70. roky 19. storočia. Medzi novými osadníkmi Divokého západu čaká dánsky prisťahovalec Jon Jensen (Mads Mikkelsen) už dlhé roky na to, aby mohol priviesť do Spojených štátov svoju rodinu. Keď sa mu to konečne podarí, krátko po príchode sa jeho žena aj syn stanú obeťami hrozného zločinu. Jon zo žiaľu a zúfalstva páchateľov prenasleduje a zabije, čo sa nezaobíde bez ostrej reakcie okolia. Bratom jedného zo zabitých vrahov je totiž bezcitný plukovník Henry Delarue (Jeffrey Dean Morgan), ktorý terorizuje mestečko Black Creek a nezastaví sa pred ničím, len aby pomstil svojho súrodenca. Bez pomoci komunity, ktorá ho opustila a zavrhla, sa Jon mení z mierumilovného farmára na neohrozeného bojovníka, ktorý sa musí postaviť zločineckej presile sám, aby našiel pokoj v duši a možno aj zachránil obyvateľov mesta. (TV JOJ)

Wormboy

Ano, wannabe old-schoolovy western, ktory az tak old-schoolovy nie je. Banalna, skoro az primitivna "zapletka" je tu asi len kvoli tomu, lebo autorom bolo blbe Madsa Mikkelsena obsadit do westernu bez deja... ()

campix

Kdo by to byl řekl, že Dánové natočí jeden z nejlepších westernů za poslední roky a docela tím oživí už tak skomírající žánr. Je pravda, že s vykreslením postav a jejích následným vývojem, si tvůrci asi moc práce nedali, ale technická stránka je skvěle provedená a celé herecké obsazení mi tam nějak podezřele sedlo. Westerny vyloženě nemusím, ale tohle byla sympatická a zajímavá podívaná. ()

Juto

Je to vítaný návrat k westernu, pohybujúci sa svižným klipom a umožňujúci svojmu pôsobivému hereckému obsadeniu stelesniť niektoré výborné archetypy. 6/10 ()

dr.fish

Jelikož jsem vděčen za každou novou kovbojku, dal jsem i tuto. Navíc neamerická, to si dám líbit. Kamera, zpočátku na western docela zajímavá a netradiční, připomínala americké teenage-akční filmy, barvy nepřirozené, mraky ubíhaly rychleji než měly, zkrátka atmosféra jak stvořená pro vraždu. Netrvalo taky dlouho a byla tu hned dvojitá. No a pak už to lítalo ráz na ráz. V daném žánru nadprůměr, ale život mi to naruby nepřevrátilo. 75% ()

Icefist

To se tak čas od času přihodí, že máte den blbec. Po sedmi letech za vámi dorazí žena, abyste jí sotva dali jednu pusu a už je znásilněná a společně s vaším synem i zabitá. Co s tím uděláte? V podstatě nic moc- samozřejmě obratem srovnáte účty, ale pak už nic víc a jen chcete odjet dál na západ hledat štěstí a možná i útěchu. Jenže okolnosti vám nepřejí. Ač westerny nijak zvlášť nežeru, tak tady zklamán nejsem. Sice se zde celkově až tak moc neuděje, ale to není na škodu, protože události působí na diváka uvěřitelně. A to je dobrá devíza. Proto mi ani nevadilo, že jsem si moc neužil Cantonu. Slušný nadprůměr. 70 % Oblíbená část- chytnuvší doutník ()

majo25

Eurowestern žije! A paradoxne sa o neho postarali Dáni. Téma o pomste ostane vždy neopozeraná a tvorcovia idúci touto cestou prídu vždy do cieľa. Mikkelsen je už ostrieľaný herec a tak ani rola dánskeho pištolníckeho imigranta pre neho nerobí žiadny problém. Ostatní herci nie sú do počtu, akcia i nápady sú ok, a keď sa k tomu pridá aj dobrá atmosféra a priamočiary a kontinuálny dej, zapamätateľné dielko je na svete. ()

Doldus

To, že snímek není ani hutným dramatem s atypickým zasazením, jaké seveřani umí, ani typický akcí nabitý, dobrodružný western, ve mně vyvolalo dojem nedomrlosti a ambivalence. Nekoná se tu ani náznak dekonstrukce ála Eastwood, či jiného trochu originálnějšího pojetí, a to je vzhledem k potenciálu snímku škoda. Možná jsem troufale očekával, že díky dánskému režisérovi či různorodému castu se dočkám něčeho aspoň trochu osvěžujícího. Takhle máme v podstatě jednu z nejklasičtějších westernových zápletek (zase pomsta, hurá), ale k tomu s průměrnou akcí a nedotáhlou atmosférou, kterou by možná westerny protřelejší tvůrce zmáknul lépe. Dokonce by snímku klidně prospěla půlhodinka navíc (a menší změny ve scénáři), ve které by se mohly více prozkoumat zajímavá, vážnější témata jako život severních evropanů v Americe, začínající ropný průmysl a s tím spojené asociace (nastupující agresivní kapitalismus atd.), traumata z válek apod. Nebo se mohlo ubrat na příběhu a přidat půl hodiny kulervoucí akce. Takhle snímek nejen, že nevynikne, ale svou "nevyhraněností" vydává trochu rušivý signál. Vše tedy ve finále zachraňuje již zmíněný cast, který je bez výjimky bezvadný. Zvlášť tedy Eva Green znovu snoubí neobyčejný půvab a hereckou excelenci ve skvělé kombinaci. ()

alchac

Padouch z bondovky, bondgirl z téhož filmu, švédský Bond, a aby obsazení nepůsobilo jednotvárně, tak legendární Rudý ďábel k tomu? V dánském westernu? Obsazení a země výroby pro western ještě méně typické, než v případě Rivalů pod rudým sluncem, čemuž výsledek odpovídá - Salvation je totiž minimálně o třídu lepší. Což ovšem nepřekvapí (jelikož ty nejlepší westerny se vždy páchaly v Evropě). V zásadě jde vlastně o klasiku - čili jednoduchý příběh, v němž jde o pomstu nebo o prachy nebo o obojí (minispoiler - cé je správně!). Ovšem provedení je drsnější, než nehoblovaný bort drakkaru a děj odsýpá svižněji, než svist sekery nasraného berserka. Poměrně neklasicky rovněž působí fakt, že hrdinové jsou v kruté přesile, jelikož pro dva Vikingy zocelené v boji s Pruskou armádou není objektivně vzato banda vysloužilých kavaleristů, kteří se mohou pochlubit maximálně pár skalpy domorodých lukostřelců, žádná konkurence. Dále nemohu nezmínit celkový dojem umocňující bohabojné občany Dogvill... totiž pardon, Black Creeku, kteří jsou ztělesněním všech křesťanských ctností, neb panu starostovi jde naprosto ukázkově porušování pátého a desátého přikázání, zatímco zbytek místního vidláctva nedánského původu (zejména bezpečnostní sbor) je zřejmě produktem sodomitského spojení Jidáše Iškariotského a Piláta Pontského (což mě přivádí k revoluční hypotéze, za co že ve skutečnosti Jidáš inkasoval těch třicet stříbrných - ale to sem nepatří). Mě osobně ta partička usedlíků srala víc, než principiální padouši a velmi jsem litoval, že je hrdina nakonec všechny nevykoupal v dehtu a nezpopelnil. No, ale nemůžu mít všechno a třeba si jen lodbrokovci šetří materiál na druhý díl. I tak ovšem není o čem, čistých pět přímo na komoru. ()

vesper001

Nejlepší western to není ani omylem, ale jistá podobnost s jedním z nejlepších evropských, i nejlepším z amerických by se našla. Osamělý mstitel, který nehezkým způsobem poztrácel členy rodiny (Mads Mikkelsen ovšem nehraje na žádný nástroj a mnohoznačného úsměvu se od něj taky nedočkáme), tlupa rabiátů, kteří skutečnost, že druhá osoba je ženou nebo dítětem nepovažují za překážku, ale výzvu, hrdinka s pochybnou minulostí a odvahou pod palbou (Eva Green tentokrát němá a oblečená), vesnice sužovaná tlupou moc zlých pánů (na rozdíl od Mexičanů se obyvatelé ani nepokusí o obranu a jen pasivně čekají na spasení – není tedy divu, že se objeví jen jeden statečný) a samozřejmě nezbytné motivy pomsty a bratrství až za hrob. Násilí je tu dost, mrtvých taky, ale nic ošklivého k vidění není, teda když nepočítám prakticky všechny mužské postavy. Co naděláme, doba, kdy se to na Divokém Západě hemžilo oku lahodícími Wayney, Brynnery, Bronsony, Fondy a McQueeny je už dávno pryč. ()

Khumbac

Madsův smích je k smíchu, je nevěrohodný. Nicméně, je to drsný western s krásným obrazem. Eva Green je drsná a znetvořeně krásná. A plukovník...? Ten je prostě, jak to napsat abych se neopakoval...ten je ...filantrop :-s ()

Doudis19

Tak za mě rozhodně ne! Zkrátka pro mě bylo hrozně těžké něčemu, co se tam odehrávalo uvěřit. Celá postava Jeffreyho Dean Morgana naprosto otřesná, pronášející taková hlubokomyslná hovna, že by jeden kvet. Na každým záběru je hrozně vidět, jak si o sobě tvůrci myslí (rádoby artové prvky), ale když pak vidíte že i ohěň musí být digitální, tak je to jen k smíchu. Jediný kdo mi tam seděl byl fotbalista Eric Cantona, a to je smutný. ()

Lachtaan

Je moc dobře, že se western po utichnutí své obrovské expanze v polovině minulého století úplně nevytratil a semtam se ještě dočkáme fajnového zástupce tohoto žánru. Zrovna Salvation nedělá westernům tak zvučné jméno jako například perfektní Hostiles, má ovšem v rukávu dánské eso jménem Mads Mikkelsen a délku, ve které se nestačí nic nedít. Pomsta je dost možná nejčastějším motivem filmů v celé historii a už je velmi obtížné na ni nahlížet neotřele, leckterým snímkům se to ale dá odpustit. ()

Johnny.ARN

Neveril by som, že vznikne film s takým obsadením. Stretli sa tam moji obľúbení herci. Zelenooká Evička, Mr. Mads, Hamilton Persbrandt. Žáner western v severskej réžií. Očakávania neskutočné. Žiaľ, posledná dvadsať minútovka ale nevyváži tú nudu pred tým. žánrovo fajn, ale potenciál nevyužitý, príliš tam bolo cítiť to severské vykresľovanie atmosféry. Dúfam som v trochu viac akcie, alebo niečoho, čo by ma nadchlo ( dokonca ani Evička sa nevyzliekla ). Snáď sa ešte takéto obsadenie niekedy zíde. 3 z 5 ()

viperDavid

Těžkej žívot na západě, ale Eva Green vedla jeden z nejlepších dialogů, které znám, něco pro mé uši. Konečně jen neukazuje kozy a prdel ()

Bobik9

Hrozná nuda! Vyloženě tupý novodobý western. Nelíbilo se mi na tom prakticky nic. Postavy jsou toporné, děj by sepsal vlastně jakýkoli člověk, co zvládne abecedu. Takové herecké obsazení to má! A taková zbytečná blbost! Nedá se k tomu ani nijak vyjádřit, protože je to tak nijaké, že mi je hanba zabití tolika minut. Jediná hvězda za to, že jsem to zvládl dokoukat. ()

dzira

Nebýt loňského Tarantina, tak by Amerika na svém domácím westernovém hřišti prohrávala se zbytkem světa rozdílem třídy.... ()

Mrkvič

Jó, stará dobrá klasická zápletka o pomstě. A že je tu mrtvých snad víc než v Arnoldově Komandu, tak se má pořád kde kdo za co mstít. Sice efekty stojí za hodně starou bačkoru, ale holt to není hollywood. Hlavní jsou ty ksichty a ty se povedly, jako dlouho v žádném westernu. Dokonce i mou nesnášenou Evu Green jsem si tu zamiloval. ()

DragonnCZ

Už úvodní sekvencí jsem si říkal, že sleduji něco výjmečného a i navzdory jednoduché zápletce sem se do filmu zažral jako u žádného jiného. Výborný atmosferický snímek, který má grády a suprovou akci. Láká především svým hereckým obsazením, který nezklamal a Jeffreyho Dean Morgana excentrického záporáka, kterýmu bych jednu napálil jsem extrémně po celou dobu nadržoval úplně stejně jako Madse Mikkelsena jako přistěhovalce Jona, který za nic nemohl a ocitl se v nesprávnou dobu na nesprávném místě a nádherně pouzkazuje na tu zvrácenou nebezpečnou dobu divokého západu, kdy se nedá nikomu věřit. Poprosil bych více takových snímků. Režie na jedničku doplněno o výborný scénář s napínavými dialogy. Kamera a minimalistické pohyby kamery na herce už tomu dodávalo na dokonalosti podobně jako hudba inspirovaná starými westernovskými filmy od Sergia Leonneho. Smekám. ()

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona