Franco Nero bere zákon do vlastních rukou a proniká do skulin nemilosrdného podsvětí. Carlo je přepaden v bance trojicí kriminálníků právě v okamžiku, kdy ukládá za léta poctivě vydělané peníze. K nemilosti horkokrevného inženýra mu ti samí chmatáci vykradli také byt. A policie má svázané ruce. Carlo se proto rozhodne raubíře na vlastní pěst vypátrat a zabít. Oko za oko, zub za zub. Cesta do podsvětí ale není pro počestného občana stiženého ideály ani zdaleka tak jednoduchá. Carlo si musí „ušpinit ruce”. Pomocí zlodějíčka Tommyho se mu podaří štvavě rozbouřit celé město. Lynč se ale obrací proti nim samým a nakonec musí bojovat namísto spravedlnosti především o vlastní život. (Česká televize)

Martin741

Takmer genialne talianske polizzioteschi od rezisera podpriemernych Extralargov a Keomy. Len velmi nerad suhlasim s miestnym konspiracnym teoretikom Karlom Chrochtom, ale vynimocne to uz nejako prezijem. Film ma namakanu akcnu cast, spomalovacky, dialogy, rezisersky vycibrene, a namakane, pribeh sa neodohrava v USA ako je tomui dobrym zvykom u filmov BS/TH, ale v Genova, co kvitujem. Isty Villaggio tiez netrpel az tak amerikanofiliou a jeho Fantozzi sa tocil v Rime a po talianskych lokaciach. Prec vsak od Villaggia, film sa zrejme tak trochu inspiroval Dirty Harrym, lebo Franco Nero tiez tu berie spravodlivost do vlastnych ruk. Vsimol som si aj bondgirl Barbaru Bach : 94 % ()

majo25

Slabý triler o človeku, ktorý chce po osobnej skrivodlivosti zobrať spravodlivosť do svojich rúk. Ale kedže to nevie - nie je zo zločineckého fachu, nevie extra strielať, nevie sa fyzicky brániť - neustále tak naráža na tvrdý neúspech a až v závere viacmenej vďaka náhode násilnú spravodlivosť dosiahne. Tak slabého Nera po hereckej stránke som asi ani nevidel. Celkovo je to hlupučké, zle zahrané, možno sa snažiace mapovať vtedajšie talianske zločinecké prostredie spolu so skorumpovanou políciou, ale inak plytké a nekvalitné. ()

andrii

Jeho čistě modré oči, chytly ryze rudý odstín. Oficiální systém rozsápal jeho čest. Ve vzduchu je cítit vařící se krev. Ďábel rukou mách.´ Tohle je válka. ()

Mrkvič

Oproti "drsňáckým" filmům o pomstě je v Občanovi trochu slabší začátek. Rozčilování hlavního hrdiny nad prací policie by ještě šlo, ale způsoby řešení ztráty sebeúcty po okradení mi přišly přitažené za vlasy. Tématem je to ale stále aktuální. Samotné pátrání je dost napínavé a přátelství s jedním padlým hochem podtrhuje dějovou linii. Střílečka na závěr a díky čt za výběr neokoukaného filmu. ()

Autogram

Čo mi to len pripomína, keď polícia poctivému občanovi nepomôže, a naviac ho ešte vysmeje. Bežný občan mávne rukou, zašomre a život ide ďalej. Hrdina filmu sa ale vzbúri, ako ho to naučil jeho otec, a o zápletku je postarané. Je to trochu drsnejšie, ako by sa pre pár lír čakalo, a dejové obraty prehnané, ale nad dianím v Taliansku v sedemdesiatych rokoch sa asi netreba čudovať. –––– Copak nechápeš, že jediný způsob, jak překonat strach, je udělat to, čeho se bojíš? –––– Abys byl svobodný, musíš se naučit bouřit. Nejsou-li zákony dobré, máš povinnost nepodřídit se jim. ()

vitekpe

Zacinam mit dojem, ze vyraz "poliziotteschi" muze byt nahrazen vyrazem "film, ve kterem policie jezdi v khaki Alfe Romeo Giulia". Hezky natoceny, ale dejove prumerny snimek s Francem Nerem a s Barbarou Bach. Na vazny film to neni dost vazne, a na poradne becko to neni dost beckove (presne, jak zminuje kolega Lima). Lepsi prumer. ()

J.F.B.

"Za koho mě má? Za Paula Gettyho?" S italskými žánrovými filmy jsem se blíže seznámil teprve nedávno, díky snímku Policie stíhá, zákon osvobozuje, v němž také hrál Franco Nero, a který také spadá do žánru poliziotteschi. Oba filmy jsou si v mnohém podobné, oba mají pořád stejně vypadajícího Nera s pomněnkovýma očima (což pro mne bylo zpočátku dost matoucí, jelikož tam hrál policistu a zde je pouhým civilistou), pár pěkných automobilových honiček (začínám se zamilovávat do policejních Alf Romeo) a násilí ve zpomalených záběrech. A také jednu, pořád dokola se opakující písničku, která tvoří základ hudby. To všechno, a hlavně Nerovo herectví, které bych já sice označil za přímo učebnicový příklad přehrávání, ale podle všeho je to velmi dobrý herec, tvoří velmi zábavný celek, u něhož je úplně zbytečné hledět, zda je děj logický, zda to má kvalitní, uvěřitelné dějové zvraty, protože je to prostě skvělá zábava. Ale má to i silné momenty, kdy opravdu cítíme sílu smutku Nerovy postavy, neboť se nám od něj dostane řevu nešťastného lva. A to se pak nejde nedojmout... ()

Disease

Úvodní akce je na dobu vzniku velmi dobrá, ale pak se to rozplizne. Death Wish je po stránce vývoje postavy o velký kus lepší. Škoda... ()

kkarx

Super plakát. Čekal jsem něco ve stylu Death wish, ale to se nakonec nevyplnilo. Příběh je totiž strašně iracionální, úplně odtržený od reality. Carla Antonelliho (Nero) vezme banda gangsterů jako rukojmí při přepadení banky. Antonelliho při útěku potlučou, ale nechají naživu. Udělají tím osudovou chybu, sundali si před ním totiž masky. Antonellimu dojde trpělivost, je tak trochu pomstychtivý, hrábne mu a začne na vlastní pěst gangstery hledat. Hledá je půlku filmu, druhou před nimi prchá a snaží se je vyřídit. I další klíčové momenty jsou hloupé, stejně jako ono sundavání masek. Od DW se to liší především tín, že Nero hledá konkrétní osoby, zatímco Bronson v DW kosil všechny kriminálníky, kteří mu přišli pod ruku. ()

SAINTS

Franco Nero v ulohe zora pomstitela.Len škoda že sa mu ta pomsta vymkne z ruk.Nečinnost policie je v tomto filme zaražajuca,skoro ako v sučastnom slovensku. ()

ostravak30

Je to vůbec můj první film, kde jsem viděl Franca Nera. Post Coitum a Bathory nepočítám. Mám ale spíš pocit, že je to takový klasický akční film, kde je hodně krve a msta ve stylu amerických filmů z osmdesátých let Stevena Segala a jemu podobných. Tak jako tak jedno z mála pozitiv je, že hlavní hrdina je skutečně, jak název napovidá, občan a není to žádný velký hrdina. Neovládá tedy karate ani sám od sebe zbraně. Dokonce místy dostane i nakládačku. Závěrečná scéna je skutečně nervy drásající a pro silné povahy, nicméně člověk z lidu, který se rozhodne mstít, i způsob, jakým to dělá, je vskutku uvěřitelný a nepůsobí právě dojmem těch klasických filmů, které jsem již zmínil. I proto možná působí věrohodněji a autentičtěji. Za jedno podívání film stojí, ale silně pochybuji, že v dalších shlédnutích bude ještě něco možné objevit. ()

MrKrahujec

No, tak dobrý, jako "Přání smrti" to tedy nebylo, i když ambice byly více než nesporné. Dost zoufale tam chyběla trochu přesnější motivace hlavního hrdiny, lidově řečeno: co vlastně chce? Co nechce, to jasný bylo, to zas ano: nechtěl je pozabíjet, nechtěl celou věc ani vyhrotit politicky, dokonce nechtěl vytrhnout z nebezpečné letargie vlastní přítelkyni. Ale co vlastně chtěl, jako by se rozkrývalo nedobrovolně a proti jeho vůli až do samého posledního záběru. Nebo, že by to byl záměr? ()

brasek

Priemerne zaujímavý a priemerne akčný príbeh. Celé to stojí a padá na popularite Franca Nera, takže dnes tento film už nemá žiadnu silnú stránku. ()

gizi

Syrové, s dost dobrou hudbou, nešlo nijak do hloubky, a proč taky - myšlenka je jasná. Nemálo moc pěkných akčních scén. Skvělý začátek. Podrobněji výborný komentář Karlos80. 85%. ()

charles3

Kromě námětu jsem ocenil režii, kameru, střih, soundtrack a hlavně výkon Franca Nera, který nejspíš odehrál všechny kaskadérské scény sám, bez doubla. ()

Smells

Takovej spaghetti (ne western)akčňák. Těžko uvěřitelnej příběh o pomstě kvůli pár Lirám. Znovu nikdy více viděti nemusím a to tyhle sedmdesátkový krimi miluju. ()

PORTER44

Dějově podobný jako Přání smrti,ale filmově slabota,hlavní postava F.Nero vypadá v některých scénách jako zmatený a jako když neví do čeho jde,celkově nic moc. ()