Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

jasse

Po přečtení příspěvku od Mattyho (jako vždy naprosto vyčerpávajícího) jsem otevřela wiki a poctivě načetla všechna jména zúčastněných plus nastudovala jejich herecké představitele. Tím pro mě získal film přehlednost v postavách a lépe jsem si ho užila, anichž bych ve vypjatých scénách pátrala v paměti, o koho se vlastně jedná. V případě reálného příběhu s reálnými postavami tohle považuju za užitečné, skutečně se pak dají lépe pochopit rozhodnutí, vedoucí k fatálním chybám, které vyústily v tragedii, jenž se zapsala do dějin komerčního horolezectví.- Mimochodem, komerční horolezectví je vysoce adrenalinový a nebezpečný (a jistě i výnosný) způsob obživy pro horské vůdce, ale ti si ho sami zvolili. Nelíbí se mi ale, že umí nakukat naprostým amatérům, že za dobrých podmínek a při dobrém vedení mohou bez problémů vylézt na Everest (jak pravila sama Jan Hallová při premiéře - jako by jí nestačilo, že je sama vdova). Už ale neřekla, že pokud se ty dobré podmínky a dobré vedení změní na špatné, zahyne nejen amatér, ale i profesionál, protože ztratí síly péčí o amatéra. A jak vidno, ani tyhle tragédie tento byznys nijak neohrozily. ()

kamigava

Nemám slov, Everest jsem dlouho odkládal, protože jsem myslel, že půjde o další Vertical Limit, ale zmýlil jsem se. Lituju, že jsem na to nešel do IMAXu, protože tam by mě to ještě víc emocionálně položilo. Opravdu mi bylo líto Roba a je škoda, že se z hory vrátil ten, komu jsem to ani nepřál, ale život je nespravedlivý a Čomolungma neboli matka světa si nevybírá. Nicméně je to každého svobodná volba, zda podstoupí takové riziko. I když nemám horolezecké zkušenosti, vždycky jsem chtěl dokázat něco velmi náročného, ale po tomto filmu už mě celkem přešla chuť zdolat Everest. To radši potřetí zaběhnu maraton třeba v Římě, kde mi nehrozí mrazem zčernalé prsty a jejich amputace. ()

filipvrbik

Pro někoho, kdo se zadýchá i do schodů a bojí se výšek, to byl opravdu mrazivý zážitek... Jinak, když to porovnám s Vertical limit, je to natočeno ještě o třídu líp, a protože je to podle skutečných událostí, není to tak smyšlené. Opravdu vynikající film do všech detailů, jen se ptám, proč tam sakra lezou? Asi protože tady je...95% ()

Erik7595

Rozhodne najlepší filmový počin režiséra Baltasara Kormákura. Ak máte možnosť Everest vidieť v IMAX formáte, neváhajte. Išlo skutočne o ohromujúci, mrazivý zážitok. Navyše po dlhej dobe podporený veľmi kvalitným 3D formátom. PS. Jason Clark sa stavia do pozície regulérneho sympaťáka a vynikajúceho herca, v podstate to jeho postava a postava Josha Brolina dostali v rámci všetkých postáv najviac priestoru. ( IMAX 3D Bory Mall, 18.9.2015 ) ()

fummyk

Navštívil jsem Cinestar Ostrava (21.9. 2015) "Pánská jízda", která mě nadchla, hned při vkročení do kina jsem viděl stany společně se sochou, která měla vybavení profi horolezce, dále nás čekal Welcome drink v podobě piva a nakonec beseda s prvním čechem, který se na Everest dostal. Stálo to za to. Duch Everestu je v ledové a napínavé atmosféře. Dle mého vkusu mohlo být více prostoru pro Jaka Gyllenhaala. Za zmínku stojí scéna s vrtulníkem a průběh filmu. To, co jsem čekal, jsem dostal, s filmem jsem spokojený, ale pecka roku to pro mě asi není. ()

Dunadan

Musím sa priznať, že mi ambiciózne vyzerajúci Everest padol do oka hneď v momente, keď som zhliadol prvý zverejnený trailer. Moje nadšenie spolu s túžbou tento film okamžite vidieť rástli každým jedným nasledujúcim dňom stále viac a viac. Bez akýchkoľvek okolkov a zbytočností dávam na známosť, že som pred sledovaním filmu nevedel o tejto tragickej udalosti takmer nič konkrétne. Bolo mi síce jasné, že vyštverať sa na vrchol Everestu naozaj nie je prechádzka ružovou záhradou, aby som si však náhodou nepokazil celkový zážitok, rozhodol som sa podrobnejšie informácie dopredu nevyhľadávať. Mal som teda aspoň tú výhodu, že mi snímka poslúžila ako zaujímavý historický materiál a ja som mal možnosť dozvedieť sa opäť niečo nové. Napriek tomu si myslím, že aj s dostatkom vedomostí by som bol z Everestu unesený rovnako. Môže za to najmä naozaj nádherný a oku lahodiaci vizuál, ktorý vás zaručene dostane už na prvý pohľad. Dva palce hore pre režiséra Kormákura za to, že sa rozhodol väčšinu času natáčať v exteriéroch. Samozrejme, štáb trávil čas aj v priestoroch filmových štúdií, no skutočné lokácie v talianskych Alpách a Nepále pôsobia na plátne dokonale. V drvivej väčšine prípadov sa však vizuálna stránka nezaobíde bez hudobného podfarbenia, ktoré by zážitok z projekcie umocňovalo ešte viac. Tu musím vyzdvihnúť skvelú prácu skladateľa Daria Marianelliho, ktorý odviedol perfektný výkon, pričom vytvoril podľa môjho názoru jeden z najkrajších a kvalitatívne najvyrovnanejších filmových soundtrackov tohto roku. Medzi ďalšie lákadlá rozhodne patrilo aj bohaté herecké obsadenie. To, že sa herečky Keira Knightley a Robin Wright na obraze viac-menej iba mihli, ma príliš neprekvapilo, zamrzel ma však Jake Gyllenhaal, ktorého výkon bol vynikajúci a zaslúžil si niekoľkonásobne väčší priestor, než aký v skutočnosti dostal. Zvyšok protagonistov sa tiež nemá za čo hanbiť. Okrem Emily Watson a dvoch ďalších, už zmienených zástupkýň ženského pohlavia, mi v pamäti utkvel najmä Jason Clarke, Josh Brolin či Sam Worthington. Tempo je zo začiatku pomalšie, atmosféra je budovaná postupne krok za krokom a divák sa tak dokáže ľahšie zoznámiť s väčším množstvom postáv. Ani to však nestačí na to, aby ste sa zopárkrát v tom zmätku nestratili. Je to síce menšie mínus, no na strane druhej si treba uvedomiť, že Everest je iba drsným a hlavne realistickým prerozprávaním histórie. Škoda len toho úvodného uponáhľaného strihu, miestami otravných emocionálnych scén a občasného klišé. Everest je po technickej stránke výborný a oplýva hromadou známych hereckých mien, z ktorých si však stihnete, resp. dokážete naozaj obľúbiť iba nepatrnú hŕstku. Ak obľubujete realistické a surové príbehy, ktoré sa na nič nehrajú a navyše sú založené na skutočných udalostiach, tak týmto chladným dobrodružstvom jednoznačne nemáte čo pokaziť. Ja som si Everest vychutnával plnými dúškami a hoci sa objavilo aj zopár menších chybičiek krásy, verím tomu, že sa k tejto dráme v najbližšej budúcnosti opäť vrátim. ()

husokachna

Subjektivně za pět, protože to, co ve mě vyvolal tenhle film, už jsem dlouho v kině nezažil. Intenzivní nepříjemný pocit zmaru a touha odejít, abych zabránil něčemu, čemu už zabránit nejde, hluboká úcta k přírodě smíchaná s posvátnou hrůzou, smutek a závist...nedokážu se po prvním shlédnutí podívat na Everest s odstupem a říct na něj svůj názor jako na film. Povedlo se mi nechat se strhnout a dostal jsem víc než film. ()

waits

Krakauerovu knihu jsem si koupil na tržnici v Kathmandů a genius loci vykonal své, přečetl jsem ji během pár nocí, zatímco se za okny ve světle měsíce tyčila v dáli Annapurna. Ta je mnohem víc emočně nabitá než film, Krakauer zaujímá vyhrocená až obvinující stanoviska v případě výpravy JAR, Rusa Toniho, některých dalších výprav, na druhé straně glorifikuje Roba Halla, popisuje a hodnotí jednotlivé členy teamu, poměrně sympaticky shlíží na změnu svého náhledu na Becka. Jde o navýsost subjektivní a tudíž často nespravedlivý nebo přehnaný záznam na chování lidí v kritických podmínkách, což ovšem také zajištuje čtivost a zájem čtenáře.Film je naproti tomu osekán o téměř veškerou kontroverzi a redukován na sobuoj (marný ) s přírodou. I v tom ovšem za knihou pokulhává, Krakauerův popis bloudění, posloupností a nejasností se čte jako detektivka. Ale dost kritiky - scény nejsou až na dva tři případy (chůze po žebříku, začátek bouřky) dechberoucí, ale vidíme slušně natočený, poctivě vykládaný film podle předlohy s fantastickou scenérií střecha světa. Slabší čtyři. PS přečetl jsem si dopis ve schránce o cenzuře sprostých slov. Nepoužívám je a nechtěl bych. Ovšem k volnému, svobodnému projevení názoru sprosté výrazy patří, mají li smysl nebo jsouli navýsost zábavné, jak je tomu u jednoho z mála opravdu zajímavých recenzentů, nekorekního Verbala. Znechucen, vyjádřím se: Jestli tuhle cenzuru zavedet a jakoby bokem tím vyautujete V, tak potom jděte do prdele. ()

jilda

Udržet se na tenkém ledu mezi filmovou dramatizací s přeháněním a skutečnou předlohou je nadmíru těžké. Tenhle film to zvládl na jedničku, od začátku do konce uvěřitelné a navíc koukatelné. Opravdoví horolezci lezou bez kyslíku...... ()

arcticsky

Na tomto filmu se dají hodnotit jen pěkné obrázky, vše ostatní je hloupost na entou. To pochopí i totální laik, občasný divák dokumentů o horolezectví. Tolik machrování a nerespektování povelů horských vůdců přece nemůže vést jinam než ke vkusně zmrzlým mrtvolám...Jdeme dolů! Ne! Musím to vyjít za každou cenu - ach jo.... ()

Flopik

Osobne nie som veľmi sklamaný ale čakal som od toho trochu viacej.Minimálne po tej dramatickej stránke.Samotný Everest a celkové prostredie je naozaj skvelé.Herecké obsadenie nabité hviezdami super.Akurát mi to prišlo také že hodina príprava 15 min Everest a zvyšok už len mrznutie ľudí.Hudba ma tak isto veľmi nenadchla.Celkovo som s filmom spokojný ale čakal som viacej. ()

Illy

Natočené je to parádně, což o to. Jen se nemůžu vžít do postav, které páchají dobrovolně sebevraždu. Ty slzy a city na konci na mě absolutně nefungují....chcípli? No tak tam ti kokoti nemají lézt, že? ()

Heero

Jo, tak tohle jo. Díky tomuhle filmu jsem konečně pochopil věci, který jsem do teď nechápal. Jelikož jsem taky trochu lezl po horách, nikdy jsem nechápal, proč když se zhorší počasí, proč prostě rychle neslezou dolů, stejně tak jako když se člověku začne dělat špatně z nedostatku kyslíku, protože slézt dolů je vcelku rychlá záležitost, zvlášť, když vás od tábora dělí 1000m. Podání bez okolku, to já rád, možná ten konec mohl být ještě víc syrový, bez telefonátů se ženou, ale je to podle skutečné události, tak to tam asi mělo být. Člověk by nevěřil, jak se tam nahoře může všechno rychle změnit. Mohl tam být detailněji popsán výstup, ale chápu, že pak by to mohlo mít klidně 3 hodiny. Ale to je spíš moje úchylka, že bych to chtěl vidět. Velmi sympatická hlavní postava průvodce, u které se mi na konci trochu sevřel krk. Jo, zahrávat si s přírodou tak daleko od místa, kam patříme, kde by jsme měli žít, je velmi vratká a nespolehlivá věc. Já bych třeba nikdy neletěl například na Měsíc, protože se Vám posere skafandr a jste mrtvý, Everest je něco podobného. ()

krypton22

Super obsazení, hromada zjednodušení, opatrné našlapování kolem kotroverzních témat a výsledný pocit, že se to o moc líp natočit nedalo. ()

betyn

Oceňuji a zároveň kritizuji autentičnost. Na jedné straně tu stojí téměř věrné kopie herců skutečných dobrodruhů spolu s autentickým, až dokumentárním pohledem na Mount Everest. A na straně druhé špatně dávkované napětí společně s povrchností. Ať už co se vztahů týče nebo smrti jednotlivých postav. ()

xxxvodnikxxx

Ok, klasika, jako ve filmech, všechno je tak trochu přetažený za vlasy, ale jinak je to vlastně super film, dozvíte se, že něco takovýho se vlastně kdysi stalo, a díky tomu je zařízenej i konec filmu, kterej se nemusel vymýšlet.. Jinak? No.. Když bychom odprostili Vertical Limit o tu romantiku, přidáme nějaký ty reálie, tak by to mohlo vypadat přesně takhle. Za mne super. ()

Hepy13

Moje mamča by řekla... ''Tak tam neměli lézt, že jo?'' :-) No jo ale když mezi náma žije tolik bláznů. Poměrně slušné zastoupení známých herců, ale o to v tomhle filmu vůbec nejde. I kdyby v Everestu hráli samý neznámý herci, rozdíl by nebyl poznat, stejně jsou všichni zarostlí a oblečení. (Možná tak v dollarových e$íčkách za tržby v kinech, byly by asi menší bez známých herců). Kdo má rád horolezectví - povinnost vidět, kdo má rád dobrodružné filmy, rozhodně si pošmákne na tomhle kopečku zmrzliny. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)