Vojna o planétu opíc

• Česko Válka o planetu opic (viac)

Vojna o planétu opíc začína dva roky po udalostiach predchádzajúcej snímky Úsvit planéty opíc. Z inteligentného šimpanza Caesara (Andy Serkis) sa stal nespochybniteľný vodca rozrastajúceho sa spoločenstva opíc. V novej snímke je mu okolnosťami vnútená nová rola vojnového generála. Situácia opičieho klanu, ktorý vedie Caesar je katastrofálna. Ich skupina ustúpila do lesov, kde sa často stretávajú v bitkách s armádou tvorenou ľudmi, vedenou neľútostným plukovníkom McCulloughom (Woody Harrelson). Straty opičieho spoločenstva sú obrovské a Caesar cíti bolesť z každej smrti. Stretáva sa s vlastnými temnejšími inštinktami a nastupuje na cestu pomsty, na ktorej sa stretne s plukovníkom v epickej bitke, ktorá určí, kto sa stane hlavným druhom, ktorý bude určovať ďalší osud tých druhých, porazených. (CinemArt SK)

Davies182

Čekal jsem víc. Scénáristických berliček je tu víc než v domově důchodců, akce je díl od dílu méně, napětí vzalo pro jistotu roha úplně, no a snaha o novodobého skoro Jar-Jara taky zrovna nepotěšila. Ale jinak dost fajn, protože atmosféra prostě pořád jede a ape-apo LotRovskej začátek nemá chybu. 7/10 ()

pepo

Vojnový western s opicami? Prečo nie. Veľmi pomalý, veľmi neakčný, veľmi pôsobivý a fakt veľmi dobrý blockbuster. Trikovo neuveriteľné, herecky užasné a najmä v prvej polovici takmer dokonalé. Škoda prepálenej dĺžky a občas nie úplne ideálneho scenára. Kvalitatívne niekde medzi jednotkou a dvojkou. 9/10 ()

Xmilden

Kdysi jsem zde měl hodně zdrcující kritiku, ale člověk míní, divák mění. Válka o planetu opic dnes vidím jako parádní ukončení dost možná nejlepší moderní trilogie. A tím ukončením vidím hlavně fakt, že hlavní hrdina umře, opice jsou v bezpečí a příběh došel svému závěru. Co by za něco podobného filmy v roce 2022 daly. Příběh Ceasara je tedy odvyprávěn. Je zde rovněž pár odkazů na nejstarší planetu opic (Cornelius, Nova), rovněž Ape-pokalypse potěší. Putování zimní krajinou tedy měly něco do sebe. Jednička načrtla zajímavé postavy, dvojka nám dodala úžasného Kobu a Trojka se už zase hezky soustředí na Ceasara a jeho cestu za pomstou. Celé je to správně westernově osudové a na konci samozřejmě dojemné. Souhlasím s názorem, že lépe to opravdu nešlo. Bojím se že jednou se na planetu opic budou chtít vrátit chamtiví producenti ale dopadne to mnohem hůře. Tahle trilogie měla prostě srdce! 80% ()

-bad-mad-wolf-

Stejně jako v předchozím filmu - opět se koná monumentální drama, které snad ani nevzniklo v téhle době (možná proto ten relativní komerční neúspěch). Ještě víc se tlačí na emoce, ještě víc se tlačí na osudovost a kupodivu to bájo funguje - nemálo díky funkčnímu vlivu revenge-roadmovie a vysoce zábavného utěkového filmu. Možná jen ten povinný závěr nemusel být. Oceňuju nejeden odkaz na starou sérii a příjemný humor - a ne, fakt nemyslím jen toho srandovního opičáka. Máme tu jednu z nejlepších sci-fi sérií za hodně dlouhou dobu. ()

darkrobyk

Psychologické drama, utahaná alegorie, dokument o opicích. Kouzlo prvního filmu zcela vyprchalo a na původní film ze 60. let tohle nemá ani za mák. Snad zkrátit o hodinu... Kecy o tom, jak jsou na sebe zlí nejen lidé, ale i opice, najdu v řadě daleko chytřejších filmů. Pár momentek je fajn - úvod, vodopád, pronásledování na koních...pak se z toho stane koncentrákové drama a nakonec je vše velkolepě zničeno, jak to známe z bondovek. Po technické stránce není co vytknout, snad jen pixelová lavina, ale voda se prý blbě animuje ve všech skupenstvích, tak nad tím se dá přimhouřit oko. Jinak dýchavičné, s minimem napětí. Konec mi připomněl nekonečné umírání Jana Amose...ještě že jsem to tušil a do kina nešel. A vnitřně jsem se bránil fandit opicím, když nakonec ovládnou celou planetu, že...a lidi byli vykreslení spíše jako svině. Pak se těžko jeden s nějakou postavou ztotožní. Slabé. ()

Ampi

Válka o planetu opic slibuje alespoň trochu válečný film, ale kromě pár minut se boje moc nedočkáte. Navíc někdy dost zvláštních. Možná plukovník speciálních (zvláštních) sil McCullough měl zvláštní vojenskou akademii, možná i zvláštní základní školu. Z Ceasara se tak trochu stává Mojžíš. Film je kvalitní a řemeslně dobře udělán. Jsem zvědav na další díl. ()

Hrabka

Jednička byla poutavá se vším všudy, dvojky se chopil Reeves a byl tam znát jednoznačný pokles. I přes pokles kvality a očividné tápání po stránce příběhové dokázala dvojka zaujmout svojí akčností, napětím a solidními postavami. Toto třetí pokračování šlo bohužel po stránce příběhové opět dolů. Hned v úvodu se odehraje stupidní, stokrát viděná zápletka, podle níž se film ubírá dál, a ani v samotném průběhu nedojde téměř k ničemu zajímavému, co by dokázalo diváka dostat do varu. Předvídatelnost střídá klišé. Příběh je natahovaný a hloupých momentů se najde až přespříliš. Co se herců týče, tak Woody Harrelson se podle mě do takové záporné postavy naprosto nehodí! Toto mi opravdu nesedlo, měl se toho chopit jiný režisér popř. scénárista. Jedničku i dvojku jsem viděl 3x, jsem si celkem jistý, že trojku si víckrát nepustím. 60% ()

cheyene

Trilogie završena. A zdařile. Válka o planetu opic úspěšně navazuje na Zrození a Úsvit planety opic, sledujeme završení životního příběhu opičího vůdce a takřka mesiáše Caesara a vše opět funguje přesně tak, jak má. Kdo očekává dle názvu snímku nějakou obrovskou válku, bude patrně zklamán, ovšem mně osobně se celé tohle ztvárnění velmi líbilo. V některých pasážích je sice tento příběh možná už až příliš emotivně laděný, ale jako celek Reevesův počin funguje a důstojně zakončuje trilogii. Osobně bych se nebránil ani dalšímu pokračování, které by svým dějem ještě více přiblížilo a posunulo příběh k událostem původní Planety opic. Možná, že jsem tajně doufal, že si tvůrci troufnou "zamrkat" na tuhle klasiku a vypůjčí si některou z úvodních scén, zpracují ji po svém a zakomponují ji na samotný závěr filmu, např. střih a záběr na potápějící se vesmírnou loď na dno jezera uprostřed pouště, případně upevňování malé americké vlaječky či jen pohled do vesmírné lodi z pohledu Taylora nebo jen krátký záběr na kosmickou loď řítící se nekontrolovatelně k zemi, do pouště a do široko daleko jediného jezera. Inu, tohoto jsem se nedočkal, možná, že je dobře, že se do toho filmaři nepustili, ale já takovou tajnou vizi měl hned od zhlédnutí Zrození Planety opic. Tak či tak, nová trilogie je dílem neskutečně povedeným a pro mě ani jeden ze snímků nevyčnívá nad ty další. ()

juta

Spoiler! Závěr trilogie byl opět plný velmi silných okamžiků, jak utrpení, povstání, bojovnosti a kdo ví čeho dalšího. Jede si pomalým tempem, až ani v závěru nemusí dojít k impozantní bitvě, po které jsem ani netoužil, ale hlavní je to, že dojde k zúčtování a k záchraně svého druhu, i když je jasné, že z toho zřejmě hlavní kápop Caesar nevyjde živý. ()

Fiftis

Nový snímok nadväzujúci na predošlý Úsvit planéty opíc poteší verných fanúšikov série. Zároveň však ponúka pútavú prehliadku aj pre nezasväteného diváka. Režisér Matt Reeves spojil staré s novým a vytvoril koncept, ktorý sa bezpochyby zapíše do dejín sci-fi drámy. Ale pozor, nepreháňajme. Tento snímok má aj diery. Efekty perfektné ale dej nudnejší, ukecaný, žiadna vojna čo sľubuje názov filmu. A to je chyba. Nečakajte teda to, čo sľubovali trailer alebo dokonca niektoré plagáty, nakoľko opice sú v boji pomerne nepodstatné. Vyberá si silné témy a neváha ich spracovať čisto, jednoducho, ale o to efektívnejšie. Tatko sa dá približne charakterizovať prvá polovička filmu. V tej druhej sa tempo i napätie zmiernia a začne sa hrať na humorné pasáže (nová hip-hop opička to zabila). Sú tu morálne hodnoty zmutovanej opice a boj s šialeným plukovníkom. Woody Harrelson tu vyzerá skvele. Ešte stále kvalitné dokončenie trilógie. ()

Shakers

Neviem sa rozhodnút, či je lepší prvý diel alebo tretí. Každopádne sa jednu o fakt vydarenú trilógiu, ktorá si drží úroveň celý čas. Znova ma bavil Ceasar, opice, príbeh, ale hlavne Woody Harrelson, ktorému to neskutočne sadlo v roli plešatého nesympatického hajzla, proti ktorému by ste nechceli isť. Musím ale priznať, že ma trošku sklamala akčná stránka. Na to že sa tretí film vola Vojna o planétu opíc, moc tej vojny tu teda nie je. Akčných scén by som privítal viac (finále je ale fajn) a tak trochu to drhne v tempe, no ma to aj svoje plusy a to tie, že Matt Reeves sa vie povenovať aj emociam a postávam. Pekný záver trilógie, ale ja chcem pokračovanie. 89% - 4* ()

lamps

Takže popořadě. Válka o planetu opic určitě není tím blockbusterem desetiletí, v jaký jsem doufal zásluhou emocionálně vyšťavujících trailerů a nadšených zahraničních ohlasů, na to má pořád dost logických chyb a hlavně ospalejších míst, které třeba Zrození nemělo ani jediné. Přesto se ale jedná o v hollywoodských měřítkách nesmírně osvěžující a vypravěčsky neortodoxní velkofilm, který zvládá jak komplexně uzavřít přesahující dějovou linii ohledně charakterního vývoje vůdce Caesara, tak i našroubovat na jeho vývoj novou řadu událostí, zabalenou do pochmurně gradujícího a docela promyšleného cyklu. Westernová první třetina, která rozehrává v dosud chrabrém Caesarovi pomstychtivé choutky, je svou rozjímací atmosférou naprosto fantastická. Ve zbytku Reeves slušně rozvíjí a zakončuje vnitřní (milost × nenávist) i vnější (opice × lidé) konflikty a přináší nádherné vizuální výjevy a netradiční zakončení, které neovlivňují postavy, nýbrž sama matka příroda (čímž se hezky podtrhuje vše, o co vlastně celou dobu šlo), ale zároveň vyprávění místy dochází munice a například útěk z vězení, jakkoli neztrácí na osudovosti, si s logikou a uvěřitelností moc nepotykal. Chválit efekty už by bylo nošením nerdů na ajťácké soutěže, a tak pochválím alespoň tragikomickou postavu Bad Ape a s ní spojený dabérský výkon Stevena Zahna a casting malé holčičky, jejíž každý pohled vydává za tisíce slov. Důstojné završení skvělé trilogie, byť očekávání byla po lživých trailerech o něco výše... ()

filmfanouch

Opice spolu silné! Tak tomu bylo první dva díly trilogie a platí tomu i u toho závěrečného. Válka o planetu opic je totiž skutečně precizní film který výborně šlape téměř po všech stránkách téměř po celou dobu. Po prvním filmu se sci-fi nádechem, následně druhém s post-apokalyptickým nádechem, nyní nastupuje třetí s Westernovým nádechem který v rámci trilogie nezapomíná na své postavy. Spousta informací mluvilo o tom, že je Válka o planetu opic dalším Loganem. A Logan z toho opravdu cítit je. Ne není to brutální film ve kterém jsou megalitry krve a Ceasar není prošedivělé brutální hovado závislé na alkoholu. Přesto je Válka o planetu opic celkem drsná. Nechybí sebevraždy, mučení a osobně jsem u filmu minimálně dvakrát slzel. Na tohle děti opravdu nebrat. Režisér Matt Reeves je opravdu šikovný řemeslník což se ukáže hned od první scény která sleduje boj vojáků s opicemi čímž film od začátku ukáže svůj potenciál. Opice jsou stejně jako v Úsvitu nejpozitivnější stránkou a opět jsou stokrát zajímavější než lidi. Avšak také kvůli tomu, že lidstvo má pouze dva výrazné hráče. Andy Serkis oficiálně potřebuje Oscara jako tehdy Leonardo Dicaprio. Jeho výkon Ceasara je totiž napotřetí ještě silnější a a na to jak Ceasar prochází válkou s lidmi a zároveň trpí svými démony z minulosti se neuvěřitelně kouká. Steve Zahn si zahrál postavu Bad Ape který je vtipnou figurkou filmu. Je to opravdu zajímavá figurka která občas kdy je film už opravdu depresivní způsobí úsměv na tváři. Ty Olsson poté hraje zlou opici Reda který se stal členem Pičáků (opice sloužící Colonelovi) který má neuvěřitelně propracovaný charakter a postupný průběh jeho příběhu je neuvěřitelně prodaný. 12 letá Amiah Miller je po Dafne Keen z Logana další úžasný dětský objev. Její Nova sice nemá tak propracovaný charakter jako X-23 z Logana ale Miller si svojí němou holčičku odehrála a její vztah s adoptivním opičím otcem Mauricem je neuvěřitelně roztomilý. A hlavního záporáka Colonela si odehrál starý dobrý Woody Harrelson. Když se před 3 lety objevil v Úsvitu Koba říkal jsem si, že trojka bude mít problém ukázat psychopatičtějšího padoucha. A oni to dokázali- Harrelsonův Colonel je opravdový šílenec a scéna kdy si dá Colonel schůzku s Ceasarem jeho kanclu a důkladně mu povypráví o své minulosti včetně svého zla je neuvěřitelná a interakce mezi Ceasarem a Colonelem k nezaplacení. Hudba Michaela Giacchina je mimochodem opravdu silná a jestli má někdo na to říkat si John Williams nové éry je to právě Giacchino. Třetí díl silné trilogie se silnou myšlenkou jejíž závěr je opravdu šokující. A samosebou by to chtělo další díly protože potenciálu je tam dost. ()

Pepinec

To jsem vždycky chtěl, aby z planety opic někdo udělal rodinnej film... Paradox je, že zatímco opičáci měknou a keců maj víc než bába na přepážce, zabít je rovná se nadlidskýmu úkolu. Místama jsem měl pocit, že kdyby se Píčáci bitkovali mezi sebou, budou všichni vítězové. Animace supr, ale to je v dnešní době samozřejmý jako fronta v Tescu, takže pochválit můžu leda tak slibnej a poutavej začátek, po kterým to ale bohužel nabralo takovej směr, že jestli bude nějakej další díl, tak asi malovanej. ()

Jhershaw

Jak již napsali Pomo a Marigold, nečekejte žádnou opulentní válku. A film si své pomalé tempo udrží až do konce a zazdí potenciální vyvrcholení celé trilogie. Ale at nezním moc kriticky. První polovina je skvělá, má výbornou atmosféru (vč. hudby M. Giacchina) a perfektně splňuje to, co si představuju pod souslovím vtáhnout do děje, a nebál bych se ji ohodnotit pětihvězdou. Jenže pak přijde druhá polovina, řekněme pracovní tábor, a to mi jednak přišlo víc jako asociace na Most Kwai než Apokalypsu, hlavně se to začalo poněkud vléci a já jsem přišel o to vtažení do děje, film se odehrával dál, ale já se cítil čímdál méně zaujatý. Samotný konec je fajn jako konec jednoho filmu, ale trilogie by si zasloužila něco víc. ()

Big Bear

Tak mám za sebou trojku a řekl bych, že je z celé trilogie asi nejslabší i když je to pořád nadstandardní záležitost. Kupodivu film nezačíná masakrem mezi posledními obyvateli San Francisca a tlupou Caesara jak se po dvojce dalo čekat. Lidi to nechali na armádě, která přeci jen z nahozené vysílačky zaslechla volání o pomoc. Tahle parta už nebyla vybavená jednou devítkou, broksnou a otlučeným defíkem. Les navštívila v početné síle a první střet skončil masakrem. Caesar ale válku odmítá a dává vzkaz velícímu plukovníkovi (Harrelson), že nechce střet lidí a opic. Plukovník to však vidí tak, že buďto lidi, nebo opice. Ví, že když zabijí mozek opic Caesara, celá tlupa bude ztracená. Pomocí zrady pronikne s komandem do opičího sídla a omylem místo něj mu zabije syna a ženu... To už je moc i na Caesara. Tlupu posílá do bezpečné oblasti a sám jen s několika druhy se vydává na dlouhou cestou za pomstou do bývalého karanténního tábora, kde mají mít vojáci základnu. Marně ho druhové zrazují, že pomsta nic nepřinese a že má v očích to, co měl Koba... Caesar však ani po prvních ztrátách nedbá rad a chce plukovníka zabít za každou cenu.... ----- Neříkám, že trojka nebavila, ale bylo tam na mně moc opičích slziček. Každopádně už jen jako zakončení trilogie to musíte vidět. 4 hrsti obilí. * * * * ()

JohnnyD

Reeves je úžasný remeselník, jeho filmy vyzerajú niekoľkonásobne drahšie, než v skutočnosti sú, ale je to mizerný rozprávač. Zase je tu prísľub fatálnych motívov, ktoré hýbu celým svetom, no príbeh sa sústredí na pár desiatok ľudí a opíc uzavretých na jednom mieste. Navyše žiadna vojna o planétu sa nekoná, ide iba o lokálny konflikt, ktorý stojí na pomerne nedôveryhodnom zvrate (vojaci chcú postaviť akýsi múr, a preto nepozabíjajú opice). Na rozdiel od dvojky (potvrdilo sa, aký zbytočný to bol diel) trojka posúva mytológiu výraznejšie vpred, má zaujímavejšie kulisy (zima) a najmä retro-70s hudba je úplne bravúrna. V konečnom dôsledku je to teda obstojná dospelá popcornová zábava. 7/10 ()

Pokračování Planety opic má název i obsazení

04.12.2019

The Batman se začne natáčet v listopadu

The Batman se začne natáčet v listopadu

06.01.2019

Chystaná sólovka s Batmanem od režiséra série Planeta opic Matta Reevese The Batman se zatím vyznačuje tím, že kolem ní panuje naprosté ticho. Částečně za to může fakt, že se Reeves filmu chopil… (viac)