Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Obnažený národ (S02E05)

(epizóda)
  • angličtina Naked Nation (festivalový názov)

O tom, jak se Chorvatsko každoročně v létě stává českou enklávou a jak na Čechy pohlížejí Chorvaté, vypráví další díl z cyklu Český žurnál. Inspirací pro nový film Filipa Remundy se stal článek „Nešťastný turista Švejk" chorvatského novináře Borise Dežuloviče. „To, že čeští turisté kloužou po zpocených podrážkách svých vietnamek ze strmých útesů, nebo že se vydávají vstříc jisté smrti, když plují širým mořem na šlapadlech, není kvůli tomu, že by se nadopovali extází. U Čechů totiž stále žije, u Chorvatů dávno mrtvý, dobrodružný duch kreslených filmů, na nichž jsme společně vyrůstali. Čechy ani v dospělosti neopouští neúnavný optimismus Pata a Mata, ani radost ze života Lolka a Bolka. Oni zkrátka nikdy nedospěli a já jim to závidím," napsal ve své úvaze.
Pomůžou nám Chorvaté uvidět sami sebe bez růžových brýlí? Můžeme si z dovolené odvézt i něco jiného než opálená záda a osvěžené plíce? Co říká o Češích, že se téměř milión z nás přes prázdniny stěhuje do Chorvatska? Co o nás říká to, kde tam bydlíme, jak tam trávíme den, jak se tam oblékáme, co tam jíme, jak se tam po večerech bavíme... "Obnažený národ" je příběh lásky a nenávisti, satirou o vnímání národních stereotypů a úvahou o tom, jakou společenskou roli má moře. (Česká televize)

lucinkapes

Prvni tretina mne vylozene nastvala - nevim, zda to ma byt opravdu obrazek chorvatskeho smysleni nebo jen umele vytvareni kontroverze. Zbytek jsem casto moc nechapal, co tim chtel autor rici a o cem ze to ma jako byt. Popravde se divim, ze na tom spolupracovaly chorvatske subjekty podnikajici v cestovnim ruchu. On to neni ani tak dokument, jako hodne dlouha nudna anti reklama na Chorvatsko a hlavne Chorvaty. ()

Korbitch odpad!

Tak zbytečný dokument jsem ještě neviděl! A Chorvati?? Banda mentálně zaostalých buráků by bez našich peněz určitě nebyla tam, kde je dnes. A když naše jednotky přijely obnovovat rovnováhu v devadesátých letech, to jsme jim byli dobrý. Teď na nás koukaj přes prsty?? Tvl, nasrat na vás, bando mentálně zaostalých chudáčků. Kdyby jste neměli moře, ještě dodnes upalujete čarodějnice. ()

Autogram

Neviem presne, o čom mal byť tento dokument, ale je to celkom zabavné ho pozerať. Vzťahy Čechov a Chorvátov sú len okrajová vec jedného manželského páru, väčšinou sa robí sranda na vlastný účet, čo je vcelku sympatické. Jediné, čo ma fakt rozčuľovalo, bola trvale asi celé mesiace tečúca voda do umývadla, ktorú nemal kto opraviť. ()

ilemas

U tohoto dokumentu jsem se i dost nasmál, ale vcelku je to pravda. Jsme národ buranů (což je vidět i vládě), který nezná nic jiného než Chorvatsko. A největší burani tam jezdí každoročně dokonce stále na stejné místo, jelikož tam to znají a jinde by se ztratili. Paštiky, ponožky v sandálech, igelitové tašky zn. Lídl... přelidněné pláže... Jinak Chorvatsko je pěkná země, ale jsou mnohem lepší destinace. Chrorvatsko je samá socka, buran, looser, normální Češi už dávno jezdí jinam. Výstižný dokument. ()

ghatos

Téma je to dobré, ale Remunda přišel trochu s křížkem po funuse. V roce 2014 je to vyčpělé téma. Spoustu čechů už vyjelo a vyjíždí mimo Chorvatsko a i nároky na dovolenou se změnili (samozřejmě dochází k určitým výkyvům díky ekonomické krizi). Český buranismus ponožkových sandálů (nenosí to jen češi, podívejte se na angličany v Praze), levných paštik a hnusných nafukovaček patři(l) k určitému životnímu stylu. Některé postřehy jsou vtipné (češi pořád vaří). Z druhé strany když si člověk vzpomene na turisty v Praze, kteří se chovají jako ožralé hovada, co chodí za děvkama (dřív angláni, teď třeba dánové), tak mu připadají neškodní čeští pupíčci jako zlatíčka. 53%. PS: Druhá polovina dokumentu je fakt slabá a ty zpomalovačky jsou taky o ničem. ()