Star Wars: Vzostup Skywalkera

• Česko Star Wars: Vzestup Skywalkera (viac)
USA, 2019, 142 min

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (viac)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znova spájajú sily, aby divákov vzali na výpravnú cestu do ďalekej galaxie vo filme Star Wars: Vzostup Skywalkera. V strhujúcom závere ságy Skywalker sa zrodia nové legendy a odohrá sa konečný boj za slobodu. (Saturn)

Miroslav.Zac

Dávám tři hvězdy jen proto, že jsem fanda SW, že jsem fanda původní série, kterou tento film končí, a že tím celá původní série končí. Je dobře, že se JJ na natáčení filmů vykašlal a dělá jen producenta, protože po tomhle filmu bych snad už jeho další pokusy vidět nechtěl. ()

Rebel24

Rok 2019 bol tak úžasný - Avengers:Endgame je dodnes klenot vrámci fantasy komiksov, Doctor Sleep za dlhé roky najlepší horor, Knives Out nadčasová detektívka s pozadím rodinnej satirickej drámy. Asi som vtedy podľahol predstave magického roka - chýbal naozaj už iba klenot vrámci žánru scifi a po 1994 a 1999 by to bol najlepší rok kinematografie vôbec. Tak... poďme späť do reality. Star Wars 9 je najhorším filmom z daného sveta vôbec. Palpatine bol groteska, čaro Adama Drivera pominulo, miestami som veril aj v úmrtia starých postáv (Chewbacca a spol boli otravný a nudní), zvraty chabé. Hodnotenie je o to kritickejšie, že ten famózny film sa tam nakoniec objavil asi na 2min. Súboj Kylo vs Rey o loď s bleskami na záver - tam to bolo, celý potenciál prerodu postavy Rey i Kyla, úplný obrat, ktory vzápätí JJ Abrams totálne zabil. Veru už ani ten soundtrack od Williamsa nezaujal, veľké sklamanie. 52% ()

Vrbson

Má první předpremiéra a bylo fajn vidět fanoušky v kostýmech. Dokonce jeden byl za BB-8. Co se týče filmu, tak jsem k SW byl vcelku mírný. Tento díl byl ovšem spíše zklamáním. Ale nikdy nepodceňujte droida. ()

Saky13

Jste-li divák typu "Zašel bych do kina - hele, dávají Hvězdné války... Tyjo, to už je 9. díl?", tak Vám možná bude tenhle film připadat chaotický, zbrklý a bude vám toho dost chybět... Myslím, že E9 jako samostatný film úplně neobstojí. Pokud jste ale fanoušek ságy (který nejde už do kina s tím, že nová trilogie je kravina), tak budete jako já hltat skoro každou minutu tohohle zběsile upalujícího filmu a užívat si, jak si film hraje s vašimi emocemi. Je mi skoro až líto, že už ho nikdy neuvidím poprvé, protože některé zvraty fakt stojí za to. Film není dokonalý, některá rozhodnutí by šla udělat jinak, ale to co nám J.J. naservíroval je parádní. Vím, že mnozí si myslí něco jiného, ale pro mě to je krásné uzavření Skywalkerovské ságy. 90% ()

ArchAngel_

J.J. Abrams je legenda! Neuvěřitelný. Skvělý film a každý kdo bude tvrdit, že ne, tak je blázen. Je to nejlepší SW film? Nikoliv. Je to nejlepší film, který se dal za celé situace natočit? Ano! Nikdo by to nezvládl lépe a vymyslet se to jinak prostě nedalo. Tvůrci filmu byli v příšerné pozici. Půlka fandů SW nenávidí celé SW kvůli předchozímu nezvládnutému filmu a počínání Disney, který navíc celou věc nezvládá, do toho umírá zásadní představitelka a oživit ji do filmu by byla svatokrádež, takže se muselo pracovat s již natočeným materiálem. Do toho všeho prostě padlo rozhodnutí, že tohle musí být poslední film a musí uzavřít příběh filmů z roku 1970, které vznikaly ve zcela jiném světě, než je ten současný a po perem zcela jiného autora. Natáčet Episodu 9 bylo, jak balancovat nad propastí na laně a ve vichřici. A J.J. a jeho team to dokázal. Film má jenom dvě výraznější chyby (náhody), kdy prostě nebylo možné scénáristicky vymyslet něco jiného, drtivá většina filmu ale skvěle zapadá, herci to podrželi skvělými výkony, efekty, výprava, dialogy a fantastický závěr jako úlitba fandům. Jasně že tenhle film ukazuje, že byla velká chyba, že J.J. nenatáčel celou trilogii, Episoda 8 mohla být půlkou tohoto filmu, který tak musel být opravdu natřískaný obsahem. Ale musel být prostě poslední. Navíc se to podařilo zakončit tak, že po letech, až všichni vychladnou, se budou moci k postavě Ray případně vrátit. Protože Ray je teď jednoznačně nejdůležitější postava SW a je zde potenciálně čistý list papíru kam se s ní a novým světem ubírat. Ale prostě toho se hned tak (pokud vůbec) nedočkáme. Každopádně přál bych si, aby film byl delší, přál bych si více, ale prostě vzhledem k tomu, v jak nemožné situaci celý film vznikal a mnozí jej hejtovali dávno před premiérou, je to mnohem lepší, než kdokoliv čekal. Star Wars: The Rise of Skywalker je vynikající a Disney by mělo J. J.ovi líbat zadek, protože jim dost možná právě zachránil značku. Za mě hodnocení: 99%. Tenhle film je zázrak. Jednoduše by nedávalo smysl tomu dávat míň, protože jsem si jist, že na světě neexistuje režisér a team, který by z toho marastu se svázanýma rukama a nohama a bez tvůrčí volnosti, dokázal vykřesat takhle dobrý film. A nekecejte, že byste to dokázali udělat a vymyslet někdo líp. Jednoznačně je to nejlepší film poslední trilogie a hlavně důstojný závěr celé ságy, na který se, pokud se najde dobrý nápad, může časem navázat něčím dalším … Hodnocení ***** ()

SobCze

Naprosto fenomenalni zakonceni. Mozna vice povidani nez deni, ale kdo ma rad star wars nebo sw dokonce miluje tak to je povinnost! Myslim se prubeh, ktery opravdu nikdo necekal a konec, ktery mozna trochu zamrzel... neni to ale pohadka :-) doporucuji zajit! Snad na tuto legendarni znacku nejaky film jeste navaze. ()

sun.eagle

Nejslabší díl nové série. Všechno to pěkně vypadá, efektní souboje a vůbec všechno co tam má být, ale prostě tomu schází ta atmosféra epizod I - VI. A týká se to celé série, a fakt nevím jestli ty nové epizody měli vůbec vzniknout, to posoudím s odstupem několika let. Tenhle díl je prostě pěkná pohádka, kde ti dobří neumírají, a vždy zvítězí mnohdy i za přispění faktoru deux ex machina a to ne jednou. Zklamalo mě finále, od kterého jsem čekal rozhodně víc. Už proto že má jít snad o definitivní uzavření ságy, prostě to nemělo tu správnou gradaci a punc osudovosti. ()

jarmilek.hyn

Je to poměrně dobrá pohádka, ok SW. - btw, spoilery Z mého pohledu to rozhodně nezabilo SW, vyrůstal jsem hlavně na prequelech. Je tam toho hodně, co dělá SW. Rovnováha síly, force ghosti a podobně. Ale z jedné strany... Udělalo to TLJ poměrně nepodstatným, občas to vypadá, že se od něho snaží naschvál oddálit, co nejvíce (přískoky přes hyperprostor..). A taky je to občas skoro jako fanfikce, i když se rozhoduju, jestli je to více fanfikce nebo komisk. Jo, fanouškovský teorie fakt vedou, hodně. Některý dialogy jsou jenom fan-service. Hlavně u Palpatina, který řekne všechno, co si fanoušek přeje. Hlavně prequel memes. Jo, asi to byla celkem trnitá cesta, ale nakonec to dalo celkem dobrý film, který je asi poměrně dobrým zakončením rodiny Skywalkerů. ()

damapo

Spousta nelogičností. Pozor na spoilery. Jak se spravil světelný meč, který byl v epizodě 8 rozpůlen? Přechod Kyla Rena na světlou stranu byl jen o promluvení pár slov Leii a Hana? WTF? Kdo je teda Maz Kanata? Jak to, že měla v 7. epizodě Lukův meč? Proč měla Rey ty vize a proč ji vůbec ten meč volal, když má původ jaký má? Zase ta blbost, kdy force ghost nyní v podobě Luka může ovlivňovat současnost (chytil světelný meč, který Rey hodila do ohně) - tak ať jdou rovnou Force Ghosti bojovat, vždyť stejně už umřít znovu nemůžou. Proč Rey viděla v zrcadlech samu sebe 100, jako by byla klon, když se ptala na svůj původ na Ach-To? Je toho spousta, nechce se mi to ani psát, to je zbytečné. Plno věcí, co není vysvětleno a jsou nelogické, až moc .... A Palpatine je tady teda slabý odvar. To i ze Snoka šel v TLJ větší respekt. Hvězdy jen proto, že jsou to SW ... ()

comanopowa

A je to tu! Závěrečný díl jedné velké ságy skončil velkolepou podívanou. Lidé co hodnotí třema hvězdama a níže mě jako SW fanouška nechávají chladným. Zřejmě se jedná o rejpaly, kterým se nikdo nikdy s ničím nezavděčí. Po ne příliš zvládnuté epizodě VIII (rozhodně ne špatné), znovu přišel JJ a dokončil ságu jak nejlépe mohl. Děkujeme ! Humor byl tentokrát parádní a hlavně nenucený. Po celou dobu jsem se cítil jak malý kluk, který dostal pod stromeček dárek, který si vždycky přál. Pár slziček ukáplo a závany nostalgie zahřály u srdíčka. Sága Skywalkerů sice skončila ale v našich srdcích bude žít dál. The Force Will be with us, always and forever! ()

lex85

Článek obsahuje SPOILER!!!!! to co George Lucas budoval od roku 1977 dokázal Disney zabit za dva filmy. Síla se probouzí uplně nepočítám. Ale zpět ktomuto filmu, šel jsem na něj už zklamaný z přehozího dílu který se ani nedá označit za star wars. Bohužel už když se čekalo na colu a popcorn bylo znát kdo je fanda ceé původní série a kdo vycěl max poslední dvě epizody. V této poslední ze star wars nezůstalo vůbec nic, naprosté ignorování původního světa a všech pravidel co tady byla, příběh tak s tím si nikdo hlavu opravdu nedělal, to na co se hodně z nás pravých fandů star wars těšilo, tedy těch fandu kteří už v 90, letech koukali na VHS na novou naději tak mi jsme čekali na knights of ren. Ale ti byly naprosto mimo a nikdo se ani neobtěžoval s příběhem kolem nich. Dále k efektům které jsou občas tak špatné jako by byl rok 2005 ale i v této době byly filmy které na tom jsou i dnes líp. Rey a její schopnosti ani nebudu komentovat něco tak trapného dat do star wars to už musela být snad sázka. Především oživování Kylo Rena, a zase a pak naopak. To už jsem jen čekal až bude konec. Bohužel tímto jsou star wars navždy mrtvé. Ale můžeme dělat že poslední tři epizody nejsou a žít s tím že ta opravdu poslední epizoda Star Wars byla ( podle příběhu a né podle data ) epizoda 6. Návrat Jediho. ()

Nalfaen

Plytké, smysl nedávající dialogy plné otřepaných frází, totálně random a nesouvisející scény, neuvěřitelná a až komická snaha tvůrců se zavděčit fanouškům nejen dějem samotným, ale i návratem snad všech oblíbených starých postav, jejichž návrat rovněž postrádal jakéhokoliv smyslu. Celkově podle mého názoru příšerná slatanina, za níž dávám dvě hvězdičky alespoň díky dobrým efektům. ()

Trp@slik

Spoler free: + Super hudba + Bouchající lodě - Dějově naprosto vykradená šestka - Posledních 50 minut je naprosto předvídatelných Aneb jak shrnul jeden divák v kině za mnou po skončení: Jsem rád, že jsem to viděl. Jsem ještě radši, že už to nikdy neuvidím. ()

SoloHan

No takto. Určite mal celu trilógiu režírovať JJ a bolo by to niečo iné. V poslednom diele myslím vyťažil z minima maximum, keďže Rian obetoval Luka v predchádzajúcej časti a pokazil čo sa dalo dokonca Leia nám zomrela v skutočnosti a nebolo už veľmi s čím pracovať. Priviedol späť Landa, Palpatina ktorého by bez tak priviedol späť Lucas, k čomu sa aj sám vyjadril. To že film išiel naozaj enormnou rýchlosťou od začiatku az po koniec, je myslím tým že toho chcel povedať tak veľa za tak malo času. Samozrejme tiež mám svoje výhrady voči niektorým udalostiam napr. Exogul mohol radšej nahradiť Malachorom, sithsky hľadač tras radšej holocronom, a bozk na konci nebol vôbec potrebný, a mnoho dalších maličkostí ale je to všetko s čím dokážem žiť. Záchrana ságy prebehla v rámci možností a končí tam kde sa to celé začalo. ()

Ondrejiik

Těžko se mi to hodnotí, ale mám pocit, že to tvůrci točili za pochodu a vymýšleli co ještě přidat aby to bylo dostatečně cool. Spousta zbytečných scén, spousta zbytečných postav, které umírají, pak zase obživnou.... pěkné pasáže střídají naprosto strašné. Je to všelijak slátané (vybrakované) a nedává to žádný smysl. Znovu se vrací staré postavy (což je dobře), ačkoliv v předchozím díle už s nimi mělo být ámen. Prostě slátanina, stejně jako celá série VII. - IX. Když se nad tím tak zamyslím, ono to nemělo pořádně ani záporáka... Kylon Ren od začátku nevěděl co chce, Snoke zemře hned v prvním díle a Palpatin se objeví ve třetím "jakože" tahal za nitky. Je to prostě blbost, ale je to Star Wars. ()

Eres

No ty vole, tak to teda ne. Jak muze nekdo takhle dojebat cele me mladi? To je jak kdyby vam nekdo honil pod stolem a pak jste zjistili ze to byl vas bracha. Zoufali herci, dialogy jak z Dallasu. Je to hnus jak Disney dokazalo znicit takovy kult. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (viac)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Dny Star Wars Celebration jsou tady a spolu s nimi přišla řada i na hromadu nových oznámení. Je toho tentokrát fakt hodně, takže se do těch novinek rovnou pustíme. A začneme hned tou nejžhavější,… (viac)