Everest the Hard Way

Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 1975, 75 min

Réžia:

Ned Kelly

Horolezec a vůdce expedice Chris Bonington dokázal sestavit tým, který jako první na světě dokázal prostoupit obávanou jihozápadní stěnou až na vrchol Mt. Everestu. Za použití kyslíkových přístrojů to byli Doug Scott a Dougal Haston, později také Peter Boardman a šerpa Pertemba. Mick Bourke, který se na cestu vydal sám, však zahynul v bouři, která zasáhla oblast ke konci expedice. Tímto výstupem byl vyřešen jeden z největších himálájských problémů té doby. (Bakemaster)

MikO_NR_1909

Okázalá prvovýstupová ťažká expedičná výprava Bonningtonovej skupiny na Everest. Dokument mapuje výstupovú trasu, konfrontuje dialógmi zúčastnených a stavia na participácii a akejsi vedeckej informatizácii. Juhozápadná stena je výzva resp. problém nasledujúceho storočia, o čom sa presvedčili naši horolezci, ktorí sa pokúsili o jej zdolanie čistým alpským štýlom a na jej zostupe zahynuli v roku 1988. Dokument je cenným zdrojom, pretože v 70. rokoch ešte nebola technika (aj filmárska) na takej úrovni (digitálnej) a málo čo bolo zdokumentované v relatívne kompaktnom celku (keď k tomu prirátame aj náročnosť a podmienky v rock bande a na traverze komína). ()

salfa72

Parádní dokument o britské expedici na Everest Bonningtonovou cestou Jihozápadní stěnou. Četl jsem knihu s českým názvem Everest, tvrdá cesta. Bylo super si osvěžit věci z knihy a vidět podmínky, které horolezci měli při zdolávání Everestu na vlastní oči. Jedinné, co mi pokaždé trochu zkazí zážitek ze sledování podobných skvělých dokumentů je počet obětí, které jsou téměř nedílnou součástí podobných dokumentů. ()