Sliedič

• Česko Slídil (viac)

Lou Bloom je mladý muž, posadnutý túžbou preraziť. Keď spozná svet reportérov, zbierajúcich materiál pre čiernu kroniku v lokálnom spravodajstve, zacíti životnú šancu. Stáva sa sliedičom, pre ktorého každá policajná siréna znamená potenciálny zárobok a obete zločinov sa stávajú zdrojom peňazí. V honbe za úspechom Lou postupne stiera hranice medzi pozorovateľom a účastníkom udalostí. Ako ďaleko je až ochotný zájsť? (STV)

Peß

Slizkost Jaka Gyllenhaala je sice ukázková, ale přesto mě nijak výrazně nevzala za srdce. Nicméně i tak palec nahoru. ()

Jizni Tlapa

Byl to balanc na hraně tří a čtyř od začátku do poslední minuty šmírování. Gyllenhaal je prostě "ouchyl" mnoha tváří a dokazuje,že zahrat šibnutého slídila umí! Když mu navíc sekunduje pořád šmrncovní Russo, je to nadprůměrná podívaná. Slabiny ale byly, né že né... hluhých,táhlých momentů a scénaristických nedostatků bylo víc než dost.. ()

Mrkvič

Mazec. Ale i tací jsou mezi námi. Jak Lou Bloom začíná, tak i končí. Jako bezskrupulózní zmetek. První polovina je ještě slabším rozjezdem, až později přijdou pořádně drsné scény. Slídil je parádně natočený a Jak Gyllenhaal dal zkažené postavě vše. Nejlepší na celé koncepci jsou scény, které sledují hlavního "hrdinu", který současně poslouchá vysílačky policie, což dává scénám dvojí pohled a divák tak ví vše a může být maximálně napnutý. ()

Helmutek

Když neměl práci, tak si Lou Bloom si spočítal, co mu jde nejlíp, a rozhod se, že se stane dodavatelem videoreportáží místní televizní stanici. Nespokojí se ale jen tak s něčim, má to pečlivě promyšlený, zanalyzovaný a rychle se učí, takže míří cílevědomě vejš a vejš - a nezastavuje se před nikym a před ničim, ať už morálně, lidsky nebo fyzicky. A člověk jenom trne, čeho všeho je v prosazování svejch cílů schopnej, jestli pro něj existuje aspoň nějaká hranice... Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějakej film už po nějakejch deseti minutách vtáhnul a až do konce nepustil tak jako právě teď Nightcrawler. Gylenhaal je prostě borec a to, co tady předved, to je něco neuvěřitelnýho - takhle nechutnou a děsivou, přitom svym způsobem ale i charismatickou postavu už jsem dlouho neviděl. Dívat se na Nightcrawlera bylo místama až nepřijemný, z toho jeho chování a obrysů uvažování mi občas fakt běhal mráz po zádech - šílenství a fanatismus v očích, krutě slepej kalkul, ta jeho dikce a vůbec způsob vyjadřování... Z lidí jako je Lou mám opravdu upřímnej strach. Skvělěj film, pro mě mezi 4 a 5* - možná bych uvítal, kdyby konec přinesl ještě něco trochu novýho. ()

plechulka

Jake G. se s mrtvolnýma očima a ulízlými vlasy plouží nočními ulicemi, abyste ráno měli k snídani svou denní dávku katastrof a lidského neštěstí.... někde jsem slyšela, že český název "Slídil" originál nevystihuje. Neumím anglicky, ale nabízím variantu SLÍĎÁK - podle druhu pavouka, kterému se tady Jake podobá i pohybem (hlavně ve scéně v "domě hrůzy") - skákala mi z něj husí kůže! ()

Lachtaan

Tématem nevídané krimidrama o prohnilosti novinařiny a snaze zajít za jakékoli hranice pro získání té nejvíce šokující reportáže. Můj absolutní oblíbenec Jake Gyllenhaal se z dávných klaďasů transformuje ve skvělé šílence a budu rád, pokud se takovým rolím bude upisovat častěji. ()

Johnny.ARN

S čávom som sa úplne stotožnil. Neznášal ľudí, robil všetko preto aby bol úspešný, nezastavil sa a myslel len na seba. Trochu veľa kecal rôzne drísty, vždy mal však jeden taký dríst v talone aby zmiatol nepriateľa, teda každého. Príbeh zaujímavý, neotrepaný. natočené zaujímavo, skvelo zahraté, hlavne s posolstvom a záverom, ktorý bol síce očakávaný, ale aj tak prekvapil. Za mňa skvelé. 4 z 5 ()

Sfinkter

Popravdě nic překvapivého, snímek je nutné brát jako sondu do psychologie jednotlivce, zájem lidí o katastrofy a negativní věci je všeobecně známý. ()

ScorM

Marný shazování kil. Úmorně dlouhý, přesně tak, aby mohly zvraty učebnicově proběhnout na potřebných místech (což normálně nevadí, ale zde je to fakt školácký), a přitom je po prvních pár minutách všechno jasný a dál už to neni ničim extra zajímavý. Celý je to tak strašně přepálený, odtržený od reality a zastaralý, odehrávající se v jakýmsi vakuu mezi 70. lety a současností (dost mě překvapilo, když tam najednou lidi používaji smartphony). Navíc je to i tak nějak podivně nekoncepčně rozzáběrovaný, montáže jsou směšný a hudebně je to úplně mimo. Neni to nuda, navíc Horror house sekvence je vskutku napínavá (jakkoli trpí všemi neduhy filmu), ale je to celý fakt prom*daná příležitost. ()

biglion

Tvora, jako je Lou Bloom, byste v životě asi potkat nechtěli. Je totiž zrcadlem veškerého lidského zvěrstva, které může existovat. Ve své podstatě se neštítí absolutně ničeho a ke svému zisku je ochotný udělat prakticky vše. Navíc to, že celé dvě hodiny nesleze z plátna ve Vás evokuje myšlenku: "Nemohl by mu už konečně někdo ublížit?" Veškeré pocity z tohoto filmu však vedou k jednomu jedinému závěru. Je to obraz naší doby, takto bohužel žijeme a dokud bude náš druh prahnout po senzacích a živit se na neštěstí druhých, budou mít hyeny typu Loua Blooma stále co jíst... ()

Kmotr76

Tak trochu zvrácená verze amerického snu. Na Slídilovi mi přijde geniální, že mu divák úspěch tak nějak přeje, přes všechnu jeho bezohlednost a podlost. Tedy až do posledních minut, kdy to opravdu přesáhne všechny meze a na konci z filmu jen mrazí. Podobně dvojznačný jako hlavní postava je i snímek samotný. (Černo)humorné scény střídají ty skutečně napínavé a dramatické, celkově to je díky tomu vyvážené a velmi zábavné. Myslím, že by si film zasloužil větší pozornost Akademie; režie, kamera i Gyllenhaalův herecký výkon určitě stojí za to. Už dlouho jsem neodcházel z kina tak spokojen. ()

Pavlínka9

Na "Slídila" jsem se těšila hodně dlouho a když jsem před pár měsíci viděla poprvé trailer - vyděsila mě ta představa toho, že venku opravdu takovýchto "slídilů" jsou mraky a Louis tam předvedl jen mírnou část toho, za čím jsou schopni úplně jít. Čekala jsem více posouvání těl, více boje o nejlepší záběr - to je škoda, že tam bylo ztvárněno pouze nahráváním dalších a dalších videí. Tím si myslím, že jsme o mnoho přišli...A děsila mě mrazivost, s jakou "žil" a co všechno do toho dával. Na jednu stranu se mi ale jeho odhodlání líbilo, jelikož ač to zní třeba až masochisticky - takovouhle oddanost a zapálení pro práci miluji. Fyzická změna, kterou si sám dobrovolně prošel, jelikož ve scénáři nebyl zmíněn jeho vzhled - i to je pro mě zapálenost pro práci :) Jeho skvělé a bohaté proslovy o svém plánu co chce - po určité době byste taky neargumentovali...Situace v domě bohatých a závěrečná přestřelka mě doslova nenechala ani pohnout v křesle, jelikož takové ohrožení sebe sama a nevědět, co se tam stane dál...Je to syrový, surový, temný, mrazivý a zároveň tak čistý a ambiciózní. ()

noriaki

Jake Gyllenhaal, ten usměvavý princ z pohádky tady hraje tak slizkého (tohle slovo vás napadne do tří vteřin po tom co se dostane do záběru) sociopata, že kdyby ho v noci potkala libovolná žena, tak by do jeho vykulených, planoucích očí nastříkala celou lahvičku slzáku, položila peněženku a utekla. V roli sociopata předstírajícího že má emoce se cítí jako doma. Což není kritika, on se cítí jako doma snad ve všech rolích. Nightcrawler ze dvou třetin stojí na jeho výkonu a z jedné třetiny na amorální atmosféře a vtahující kameře. A to doslova. Zápletku má sice taky, ale většinou se bez ní film obejde. Když se konečně vynoří z pozadí, tak působí odtažitě a jaksi předstíraně. Což mimo jiné znamená, že po určité době se z laciného vzrušení z brutálních záběrů stane laciná rutina prokládaná zaměnitelnými bouračkami, rozbitými těly a blikajícími policejními vozy. Jestli měl film ukázat na hyenismus médií, tak přišel s křížkem po funuse. Jestli měl ovšem poukázat na hyenismus diváka, protože pasivním sledováním se chtě nechtě dostává do role žáby vařené v pomalu ohřívané vodě a mlčky doufá že se Lou Bloom konečně utrhne ze řetězu a on si užije ještě větší hnus, tak neobsahuje žádné memento, při kterém by divák prošel katarzí. Bohužel takové ambice režisér zřejmě neměl. ()

hanagi

Další hollywoodský hezoun, který totálně změnil svůj vzhled, držení těla i mimiku, a proměnil se v neuvěřitelně slizkou a odpornou postavu. Z prince na dokonalého úchyla. A to má velkou konkurenci ve všech ostatních postavách, protože svět, ve kterém se pohybuje, si vyžaduje jistý druh nátury - cynismus, bezcitnost a prospěchářství. Chvílemi jsem se neubránila tísnivému pocitu, kde se ještě jedná o nadsázku a kde už vlastně začíná realita...?! ()

elanius

(39/2015) / Tak toto sa Gyllenhaalovi podarilo. Nečakal som, že bude až tak "creepy". Film má jednoduchý príbeh, o to viac ale môže vyniknúť zvláštna ponurá atmosféra. Vadil mi otvorený koniec, ale samotné hlavné vyvrcholenie, teda inými slovami, to maximum kam bol až Lou schopný zájsť je teda sila. (7/10) ()

venison

Podtrženo, sečteno, Jake Gyllenhaal herecky povznáší každý film :-) První polovina je ucouraná, ale tempo pomalu nabírá obrátek.. Atmosféra by se dala krájet a velké plus snímku je vysoká autentičnosti pouličních honiček.. Děj zajímavý, ale nepřijde mi pro širší publikum.. Cílovka jsou dle mého rozhodně fandové filmu.. Bez Jake by to nemělo tu správnou atmosféru, tak ještěže ho pro sebe získali ;-) ()

YumiOkami

lou je jedna z mych nejoblibenejsich anti-hero postav. skvely pohled do duse cloveka, ktery pro praci udela cokoliv. libilo se mi, jak jeho “kolega” vse prozival (napr. scena v aute) a lou byl naprosto v pohode. wow. proste dokonalost. ()

pabulator

Cynický,chladný,vypočítavý jdoucí si tvrdě za svým tak přesně takový je Lou Bloom.Prakticky bez výhrad pro mě nejlepší role Jaka Gyllenhaala téměř raketový vzestup od dob zaprděného princátka perského. Jen tak dál a bude z tebe jednou král. ()

Yoda sama

"Ak ma vidíš, zažívaš najhorší deň vo svojom živote". Definícia hnania sa za svojím snom dohnaná do sociopatických výšin od človeka, ktorého motivácia je jasná ako deň v ktorom polieva svoje kvety. Fakt, že dokáže spoločnosť vypluť takého psychopata, aký je Lou Bloom je naozajstnou desivou premisou. Gyllenhaal samozrejme kradne celý film pre seba. Škoda, že pri tom všetkom sakra napínavom, priam až westernovsy eskalujúcom postupe nemá film skutočne šokujúci okamih pri ktorom by nejeden divák vyplul dušu. Vlastne je pre divákov, ktorý majú už nejedeného filmového sociopata naštudovaného, je film predvídateľný, čo mu neubúda na kráse. 8/10 ()

hroubek

Hodně povedený kousek. Dan Gilroy natočil velmi dobrý debut, který jasně dokázal, že zvládá jak dialogy, tak i vyhrocené scény. Velmi se mi líbilo jak přistupuje ke svým postavám, které jsou ve své podstatě lidské hyeny, které čekají na další čerstvou mršinu, aby se mohly nažrat. Gilroy napsal scénář, kde prakticky nemůžeme soucítit s žádnou postavou, jelikož jsou to naprosto amorální postavy. Pro hlavního hrdinu je důležitější jeho kytka v pokoji, než živý lidé, ke kterým se obrací s kamerou. Dost se mi líbilo jakým způsobem Gilroy vedl herecky Jake Gyllenhaala, jelikož ten je tady boží. Gyllenhaal prakticky nesleze z plátna a podává perfektní výkon a to ať už přednáší zvrácenou logiku svého jednání nebo natáčí jako o život. Ve všech těch polohách je neskutečně přesný. Díky tomu s ním nikdo nedokáže držet krok, prakticky ani nemůže. Rene Russo je hodně fajn, ale nic extra nepředvede, Bill Paxton by snad zvládl být důstojným soupeřem hlavního hrdiny, kdy by se pak nevytratil. Film předvede hodně zajímavou honičku, jednu přestřelku, ale hlavně povedenou atmosféru míst neštěstí a zločinu. Nightcrawler je velmi povedený film, který má hodně dobrou atmosféru a zajímavého hrdinu, jedinou jeho chybou je konec, který mi vůbec nesedl. ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Po Princi z Persie se Jake Gyllenhaal vzdal blockbusterových ambicí a začal hrát v menších filmech. Díky Patrole, Zmizení nebo Slídilovi se z něj však znovu stalo žhavé zboží, po němž touží i drahé… (viac)

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

02.05.2018

Jake Gyllenhaal má za sebou Patrolu, Zmizení, Slídila nebo Demolici a do každého svého projektu jde na sto procent. Naposledy se Jake objevil v dramatu Silnější, kde si zahrál jednu z obětí výbuchů u… (viac)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců