The Alps

Hudba:

Steve Wood

Michael Gambon (rozprávač)

genetique

Sférické plátno dá tomuto filmu určite iný obraz a iný dojem, než imaxovské, navyše som v takom bol poprvýkrát a ešte k tomu v Paríži. No nehodnoťte to vysoko! 80%. ()

DaViD´82

Pěkných pár měsíců mě v kině tak příjemně nemrazilo jako při imaxovských průletech přes majestátné alpské hory doly za doprovodu hudby od Queenů. Ve stínu toho bych s klidem překousl i poučky pro děcka o tom, kterak vznikají horská pohoří apod. Jenomže tohle vše je stopáží zanedbatelné oproti hlavní "dějové" lince o horolezci, který se vrací do Švýcarska, aby uctil památku otce. Hodlá tak učinit zdoláním severní stěny Eigeru, na kterého jeho zploditel tragicky zahynul. Dohromady s poučným dokumentem pro školní docházkou povinné to nefunguje ani vteřinu. Ani v nejcéčkovějším hollywoodském katastrofickém spektáklu nezazní tolik variací na slova "miluji, musím, úcta". Neuvěřitelné kolik takových zvolání lze do pětačtyřicetiminut nacpat. Což je naprosté nic oproti konci, kdy už synátor konečně leze a čte si při tom líbesbríf od dcerunky a ženušky čekajících poslušně v úpatí na zelené travičce. To je přímo tsunami ulepených prohlášení a vět typu "musel jsem vylézt nahoru, abych si uvědomil co mám dole". To už mě přítelkyně musela v kině křísit. Nepopsatelné peklo. Takže navzdory fantastickým horským záběrům a výtečnému brnkání Briana Maye jsem trpěl jako chromý tur s několika tunovým nákladem na hřbetě. A nevidět to přímo v "prohnutém" Imaxu, tak hodnocení není ani zdaleka tak vysoké jaké nakonec je. ()

KatRi

Ještě štěstí, že příběh z těchto alpských velikánů si člověk vychutnává na velkém plátně Imaxu. Mohutné hory, zasněžené horské pláně, led a touha zdolat vrchol - to vše ve filmu sice najdete (naštěstí), ale je to zastíněno patetickými řečmi horolezce, jenž si uvědomuje, že miluje svou ženu a dceru, ale chce vzdát hold otci, který při výstupu na Eiger zahynul, a vystoupit na vrchol sám. Někdy to chce prostě odstup, odpustit si srdceryvné výlevy a přitom to neztrácí na výpovědní hodnotě. Dějová linka za jednu hvězdu (s bídou). ()