pak mohla bejt rozhlasová hra, díky tomuhle jsem to vzdal.. ()

SeanLSD

Bresson opať prekvapil. Spočiatku zvláštna zmes nudy a napätia prerástla do minimalistického predchodcu ( prototypu ? ) útekových filmov. Škoda že obrazová strohosť bola kompenzovaná zvukovou záplavou. Tá istá forma, ktorú v DENNÍKU VIDIECKEHO FARÁRA považujem za výrazné plus, mi prišla neúčinná, hoci u človeka odsúdeného na fyzickú i psychickú trýzeň nemusela byť. Vnútorný monológ tu však často doslova duplikuje videné, v pustých a jasných záberoch a sekvenciách kopíruje celkom evidentné deje a fakty, čo ma chvíľami vyložene otravovalo. Oproti svojmu predchodcovi mal pritom zovretejšiu formu, začína i končí útekom, a celý sa mu venuje. Lakonické konštatovanie hroziacej neodvratnej smrti a i keď očakávaný, prekvapivo uvoľňujúci happyend a nezobrazovanie krutých či drsných scén vyvolávajú rozhodne menej emócií než tragický osud nešťastného mladého pátera. Je túžba po slobode bola menej než viera v Boha ? ()

KRYSIOPICE

Dobře vystavěné vyprávění s postupně gradujícím napětím, ke konci už jste napjatí jak guma u trén. Vlastně takový obyčejný útěk z vězení podle skutečnosti a normální boj o život. Pro zdejší filozofy tam bude asi málo přemítání nad smyslem života. ()

filmmovier

Strhující a napínavý návod, jak krok za krokem utéct z vězení. Navíc výborně natočený a v tom nejlepším stylu filmu noir. Jeden z nejlepších útěků z vězení, se kterými jsem měl tu čest, ne-li ten vůbec nejlepší. Ačkoliv je to vlastně dějově poměrně chudé a po celou dobu sledujeme jen jednoho herce, je to neskutečně silné. Nedokázal jsem od toho odrhnout oči. Jeden z nejzajímavějších filmů, který vůbec existuje. 90%. ()

PavelR

Minimalistický film s maximálním účinkem na diváka. Odehrává se celý ve vězení, z většiny v cele, na které sedí jediný vězeň, ale gradací a spádem předčí drtivou většinu akčních filmů. ()

Devadesát Dva

Opět to Bressonovo asketické pojetí filmu. Nechápu, že ve mě dokáže probudit tolik tak banálními věcmi (papírek opřený o stěnu, na který se píše tužkou, plánek a nápisy na stěně, důvtipnost při sestavování háku a lan). Strohost neznamená nudnost, ba naopak, Bresson převrací a ukazuje, že pravda sama dokáže být nejvíc poutavá. Sledujeme autentický film, autentický opravdu, jak jen to jde (tedy pravdu) v mezích filmu jako média, který o sobě de facto dává vědět, že je film pouze na konci. Zvuk, nikoliv obraz, je nositelem nebezpečí. Stojíme s hrdinou u stěny, nebo za dveřmi a čekáme, na odezvu kroků strážných. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Minimalistická dráma, ktorá dopodrobna líči jeden úspešný útek z nacistickej cely smrti. Keďže je to príbeh verne vychádzajúci zo skutočnosti, hlavný hrdina Fontaine má môj hlboký obdiv za jeho dokonalý plán, dôkladne premyslený, pripravený i vykonaný. Spočiatku som si nevedel zvyknúť na tú až prehnanú systematickosť v rozprávaní a na tú "nehereckosť" nehercov, lenže režisér napriek tomu dokáže vytvoriť veľmi slušné napätie, ktoré k záveru parádne kulminuje. Výborne je tu pritom použitá nádherná Mozartova hudba (Veľká omša C-mol). Pre mňa zatiaľ najlepší film Roberta Bressona a kvitujem aj jeho zaradenie do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Zajímavě natočeno, syrově, nicméně to působí jako bych četl knihu a spíše by mě to zaujalo jako součást většího příběhu. ()

kuboj

Bressonův minimalistickej styl našel svůj žánr: režisér je ve stejný situaci jako hlavní hrdina (byť je v ní, narozdíl od něj, dobrovolně) - k dispozici má nejmenší množství prvků nutný k útěku/natočení filmu. ()

Gagner

Moje první setkání s Bressonem. Strohý komorní film podle skutečné události bez všelijakých příkras. Chladně realistické a přitom velmi zájimavé. Celý film se těšíte na onen útěk a během něj se Vám zastavuje srdce, jako byste utíkali právě vy. Pro mě největší možné hodnocení. ()

hemul

Film očistený od akejkoľvek sugescie. Ani náznak ovládania diváka nejakým manierizmom. Ani zo strany režiséra, ani kamery, ani hercov. A hudba zaznieva vždy až ako katarzia, nie ako predohra či podmaz k nejakému dojmu. Film čistý až na dreň. Ako komerčný manuál k nejakému výrobku, ktorý si pred použitím treba pozrieť. A napriek tomu všetkému je nabitý emóciou. Ako spomínaný Mozart alebo Bach. Žiadny romantizmus. Čistý klasicizmus filmu. ()

xdutchx

Bresson přesně podle svého výrazu "Ničeho příliš, nic nesmí chybět ". Každá vteřina nese svou váhu a je na co koukat, bez toho aby bylo zobrazeno něco co není reálné, ukázání běžných věcí "běžným" způsobem člověka přibije k sedačce a nepustí. Touha po svobodě a pečlivost s kterou hlavní hrdina po tom tvrdošíjně a bez zběsilosti a patosu jde je uhrančivá. Jak inspirující, nejen pro lidi ve vězení s pevnými zdmi. Vyvážený snímek, který se nezabývá jen tím co ukáže, ale i tom co zůstává divákovi skryto. ()

Doomedx

Jeden z nejnapínavějších filmů co jsem měl možnost zhlédnout i když od začátku vlastně víte co se ve filmu bude dít podle jeho názvu. Celé to působí uvěřitelně a člověk se nenudí, přesto mi tu něco málo chybí. Každopádně jsem byl až zaskočen jak málo cliché momentů tu je. 75% ()