Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

Kaluž

Dobrý, dobrý, nebudem to moc rozkecávat. Tváří se to jako taková polointelektuální sonda do životů vědátorů a jejich rozpolcených pocitů, jenže pak tam přijde ta malá indická holčička a najednou se to všechno nějak rozmlží a vy nemůžete najít kapesník. ()

Thomassi

Dlouho jsem tento film opomíjel s tím, že jsem měl strach z toho, že by to mohlo dopadnout neslavně. Nicméně když jsem se k němu konečně dokopal, musím uznat, že mě film dostal a vědět, že má v sobě tolik originality a dramatických pasáží, podíval bych se už dávno. Dějově je příběh rozdělen na dvě poloviny, kdy ta první je takovou romantickou jízdou plnou radosti, v té druhé se z toho stává napínavá honička za odpověďmi. A jako celek to funguje přehledně a hlavně tak, že si divák na konci odnese spoustu pocitů. Uživatelům, co film ještě neviděli, doporučuji neotálet a podívat se na něj. ()

stration

Mé hodnocení tohoto filmu je do značné míry ovlivněno skutečností, že jsem se na film hrozně těšil. Nyní zažívám těžké zklamání. Po výborném začátku až po dějový zvrat snímek funguje perfektně, všichni jsou sympatičtí a divák čeká, co na něho tvůrci vymyslí a kdy se začnou řešit ony tajemné, provokativní a nadpozemské otázky. A ono v podstatě nic. Čekal jsem a čekal a pak film najednou skončil + potitulková scéna a já jsem necítil nic, v hlavě jsem neměl žádné otázky a dokonce mě ani nenapadlo se dívat znovu, nebo přemýšlet, jak to vlastně celé dopadlo a jestli teda "našli moji rádcové", nebo ne. Fakt nevím, čím to je. Námět byl perfektní, otázek a odpovědí mohlo být mnoho, ale nic mě nevyprovokovalo k hlubšímu zamyšlení. A to mě nejvíc nasralo a zamrzelo. Prostě mě to minulo a nemám z toho dobrou náladu, protože jsem se fakt těšil. ()

de_FACTO

Jakože čtyři, ale v hospodách o tom vyprávím a vyprávím a u srdce mě to bolí a bolí. Takže co já vím. "I think youre craaaaaaaaaazyyyyyyyy, maaaaayyyybeee." ()

Duotone28

Niekto je za prvotinu Another Earth, ja som za túto novinku. Ani by som nepovedal že aj takáto alternatíva si nájde svoje miesto v už teraz tak "pokomerčených" kinách:). Michael Pitt pre mňa neznáma, v tomto movie ale palec hore, nazdar ()

Hamaradža

Film pomaly a sebaisto, no citlivo si idúci za síce jasným ale o to intenzívnejším cieľom, pri ktorom som sa po dlhej dobe rozplakal ako dieťa. ()

JohnMiller

I ORIGINS je snímka ktorá priamoúmerne kríži vedu s vierou, a vytvára z nej spoločný, abstraktný, smer. Z hodnotením som na vážkach ( a to nemyslím tie papieriky na cigarety) Neviem sa rozhodnúť ani na tom či sa mi to vôbec páčilo alebo nie. Tvorcovia sa snažili autenticky zachytiť určité existenciálne a filozofické myšlienky ale bolo to úplne plytké, ani sa ma to nedotklo. Ústredná myšlienka však bola abnormálne silná. Tempo bolo pomalé a nudné, do 3/4 divák netuší, kam sa príbeh dostane, respektíve ani poriadne nevie o čo vlastne ide. Koniec bol zase milo melancholický a dojemný ale zároveň naivný. To useknutie, pri ktorom divák netuší ako sa to skončilo, mi napríklad nevadilo, skôr mi prekážalo opätovné znázornenie romantického vzťahu, to bolo niečo tak rozťahané. Spracovanie nápadu ako do dnešného sveta aktualizovať tému reinkarnácie sa tvorcom podaril na 100%. Veď išli cez vedu a to veru nie sú žiadne náhodné zázraky ani božie milosrdenstvá. U mňa to umocňuje ešte fakt, že sa na to v snímke prišlo úplnou náhodou, tak ako mnohé vedecké objavy. Vo svojej podstate ma to nebavilo ale bolo to celkom dobré. takže skvelí potenciál bol využitý iba mi to akosi nesadlo. ()

runner85

Prvá polovička filmu bola veľmi slušná romantická dráma. Počas celej druhej polovičky som mal zimomriavky . Možno ten film pôsobí troška nadnesene... ale čo ak? Ja tej teorii verím, a pokojne ma považujte za prašteného. Šak ja to nepopieram ... ()

Colby Sawyer

Možná kdybych byl čistě jen kolemjdoucí divák se zájmem o ezoterično, tak bych si to třeba i užil, ale takovým divákem bohužel nejsem. Momentálně se trápím x hodin v laborce s diplomkou a i když asi nezmění svět, tak je to něco, co má hlavu a patu. I Origins mi naservírovalo předlouhou expozici a když to mohlo začít být zajímavé, tak jsme přešli v duchovní blábolení. Buď tam měla být větší nadsázka nebo to mělo být pojaté zcela seriózně, tady jsme na půl cesty. A i ta půlcesta by byla ok, kdyby film fungoval třeba jako ta lovestory, jenže to tam nefunguje taktéž. Mimo Astrid si tedy nelze užít vůbec nic a to je poměrně mrzuté. Hezká hudba to nezachrání. Jo a ty lidi by mohli aspoň trochu interagovat jako lidské bytosti a ne tak random. ()

hygienik

SPOILER! Veda a viera - stáročný súboj poňatý emocionálne a hoci nie vždy originálne, predsa len nezabudnuteľne. Veľmi silný film: -Dalajláma, povedal, že ak by veda nezvratnými dôkazmi vyvrátila jeho duchovné presvedčenie, vzdal by sa ho. A čo by ste urobil vy, doktor Gray, ak by duchovno vyvrátilo vaše vedecké presvedčenie?- ()

TominoLa

Do poslední chvíle jsem přemýšlel zda vyrazit. Nakonec jsem se rozhodl, že ano a bylo to skvělé rozhodnutí. :-) Nic jsem od toho neočekával a od první minuty jsem seděl v kině jak přibitej a hltal každou sekundu a nějaké ty menší nelogické situace s radostí přehlížel. Zatím největší překvapení roku. 9/10 ()

Dont

Originální téma, v některých momentech až uhrančivá atmosféra, dobrý výběr obou hereček - velmi sympatické Brit Marling a zvláštním způsobem atraktivní Katalánky Àstrid Bergès-Frisbey. Film mě v kině „chytnul“ a držel ve spárech až do konce. To jsou pozitiva, která mě bez problémů přesvědčila o zaslouženém čtyřhvězdičkovém hodnocení. ()

kajas

Dlouho jsem tenhle film odkládala a přicházela tím o nádherný zážitek. Oči jsou skutečně oknem do duše. Ty Sofiiny ani nejdou popsat slovy, tak byly nádherné. Patřím mezi přesvědčené ateisty, ale myšlence, kterou film sděluje, jsem ochotná věřit. A když odběhnu od poetismu a budu trochu morbidní, viděli jste někdy drsnější smrt? Kam se hrabe "Nezvratný osud"... ()

ibeh

Kde je ten náš výchozí bod? Věčné tápání, hledání a soupeření rozumu a ducha. Film se mi moc líbil, myšlenkově i emocionálně, nádherný obraz i hudba. Ty hlavní oči, ty tedy byly! První třetina se trochu táhla, ale potom se děj rozjel a originalita šla navrch. Oči máte dokořán. Vskutku poutavé, pěkné dílko! Otevřený, dojemný závěr. Doufám, že pan Cahill bude stále tak tvůrčí, fandím mu. A opravdu vydržte až za titulky :-() ()

Eldrick

Všichni koukali na sci-fi, jenom já viděl film o lásce. Jako že jsem dlouho neuronil u ničeho slzu, tak tady u toho jsem na konci smáčel vložku. Jenom si nejsem jistej, na kolik v tom hrál roli Jack Daniels, jímž jsem byl nasátej. Postava Àstrid Bergès-Frisbey byla taková spirituální múza, o který každej chlap sní, že zaplní jeho prázdný místo v hlavě (a taky posteli). Salomina pak byla tak rozkošná, že bych ji snad i adoptoval... ()

dee-key

Rozhodně zajímavý a svým způsobem poutavý snímek, který by asi neměl uniknout vaší pozornosti. Předkládá originální otázky a vypráví pěkný příběh, ale bohužel takovým způsobem, že jsem u toho filmu nevydržel sedět. Tempo je víceméně pomalé a konec, jakkoli uspokojivý, mi přišel jaksi zabitý. Ale jako netradiční sci-fi v nizkorozpočtovém kabátku dobrý. ()

Kosmik

Po dlouhé době žalostných Sci-Fi filmů konečně jeden na vysoké úrovni. Originální scénář, originální zpracování, žádná pitomá klišé. A příběh může mezi diváky vyvolat příjemnou kontroverzi a o to přeci jde. Nejhorší filmy jsou ty, které zapomenete dřív, než dorolují závěrečné titulky na plátně. ()

GrungeChild

Racionálně-iracionální Snílci, vědecko-fantastická romantika a zcela obyčejný Michael Pitt ve zcela neobyčejném snímku, který něžně boří emocionální hráze a násilně ubíjí nesnesitelnou lehkostí (bytí). Jinými slovy - je to žrádlo. "My atoms have always loved your atoms." ... 4* ()

donvitoso

Tak přece jen jde v současné době natočit něco vskutku originálního a nepředvídatelného. Sci-Fi, které se tváří tak uvěřitelně, že mu vpodstatě žerete, že by se to klidně mohlo stát. Snímek s obrovským existenciálním přesahem, který je ještě mnohokrát znásobený potitulkovým epilogem! ()

TheDon

Doktor Jenda Šedý nás přesvědčuje,že umí hodiny a hodiny hrát o naprostým hovně. Jeho vyvolená Sofi má tak maximálně pěkný oči, jinak je to nehezká mastná fetka, která vypadá dobře jen na jedné fotce z milionu. Víc než nezajimavou půlku filmu se zkoumá vývoj oka a najednou se od toho tématu zcela upustí a jdou se hledat duhovky mrtvé milenky, který jsou kupodivu v indii. Víc nataženej paskvil jsem dlouho neviděl. Kdyby se rozvinula jen ta druhá myšlenka, asi by se o tom dalo napsat jako o sci-fi. Takhle je to taková přeslazená romantická kravinečka, která má na konci chytnou za srdce a otevřít všechny oči. To se bohužel nestane. 40% ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)