Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Já, horník! (S02E04)

(epizóda)
TV spot

Dokument reflektuje vzrušenou atmosféru dění kolem ostravského dolu Paskov, na němž jako na jednom z posledních fungujících dolů hrozí ukončení těžby. Černá Ostrava už dávno není černá – tahle část Slezska je ve skutečnosti docela hezký kus země s malebně rozmístěnými pozůstatky industriální éry, kde města mají upravená historická centra a kde už se skoro netěží. Přesto médii několik měsíců kolovaly vzrušené reportáže o plánovaném zavření dolu Paskov, vrcholícím divokou hornickou demonstrací ze 17. září. Hodilo se téma Paskova stranám jako laciné gesto v předvolebním boji, jak si myslí zdejší horníci? Zač s takovou nesmiřitelností ještě bojují, když se o definitivním ukončení těžby na Ostravsku mluví docela veřejně a když z bývalé stotisícové havířské armády zbyla dnes jen desetitisícová hrstka? Nebylo by lepší, kdyby na svůj někdejší hrdý status včas rezignovali a prostě se odebrali do nedaleké Hyundai montovat dveře k autům? Byly snad nedávné události jednou z posledních křečí, než se i zbytkové šachty změní ve skanzeny a živý havíř se stane pouhou atrakcí pro školní výlety? (Česká televize)

TV spot

ghatos

Bezobsažný a hlavně nic neříkající slet náhodných obrázků o hornickém povolání, kde se vzalo pár osob a ty něco říkali... . Pan Žalud zvolil diletantský přístup a evidentně se mu nepodařil záměr vyprovokovat či pobavit. Ostravsko a zdejší hornická tradice by si zasloužila výpravnější a hlubší analýzu. 30%. ()

peetriss

Nepovedený, záměrně nevyvážený, plytký a především zcela nefunkční dokument na aktuální, mediálně uměle přiživované, téma, kde zaujala snad jen návštěva stísněného podzemí. Zbývajících 90% stopáže jen chaotická "koláž" náhodně natočeného materiálu proložená problémy excentrických rádobydokumentaristů s až hulvátskými sklony. O to víc mě mrzí, že se pod toto podepsala ČT. ()

standsiller

Som rád že existuje dokumentárny film ktorý zachytáva aké to je s baníctvom v ČR - cítil som z toho celého, že tí chlapi vrámci kolektívu zažili toľko krízových situácií, že si nevedia predstaviť aby kolektív rozpustili a venovali sa individuálne životu roztrúsení po svete, dovolil by som si použiť výraz ako ľahká forma Stockholmského syndrómu. Život dolu verzus ten hore prináša zrejme dosť výrazné kontrasty a tým sa dokument venoval iba veľmi okrajovo. Namiesto toho som sa pozeral na scény ktoré mali evokovať vtipnú desynchrónnosť štábu ( nepripadalo mi to tak ). Hudba bola veľmi zvláštne volená. Dobre, mali byť Vianoce a je otázne či ich baníci nezažijú s pochybnou budúcnosťou v ich profesnom zamestnaní, ale to je silne patetizujúci prvok. Najvýraznejší moment azda keď ich štáb zoznámil s alternatívou na trhu práce. ()

Mairiel

Havíři jako námořníci dnešní doby, boj člověka proti přírodě, lpění podzemních dobrodruhů na jejich práci, pocit smyslu v práci jako luxus, který si málokdo může dovolit a kterého se ten, kdo ho má, nechce vzdát. Tohle jsem z filmu cítila a proto mi to přišlo dobré. Srovnání exkurze filmařů z Prahy se školním výletem na Landeku mi přišel trefný, obracení kamery proti sobě je taky v pořádku - sebereflexe je přece poznávacím znakem Českého žurnálu, ne? Ukázat záměrně svou pozici fyzickou prací nepolíbeného intelektuála, který se ptá hloupě jako dítě, což trochu omlouvá ty debilní otázky. Taky nápad vzít horníky do fabriky byl skvělý, já jsem si na začátku toho filmu říkala, proč by měl být pro horníka problém pracovat někde jinde - tak už to chápu. (Navzdory předchozí chvále mi divácké potěšení snižuje ten pocit trapnosti z filmařů, tak nějak celkově to pro mě nefungovalo.) ()

Katullka

Ono je to cely dost sci-fi. Ostrava, haviri, tezky prumysl a i tento dokument. Jedna velka zahledenost v sebe sama. Absolutni nereflektovani potreby jinych. Stejnym zpusobem vytvoreny dokument. Kutani ve scifi s prevrsenim sobeckosti. Nekdy je to vice nez unavne, koukat na nekoho, kdo se v tom placa a doufa, ze z toho neco bude ... no a neni. Jeden z nejbizardnejsich ceskych zurnalu. ()