Nechcel bojovať, nechcel zabíjať. Chcel žiť, milovať a obrábať pôdu. Osud mu však predurčil rolu tragického hrdinu. William Wallace – legendárny škótsky hrdina. Historický príbeh o láske, statočnosti a odvahe... V 13. storočí sa škótsky vlastenec William Wallace (Mel Gibson) vzbúri proti tyranii anglického kráľa Eduarda I. (Patrick McGoohan), ktorý zaviedol do porobeného Škótska takzvané právo prvej noci pre svojich šľachticov – právo prežiť prvú noc s ktoroukoľvek nevestou. Škótom sa nariadenie nepáči, ale nemajú vodcu, ktorý by ich viedol v ich boji. William by najradšej proti anglickým okupantom nebojoval, pretože jeho jedinou túžbou je žiť v pokoji s milovanou Murron (Catherine McCormacková), chovať ovce a mať kopu detí. Ani jedna z túžob sa mu však nesplní a musí sa postaviť do čela vzbúrených Škótov... (oficiálny text distribútora)

RomanT

Raději fantasy než něco, co si hraje na historický film a z čeho patos teče plným proudem. Po zhlédnutí tohoto filmu přece nikdo nemůže uvěřit, že William Wallace skutečně existoval. ()

Bruce_cz

Děsně nadhodnocený film. Několikrát jsem se ho snažil dokoukat, velmi neúspěšně, až tedy teď a... zííív, Gibson je kvalitní uspávač hadů... ()

JoeSO

Jeden z nejlepších středověko-válečných filmů vůbec. Mel Gibson ve vynikající roli. Záporák ve formě Anglického krále jakbysmet. ()

mucho3

Tento historický příběh skotského povstalce a rebela W.Wallace je velkým koncertem Mela Gibsona jako herce i režiséra.Spokojenost naprostá,film nabízí vše co má,viděno několikrát a stále husina jak cyp.. ()

Jayk19

Jednoznačně nejlepší z válečných dramat svých parametrů,charismatická postava nadherce Gibsona,zápletka a styl natočení,k tomu zajímavé Skotské prostředí si nezaslouží než poctu nejvyšší,a to jasnou petihvězdičkovou ()

LencaN

Breaveheart mě doslova uzemnilo. Trochu jsem se obávala délky, ale vzhledem ke scénáři to plně akceptuji a jsem ráda za takovou preciznost a rozvádění scén do poctivých detailů. Celé to bylo surové a šokující, zvlášť bitvy, ale i samotné chování postav mi často drásalo nervy. Kostýmy a výprava - zírala jsem, Wallacovo válečné namaskování se bílou a modrou je legendární. Tam muselo pracovat takových lidí v komparzu, že bych jim nechtěla zařizovat ani catering, natož je všechny oblíkat a líčit. Další perlou je samotné prostředí Skotska, ta krajina! To všechno doprovázené jemnou hudbou, která se filmem line tak přirozeně, až mi samotné dudy vždycky způsobily husí kůži. Scénář - je tolik plný všeho. Ztráta otce, láska, nenávist a pomsta, odhodlání a především touha po svobodě, kterou tyran lidem vzal. Líbilo se mi vykreslení těch vztahů mezi lidmi, šlechtou a královským dvorem. Strašně záleží, kdo koho zná, kdo komu co slíbí a kdo se postaví na čí stranu, ať už na oko nebo opravdově. Lidé jsou různí, tak i tady vidíme, že moci někomu věřit je spíš komfortem, který je dopřán jen vyvoleným. První moment, který mi vehnal slzy do očí se objevil kupodivu velmi brzy ... když malá holčička utrhla květ a šla ho darovat. No a ten konec byl silný, k tomu radši ani nic dodávat nebudu. Kamera fantastická, střih taktéž. Opravdu musím říct, že koukat tři hodiny na film se mi nestává často, ale tady vůbec nelituji, protože vidět tento výkvět kinematografie a mistrovské dílo Mela Gibsona stálo za to. Tečka, bodka, puntík. ()

Asso

Stačilo zobrať pár historicky neistých faktov, pridať príchuť lásky, smrti, pomsty, osobnej túžby a aha, Mel Gibson sa zrežíroval sám a treba povedať, že je v tom dobrý. Filmu v podstate niet čo vytknúť, ešte aj dobový škótsky dialekt, pre ktorý mám slabosť, bol dotiahnutý na top úroveň a dokonca aj odlíšený od toho francúzskeho a anglického. Tri hodiny pri jeho sledovaní vám ubehnú ako nič. Vždy si rád dám repete. ()

Pateyl

Nejdokonalejší historicko-válečný film všech dob. Perfektní atmosféra....A kdo neslzel, nebo nebrečel v posledních 8 minutách filmů, ten kecá.:) ()

Pjotr8

Sakra! Člověk přemýšlí, co sem napsat, když už tu vše podstatné bylo napsáno. :-) Tak se zopakuji - úžasné historické drama plné krve, vlastenectví a emocí. Kdo ještě neviděl, ať to okamžitě napraví! ()

Ace.A.T.L.

Úžasnej počin, kterej jsem už stihnul vidět nespočitatelně krát. Obdiv a ohromení je to, co tenhle film přináší. Skvělej scénář, skvělý herecký obsazení, skvělá hudba, skvělá režie. Zkrátka neni co vytknout. Za mě tedy, již dříve daných, neohrozitelných 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

ioope

Takto si představuji historické drama. Sice mě to tolik nevzalo, abych se na to někdy podíval znova, ale jinak pro mě příjemně strávený večer. ()

sibskyn

Jediná věc, mě tu nesedí, a to že je to plné klišé. Vždycky jsem si říkal"hmmm a teď stejně udělá tohle" jo a on to fakt udělal, je to průhledné jak, žebra anorektikčky. Ale v tomhle případě zavírám oči a snažím se užít celý film a je fakt vynikající, bitvy, krásné Skotsko, příroda, hudba, kamera a Freedoooooommm! ()

DaNvYto

...a kdyby tu byl, zničil by Angličany blesky svých očí a hromy ze své zadnice... Mel Gibson a jeho historická vsuvka ve vrcholné formě. ()

pold

Parádní "historický" film. Skvělé bitvy. A jedna hvězda dolů za Gibbona, který se bohužel neovládl a zamořil tenhle jinak skvělý film svým opičím xichtem a antiherectvím (P.S: tedy pokud se oprostíme od historických nepřesností a znásilnění Wallace do podoby naondulovaného uslintaného teplouše). ()

Achilesous

V mém žebříčku na prvním místě. Skvěle zpracovaný film s úžasným výkonem Mela Gibsona. Nechápu některé lidi tady v komentářích, co si stěžují, že to není nijak věrohodné... Nikde totiž není psáno, že by se jednalo o film podle skutečné události. ()

Azareth

Toto ma ale poriadne dostalo. Silný príbeh, silné herecké výkony, silné scény, momenty, efekty, silné emócie a silná hudba. Tomuto filmu rozhodne nedám menej ako 5* , či už to chcem alebo nie. Úžasné dielo, ktoré si aj napriek jeho dĺžke rád pozriem ešte niekoľko krát. ()

KoudyTheAlko

Absolutně strhující podívaná,. Kdykoliv mám možnost se na tenhle film podívat, podívám se. Všechno je skvělé. Mel Gipson se do role hodí tak jako asi nikdo jiný a ostatní herci stejně tak. Ten obraz a střih a kamera a bojové scény a scénář. Tohle je film s velkým F. 100% ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (viac)