Reklama

Reklama

Východiskový bod

  • Česko Výchozí bod (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

(viac)

Videá (7)

Trailer

Recenzie (720)

Malarkey 

všetky recenzie používateľa

Kdyby se to v prvních dvaceti minutách tak hrozně netáhlo, bylo by to luxusní sci-fi z blízké budoucnosti. Takhle to chvíli trvalo, než se rozjela ona zajímavá teorie očí, nad kterou jsem po shlédnutí filmu nejen přemýšlel, ale ještě mi přišla hodně originální. Ve výsledku jsem na nic kloudného nepřišel, ale utvrdilo mě to, že podobné filmy ve stylu Dokonalého smyslu, mě nesmírně baví. Lehce poupraví dnešní fungující svět o nějakou dosud neobjevenou skutečnost a nechají to působit. Zajímavé, originální a to se ve filmech počítá. ()

Jara.Cimrman.jr 

všetky recenzie používateľa

"Jsem vědec. Věřím v data." Také jsem dříve věřil jen tomu, na co jsem si mohl sáhnout, ale pak jsem potkal člověka, který mne naučil vytvářet si svou budoucnost a jistoty byly v háji. Nicméně Dr. Gray svůj marný materialistický boj proti duchovnu zvládl celkem slušně a to po boku úžasně svobodné Suzi i následně s jedinečně praktickou Karen. Nejvíc mě zaujalo, když si Suzi svého vyvoleného stylově přivolala pomocí myšlenkou vytvořených jedenáctek do metra. To bylo skvělé a hledání jejích očí taky stálo za to. Mně tedy celkem k životu nic nechybí, ale přesto se už strašně moc těším na svůj další život, který bude opravdu jedinečný. ()

Reklama

sniper18 

všetky recenzie používateľa

Je to dosť dobrá čiastočne sci-fi ladená dráma od Mika Cahilla. Má výborný príbeh o mladom vedcovi, ktorého životným cieľom je dokázať postupnú evolúciu oka, čím by zobral kreacinistom ich najsilnejší argument a keďže sú oči aj jeho veľkou záľubou, rád ich fotografuje. Na večierku sa zoznamuje s tajomným dievčaťom, ktorá ho hneď očarí, ale keďže aj rýchlo zmizne, pričom mu po nej zostane len fotografia jej očí, rozhodne sa ju nájsť, čo sa mu aj podarí. Aj napriek svojim odlišným pohľadom na život sa do seba zamilujú, no končí to tragicky, ale vedec si časom uvedomuje, že oči nie sú až také jedinečné, ako predpokladal, ale rovnaké môže mať aj niekto ďalší, pričom z databázy očí zisťuje, že rovnaké, ako jeho priateľka má aj malé dievča z Indie a tak sa ju rozhodne vyhľadať, aby tento zvláštny jav preskúmal. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa to podať aj lepšie. Táto zápletka už na prvý pohľad pôsobí skutočne skvelo a pritom aj pomerne originálne, takže som bol nadmieru zvedavý, čo z toho bude. Spočiatku mi to prišlo úplne ideálne, pôsobí to tak príjemne civilne, postavy sú uveriteľné, pričom sa k nim aj dá vytvoriť vzťah, nájde sa tu niekoľko vydarených sekvencií, obzvlášť spôsob privedenia na stopu k dievčaťu a rovnako mi vyhovoval aj ten očakávaný kontrast medzi vedou a vierou. Ale druhá polovica, ktorá sa začne venovať tomu hlavnému je určite čiastočným sklamaním. Stále je to slušný nadpriemer, na ktorý sa dá pozerať a má tu čo zaujať, ale predsa len som očakával trochu nápaditejšie a hlavne inteligentnejšie prevedenie, tu sa až príliš uprednostňuje tá viera, čo filmu zbytočne ubližuje. A najviac sa to prejaví v závere, ktorý zanechá nepríjemnú pachuť nad veľkým potenciálom. Herecké obsadenie je na tom dobre, väčší priestor má len pár postáv, ale Michael Pitt je v hlavnej úlohe úplne ideálny, k tomu očakávane nechýba Brit Marling ako pomocníčka v laboratóriu, bavila ma aj postava priateľky a tých pár vedľajších postáv prevažne z druhej polovice tiež nesklame. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, Mike Cahill mi vyhovuje, dokáže ponúknuť zaujímavú vizuálnu stránku a výborne pracuje s atmosférou. Takže sa neubránim čiastočnému sklamaniu, predsa len moje očakávania boli dosť veľké, ale aj tak sa mi to páčilo a nemám dôvod hodnotiť horšie. A som zvedavý, s čím Mike Cahill príde nabudúce. 75% ()

Slasher 

všetky recenzie používateľa

Jednou za čas narazíte na film, který vás upoutá svojí nevšedností a nemá vlastně papírově chybu na kráse, nejste schopni obhájit proč se vám to vlastně tak moc nelíbilo. Přesně tím jsou teď pro mě I ORIGINS. Uznávám, že jde o zajímavý film, ač se mi nelíbí s jakou myšlenkou si zahrává (snad je právě to kamenem úrazu), který osobitě kombinuje mysteriózno, spirituálno, vědu a romantiku, ale hold to necítím na víc. Tak jako tak ten film ale není ničím, na co bych měl zapomenout. P.S. Přál bych si vidět Michaela Pitta, jednoho z nejzajímavějších herců mladší generace, častěji a v něčem vysokorozpočtovém. ()

heyda 

všetky recenzie používateľa

Velmi zajímavý film, který proti sobě staví vědecký přístup a náboženský/duchovní přístup, navíc perfektně odehraný i s takovou velmi ponurou atmosférou. Jenže nevím, jestli bych ho chtěl vidět znovu. A už vůbec nevím, o co přesně tvůrcům šlo, co bylo jejich záměrem? Každopádně jako filosoficko-fantastická jednohubka to funguje poměrně dobře. 65% ()

Galéria (28)

Zaujímavosti (13)

  • Po závěrečných titulcích je možné zhlédnout ještě jednu scénu. (romajz15)
  • Režisér a autor scénáře filmu Mike Cahill uvedl, že hlavní inspirací pro film pro něj byla slavná fotografie afghánské dívky jménem Sharbat Gula, kterou v roce 1985 pořídil fotožurnalista Steve McCurry. Tato ikonická fotografie obletěla celý světa a dodnes zůstává fenoménem. S filmem je také úzce spojen příběh o následném hledání této dívky, které trvalo celých 17 let. Její totožnost byla nakonec potvrzena právě díky metodě biometrické identifikace podle oční duhovky. (Midori_Mike)
  • Vo filme zaznejú piesne "Motion Picture Soundtrack", "Life in a Glass House" a "Melatonin" od britskej rockovej skupiny Radiohead. (skeptic)

Súvisiace novinky

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Mezi za oceánem nejlépe hodnocenými filmy roku 2014 je hodně těch menších, nezávislých, které k nám ještě nedorazily - Inherent Vice, Birdman, Slídil, Whiplash, Hon na lišku, Kód Enigmy nebo Teorie… (viac)

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)

Reklama

Reklama