Exodus: Bohovia a králi

• Česko EXODUS: Bohové a králové (viac)

V starovekom Egypte je vládca rovný Bohu. Jediným priateľom faraóna Ramzesa (Joel Edgerton) je Mojžiš (Christian Bale), s ktorým vyrastá od detstva, kedy ho našla a zachránila kráľovská rodina. Z priateľa sa však stane úhlavný nepriateľ, keď sa Mojžišovi zjaví iný Boh a on sa ho rozhodne nasledovať. Boh ho poverí neľahkou úlohou, vyslobodiť svoj ľud z egyptského zajatia, priviesť ho do Zasľúbenej zeme a byť jeho vodcom aj prorokom. Mojžiš túto úlohu prijme a žiada faraóna o prepustenie izraelského ľudu, faraón však odmieta. Hospodin potrestá krajinu zničujúcimi udalosťami a postupne zošle na Egypt desať rán - krv, žaby, komáre, ovady, mor dobytka, vredy, krupobitie, kobylky, tmu a smrť prvorodených, až kým oslabený faraón nakoniec nepovolí odchod Židov do Zasľúbenej zeme. Po odchode Mojžiša a 600 000 otrokov však Ramzes mení názor a vyráža so svojím vojskom, aby ich dostihol a znovu všetkých uvrhol do zajatia. Jeho armádu však zničia vody mora, ktoré sa pred unikajúcim Mojžišom a jeho národom rozostúpia, ale egyptské vojsko zaplavia a zahubia. (TV JOJ)

BOURQUE

Exodus ako vidí R. Scott. Je to veľkolepý epos, natočený podľa „dnešného očakávania“ (alias full PC tuning), miestami však príliš svojský názor R. Scotta na udalosti, ktoré popisuje najslávnejšia kniha všetkých čias. Možno to je ten problém, že film dostal takú všelijakú kritiku, pretože herecké výkony (na čele s Ch. Baleom a J. Edgertonom) sú veľmi kvalitné. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

aslavey

Epická vizuální podívaná. Egyptský rány na jedničku. Ale fakt musím koukat na 4 hodinovou verzi, abych pochopil, proč tam vlastně byli? A co se vlastně děje? Dyť se nic nevysvětlilo a najednou bum a spící děcka buch. Řek bych, že se to dalo střihnout jinde, aby to nebylo tak otravný. Bale je dobrej, Edgerton moc ne a to je vlastně všecko. Ripleyová s jednou větou, sarkastická velekněžka, co vlastně kněžit neumí, Kingsley tam je už jen proto, že hraje ve všech filmech, který se odehrávaj v jeho domovině a Aaron mě nasral, že Ramsesovi do xichtu neřek "yo, bitch". Tím by film zvedl o hvězdičku. Ale jinak je to vlastně překopanej Gladiátor (i ty 2 koně s sebou táhl, na krunýři 2 lvy (ne koně), věta "spí tak dobře, protože je milován", létající vozy, atd...) s hůř zpracovanýma charakterama, příběhem, ale lepším vizuálem. ()

Hopkins

Bohužel Ridley, co na to říct než že efekty fajn velkolepost super ale ten příběh ale ten příběh. Gladiátor skvělej, Království nebeské ještě ušlo ale tohle už je opravdu jen na tři hvězdičky a jedno shlédnutí. Bale se mě líbil do půlky filmu ale potom ke konci už ani tak ne. Něco mi tam chybělo a některé triky byly až už moc přehnané. 3 hvězdičky. Bohužel. ()

hEROic

No tak první hodina super, srdce mé plesalo radostí z vidiny druhého Gladiátora. Bohužel pak přišla vleklá podívaná s několika monumentálními obrazy, které však nedokázaly zcela zabrzdit přicházející nudu. Za kouknutí to určitě stojí, protože Ridley Scott je bůh ve vykreslování historických scenérií, ale kvalit zmiňovaného Gladiátora tento film zdaleka nedosahuje. Solidních70% ()

Rockerman

Došel jsem k závěru, že Ridley Scott je režisérem dvou tváří. Pokud se jedná o natočení velkolepé davové scény nebo záběry z bojiště, prostě vizuální stránku, tak je v tomto oboru téměř dokonalý a nedostižný. Má-li však do toho dostat nějaký smysluplný dialog, tak z toho vyjde něco, jako tady. Tedy velmi nepřirozená a zbytečnými slovy plýtvající zoufalost, která je naprosto neadekvátní k důležitosti snímku. A to není je případ "Mojžíše", myslím že to tak má i v jiných filmech. Také proto je druhá půle filmu o hodně lepší, než ta první. Méně se tu žvaní a více koná. Hlavně za překročení Židů přes moře přidávám čtvrtou, téměř nezaslouženou hvězdu. 23.2.2022. Nevím v jakém rozpoložení jsem byl před sedmi lety, že se mi ty dialogy tak nelíbily. Výborný film s tradičně skvělým Christianem Balem. Abych si udobřil Ridleyho, přidávám pátou tentokrát zaslouženou hvězdu. ()

char_t

Spokojenost. Ridley Scott z materiálu vytěžil dle mého maximum. Z Exodu není náboženství skoro vůbec cítit, nekonají se dogmata a biblická klišé, zázraky a egyptské rány jsou pojaty realisticky a bez zbytečné "magie". Na druhou stranu se nedostavil ani častý nešvar posledních zpracování starověkých příběhů, a to snaha udělat z toho za každou cenu nového Pána Prstenů. Tudíž tu nemáme zásadní překopávky příběhu, vymýšlení nových postav, polonahé model(k)y nebo zběsilé logické mezery ve jménu akce. Když se k tomu přidá pekelně drahý vizuál, je z toho celkem slušný zážitek. Jen půl hoďky ubrat a bylo by to ideální. 75% ()

strikeman

Cecil B. DeMille poráží Ridleyho Scotta na všech frontách, a to už o 58 let v předstihu. Snaha o "realismus" látce nesedí, navíc cvičení židovských diverzních skupin a výroba zbraní uprostřed města otroků je spíše z kategorie sci-fi. Christiana Balea mám rád, je to kvalitní herec, ale Charlton Heston je přecejen ještě o level výše a srovnávat Yula Brynnera s Joelem Edgertonem je snad zbytečné - takže tu máme remake z kategorie "zbytečné" ... 45% ()

mala_kea

Nikoho nepřekvapí, když Ridley přijde s působivým vizuálem. Bohužel mě tak nějak nepřekvapí, když ho v posledních letech nepodpoří kvalitním příběhem. Mojžíšova cesta je víceméně známá a je podle mě dost škoda, že všechny biblické rány a přechod moře Ridley tak nějak undeifikoval (znebožštil) a přesunul do roviny "to se fakt mohlo stát". Škoda že Ridley nevymlátil víc ze vztahu Mojžíše a Ramsese, že se nevyvaroval dějovým lapsům (viz Mojžíš najednou jedním střihem se octne ve stájích Ramsese), že nevyužil potenciál všech postav (hlavně Sigourney řekne snad dvě věty) nebo že to více nezkrátil. Ještě to není exodus Scotta, ale ještě dva takové filmy a budeme svědky zániku krále. ()

Rathalos

Vyborna historicka drama Ridleyho Scotta,ktora splnila moje ocakavania,vizualna stranka bola perfektna,dali si na tom viditelne zalezat,aj ked mi tam nejako nepasoval Christian Bale,ale aj napriek tomu fajn...:-) ()

helloween93

Po shlédnutí Noeho jsem se Exoduse obával více, než návštěvy zubaře a musím zkonstatovat, že Exodus je o stupínek nad Noem. Úvodní půlhodinka v Egyptě mě fakt bavila, poté se však Mojžíš usadí ve vesničce a začne komunikovat s bohem v podobě desetiletého kluka a začíná velký biblický epos, který mě nijak extra nebere. Ridleyho drží nad vodou hezký vizuál a kamerové filtry, ani to ale nedokáže zabránit některým nudným pasážím. Ta Mojžíšova motivace zachránit Hebrejce je hodně šablonovitá, stejně jako změna chování jeho bratra Ramsese. Doufám, že už nás další historické filmy od Scotta nečekají. 2* ()

korok

Jako katolíkovi mi je samozřejmě tento příběh starého zákona velmi blízký a slyšel a četl a viděl jsem jej v různých zpracováních již mnohokrát. Můj oblíbený "vetřelčí" režisér Ridley Scott se s tím popasoval velmi dobře. Vzhledem k tomu, že si nejsem jistý, jestli by se to dalo natočit ještě lépe, tak dávám plný počet. Bylo to prostě epické. ()

Ben Nevis

Jako všechno z Bible, je příběh oslavou Boha. Bůh si po 400 letech vzpomněl, že vyvolený národ úpí v Egyptě. Nebere si cavyky a Egypt trestá hlava nehlava. Jak už to s vydíráním bývá, faraon se ještě více zatvrdí. Už se nedivím, že na židy se pořádaly pogromy, když mají nad sebou takového teroristu. Je to však natočeno velkolepě, hlavně známé pasáže rozevírání Rudého moře. Uvítala bych lepší práci s postavami, například Mojžíš se stane zachránce Hebrejců bez zjevné vnitřní motivace. ()

danilos odpad!

Darren Aronofsky ukazal uz vo filme Noe ako sa da pokazit biblicky pribeh a Ridley Scott nezaostava a predstavuje nam film podla vlastnej fantazie pretoze az na par veci to nema s bibliou nic spolocne.Keby sa to netykalo biblickej osoby,bolo to pozeratelne,i ked miestami uspavajuce,no odpad davam za absolutne nebiblicky scenar.Na biblicky film do kina uz nepojdem:( ()

HOFMAN

Dostal jsem to, co jsem čekal. Že scénář nebude zrovna dvakrát progresivní a pravděpodobně ho nespasí ani plná verze jsem očekával a nechával jsem se prostě jen unášet dokonalým vizuálem, který nedostal nominaci na Oscara. Moment. To se mi jen zdá. Praštím hlavou o stůl. Nic. Ještě jednou. Tak nic. Opravdu nemá nominaci. Myslím, že akademici by potřebovali brýle. Ty dioptrické. Možná si zapomněli sundat 3D brýle. ()

fefo

Natocene to je, jak byva u Scotta zvykom, vyborne. Bale je celkom fajn. Ale mam problem s predlohou, podla ktorej museli umierat nevinni Egyptania a zvierata, aby banda zidakov mala slobodu. A tiez preto, ze "boh", mimichodom maximalne iritujuco stvarneny, bol trochu netrpezlivy. Film pre nabozenskych fanatikov. ()

figliar odpad!

Tak týmto filmom u mňa Ridley Scott skončil. Po zlom Prometheovi som nečakal, že dokáže klesnúť ešte hlbšie. Ale stalo sa. Ani neviem kde začať. O čo sa vlastne jednalo? Komédia? Dráma? Scifi? Podľa skutočnej udalosti? To už je jedno. Ďalším problémom je casting, pretože hviezdy proste nezahviezdili. Scenár zrejme kúpil Ridley na blešom trhu, inak si neviem predstaviť kto mohol dačo takéto napísať. Veľké, ale ozaj veľké nedostatky má pán režisér aj v matematike, pretože ak ide do boja 1000 vojakov, následne ich 2000 zabijú a zostane ich 3000 ???? Výhovorky na to, že film bol zostrihaný zo 4 hodinovej verzie neberiem, pretože LOTR mal pôvodne hodín 7 a Jackson ho dokázal dokonalo skrátiť. Ospevovanie kulís? Za 140 miliónov? Lepšie som videl za štvrtinový rozpočet. Hlavná skaza behom 3 minút? To je slušné, ale čo potom zostávajúcich 148 minút? A ten koniec, to snáď ani nemyslel vážne a použil vo filme omylom zábery z iného filmu. Takže buď som ja absolútne mimo a budem si musieť doštudovať životopis toho bradatého pána, alebo si prečítať komix o malom dieťati ktoré žije vysoko v horách, alebo proste mávnem nad týmto filmom rukou, nech si urobí názor každý sám a zabudnem na 3 premárnené hodiny svojho života. ()

bararich8

Co jsem si z toho odnesl? "Mojžíš si všude vozí prdel a ostatní musí capkat po svých." Máme tu další biblický epický příběh a mě už to přestává bavit. Jako efekty pěkné, ale to už má kde kdo, dnes to chce něco víc, zvlášť když za tím stojí Ridley Scott. Abych jen nekritizoval, tak hudba se povedla. Průměr. Nuda. 3* ()

katmandzoo

Biblický príbeh o Mojžišovi, ktorý vyrastal po boku egyptského faraóna, a ktorého celoživotným poslaním bolo vyviesť jeho hebrejský ľud z otroctva do zasľúbenej zeme. 10 božích rán, ktoré zasiahli Egypt na znak božieho hnevu, boli v tomto filme vykreslené naozaj veľkolepo. Čo mi však trochu vadilo, bolo vyobrazenie Boha ako malého chlapca, trochu som nepochopil čo tým autori chceli naznačiť. Christian Bale sa do svojej role skvelo vžil a nemal som problém uveriť mu každé jeho gesto. Vyzdvihnúť treba i Joela Edgertona v postave faraóna Ramsesa. Biblické príbehy mám rád a v poslednej dobe sú vďačnou tématikou pre filmových tvorcov. Len za posledný rok prišli s filmovou adaptáciou dvoch veľkých postáv Starého zákona, a to Noeho a Mojžiša. Som zvedavý, po ktorej biblickej postave siahnu v najbližších rokoch. V celkovom hodnotení Exodus nijako zvlášť neohúril, ani nesklamal, takže ho v podstate hodnotím ako priemerný snímok. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (viac)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (viac)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (viac)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (viac)