Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Obnažený národ (S02E05)

(epizóda)
  • angličtina Naked Nation (festivalový názov)

O tom, jak se Chorvatsko každoročně v létě stává českou enklávou a jak na Čechy pohlížejí Chorvaté, vypráví další díl z cyklu Český žurnál. Inspirací pro nový film Filipa Remundy se stal článek „Nešťastný turista Švejk" chorvatského novináře Borise Dežuloviče. „To, že čeští turisté kloužou po zpocených podrážkách svých vietnamek ze strmých útesů, nebo že se vydávají vstříc jisté smrti, když plují širým mořem na šlapadlech, není kvůli tomu, že by se nadopovali extází. U Čechů totiž stále žije, u Chorvatů dávno mrtvý, dobrodružný duch kreslených filmů, na nichž jsme společně vyrůstali. Čechy ani v dospělosti neopouští neúnavný optimismus Pata a Mata, ani radost ze života Lolka a Bolka. Oni zkrátka nikdy nedospěli a já jim to závidím," napsal ve své úvaze.
Pomůžou nám Chorvaté uvidět sami sebe bez růžových brýlí? Můžeme si z dovolené odvézt i něco jiného než opálená záda a osvěžené plíce? Co říká o Češích, že se téměř milión z nás přes prázdniny stěhuje do Chorvatska? Co o nás říká to, kde tam bydlíme, jak tam trávíme den, jak se tam oblékáme, co tam jíme, jak se tam po večerech bavíme... "Obnažený národ" je příběh lásky a nenávisti, satirou o vnímání národních stereotypů a úvahou o tom, jakou společenskou roli má moře. (Česká televize)

Autogram

Neviem presne, o čom mal byť tento dokument, ale je to celkom zabavné ho pozerať. Vzťahy Čechov a Chorvátov sú len okrajová vec jedného manželského páru, väčšinou sa robí sranda na vlastný účet, čo je vcelku sympatické. Jediné, čo ma fakt rozčuľovalo, bola trvale asi celé mesiace tečúca voda do umývadla, ktorú nemal kto opraviť. ()

Marigold

Fail. Nekoncepční, bezzubé, přelétavé, motající se v kruhu stereotypů, se kterými Remunda nedělá vůbec nic. Jen je reprodukuje a rozpačitě obkružuje. Nakonec se to rozteče do amorfní hmoty bez pointy a jakéhokoli pozorovatelské hodnoty. Lehké plus za vtipný epilog. Už to, že si musí podobně "vydatně definovaný" dokument pomáhat inscenovaným kabaretem, ale o mnohém svědčí. ()

kiddo

Coby trollování moc krotký a nešikovný a coby analýza to jaksi neexistuje. Člověk by si myslel, že rejpání do konzervativních, na halíř skoupých buranů a skautíkovsky nadšené zpívání té věčné odrhovačky o české přízemnosti nabere po tolikaleté zatuchlosti konečně novou podobu, ale holt typický tuzemský kreativec má rád to své jisté – hlavně ať je to rychle, je toho hromada a nejde to moc do hloubky. Podobně jako ten pupkatý paštikář v Chorvatsku. ()

Radko

Výstižné. Leitmotívom nie sú ani tak paštiky májky, ani ponožky v sandáloch, i keď tie sú charakteristicky odpudzujúcim a zároveň aj poznávacím znamienkom časti bratského národa v zahraničí (pridal by som tam ľadvinky okolo pásu, vrecká na doklady na krku a batôžky: od najmenších po giganty). Podstatou je "užít si nejlevněji a současně co nejvíce". A tak sa vymýšľajú pre dovolenkárov akcie typu "Cvičme zumbu znova v disko rytme mora", Kreslo pre hosťa v podobe treťotriednych estrádnych šašov a diskotéky v okolí karavanov. Len aby to nebolo spoplatnené! A keď áno, nech je to v cene zájazdu! S črtou vyčúranej šetrnosti, plnej rôznych prekabátení systému, sa možno stretnúť pri kontakte s Čechmi takmer permanentne. A zďaleka nemusí ísť len o dovolenky. Možno je to pozostatok túžby ostať mladými a užiť si čo najviac hier so systémom za čo najmenej peňazí. Možno je to túžba hrať si s pravidlami. Horšie je, keď sa to prelieva do každodenného života a stáva sa to jednou z jeho hlavných náplní. A späť k dokumentu: s typizovanými dovolenkármi na strane Čechov ladia gýčovité chorvátske morské popevky. Dobrá práca. Výstižné komentáre: LeChatnoire, Bobbles. ()

Tom_Lachtan

Tohle mohl bejt hrozně dobrej dokument, jenže bohužel není, hrozně se bojí tnout do tuhého, hrozně moc nechce být zžíravý, kritický ani nic podobného, ačkoliv se tak tváří, jestli-že největší kritiku ve filmu ukazuje parta pózerských chorvatských pseudointelektuálů kouřících elektronické cigarety (to že je intelektuálské? Cha!) je něco vážně hodně, HODNĚ špatně, dost dobře si dovedu představit, jak krásně hnusný by mohl být například takový dokument o německých turistech v důchodu, kteří si přijedou pošukat do Chebu a druhý den v Plzni slintají v Pivovaru a jak by o nich češi mluvili. Tenhle dokument fakt nemá nic moc, ani ironii, ani nastavení zrcadla, ani reálný popis situace (nepadne snad ani jedno číslo), takové trošku trapné a hodně vyčpělé. ()

A_FISH

Ajaj, co se to tu rozkejhalo potrefených hus... 44%? První půle příjemná a s úsměvem na rtu, druhá půle otravně podivné rodinné drama (?). Ale Dana Morávková si toho oskara zaslouží. 3,5* ()

Hrabka odpad!

Dokument úplně o ničem. Češi žerou paštiky a někteří nosí v sandálech ponožky - no to je teda objev. Hrstka chorvatských ožraleckých socek vypráví jakýsi svůj pohled na náš národ a představte si, že nějaký Čech si vzal dokonce Chorvatku - no to je teda naprosto neuvěřitelný. Jak si český paštikář může nabrnknout středomořskou dámu? A samozřejmě - Češi jsou nejhorší turisti ever, všichni ostatní jsou cool, dokonce i Slováci. :-D Některý ty scénky a kecy jsou tak stupidní, že člověk nad demencí tvůrců musí jen kroutit hlavou. ()

Snorlax

Samostatná práce není zdaleka tak zajímavá jako jsou společně točené dokumenty. Pokus o hledání názoru Chorvatů na nás by potřeboval prostříhat. A bylo by príma, kdyby ve střižně vypadlo to EGO, které v kraťasích dřepělo u stolu a pravilo, že je delegát slovenské cestovky. Ovšem vietnamskou rodinku bych ponechala, ta byla zábavná snad ve všech scénách. ()

Crocuta odpad!

"Co se tu rozkejhalo potrefených hus..." praví jeden můj oblíbený uživatel v úvodu komentáře. No, nevím, já jsem v Chorvatsku v životě nebyl, ale rád se tam určitě jednou podívám. Tenhle pseudodokument ale nesvědčí o ničem jiném než o typickém čecháčkovství a snaživém sebemrskačství svého tvůrce. Pomlouvačné blábolení od příslušníků národa, který z nemalé části oni opovrhovaní Češi živí, je zároveň úsměvné i smutné a ve své prostotě je především nehezkou ilustrací obyčejné lidské blbosti. O Chorvatech v Čechách nikdo podobně krásný film asi nenatočí - o příslušnících podsvětí by to šlo dost těžko, a jiní potenciální návštěvníci z oné balkánské země zřejmě raději doma posluhují nenáviděným turistům, než aby si přestali stěžovat, vytáhli hlavy z prdelí a podívali se někam dál, než za obzor tvořený vlastními komplexy a závistí. ()

Morholt odpad!

Upřímně řečeno vůbec nechápu smysl tohodle dokumentu, pokud teda nebylo Remundovym záměrem mě nasrat. Vzít si za bernou ten nejhorší vzorek českejch turistů, spojit je všema klišé a nechat si to potvrdit od komise chorvatskejch somráků, to může snad jenom kokot. A tohle nedělá jenom Remunda. Ty rádoby umělecký projekty, který se nás snažej jako národ za každou cenu dehonestovat, mě vytáčej do běla. A jednou na to starý dobrý násilí dojde. ()

BoPo

Ukázať všeobecne známe skutočnosti o českých turistoch typu ponožky v sandáloch, paštiky, konzervy a ďalej? Aha, to bolo všetko? Takmer nulová dokumentárna hodnota. Ukázať vybraných buranov a povedať, že sú burani nie je práve pecka roku. Dať priestor Chorvátom aby si robili prdel z čecháčkov stačí na 3 minutové youtube video, ale nie na samostatný dokument. ()

Korbitch odpad!

Tak zbytečný dokument jsem ještě neviděl! A Chorvati?? Banda mentálně zaostalých buráků by bez našich peněz určitě nebyla tam, kde je dnes. A když naše jednotky přijely obnovovat rovnováhu v devadesátých letech, to jsme jim byli dobrý. Teď na nás koukaj přes prsty?? Tvl, nasrat na vás, bando mentálně zaostalých chudáčků. Kdyby jste neměli moře, ještě dodnes upalujete čarodějnice. ()

kareen

Nejenže mám stále více neodbytný dojem, že sebestředný Filip Remunda čerpá nejspíš své klišoidní a zastaralé reálie z filmů Zdeňka Trošky, pořád tu navíc zůstává fakt, že není schopen ani po letech natočit poutavý, hodinový dokument, který by měl alespoň nepatrnou výpovědní hodnotu. ()

type_B

Nechápu, proč mají autoři nutkání zobrazovat starší lidi v plavkách na pláži za ironického doprovodu chorvatských písniček. To je už trochu moc laciný... Jinak jestli si někdo chce nosit bílý fusekle do sandálů a žrát paštiky z ledničky, nechť je mu přáno, proč o tom ale točit "dokument"? :) Jedna zviezda za jinak příjemnou provokativnost. ()

ibeh

Nelíbí se mi zjednodušený a jednostranný pohled autora. Dost laciných záběrů i komentářů. Dvacet let pořád stejné téma. Burani se najdou v každém národě. Chorvati chtějí především vydělat a mají proto rádi hlavně turisty, kteří hodně utrácejí. Ale upřímně, i kdybych měla tolik, co Němci, stejně bych denně do jejich předražených restaurací nechodila a raději bych si zaplatila výlety navíc. Od té doby, co jsem v Chorvatsku slyšela hlášku: " Čech, prázdný měch ", tak si myslím, že si nás Chorvati nezaslouží. Zlatý jih Itálie a jeho příjemní lidé. ()