Svedectvo o temnej dobe "kultu osobnosti" v bývalom Sovietskom zväze. Píše sa polovica tridsiatych rokov a zaslúžilý hrdina revolúcie plukovník Kotov trávi dovolenku spolu so svojou rodinou. Tento šarmantný a významný muž má mladú ženu a šesťročnú dcéru Naďu. Jeho prázdniny prebiehajú celkom uspokojivo, je nádherné počasie a v dome vládne pohoda a blahobyt, aký si v Rusku ešte nemohol dovoliť len tak niekto. Zásahy okolitého sveta narúšajú idylku len zriedka, ale bývajú o to závažnejšie. Jedným z takýchto narušení sú tanky, ktoré sa objavia neďaleko Kotovovej chaty na poli. Každý človek pochopí, že robiť vojenské cvičenie v dozretom obilí je nezmysel a Kotov má slušnú autoritu. Vojaci teda zase odídu a dovolenka môže pokračovať. Potom príde Míťa, ktorý si kedysi chcel zobrať za ženu terajšiu Marusju Kotovovú a teraz pracuje pre tajnú službu... Problémy tak na seba nenechajú dlho čakať. Film bol v roku 1994 ocenený Hlavnou cenou poroty na festivale v Cannes a o rok neskôr Oscarom za najlepší zahraničný film. (oficiálny text distribútora)

Maynard.

Tyhlety rusáci... Nevím, jestli to byl rejžův záměr, ale film vypadá jako kdyby se natáčel něco kolem roku kdy soudruh Gagarin objevil vesmír :o). Podobný příběhy nedokážou udržet moji plnou pozornost, páč je to až příliš slaboučký. Kdyby si film po celou uchoval napětí a nervózitu jako v poslední půl hodině, tak bych hodnotil mnohem vyšším počtem *. Třičtvrtě filmu je pouhopouhá mluvící a mně vůbec nic neřikájící slátanina a to vše o národu, který mi je blízký asi jako pondělní zazvonění budíku :o). Opět sem se přesvědčil o tom, že když je psáno "drama", tak to musí bejt jóó silnej příběh, aby mě to nadchlo a né abych si celou dobu říkal : "Sakra, co to jako je? Kdy se tam jako začne něco dít?" Ba né, tento druh umění mě nebere. Co se týče ruský, potažmo sovětský kinematografie, tak sem zatím kromě úchylného Mrazíka nenarazil na nic kvalitního a silně pochybuju, že tomu bude někdy jinak. Пусть все товарищи, чтобы поцеловать мою задницу! (google to umí přeložit) :o) ()

bari68

A keď film pojednáva o Stalinistických čistkách,príbeh je ľudský,scenár takmer lyrický a pojednanie celkom netradičné. Tieto aspekty spolu s dvojicou Michalkov-Menšikov zdobia tento film. Čo kazí dojem je studenosť bez nejakého silného dojmu. Ale zasa, dosť bolo dramatických uplakaných koncov... ()

Naimad

Unaveni sluncem je bezpochyby emocionálně velmi působivým filmem, a je jím účelově a plánovaně, chlácholení diváka o délce téměř celého filmu, v části kterou obal dvd a možná i většina diváků nazývá idylickou, osobně bych volil spíše slova zdlouhavou či dokonce iritující, a následný úskok a nečekané přiškrcení, je jistě jedním ze zdařilých způsobů, jak toho docílit. Pocit, který vám během titulek zbyde z náhlého rozdupání světa, jež si v průběhu filmu vykreslujete, je velmi autentický a mrazivý. Hlavní otázkou je, jak posuzovat film jako celek, pokud zbytek děje, ve kterém si zasloužilý velitel a milující otec užívá ve svém volnu se svou dosti bizarní rodinou prázdninový čas, neoblažil vaši duši stejně tak jako neoblažil tu mou. Poetika ruského venkova, temperamentní přehrávající postavy nebo přehnaně karikaturní epizodní postavičky či příhody, tak jak jsou ve filmu zobrazeny, možná utváří filmu jistý rukopis, který se vám líbit může nebo nemusí, ale hlavně působí nekonzistentně a svojí teatrálností rozbíjí idylický koncept, divák je sice uchlácholen, ale za příliš vysokou cenu. O čem tedy film je, vypráví jednoduše o hrůzách stalinismu, používá tyto dějinné události k obecnější kritice, nebo naopak konkrétněji rozebírá průběh a následky oné události? Netroufám si soudit, jen bych rád napadl do jisté míry tendenční řešení kladného hrdiny, jež může napovědět svojí černobílostí. Hrdinou revoluce se člověk těžko stane bez poskvrny, film proto pro mě jen potvrzuje tezi, že „názor většiny nemusí být zakotven v zákoně, automaticky se jím stává“, na to doplatil i soudruh Kotov. Pravděpodobně je to tedy film o tom, jak hrůzné praktiky stalinismu dokážou rozložit širší rodinu, kterou celý film sledujeme. O tom, že ani sám Kotov neodhadl vážnost situace a jeho prozření je vlastně koncem světa, jak jsme ho vnímali, a tedy se stane i koncem filmu. Slunce, symbol štěstí a života, jež všechny omrzelo, proto putuje dál, pryč od unavených. ()

loydd

Překrásný film naplněný emocemi s úžasnou radostnou šťastnou atmosférou, která je střídána velmi tíživými momenty. O hereckých výkonech netřeba mluvit, jsou bezchybné! Říkal jsem si, jak by se Rusům mohlo lépe žít (a nám vlastně taky), nebýt těch sviní bolševických... ()

Slimak

Tohle je krásný...nádherná hudba...scéna na loďce nebo závěr v autě.Příjemné letní prostředí...hezké záběry a tváře...ale to jen na první pohled...podstata je totiž sama o sobě tak hnusná že to nejde přenést přes srdce..z pocitu nespravedlnosti a beznaděje budete mít dlouho po skončení filmu ne zrovna příjemný pocit... ()

Scytale

Pěkný film ze života na venkově (resp. dači) v předválečném stalinském Rusku a pozvolném přechodu bezstarostné idylky slunného dne k večerní bouřce (chápejte prosím metaforicky v kontextu politického pozadí doby děje filmu). ()

F.W.Colqhoun

Brutální Nikita ukazuje, jak se může pokazit letní den, když na plovárnu dorazí NKVD. Jde to od menzelovskou pohodu přes trierovské dusno, trochu felliniovskou makabrozitu až k tarantinovskému finále. Michalkov natočil v polovině devadesátých let, v dobách, kdy se optimisté mohli domnívat, že by se ruské poměry mohly třeba i měnit, pozoruhodný film, který navenek povzbuzuje a stopově varuje. Většina diváků nejspíš přičítá působivost snímku časům, které ilustruje, plíživý děs je ale třeba shledávat jinde, v rozervanosti tvůrce. Náznak reflexe spočívající v motivu zatýkání a explicitní kritiky "komplikovaných" poměrů čistek kalí Michalkovův podprahový pokus o relativizaci revolučních let, z nichž nechal vzejít Kotova, hrdinu, o jehož ryzosti se moc nepochybuje. Jestliže Michalkovovo uber-mužné machrování, které ve společných scénách s vypětím všech sil zachraňuje herecké eso Oleg Menšikov, zavdává k povytažení obočí, nelze dnes nerozumět tomu, že Michalkova soudnost se ve vhledu do tragického osudu Rusi začala topit. Co vykukuje z pod maskování je zřejmé každému, kdo viděl Odpor či Citadelu. Nebo, nedej Bože, obojí. ()

Pat.Ko

Film sa nesie veľmi pomalým tempom, niekto to môže brať pozitívne a niekto zas negatívne, snažil som sa byť neutrálny a čakal som na koniec tohto filmu, no vlastne aký z toho budem nakoniec pocit. Herecké výkony tu boli na mieste, najmä od Olega Meňšikova, Nikity Michalkova a jeho dcéry Nadeždy, ktorá je jeho skutočnou dcérou. Najväčšie plus za mňa je tá chémia medzi otcom a dcérou. Taktiež musím pochváliť, ako sa ten pozitívny tón filmu zmenil na ten negatívny a takisto pochvalu si zaslúži posledných 40 minút filmu. Len škoda, že ten dej sa vlečie slimačím tempom, ale inak stojí to za pozretie. 6/10. ()

DannyBoy80

Začátek je vyloženě o hovně. Trochu to připomínalo až parodii. Jsem si říkal WTF, toto vyhrálo v Cannes? Tempo mě vůbec nevadilo, ale to přehrávání místy bylo naprosto úděsné. Naštěstí se to se vzrůstajícím časem a napětím zlepšuje a závěr je v pohodě. Díky první hodině o 2* méně. ()

ondrula

Na tuhle kultovní sračku jsem byl kdysi zlanařen nějakými filmovými intelektuály a myslel jsem, že se podělám nudou. Poměrně solidní je závěr, ale jinak čumíte skoro tři hodiny na bandu Rusáků, co se motaj kolem chaty a žvaní nesmysly. ()

angloumene

V době kdy málo znamená vše, kdy jediný muž rozhoduje o životech miliónů dalších, kdy je správné žít v nevědomosti, kdy je největším bohatstvím důvěra a kdy je strach o vlastním život na denním pořádku. Tak přesně tehdy bych nechtěla žít. Poklona pro všechny, kteří tohle vše dokáží připomenout a na létem provoněné a ospalé louce ukázat ty největší zločiny moderní historie. ()

Ollie235

S tvorbou Nikity Michalkova nijak dobře obeznámen nejsem, ale rozhodně mohu říct, že se mi líbí víc jako režisér než jako herec. Tady mi vyloženě lezl na nervy, a to mi celkový zážitek dost zkazilo. Jinak je to příjemný pomalu plynoucí film s dobrou atmosférou a výborným Menšikovem. Malinko ještě překáží přetažená stopáž a několik opravdu nudných pasáží, ale na druhou stranu zcela chápu to vysoké hodnocení. ()

Kroupa

Perla ruského filmu, která je důkazem, že Rusové nejsou kulturní barbaři a zaostalci, jak si může někdo myslet. Atmosféra snímku je nostalgická, nikoli sentimentální. Navozuje spíš dojem carského než sovětského Ruska. Tvůrci jsou velice přesvědčiví ve vykreslení generála, který měl podíl na genocidě, masových vraždách a řízení hladomoru, je vlastně dobrý člověk. Možná byl. Nezapomenu na scénu, kdy malá dceruška řídí kousek od domu auto, které jejího otce veze na dlouhou a zajímavou dovolenou..... ()

bolan

To že se film týká citlivého a tragického příběhu ještě neznamená, že musím 2,5 hodiny trpět ve společnosti lehce pošahaných Rusáků. Pokud je tento film určitá forma umění, pak se budu raději dál plácat v pokleslých vodách lascívního mainstreamu. Jestli se mohu chvástat, nejsem zcela uplný dement a politická historie 20. století včetně všech jejích diktátorů mě celkem zajímá. Předpokládám však, že se dá prezentovat i zábavnější formou. Tohle je fakt úlet !!! ()