Everest je pravdivý příběh odvážného výstupu expedice na nejvyšší vrchol světa přenesený na největší filmové plátno, jaké existuje. Speciální kamera IMAX zachycuje nádherné momenty obrovského úspěchu mezinárodního týmu horolezců, kteří navzdory právě prožité tragédii nalezli naději, krásu a triumf. Everest, nejúspěšnější film IMAX, přilákal již 22.000.000 diváků z celého světa. Vstupte i vy do reality praskajících lavin, sněhových propastí, vysokých štítů a nebezpečné zóny řídkého vzduchu. (oficiálny text distribútora)

Šakal

Je jedno místo, které leží výše než všechna ostatní. Místo, kde sny utíkají vysoko nad oblaka. Místo, kde přežijí jenom Ti, co mají sílu a štěstí. Tak těmito slovy začíná tento dokument. Já za sebe dodávám, také úctu k horám. Střecha světa, kde vítr je nepřemožitelný. Místo smrti, kde lidé nemohou dlouhodobě přežít. Každé nadechnutí tam spaluje plíce jako mrazivý oheň a mnozí tam zemřeli. ....na hoře jménem „EVEREST“. Přesto se tam vydávají každoročně další a další expedice. Někteří při pokoření hory zemřou, ty „šťastnější“ jsou nuceni samotný vrchol vzdát, ty nejšťastnější z nich stanou na samém vrcholu světa. Tento dokument je skutečná pocta všem horolezcům a pro nás ostatní (nadšence) vskutku působivým zážitkem. Co tyto „šílené nadšence“ žene za touhou stanout na tomto vrcholu, kde je skutečným utrpením každý další krok a na samém vrcholu vydržíte bez použití kyslíkového přístroje (Ti, kteří k tomu mají indispozice) kratinký čas? Nejvýstižnější budou slova španělské lezkyně jménem Aracelina. „Nesnažím se nic dokázat, zkrátka miluji lezení“. Nutno podotknout, že tento působivý dokument budiž patřičným důkazem, k čemuž (kromě nesmírné autenticity a nádherným scenériím velehor) napomáhá téměř nadpozemská hudba mající téměř meditativní charakter. Jediným „ nedostatkem“ tak pro mě zůstává kratší stopáž. 4+1/2* ()

papuchalk

Tohle točil IMAX? I na dnešní mobil by se to dalo natočit líp. Ale zaujala mne na těch lidech velká pokora a úcta k velehoře, na kterou se plazili. Jaký rozdíl proti těm nebožákům, co lezli na Everest ani ne týden před Imaxem, a jak si mysleli že jsou nejlepší borci na světě, tak tam pomřeli. Tihle si raději počkali a jen sledovali jak jeden podruhém tam umírají a není jim pomoci. Za zajímavost stojí, že v tomto dokumentu učinkuje a komentuje týpek, jehož otec Tenzing Norgay jako první člověk na světe vystoupil na Everest. A do sněhu tam jako první vymočil žlutý srdce :* ()

joffreydepeyrac

Četl jsem od Eda Viesturse velice podrobně o tom, jak si David Breashears, který dost možná tráví na svazích osmitisícovek víc času než doma, umanul, že dostane na vrchol světa IMAX kameru jako krávu, vymyslel, jak ji odlehčit z metráku na zlomek váhy, a natočil dokument, který z filmařského hlediska nemá obdoby. Ed dokonce vzpomíná na situaci, kdy David donutil dva z horolezců (tuším, že Džamlinga a Araceli) vrátit se pod vrcholem o kus níž (!!!) kvůli tomu, že mu nevyhovoval záběr (nazval to "nejvyšší druhou klapkou v historii kinematografie"). Škoda, že Ed, tehdy v nejlepší kondici a bez kyslíku, jim nadělil takový parník, že by na vrcholu umrznul, než se tam vydrápali ostatní s kamerou, ten IMAX záběr by si zasloužil. Breashears si připsal navíc spoustu bodů tím, že když jim v přímém přenosu před očima (rozumějte v dosahu vysílaček) začaly umírat největší "hvězdy" horolezectví, nedovolil pořizování záznamů, přestože na nich mohl vydělat jmění. Dneska už díky technice nejsou vzácností ani záběry z vrcholů těžších hor, než je Everest, ale tohle je IMAX. Dávám pět hvězd, přestože jsem to neviděl v IMAX kině, a navíc vyzdvihnu famózní verzi Harrisonovy "Here Comes the Sun" z živého koncertu při závěrečných titulcích. ()

Duotone28

Opat jeden zo silnych dokumentov...doplnajuci cestne miesto v mojej top10 dokementarhneho filmu. Len skoda, ze ta radost z dosiahnutia vrcholu bola len polovicna...a degradovana nepriaznivim osudom...ktory len dokazoval, ze sidlo bohov, ktorych treba poctivo nasluchat, nie je pre vsetkych, a kto ho chce dosiahnut, musi si ho vymodlit:)! Okrem velkej pocty, ktora patri vyprave...davam hold aj IMAX kamere, ktora miestami robila „divy“, a zabery ktore vdaka nej mozme zhliadnut aj my, bezny smrtelnici, mi ostanu v pamati este pekne dlho.Nazdar ()

Platom

Méně poutavým způsobem vyprávěný dokument o navázání na odkaz dvou prvních pokořitelů střechy světa a to rovnou synem jednoho z nich. IMAX kameru jsem si bohužel nevychutnal, ale ani tak se krása této honosné přírodní scenérie neztrácela. Jen škoda, že dramatické scény nebyly pojaty opravdu dramaticky, až by diváka mrazilo v zádech, jelikož z takového příběhu, jaký se pod vrcholem Everestu odehrál, by rozhodně mělo. ()