Udavač

(festivalový názov)
  • Česko Práskač (viac)

Maurice je protřelý kriminálník. Po propuštění z vězení nelení, spáchá vraždu, uloupí klenoty a poté se setkává s přítelem Silienem, kterého podezírá z udavačství.
Melvillův snímek je především dalším výletem do prostředí francouzské galerky. Po obrazové stránce se v Práskači setkává Melvillova láska k noiru a americkým gangsterkám s experimentální hravostí francouzské nové vlny - hra s černobílým obrazem, stíny, světlem a silnou stylizací. (oficiálny text distribútora)

JohnSmith

Celou dobu jsem čekal jak to dopadne,proč Belmondo pomáhá člověku,kterého údajně nemá rád, z průšvihu. Krom toho, že využil situace k vlastnímu prospěchu, je vlastně on ten, kdo má čistý štít a přesto to s ním nedopadne dobře. Slušná krimi. ()

zigíš

Říkal jsem si jaká škoda, že Melvilla chytnul námět a nejdřív si nepřečetl scénář. Nebo ho nepřečetl pořádně, nebo mu ho někdo špatně četl, nebo četl úplně jiný scénář. Tolik prapodivných jednání a šílených zvratů. Ale on ho i napsal :) Jinak vizuelně tradiční režisérův nadstandard a herecká radost, včetně mladého Bébela. Jen ten scénář .. ()

adamulefa

Ťažký film. Sakra ťažký film. Neúnosne zapletený dej s hromadou postáv, kde ten zabil toho, ten má na hintoho nejakú špinu, onen zas podrazil toho prvého a tak ďalej. Dosť ťažko sa to sledovalo, a to aj z titulkami. A ešte k tomu príbeh pôsobil tak temne a vážne, iba s minimom čo i len úsmevných situácií alebo nejakej romantiky, čo by všetko trochu zľahčilo situáciu. Nehovorím, že nič také tu neni, ale ľahko sa to stratí v takom mori pochmúrnosti. Hmmmm... Z tohoto čo som tu napísal, by sa možno zdalo, že sa mi film nepáčil, čo by však nebola pravda. Belmondo a spol hrajú ako odušu, plus kamera, strih a všetko ostatné technického charakteru je špičkové. Tým chcem povedať, že je sa na čo pozerať. Čo by som jasne vytkol je tá prekombinovanosť. Ale aj tak by som si tento film rád pozrel ešte raz, aby mi to celé dalo zmysel na 100%. Potom možno dám aj vyššie hodnotenie. Je to niečo také ako keď pozeráte Poirota do druhýkrát. Niekedy je to lepšie ako poprvé, pretože už viete kto je vrah a pozorne sledujete jeho správanie a tiež ďalšie detaily, ktoré ste si minule nevšimli. Cinematik 2000 and fucking 12 ()

vitekpe

Misty paradni noir vizual. Ale jen misty. Mladej Belmondo to jen odrikava, mi prislo... Cili, zbytecne dlouhy a prilis upovidany noir michany s nastupujici novou vlnou, to vse bez vyraznejsiho deje / akce. Holky uchazejici, ale neomdlivam... Typ filmu, kterej ma trvat hodinu a ne dve... 2+ ()

Disease

Film s tehdy ještě nehvězdou Belmondem. Parádní atmosféra a zamotaný děj, kde se ke konci trochu moc tlačí na pilu, ale i tak se mi to líbilo hodně. Víc noir než francouzská nová vlna, takže na rozdíl od U konce s dechem jsem se ani chvilku nenudil. ()

Mikino00

Belmondo ve velice netradiční roli práskače, kterému dopadne vše tak jak chce. Ten konec, kde všechno dopadne špatně je ale přehnaný a až k smíchu, jinak hezká sonda do života francouzského podsvětí. ()

MickeyStuma

Francouzský noir film v tak jednoduchém režimu, až je složitý. Scenárista a režisér v jedné osobě Jean-Pierre Melville hned z počátku vyloží karty na stůl, avšak je předem tak razantně zamíchal, že je zmaten i ten nejlepší hráč. Nepředvídatelné chování postav v celém dějovém komplexu je něco, co se často nevidí, takže žádným dalším dějovým vývojem není jasné, co z které postavy se ještě vyvine. Obzvlášť to platí pro postavu Siliena, kterého si výborně zahrál Jean- Paul Belmondo. Nejdříve vystupuje jako vedlejší postava, aby se to všechno zašmodrchalo tak, že je z něj nakonec postava hlavní. Nad ním se neustále vznáší, s přesnou určitostí, nemalý otazník. I když se, po divácké stránce, v rámci jeho charakteru zdá být vše jasné, nakonec je to na poslední chvíli všechno jinak a jeho kroky vedou zcela jiným směrem. Taková manipulace s tajemnem je sice přímočará, ale kouzelně sugestivní, čímž je vytvořen určitý dějový hlavolam končící, svým smyslem, šokujícím a vlastně i dojemným finálem. Přátelství a nepřátelství, věrnost a zrada, důvěra a nedůvěra, život a smrt. Taková atmosféra panuje v dějově rozjeté řetězové reakci a byť se zrovna nejedná zase až tak moc o mistrovské filmové dílo, specifika zaujmout určitě má. ()

Schlierkamp

Francouzsko-italský thriller z pera významného průkopníka světové kiematografie J. P. Melvilla popisující život mužů žijících za hranou zákona. Hlavní postava, zkušený kriminálník Maurice v podání vynikajícího S. Raggianiho, spáchá loupežnou vraždu, odcizí šperky a peníze, které ukryje. Vzápětí se se svým komplicem pustí do dalšího nezákonného podniku, a sice vykradení trezoru v opuštěné vile, jejich akce je však prozrazena a na útěku zavraždí pronásledujícího policejního inspektora. Maurice z krachu své naplánované akce podezřívá svého přítele Salianiho (J. P. Belmondo), neboť on byl jediný, kterému se svým plánem svěřil. Snímek se zřetelnými prvky film-noir opravdu Belmondovu postavu zpočátku vykresluje jako bezcitného policejního práskače, závěr snímku však odhalí skutečné pozadí nepovedené loupeže a pravého policejního informátora. V roli hlavního policejního komisaře se představil P. Nahon a ze známějších herců, jež se zde objevili, můžu jmenovat M. Piccoliho. Závěrečné dramatické vyvrcholení poukazuje na vysoký standard Melvillova thrilleru, jemuž dle očekávání dominují tajemné málomluvné postavy v dlouhých kabátech, výrazný dojem z práce se statickou černobílou kamerou, hrou se stíny a detailní záběry na nezákonnou činnost zločinců. Z obrazové, příběhové i herecké stránky tohoto raného Melvillova díla mám tradičně ten nejlepší dojem, nechápu proto zbytečně zdrženlivé hodnocení některých jedinců. Zmiňované překombinovanosti či zvýšené porce dialogů si nejsem vědom a ač bych Práskače řadil o něco níže než nejlepší Melvillova díla Osudový kruh a Druhý dech, pět hvězd si v mých očích bez výhrad zaslouží. ()

Biopler

Opäť sa mi potvrdilo, že je dobré si Melvilleove diela pozrieť ešte raz. Zdanlivo prekombinovaný dej sa mi pri druhom zhliadnutí už nejavil ako prekážka, skôr ako dôkaz koľkých nedorozumení je potreba, aby vzniklo dielo rovnajúce sa antickej tragédii. V spleti postáv by sa iste zišlo viac vykresliť vzťahy Siliena a Fabienne či predtým Therese a Mauricea, taktiež charakter Jeana. Každopádne sa mi páčil vývoj ako sa zo zdanlivo vedľajšej postavy Siliena v podaní bezchybného JPM vykľula tá hlavná. A aký to bol skvelý casting, podobne i v prípade Reggianiho, barda Mauricea, ktorý už vie čo to je trčať v lochu, no predsa len skúsi ešte jeden lup. Mám už len problém so záverom, kde sa vzhľadom k videnému, teda dôkladným či prefíkaným taktikám Siliena, on sám tak pomýli, resp. nedá si pozor, a fatálne za to zaplatí. ()

Looka

65% Obrazové zpracování na jedničku. Nepřehledně překombinovaná zápletka s až komickým vyústěním, kdy se pro jistotu postřílí úplně všichni, kdo přežili předešlé vysvětlovačky sráží celkový dojem. ()

Boudyy

Tohle bylo moje první setkání s J.-P. Melvillem a jsem nadmíru spokojen. Atmosféra noir filmu mě pohltila, temná zákoutí podsvětí a "pochybných" kšeftů. Melville umí skvěle budovat atmosféru, možná až "hitchcockovsky", to je vidět. Také vynikající práce s pojízdnou kamerou, otáčející se o 360 stupňů během dlouhých dialogů a navazující bližší kontakt diváka s dějem. A také skvělé herecké obsazení, mladý Belmondo je výtečný, dalším plusem je uhrančivý Serge Reggiani. Jediným trochu slabším aspektem je příliš propletený příběh, rozluštit zápletku (navíc se opírající o náhody) musí pomoci 95 procentům diváků asi až Belmondo. A co následuje v posledních pěti minutách, to už je skutečně příliš. Ale jinak nemám výhrad. ()

0verseer

Film, ktorý tak trochu klame svojím zdaním. Až do brilantného záveru totiž pôsobí uťahane a zdĺhavo, možno aj pre neprehľadné zamotávanie sa vo veľkom počte (často zbytočných) postáv. Kto by to vzdal niekde v polovici by sa však ukrátil o skvelé vyvrcholenie, ktoré mi poskytlo nečakanú satisfakciu, takže som tých 108 minút napokon vôbec neľutoval. Belmondo s prekvapivo minimalistickým výkonom bez svojich tradičných komediálnych grimás, ktoré zdobili takmer všetky jeho neskoršie snímky. Objektívne tak 3 a 1/2*, ale za už spomínaný prekvapivý záver, ktorý si Melville trpezlivo celý čas budoval, prižmúrim oko a dvihnem na 4*... ()

Adam's

Žánrová klasika, v níž se opět vše točí okolo JPB a jeho schopnosti ovládnout plátno kdykoliv se objeví v záběru. Komplikovaná zápletka, syrová atmosféra a nečekané rozuzlení je jen několik důvodů, proč tento film stojí za shlédnutí. ()

pollstro

Mimořádně řemeslná filmová přesnost, velká láska ke stylově vypadajícím filmům, k samotném film-noir a vše v souladu hravosti nové francouzské vlny. Uctívající ty nejklasičtější americké gangsterky a zároveň kouzelně hravé díky světlu, stínům a perfektní černobílé kameře, pomocí které Jean-Pierre Melville mistrovsky prokazuje svůj mimořádný talent a cit pro filmovou techniku. Dějová linie zaměřená na udavače a loupež klenotů sice působí ze začátku nenápadně, ale postupně se proměňuje ve velmi efektivní, chytrou a dobře napsanou kriminálku, ve které mladý a netypický Jean-Paul Belmondo suverénně překvapuje svojí nejednoznačnou motivací postavy. S blížícím se závěrem překvapivě hravé a chytré, přičemž první dějový zvrat je nečekaný, skvělý a jeho celkové přátelské vyznění fantastické a skoro až dojemné, což bohužel neplatí pro následný druhý dějový zvrat, který působí překombinovaně a navíc značně nelogicky. Originální název v úvodních mezititulcích odkazuje na klobouk a slangový výraz pro policejního informátora. ()

lida93

Klasický černobílý film :) Viděla jsem ho v Karlových Varech na festivalu a byl to moc příjemný začátek filmového maratonu :) ()

brasek

Príbeh veľmi nepotešil, snímok má všedný dej bez hlbšej zápletky a myšlienky. Prvky film-noir sú badateľné, ale je ich biedne málo. ()

borifield

Vrazda, ale bylo to vubec tak? Jean-Paul naprosto presne vi, co dela a co ma delat. Vyborne natocena krimi/noir, znamejsi je sice Samuraj, ale Doulos se mu vyrovnava... navic uzasna kamera. ()

gizi

Celkem nic extra krimi, ale dobře podaná a odvedená. Závěr překvapující a ne úplně očekávaný. Přesto u mě režisér opět skončil se 70% jen se 3*, 8.9.2015. ()

Noirová klasika v Litoměřicích

Noirová klasika v Litoměřicích

08.08.2009

Ve dnech 28. — 30. srpna 2009 proběhne již podeváté litoměřický filmový festival, tentokrát s podtitulem „film fatal“. Budete mít jedinečnou možnost zhlédnout filmy, se kterými se ponoříte do vln… (viac)