Prípady 1. oddelenia

• Česko Případy 1. oddělení (viac)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Recenzie používateľa PenelopaW k tomuto seriálu (8)

Prípady 1. oddelenia (2014)

!!! POZOR SPOILERY !!! Když jsem zjistila, že autoři nemají v úmyslu pokračovat v natáčení dalších dílů, a že poslední epizoda druhé série se jmenuje "Poslední případ", očekávala jsem (přece jen si pamatuji, jak dopadl Cattani v Chobotnici!), že někdo z hlavních postav zemře a třásla se, kdo to bude. V tomto směru jsem si oddychla a mohu konstatovat, že celý seriál - a poslední díl mne v tom utvrdil - je v podstatě poctou postavě Václava Plíška. Protože kdykoli Plíšek řekl: "Myslím si, že by to mohlo být takhle...", tak se to vždycky splnilo, ačkoli ostatní vyšetřovatelé či nadřízený Korejs sledovali jinou hypotézu. Ke sledování seriálu mne přiměl manžel a já radostně souhlasila, neb kus prvního dílu, který jsem měla možnost vidět, byl plný Stanislava Majera. Žel, teprve později jsem zjistila, že jeho postava kapitána Hegnera byla pouze přizvána k vyšetřování, a že Majer hraje pouze ve dvou epizodách, a z toho v té druhé z něj udělali pitomce (protože neposlouchal Plíška!). Za to teda hvězda dolů! Vychutnávala jsem si hlavně kriminální zápletky a vztahy mezi postavami (které jsou nezbytné pro seriál, jehož díly lze sice sledovat samostatně, ale taky jako celek, takže jsou v seriálové tvorbě nezbytné) jsem dávala stranou. Zprvu mi tak nevadila postava nadřízeného Korejse, který sice mluvil sprostě, ale vše, co dělal, mělo nějaký základ. Ovšem pak zjistil, že mu Kozák dýchá na záda a začal se chovat jako mstivé hovado. V tomhle ohledu - a i s ohledem např. na postavu nebohého loosera oddělení Sršně - by mne zajímalo, nakolik byly postavy inspirovány skutečnými kolegy a vztahy mezi nimi. Protože pokud ano, museli se zaručeně poznat a ne každý stojí o podobnou dávku popularity... V tomhle ohledu jsem zapřemýšlela i nad epizodou vyšetřování napadeného pobodaného mladíka vyloveného z Vltavy, u něhož se přišlo na to, že si zranění způsobil sám... Pokud vyšetřující policista byl v reálu tak hodný, že jeho poklesek nerozmazával, tak televizní adaptaci se to muselo povést skvěle a všichni, kdo byli s případem obeznámeni, včetně kolegů i nadřízené, kterou oběť nešťastně milovala, si museli myslet své... a pobodaný měl rázem z ostudy kabát skoro větší než nebohý hlavní hrdina snímku Prci, Prci, Prcičky... ()

Podnájomníci (2022) (S03E01)

Očekávaní bylo veliké a zklamání se nekonalo. Zápletka byla tedy dost nechutná a Kozákův humor v závěru hodně černý, ale i tohle se skutečně stalo... Pražákova postava, která je ještě větší morous než dřív, odráží praxi - coby chlap, který u policie pracuje přes 20 let, musí těžce nést, že současní vysokoškoláci rovnou dostanou hodnost a jdou do kanclu, aniž by získali pořádnou praxi. K tomu jeho ego a je zaděláno na další střety s nováčky v týmu :-). Nicméně nový vyšetřovatel podle všeho kope za operativce, takže příčina bude ležet ještě někde jinde... Překvapilo mě, že si na oddělení pořád drží Víťu, který podle všeho už ani nepředstírá, že by něco dělal, a lepí si modýlky. Tipuji, že Anděl bude mít za manželku reportérku - pokud neměl dvojčata, tak se mi nepozdává, že by za 6 let od poslední řady stihnul hned 4 děti, takže bych řekla, že ty dvě její vyženil :-). Samotný závěr dílu, kde si postavy "koply" do Korejse byl hodně krutý, ale pobavil. Dle promo fotek stojí vedle Vetchého Polívka, takže upřímně doufám, že se v seriálu ještě zjeví Plíšek. ()

Fľaša (2022) (S03E02)

Druhá epizoda byla taky slušná, metanolovou kauzu a hysterii běžných uživatelů alkoholu si dokonce pamatuju :-). Víťa Sršeň mi na oddělení přijde pořád jen do počtu, i když aspoň jeho koníček byl konečně co k čemu. Zdá se mi, že animozita mezi novým mladým vyšetřovatelem a kapitánem Pražákem bude mít nějakou jinou příčinu? ()

Veteráni (2022) (S03E03)

!!!POZOR SPOILERY!!! Oceňuji název dílu, který odkazuje hned na několik postav, které se epizodou mihly. Oceňuji samozřejmě výskyt Plíška, na kterého jsem čekala - hodnocení jeho postavy vyšetřovatelem Netíkem pobavilo. Vcelku bych si přála, aby se stejně jako Korejs vrátil do týmu, ale moc tomu nevěřím. Na rozdíl od Korejse je rád tam, kde je, a nemá potřebu se cpát někam, odkud dobrovolně odešel. Co se pachatele týče, když jsem na to od začátku šla metodou, kterou jsou točeny české detektivky, kladla jsem si otázku: Opravdu si někdo myslí, že by zrovna Sváťa Skopal hrál roli obyčejného důchodce o berlích? ()

Explózia (2022) (S03E04)

Přiznám se, že tenhle případ si z médií - na rozdíl od metanolu - vůbec nepamatuju. Škoda, že pachatel byl divákovi poměrně záhy jasný. Domněnka, kdo uhnal Anděla do chomoutu se potvrdila, ale příčina Pražákovy animozity vůči Netíkovi mi pořád není jasná. Pepa Korejs jede :-D, Kozák by mu měl rychle vymyslet nějaký úkol, jinak se ještě bude hodně divit :-)). ()

Retiazka (2022) (S03E05)

Souhlasím s tím, že rozuzlení dílu bylo hodně smutné. U Adéliny postavy mne zaujala ta přecitlivělost vůči dětem, tuším, že v tom, že žádné nemá, bude něco víc a upřímně mne zajímají prognózy, jak její postava na 1. oddělení, kde se řeší hlavně vraždy, obstojí. Korejs se ukazuje jako pořád dobrý vyšetřovatel, což o něm ostatně tvrdili už v Devadesátkách (kde to ale moc neukázali), a navzdory Kozákově nechutě se pomalu začleňuje do týmů. Ovšem souhlasím s tím, že to, co Kozák ve Vetchého podání předvádí, je fakt síla. To afektované řvaní kvůli všemu i mně leze na nervy, předpověď, že na vedoucí pozici zkorejsovatí se dost naplňuje. ()

Električka (2022) (S03E07)

Čekala jsem pokračování Taxivraha a vyhrocených vztahů na pracovišti (Pražák - Kozák - Netík), ale dostalo se mi především případu "úmrtí" v tramvaji. Za mne trochu chybí větší propracovanost zázemí postav, na kterou jsem byla zvyklá z předchozích dvou sérií. Zajímalo by mne třeba, jak dlouho je Adéla na oddělení, že sice vždy uhodí hřebík na hlavičku a všímá si detailů, ale vždy se nechá zatlačit služebně staršími kolegy, přestože tito nedosahují jejích operativních kvalit. A stejně tak o Netíkovi zatím nevíme nic. Btw: Kam se poděla Kozákova dcera? Korejs, jak v předchozích dílech v dobrém překvapil, teď už sklouzává do starých kolejí. Víťa Sršeň opět za mamlase, ale potěšilo mne, že ač kolegům zaplatil útratu, případ mu to vyřešilo. Jen tedy ten důvod pro vraždu byl opravdu drsný... Odchodu Dušana Vrány je mi upřímně líto, zejména poté, jak to hezky zahrál na tiskovce. To, že by nového šéfa mohl dělat Korejs, je příliš okaté, tomu se mi nechce věřit. Za mne by bylo slušným překvapením a nečekaným obratem, kdyby to byl Plíšek (čemuž bohužel sama nevěřím), ale po přečtení komentáře od uživatele Gig se obávám, že bude mít pravdu. (Proč by jinak tuhle postavu v několika dílech vůbec ukazovali a ještě tak negativně?) ()

Lotéria (2022) (S03E12)

Krizová manažerka mne frustruje čím dál víc, i když jsem si říkala, že víc už to snad nejde, a i když vím, že je to jen v televizi. Kozák na rozdíl od ní vše řeší mezi čtyřma očima, věří vyřčenému a svoji nadřízenou nepodrazí. Ach jo, něco mi říká, že poslední epizoda bude ještě víc deprimující. Nechce se mi věřit, že by "zrádcem" byl vážně Pražák, i když vše na něj ukazuje. Že by byl Korejs až tak mstivý? Doufám, že novým vedoucím nebude Víťa Sršeň... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD