Batman

• USA The Batman (viac)

Dva roky po tom, čo Batman (Robert Pattinson) sám seba vymenoval za stelesnenie pomsty v Gotham City, zaútočí zabijak na mestskú elitu sériou sadistických machinácií. Záhadné stopy vedú najlepšieho detektíva na svete do podsvetia, kde sa stretne s postavami ako Selina Kyle alias Catwoman (Zoë Kravitz), Oswald Cobblepot alias Penguin (Colin Farrell), Carmine Falcone (John Turturro) a Edward Nashton alias Riddler (Paul Dano). Keď začne byť prípad príliš osobný a zámery páchateľa jasné, Batman musí nadviazať nové kontakty, odhaliť vinníka a priniesť spravodlivosť do zneužívania moci a korupcie, ktoré už dlho sužujú Gotham City. (Continental film)

SeBig

Popkornová kriminálka ve stylu Law Abiding Citizen v netopýrském kabátě s vytečným audiovizuálem. Tohle určitě chce pokračování. ()

Chrustyn

Jeden z nejočekávanějších filmů roku je konečně zde a obavy o tom, jak bude nová verze temného rytíře fungovat se rozplynuly. The Batman není takovou událostí, jako před lety Nolanovo pokračování jeho verze netopířího muže, ale rozhodně se jedná o skvělý film, kde po dlouhé době fungují všechny filmové aspekty od herců, přes režii, skvělou hudbu a s přimhouřenýma očima i scénář. The Batman není akční jízdou a překvapivě je mnohem méně akční, než by se mohlo zdát a jedinou epickou akční scénou je automobilová honička. Kde však nový Batman boduje absolutně je atmosféra, která je překvapivě působivější a samozřejmě temnější než tomu bylo u Burtona i Nolana. Pojmout film jako detektivku s atmosférou temných thrillerů 70. let (případně největších pecek od Finchera) byl výborný tah a divák tak nebude mít pocit, že sleduje další napodobeninu toho, co už viděl. Pattinson jako Batman je překvapivě moc fajn a to, že mu úplně nesedl Bruce Wayne nevadí, protože bez kápě se zde vyskytuje minimálně. I zbytek hereckého osazenstva hraje naplno a převážně Kravitz a k nepoznání namaskovaný Faffell jsou herecky tím nejlepším co film nabízí. Z čeho jsem měl upřímně asi největší radost je fantastický hudební doprovod, který není další kopií Hanse Zimmera ale jede si svůj vlastní tón a hlavní motiv je výborný, stejně jako hororové pasáže při úvodní představovačce, která je tím nejlepším nástupem co kdy Batman měl. Proč to tedy není po všech kladech 100% biják? Bohužel i zde jsou nějaké ale, které sice nejsou úplně zásadní, ale nedovolí divák přivést do absolutní euforie. První zápor je délka. Ne že by mi vadily tři hodiny a určitě jsem se nenudil, ale pořád jsem měl pocit, že toho tvůrci chtějí říct až moc a pokud by se vše nakousnuté roztálo do tří dvou a půl hodinových filmů, bylo by to ku prospěchu. Takhle je toho moc a ne všechny linky jsou dostatečně rozpracované a zároveň ukončené. A druhý a vlastně i závěrečný problém jsem měl s hlavním padouchem, který útočí zpovzdálí podobně jako Nolanův Joker a stejně tak se pokouší o takovou anarchii, kdy chce město poštvat samo proti sobě, ale necítil jsem z něj ani strach ani dostatečnou sílu na to, aby dokázal to co dokázal. Pořád to jsou ale opravdu drobné pihy na kráse filmu, který se povedl, je jiný a má atmosféru, která diváka dokáže vtáhnout a ukáže mu, že dobré bijáky, u kterých se někdo snaží a přemýšlí, stále vznikají. A já jsem za to moc rád a dává mi to naději. ()

Arsenal83

Neveril by som, že to poviem, ale Pattinson sa do roly Batmana normálne hodil. Takého mumáka vie zahrať len on. Vlastne to asi ani nehrá. Na celkovú akciu, ktorú tu uvidíme, je stopáž jasne prepálená, takže ani kýbel popcornu a dva litre coly nemusí stačiť. Dosť da to ťahá. Ako slina ožralu, čo borovičku práve zapil mliekom. ()

classic

Ďalší žiarivý príklad toho, ako môže byť film prehnane nadhodnoteným, keďže jeho výsledné hodnotenie sa v skutočnosti absolútne nezakladá na pravde, aspoň teda z môjho, čisto osobného ponímania. Totižto, už len to, že sa jedná o ďalšie spracovanie tejto komiksovej látky do filmovej podoby, vzbudzuje u mňa opätovnú pozornosť, asi v takom zmysle, že či mi môže priniesť ešte niečo úplne "nové" , čo by som skrátka predtým už kdesi inde nevidel, a čuduj sa svete, že vonkoncom nie ! Z najnovšieho „Netopierieho muža” mám vskutku taký nemastný-neslaný pocit, ako by som sa počas troch mimoriadne zdĺhavých hodín, prizeral len na akýsi strašne roztržitý, akčný film, v ktorom sa jednak všetci tvária strašne vážne, pričom zase na druhej strane, mi ani jedna z týchto postáv príliš neprirástla k srdcu, pretože niektoré nielenže ani nemajú dostatok hereckého priestoru, keď zároveň tento ansámbel v pomere, ako celku, je pomerne dosť "bezbranný a chaotický" , lebo tieto herecké výkony na mňa väčšinou pôsobili topornou metódou, vrátane protagonistu, kde zase pre zmenu antagonista, sa prostredníctvom svojho scenára snaží, čo mu sily stačia, ale nakoniec to vôbec nestačí ! A na záver: strávenie voľného času sa dá aj oveľa múdrejším a vhodnejším spôsobom, než povedzme sledovanie takéhoto, v podstate prebytočného snímku, a to napríklad takto: Vypočuť si dva-tri albumy za sebou, a to trebárs od speváka Lennyho Kravitza, ktorého dcéra Zoë, si tiež zahrala v tomto nevydarenom filme. Síce má peknú postavu, ale hereckého talentu na rozdávanie príliš nemá, čo len podtrhuje už vyššie napísané, že bez vzniku tohto "gulášovitého diela" , by som sa celkom určite zaobišiel. ()

Marze

Temný vyšetřovací thriller  s politickými nitkami a mafiánskými. Žádná velká podívaná akční - je tu jeden velký výbuch, ale přesto je to napínavé. Batman částečně pomáhá policii, ale přitom pátrá i po své minulosti. Robert Pattinson je Batman nejmladší, nejtraumatizovanější, ae asi i nejchytřejší. Pátrá po nějakém případu a neřeší to jen technickými hračkami a pěstmi. Jde o to rozplést nitky, taková gangsterská kriminálka. Díky citlivosti Batmana tu dobře funguje jeho romance s kočičí ženo, která tentokrát není tak bláznivá. Případ pro psychiatra je mladý nevyrovnaný muž v celibátu, který nenávidí celý svět. Film má pomalejší rozjezd a pak epilog. Tři hodiny pocitově působí jako něco přes dvě hodiny. Drží to pozornost, šlape to. Fanoušci co udržují batmanovskou mytologii nebudou změnami uraženi. ()

korbitch22

Výborná atmosferická noir detektivka, ve které je největší slabinou Robert Pattinson, ovšem ne jako Batman, ale jako Bruce Wayne. Robert Pattinson již několikrát dokázal, že není jenom lesklým bezpohlavním upírem ze ságy pro náctiletý panny, ale charakterním hercem, jehož Batman má svůj smysl, temnotu a opodstatnění, ale jako Wayne stále dojíždí na svůj mladistvý vzhled a nedosahuje Affleckovým, Baleových a už vůbec ne Keatonových rozervaných pohledů do duše rozdvojeného miliardáře. Paul Dano je sice ďábel, ale v tomhle ohledu pro mě paradoxně vede Carreyho excentrický magor. Všeho všudy to není zbytečný kus do Batmanovské ságy a dvojku si dám určitě raději, než zpívánkového druhého Jokera, kterého už dopředu zabila Lady Giga a rozhodnutí i tak lehce nadprůměrnou krimi převést do Joker Christ Superstar. 75%. ()

marhoul

Vcelku nadrzlá odvaha vypustit netopýra po dvou letech mezi uondaný lid, však vydařené velmi. Perfektní komiksová atmosféra, která mi vránovsky ulahodila, Robert Pattinson přesný, vizuál a hudba na parádu, Paul Dano skvělý, za mě zbytečně dlouhé, dala bych i plný počet, ale když vzpomenu na Jokera, který mě těší na maximum, vypouštím čtyři macaté netopýry a po další projekci uvidím, jestli rozmnožím, nebo nějakého zaříznu. Ale biják parádní. ()

Yardak

Batman jako noir detektivka, proč ne :-). Batman byl totiž vždycky trošku jiný komiksový hrdina. Burton je Burton; Nolan je Nolan, ale tohle má svoji kvalitu také. Silné 4 hvězdy. ()

Stanislaus

S postavou Batmana jsem měl vždy tak nějak problém - prachatý sirotek, který má peníze, udělátka a šlus. Reevesovo pojetí netopýřího muže má rozhodně své kouzlo a nejde o kopii předchozích filmů s Batmanem. V popředí není přehršel akce jako spíše napětí a místy hodně nepříjemná atmosféra jdoucí ruku v ruce s potemnělým kriminálním příběhem. Člověk z nového Batmana, podobně jako u Jokera, cítí dost očividnou (a nadmíru aktuální) kritiku společnosti, v níž vládnou peníze, konexe a zkorumpovanost. Kdo je zločinec a kdo je oběť? Chválím vizuální stránku filmu, kde mi některé scény utkvěly v paměti díky jejich výtvarnému pojetí a stylizaci. Rovněž se mi líbil nepřeslechnutelný hudební doprovod, který výtečně dotvářel atmosféru jednotlivých scén. Pattinson nebyl v hlavní roli nakonec tak špatný a určitě mi byl sympatičtější než Affleck. Rozhodně jsem zvědavý na případné návazné filmy, kterým Batman připravil živnou půdu a otevřel vrátka. ()

Darneth

Táhlá noir batmanovka, která se excelentně otírá o komiksy Batovo prvních let v terénu i o psychedelic Arkham sérii. F*ck yeah. Reeves nám naservíroval neskutečně zachmuřenou a údernou podívanou, která reflektuje i součanou dobu, a to přesto bez vulgarismů i krve. ()

Flego

Batman je jediná komixovka, ktorá ma dokáže vtiahnuť do filmového neskutočna a užiť si film priehrštím. Podobne ako Joker, aj teraz tvorcovia zvolili absolútne iný, dospelácky prístup a vytvorili temnú upršanú kriminálnu drámu so všetkých, čo k tomu patrí. Robert Pattinson ma svojich posledných päť filmov presvedčuje o hereckom talente a už mu verím. Reevesov snímok je úžasný vo všetkých smeroch, má silný príbeh aj v detailoch dokonale prepracovaný, skvelý vizuál a potešujúcu hudbu. ()

BMW12

Na mě to bylo až moc temné a ponuré. Kdyby to bylo natočeno jako klasický thriller, tak by to filmu slušelo daleko více. Příběh však je dobrý a Matt Reeves skvěle zachytil jednotlivé charaktery. Robert Pattinson mi v masce Batmana vůbec nevadil, naopak byl dobrý, ovšem jako Bruce Wayne bez masky mi neseděl. Hold Nolanovu verzi s Baleem a Cainem už nikdy nic nepřekoná. Líbil se mi však záporák Paul Danno, především tedy na konci filmu, kdy jsme viděli jeho tvář, tak jeho mimika přesně dokázala ztvárnit vyšinutého záporáka. ()

HellFire

Jsem na rozpacích. Tak zaprvé jsem až v sále zjistil, že sem si už týden zpátky koupil lístek na dabovanou!!!!! verzi, což mě hned vytočilo a rozhodně mi to zkazilo sledování (pokaždé, když promluvil Riddler, měl jsem nutkání se hrozně smát). A možná, že stejnou chybu udělalo víc lidí, protože nás v sále nebylo ani 20, z toho dva malí kluci, kteří byli výsledkem určitě zklamaní, protože asi stejně jako já čekali akčnějšího Batmana. Reeves se ale rozhodl jít na to jinak a dostali jsme Batmana-detektiva, kterého si vymodlili všichni fanoušci. Teď se uvidí, kolik z nich přijde do kina. Osobně to nevidím na žádné terno. Batman je vyvedený k dokonalosti do takové míry, že je možná až příliš sterilní. Podobně jako v případě Jokera ze stáje WB jsem se při sledování bavil, ale vlastně nemám potřebu se na Batmana podívat znovu. Update: Batman právě vychází na HBO Max a já nemám nejmenší chuť pustit se znova do tohohle přes dvě hodiny dlouhého eposu. Radši si budu sjíždět některé scény na Youtube. Proto si stojím za nadprůměrných hodnocením. ()

TheEvilTwin

Když publikum řekne, že jde o “klenot kinematografie poslední doby”, zpravidla se myslí v daném žánru, ale zde můžu bez problému říct, že takhle komplexní, vyvážený a kvalitní film si zaslouží slávu napříč mnoha a mnoha žánry. Z hlediska příběhu jde o výborný náhled do DC světa, který i přesto, že je Batman znásilňován už několikátou filmovou adaptací, má co nabídnout a zejména cením nové prvky děje (minulost Waynů, origin Hádankáře…). Z hlediska postav mi přijde Catwoman trochu nevýrazná, Batman rozhodně lepší, než bych čekal, ale Hádankář s Penguinem (konečně ve filmové podobě!!) doslova excelentní, ať už herecky, tak z hlediska jejich postavení ve filmu. Stejně tak jako další obrovský plus vidím, že se film na “superhero řezanici” drží poměrně při zemi, akce je skvěle natočená, uvěřitelná, Batman dokonce konečně dostává i nějaké ty rány, nejede jak stroj a dokonce i jeho technologie a Batmobil nepůsobí jak z daleké budoucnosti, ba právě naopak jsem schopen i uvěřit, že by reálně mohly existovat. A tím se plynule dostávám k poslednímu aspektu, který u mě boduje ze všech nejvíc, a to (ne)příjemně hustá, ponurá, depresivní, temná a špinavá atmosfericky-vizuální stránka dělající z filmu regulérní detektivní krimi story s hádankami, které jsou prostě hravé, zábavné a smrtící zároveň. Suma sumárum je nový Batman v mých očích geniální superhero movie mixnutý s krimi ve stylu Seven, který dokáže zabavit dějem, akcí i postavami a jednoduše NEMÁ hluché místa, což je na 3hodinové stopáži obdivuhodné. Klobouk dolů Mattu Reevesovi. ()

ad-k

Jakkoliv jsem příznivec delších stopáží: vyextrahujte jen to nejlepší, vystříhejte patetické nesmysly a černý humor (jinak řečeno ve všech ohledech tragickou kandidátku na starostku), odpusťte si některé dialogy a především dejte na hlavu kočce klasicky latex a ne tu bezdomoveckou kuklu s krtčíma ušima (mimochodem Kravitz není Pfeiffer ani náhodou). Snaha o civilního (a přesto komiksového) Batmana s dobře vyprávěným a pospojovaným příběhem je evidentní, filmu vyšla i audiovizuální stránka (a jistá starosvětskost / retro styl), noir detektivní základ je také v pořádku. Není to Batman bez chyb, naštěstí není ani úplně bez zubů. Jde zkrátka jen opět o trochu jiné pojetí... │70% ()

Janek

Hrozně vážné, bez jediného pomrknuti (snad jen Farrellovo kolíbání se v poutech). Bez espritu, bez chemie... Něco jako ty nové planety opic. Ne nejhorší Batman, ale rozhodně nejméně zábavný. Příště bych se radši koukl na Clooneyho s bradavkama. ()

Othello

Reevesův Batman je poučený origin, který ví, že málokdo je zvědavý na další dlouhé uvádění stokrát uvedeného hrdiny a proto spoléhá, že je divák již znalý obecného netopýřího kánonu. Proto jen prvních dvacet minut (které působí jako dlouhá montáž a je to naprostý žrádlo) popisuje odchylky od předchozích pojetí Batmana, aby se pak rovnou mohl pustit do toho onu postavu rozvíjet. A to skrze vizuálně opulentní epizody, které nechávají žasnout jak hluboko do temnoty je možné scénu ponořit, aby ještě vůbec bylo něco vidět. Z technického hlediska je to dechberoucí podívaná, která například v akčních scénách si vytváří až sebemrskačské překážky. Buď se odehrává v naprosté tmě a orientujeme se v ní skrze záblesky výstřelů či slabých odlesků na kostýmech postav či probíhá v kompletně zakouřeném prostoru. A když přijde automobilová honička, kamera jí téměř celou snímá z upevněných pozic na vozidlech. Reevese jsem doposud považoval za zdařilého moderátora promo-reelů Wety, ale na tomhle jde vidět tak strašně práce, že se mu musím omluvit. Jinde než v kině to dost pravděpodobně nebude tak dobrý, protože dobrou půlku filmu prostě vůbec neuvidíte. ()

claudel

Tvůrci si vzali jako předlohu jedny z nejlepších komiksových vydání, takže už tím byli předurčeni k úspěchu. Samozřejmě u těch fanoušků, kterým vyhovuje temně laděný, detektivní Batman. A temná atmosféra se podařila, to vskutku ano. Další kladné body si mohou připsat záporáci, Paul Dano je famózní a Colin Farrell k nepoznání, s postavou Tučňáka se budou muset někteří diváci sžít, není to rozhodně pojetí Danny De Vito. Co už se mi líbilo méně, obsazení Jeffreyho Wrighta, i když patří k výborným hercům a hlavně Pattinsona, ten ten mě iritoval jako upír a irituje mě i jako netopýří muž. Jde však čistě o můj subjektivní názor, fanynky si dozajista nalezl a ze Stmívání může těžit navždy. Bude zajímavé sledovat, kam se nový Batman bude ubírat. Závěr napověděl, komu bude čelit příště... ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023