Batman

• USA The Batman (viac)

Dva roky po tom, čo Batman (Robert Pattinson) sám seba vymenoval za stelesnenie pomsty v Gotham City, zaútočí zabijak na mestskú elitu sériou sadistických machinácií. Záhadné stopy vedú najlepšieho detektíva na svete do podsvetia, kde sa stretne s postavami ako Selina Kyle alias Catwoman (Zoë Kravitz), Oswald Cobblepot alias Penguin (Colin Farrell), Carmine Falcone (John Turturro) a Edward Nashton alias Riddler (Paul Dano). Keď začne byť prípad príliš osobný a zámery páchateľa jasné, Batman musí nadviazať nové kontakty, odhaliť vinníka a priniesť spravodlivosť do zneužívania moci a korupcie, ktoré už dlho sužujú Gotham City. (Continental film)

LiVentura

Pecka! Jiná, než jsme byli dosud zvyklí, ale skvělá, psychologická sondáž do životů nám známých obyvatel Gothamu. Komplexní hudební motiv, jednoduché, ale úderné soubojové scény, možná trochu moc rozvláčné vyšetřování Hádankáře a epictejsi závěr, jak má být.. pokud bude nějaké 'další', rád příjmu pozvání před plátno. ()

Fiftis

Nový Batman okrem kvalitne spracovaného a predlohe verného deja, ponúka aj pomerne dosť akcie, ktorá je veľmi prepracovaná. Všetky bitky obsahujú vynaliezavú choreografiu a pôsobivé vizuály. A čo viac, nenájdeme tu žiadne veľké chaotické CGI súboje, ako sme zvyknutí na väčšine moderných superhrdinských snímok, čo je vítaná zmena. Je tu síce pár naháňačiek v autách (jedna obzvlášť podarená), ale aj tie, rovnako ako zvyšok akčných či bojových scén pôsobia vierohodne a realisticky, čo presne sedí k postave Batmana. Z vizuálnej stránky potom ešte hneď na prvú dobrú zaujme akási zrnitosť a neostrosť obrazu, ktorá je spočiatku zvláštna, ale postupne si na ňu zvykáme. Vďaka tomuto rozmazanému videniu a kývavej kamere, tak totiž tvorcovia ponúkajú zaujímavé pohľady z prvej osoby a my dianie zažívame tak, ako ho vidia postavy. Nový Batman je v závere skrátka veľkolepý zážitok, ktorý rozhodne stojí za to vidieť na veľkom plátne, prípadne na domácom projektore. (1.5.2022) ()

DJ_bart

"What the hell are you supposed to be?" "I'm vengeance." ________ Je to až k nevíře, ale přesně takhle jsem si odjakživa představoval plnohodnotnou filmovou adaptaci mytologie Netopýřího muže: jako temný komorní neo-noirový kriminální thriller s detektivními prvky alá Se7en, který snadno strčí do kapsy kdejakou digitální omalovánku od Marcela. The Batman zcela překonal veškerý svoje očekávání a ambice, kráčí v pomyslných tvůrčích šlépějích snímků jako Joker či Logan, a divákům předkládá komplexní alegorickou skládačku o korupci, krizi současný politiky a spravedlnosti. Robert BATtinson jako Bully Kurt Cobain si mě svým nihilismem omotal kolem prstu a režisér Matt Reeves opět ukázal, jak se mají točit řemeslně poctivý a silně autorský blockbustery, které se nebojí kvůli odlišnosti jít proti proudu, dekonstruovat konvence komiksovýho žánru a ukojit tak hlad po novátorských experimentech. A přestože tahle netopýři polívka je hutná, i po třech hodinách její konzumace se jí stále nedokážete nabažit. Kryštof Noulan se může jít klouzat. Tohle je biják s velkým B, because Batmobile steals the show! ..... 8,8 netopýrů z 10 🦇 ()

Shakers

Mohol by som tu písať o tom, ako ten projekt pôvodne patril Batfleckovi, ale to by bolo na dlho, takže prejdem rovno k filmu. Batman je môj najobľúbenejší super hrdina, páčili sa mi s ním takmer všetky filmy (prvé dve Burtonovky, trilógia od Nolana a aj spracovanie od Snydera) a ani tento Batman v podaní Batinsona ma nenudil. V prvom rade sa mi páčila vizuálna stránka, ktorá nebola ako u Nolana svetla ale upršaná a tmava ako u Burtona a Snydera (aj keď tu od Reevesa mi to prišlo niekedy už moc tmavé). Atmosféra ma tiež niečo do seba, nie je vyložene hororová, ale ma miestami nádych thrilleru, čo oceňujem. Miestami to bola skôr hra tieňov a kamera, strih, či zvukové efekty perfektne ladia. Hudba trošku sklamanie, ani som ju neregistroval, ale do napínavých scén zapadla a to je dôležité. Batmanov voice-over tiež výborný, miestami ako vystrihnutý s komiksu. Keď už spomínam komiks, je tu jasná inšpirácia komiksom Long Halloween. Matt Reeves podal Batmana ako detektíva a to v takom rozmere v akom sme ho na platne ešte nevideli. Batman Batmanuje iba dva roky, takže sa ocitáme viac menej na začiatku, takže nejakú záhadnú minulosť tu nedostaneme. Gotham terorizuje Riddler, ktorého sme na plátne nevideli od čias Jima Careyho a som rád, že sme dostali práve túto zápornú postavu (aj keď bez masky a s tvarou Paula Dana ma toľko nebavil). Jeho premyslene plány pripomínajú Jokera s The Dark Knight, čo nie je vôbec na škodu. Príbeh je trošku pomalší a podľa mňa aj trošku zbytočne dlhý, ale vyložene nenudí. Akčná stránka je bezchybná a Batinson predvádza solídne comba a je rovnako drsný a nekompromisný ako Batfleck, čo mi osobne veľmi vyhovuje. Čo sa týka ostatných hercov, tak Jeffrey Wright ako komisár Gordon a Zoë Kravitz ako Selina Kyle mi tu sedia, obzvlášť druha menovaná je famózna vo svojich scénach a rola jej výborne sedí. Čo mi osobne nevonia sú postavy Penguina, Alfreda a Bruca Wayna. Colin Farrell je tu zmenení tak, že ho nespozná ani jeho vlastná mama, no jeho postava ma nezaujala. Danny DeVito ma viac bavil. Alfred s tvarou Andyho Serkinsa mi tiež úplne nesedel, chýbal mi lepší vzťah medzi postavami, aký mali napríklad u Burtona Michael Gouh a Keaton alebo u Nolana Michael Cain a Bale, či u Snydera Jerremy Irons a Afleck. No a na záver Bruce Wayne. Pattinson je dobrý keď je oblečený ako Batinson a behá po nociach prezlečení za netopiera. Tých scén kde je v kostýme ma naozaj hromadu a tak často sme Batmana na platne ešte asi ani nemali, ale chýbali mi tu jeho civilné scény kde je ako Bruce Wayne, pretože jeho obyčajný život tu takmer ani nie je. A keď už je tu ako Bruce, tak ma vlastne ani moc nebaví. Keaton, Bale a Afleck ma bavili viac v civile ako Patinson, ale ako Batman je takmer rovnako dobrý ako jeho starší predstavitelia. Tak isto by som bral viac scén s jaskyne, neprišla mi taká premakaná, ako v predošlých filmoch a ani hi-tech srandičiek tu toľko nebolo. Batman je predovšetkým temna kriminalka, vizuálne podmanivá, kde furt prší, niekedy je to moc tmavé, trošku chýba gradácia a kde je Bruce Wayne nevýrazná postava. No ak sa na nebi rozsvieti signál a Batinson nasadí kapucu a plášť, je to takmer vždy napínavé a zaujímavé. Záverečné finále veľmi vydarené a premyslené. Lepšie ako posledné Marvelovky, no film roka to nebude, ale kvalitný zážitok určite. P.S: Za titulkami žiadna scéna nie je, skôr menší odkaz. 80% - 4* () (menej) (viac)

lamps

Matt Reeves slíbil, že Batmana uchopí jinak než Nolan a Burton. Že přitvrdí, vynechá humor a naservíruje temnou detektivku s osamělým zádumčivým mstitelem, která nebude hrát podle pravidel tradičních komiksových blockbusterů. The Batman trvá 175 minut, tedy déle než třeba epické Společenstvo prstenu, a výše zmíněné přísliby bezesporu naplňuje. Jde o hutné opětovné seznámení se s gothamským maskovaným hrdinou, které se namísto psychologicky motivovaných flashbacků vydává cestou tvrdého boje s protivníky v prostředí, které je zločinem a korupcí prolezlé skrznaskrz. Robert Pattinson si zde jen minimálně sundává svou kápi, a byť se objevuje takřka v každé scéně, Batman je v jeho podání spíše metodickým vyšetřujícím bijcem nežli cool miliardářem, jak často působil v podání Christiana Balea. Reeves ostatně neodbočuje od klíčové detektivní linie, odvíjející se od krvavých činů tajemného Hádankáře, a každý dialog a scéna vedou jen k další stopě, po níž se zarputilý a před světem schovaný Bruce Wayne vydává. A byť se v poslední hodině až moc mluví a jinak vyrovnané tempo se trochu rozmělňuje kvůli tomu, že scénář musí propojit vyšetřování s rodinnou minulostí aktérů, výsledek je až překvapivě soudržný a nenudí. Opravdu velkých akčních scén tolik neuvidíte, ale když už na ně dojde, rozhodně vypadají esenciálně a mají intenzivní účinek. A něco podobného lze napsat o celé formální stránce, která si udržuje působivost a originalitu i přesto, že mnohdy vydatně opisuje ze všeho možného – deštivé zkorumpované město a stíhaný sériový vrah připomínají Fincherův film Sedm a z výpravy, která epické záběry většinou nahrazuje tlumeně osvětlenými scénami s malou hloubkou ostrosti, dýchá inspirace mysteriózním filmem noir. Jako bychom se ocitli ve světě Blade Runnera, zbaveném futuristického kontextu, v němž ze stínů vystupuje netopýří přízrak, jehož síla tkví zejména v jeho zranitelnosti. Reeves nám opakovaně zdůrazňuje, že nevypráví o nepřemožitelném superhrdinovi, nýbrž o bohatém chlapíkovi, jenž cítí a padá na kolena stejně jako kterýkoli smrtelník. A přestože tento nárok na uvěřitelnost a skoro úplná absence motivů z ranku sci-fi vždy zcela nesouzní s natolik okázalým stylem a příběhem, který vychází z více žánrových tradic, The Batman je pozoruhodný a vzrušující velkofilm. 80 % ()

filmfanouch

To, že je někdy laťka nastavená vysoko automaticky neznamená, že další pokus nemá smysl. Především v momentě, kdy se k osvědčené látce přistoupí tak trochu jinak. Od zakončení Trilogie o Temném rytíři bylo jasné, že jakýkoliv nástupce Christophera Nolana to bude mít těžké. Ben Affleck poté možná v roli Batmana v dvojici snímků Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti/Liga spravedlnosti dokázal působit dojmem, že by vlastní film utáhl, jím režírovaná sólovka se ovšem nikdy nezvedla ze země. A tak přišel na řadu Matt Reeves, tvůrce Úsvitu planety opic a Války o planetu opic a od počátku naznačoval, že k Batmanovi přistoupí po svém. Víceméně diváky rozpolceně přijaté obsazení Roberta Pattinsona odstartovalo výraznou bouři obav, ty ovšem zazdila skvělá propagační kampaň, která naznačovala, že se Batman pod Reevesovým dohledem skutečně představí ve zcela svěží podobě. A především skvělé podobě.   Matt Reeves udělal skutečně to nejlepší, co mohl a od Nolanovy trilogie se odklonil velmi razantně. Ať už pojetím Batmana, pojetím města Gotham, atmosférou i měřítkem. Nový Batman je skutečně ryzí detektivkou, která za pochodu evokuje Čínskou čtvrt, Francozskou spojku, Taxikáře či Sedm. Batman se vůbec poprvé na plátně objevuje v detektivní poloze a ukazuje, že tohle pojetí má i do budoucna neskutečný potenciál. Tuhle špinavou, depresivní a chvílemi vyloženě psychicky nepříjemnou návštěvu Gothamu totiž především nebude vůbec snadné jen tak dostat z hlavy.   Skvělý scénář dohromady utváří nosnou detektivní zápletku, která dokáže za pochodu překvapovat, obcházet se bez slabých části a především za pochodu pracovat s postavami. Po vzoru Nolana si Reeves dává na každé stěžejní postavě alespoň trochu záležet a dosadit jí smysluplnou úlohu. A detektivní zápletku posouvat skrze osobní příběh hlavního hrdiny, který ovšem prozatím není ztělesnění symbolu, ale pouze samozvanec, který děsí i ty, které se snaží chránit. Nový Batman tak není jen detektivní zápletkou odehrávající se v městě Gotham plné prohnilosti, ale i náhledem do duše Bruce Waynea. Ovšem i tentokrát platí, že se do duše Bruce Waynea nahlíží zcela jinak než svého času v Batman začíná.   Robert Pattinson je skvělý Batman. Nový Batman ovšem tentokrát toliknesází na Brucea Waynea, který by si měl hrát na milionářského playboye, kterým není. Pattinsonův Bruce na tom očividně není psychicky nejlíp a na veřejnosti to nějak dvakrát nezapírá. Zvolení písně od Nirvany " Something In The Way " k tomuto tak trochu emo pojetí Brucea Waynea sedí skvěle, především je ovšem skutečně radost vidět Pattinsonova Batmana v akci. I skrze vnitřní monology, které skutečně dokáží evokovat jak vnitřní monology z detektivek, tak právě i například promluvy Travise Bicklea z Taxikáře. Svou syrovostí dokáže nový Batman připomenout i nedávného Jokera Todda Phillipse. Pojí je ovšem především ta výrazná osobitost snadno odlišitelná od veškerých aktuálně vznikajících komiksových adaptací.   Batmanův původ je navíc znám i u víceméně nezasvěcených a proto není nutné znovu oprašovat momenty jako je odchod z opery či výcvik. Po vzoru Spider-Man: Homecoming Reeves známého hrdinu vrhá rovnou do akce. Tříhodinový film se poté skutečně nestíhá vléct a dokáže si svou délku naprosto obhájit. Krom samotného skvělého příběhu je poté Batman hned plný několika výtečných sekvencí. Automobilové nahánění Penguina Batmanem, která je jednou z nejlepších automobilových filmových honiček posledních let, fenomenální atmosférické scény, které koketují s vyloženým hororem a i funkční finále. I přes to, že je tento Batman výrazně komornější automaticky nepřichází o status působivosti.   Krom Pattinsona ovšem Reeves zvládl i skvěle obsadit zbytek obsazení. Zoë Kravitz je skvělá Catwoman, Jeffrey Wright solidní James Gordon, Andy Serkis je velmi dobrý (i když možná tak trochu nevyužitý) Alfred a Colin Farrell k nepoznání jako Tučňák je prostě vynikající herecká kreace, kdy plánovaný seriál zní lákavě i díky samotnému zápalu Farrella. Riddler Paula Dana poté pochopitelně není protivníkem pro fyzické konfrontace, dokáže ovšem vyvolat snadný pocit hrozby a dokáže očividně nahnat strach i samotnému Batmanovi. Danův až vyloženě fyzicky nepříjemný herecký výkon poté snadno nechá vzpomenout i na Heatha Ledgera, Joaquina Phoenixe a jejich Jokery, krom nich také Johna Doea ze Sedm či Skládačkového vraha ze Saw. Ať už se Pattinsonův Batman příště utká s kýmkoliv, Dano nastavil laťku vysoko.   Kameraman Greig Fraser (Duna Denise Villeneuvea) se poté postaral o řadu skvělých a stylových záběrů, které více než koketují s vyloženým výtvarnem, kdy by šlo ze samotného filmu vybírat záběry a udělat z nich součást jedné výtvarné výstavy. Kamera za pochodu pracuje s neony, různými typy osvětlení i táhlými nepřerušovanými záběry a Fraser opět dokazuje, že jeho přístup k obrazové kompozici je fenomenální. A pak je tu Michael Giacchino, který svůj soundtrack k novému Batmanovi pojmul zcela jinak než Danny Elfman, James Newton Howard a Hans Zimmer svého času. Především přišel se skvělým ústředním motivem, který k tomuto pojetí Batmana sedí, skvělými hudebními motivy ovšem doprovodil i ostatní stěžejní postavy. Především Catwoman a Riddlera.   Délka, která téměř dosahuje 180 minut přitom vyloženě nesvádí k boji s diváckou trpělivostí, pro některé ovšem bude skutečně klíčová. Především pro ty, kteří více než Batmana detektiva upřednostňuji Batmana v akci. Ze všech komiksových adaptací, které kdy vznikli má navíc Reevesův Batman jako jeden z nejblíže k vyloženému uměleckému filmu, který navíc i díky přízemnímu podání Batmanova mýtu (Batmobil je zde prakticky normální auto, Batmanův arzenál je poté též více realistický) nikdy vyloženě nesází na velkolepé a efektní atrakce (i když právě momenty jako naháněčka na dálnici či pěstní souboje bohatě postačí). Batman je poté sice pořád áčkový blockbuster, skutečně v něm ovšem funguje trocha té psychologické studie, odlišných ideologií o tom, co je to spravedlnost a především sledování toho, jak samotné vyšetřování formuje jak Batmana, tak i Bruce Waynea.   S odstupem času bude navíc Batman po vzoru Jokera výjimečná komiksová adaptace, která mohla vzniknout v klasickém studiovém systému a víceméně počítat s tím, že toto pojetí rozdělí fanoušky. I když zde sice Batman totiž vůbec poprvé dostává svého titulu ´´ nejlepší detektiv světa ´´, jisté momenty nejspíš fanoušky klasického Batmana přeci jen nepotěší. Pořád ovšem nehrozí, že by to zašlo tak daleko, jako když Rianu Johnsonovi někdo po Star Wars: Posledním z Jediů vyhrožoval smrtí, protože mu údajně svým filmem zničil dětství. V Reevesově podání totiž Batman rozhodně pořád zůstává Batmanem, jen k tomu skutečně přistupuje trochu jinak a i díky tomu se v následujících týdnech zaslouží o bohatá témata o tom, jestli je ten odklon od klasického Batmana vlastně ideální. O kvalitách Reevesova uchopení ovšem nejspíš pochyby v kdovíjak velkém množství nevzniknou.   Reeves novou kapitolu Batmana nakopl skvěle a naznačil, že by Nolanova Trilogie o Temném rytíři mohla mít do pár let solidního nástupce. Skvělý scénář podtrhuje výborné obsazení, silný vizuál a především parádní atmosféra. Detektivní, hororová i existenciální. Reevesův Batman dokáže vyvolat gejzír různorodých emocí a tím jen podtrhuje, že jde skutečně o vrstevnaté dílo. Snad to samé za pár let půjde říct i o pokračování, naznačený potenciál toho, kam tahle verze Batmana může směřovat je obrovský..... Viděno v kině: 2x () (menej) (viac)

JohnnyD

Upršaná noirovská detektívka, ktorej chýba azda len double-crossing dame (i keď Catwoman je skvelá, ale nie je dvojtvára ako tradične). Mne to pomalé dusné tempo riadne sadlo, hudba je monumentálna, kamera dychberúca (oceňujem farebné ladenie do červenej, mnohé kamerové vychytávky a noirovsko-gotickú výpravu) a mysteriózny konšpiračný príbeh ma mimoriadne bavil, že som sa za tie tri hodiny ani chvíľu nenudil a akčné scény mi vôbec nechýbali (práve naopak, chvalabohu za to). Colin Farrell prešiel neskutočnou premenou a škoda, že mrazivý Paul Dano je bez masky asi len vo dvoch scénach (a že tá maska je pomerne nevábna). Nemám veľmi čo vytknúť, azda len trochu naťahovanú finálnu akčnú scénu a ten teaser ďalšieho záporáka bol trochu lacný. ()

Nin

Začínající Batman se druhým rokem snaží ochraňovat Gotham v stylovém kostýmu. Zdejší Batman je křehčí a emocionálnější, ale nevadí to. Je zábavné pozorovat jeho cestu. Ve sbírce různorodých postav tu dále máme pěknou Catwoman, zábavného padoucha Penguina, který mluví jako Robert De Niro, a strašidelného a poměrně realistického psychopata Riddlera. Batman má fajn příběh. Jde o thriller, kde se najdou i prvky krimi - což už bylo na čase vzhledem k tomu, že se Batmanovi přezdívá "největší detektiv světa" a bývá hlavním hrdinou komiksové řady Detective Comics. Film není přes svou délku nudný, ale přeci jen působí ke konci trochu nataženě. Ve filmu se taky hodně drsňačí... Pokud si lidi dělali srandu z Baleova chrapláku, tak tady je celá řada hlášek a scén, které si říkají o zparodování. Celkově velmi sympatická adaptace Batmana. (8/10) ()

sheen

Reeves zachytil Gotham tak jako jsem si to přál, takový temný Batman tady nebyl od dob Burtona (ten to měl ještě barvitější a podařilo se mu zachytit atmosféru komixu nejlépe). A Reeves jde ještě hlouběji, atmosféra je temnější až bych řekl psycho a beznaděj. Škoda, že to nebylo Rko, to by tomuto snímku opravdu slušelo a dokleplo k dokonalosti ale i tak za mě dobrý. V jedné scéně jsem si připadal, že se dívám na scénu z filmu Sedm, tady asi někdo opisoval od Finchera. (MKUH) ()

Beckett51

Naprosto bezchybná forma se bohužel místama pere se scénářem, kterej by si zasloužil trochu větší péči. Extrémně zajímavý, ale bohužel taky dost předvídatelný. Navíc si nejsem jistej, jestli mi sednul ten "reálnej" dark thrillerovej přístup založenej na křehkosti postav v několika scénách říznutej akčníma komiksově přepísknutýma scénama, který tam vesměs vůbec nemusely bejt. Každopádně rozvinutí tohohle bat-vesmíru vítám. ()

salahadin

Kamenujte mě, pečte mě při vysoké teplotě, osmahněte na pánvi a hoďte lvům, ale novodobé pojetí netopýřího fetišisty se ne- a nedaří. Zbožňované Nolanovy filmy (až na ten z roku 2005) mají do komixového světa daleko, tváří se hrozivě vážně, scénáře psali většinou klucí od prázdného stolu, byť filmařské řemeslo je na úrovni high level. Reevesův Batman dopadl velmi podobně, a to tak, že v téhle podivné krimi á la Se7en působí chlápek v netopýřím soft prádélku velmi nepatřičně, fakt jako úchyl. Těch opsaných motivů z novodobých hitů je přespříliš, všichni poznali Se7en (mimochodem záporák je extrémně nezajímavý), ale mě pobavila okopírka ze seriálu Sherlock, kde policista pouští na místo činu někoho, kdo tam nemá ale lautr nic pohledávat, aby policejní vyšetřování obohatil svým nezměřitelným ýkvé a dokázal tak, že nesporně sympatický Lestrade, pardon Gordon (kde je Oldman!?!?) je ve skutečnosti jen mírně nablblý. Mohli bychom vést vášnivé diskuse o tom, co tu proboha pohledává Catwoman, která je v příběhu prospěšná asi jako půjčka na auto na smrtelné posteli, chemie s Batmanem je bez reakce a přínos k rozuzlení prd prd houbelec. No a na závěr mi dovolte mé zhodnocení toho hlavního - Pattinson se bohužel bez masky tváří jako Edward Cullen a ne jako Bruce Wayne, jeho ubulený zdeptaný výraz bez nejmenšího záchvěvu typově odlišné emoce ve scénách, které po změně přímo volaly, byl k uzoufání. Nakonec je dobře, že měl Robík masku, tam ten výraz školkového dítěte, kterému jste vzali hračku, aspoň mírně retušérsky zanikl. ()

Disk

Na novém a zcela samostatném Batmanovi (neváže se na předchozí snímky) je vidět, že režisérovi Mattu Reevesovi byla ze strany studia Warner Brothers poskytnuta velká tvůrčí svoboda, jakou si v Hollywoodu může dovolit snad jen Christopher Nolan. Reevesův Batman se natolik vymyká předchozím zpracováním této látky, že je radost sledovat, co vše si může režisér komiksového blockbusteru dovolit - včetně enormní tříhodinové stopáže, která je pro tenhle typ filmů velkou vzácností. Každopádně je vidět tvůrčí inspirace u temných kriminálek Davida Finchera, a pokud máte rádi tento žánr, určitě budete z Batmana nadšeni. Temné atmosféře pomáhá vynikající kamera Greiga Frasera (Villeneuveova Duna) a především hudba jako vždy skvělého Michaela Giacchina doplněná o několik výborných písní včetně legendární Something in the way od Nirvány, která svým způsobem definuje celý snímek. Samotný Reeves režíruje zcela pokojně, skvělé akční scény nejsou úplně tím hlavním důvodem, proč Batmana vůbec vidět, a zmíněná tříhodinová stopáž krásně ubíhá. Vedle velkého důrazu na kvalitní scénář dává Matt Reeves velký prostor pro herecké obsazení, které předvádí úžasné výkony. Z prostorových důvodů zmíním pouze Roberta Pattinsona a Paula Dana, i když si uznání zaslouží prakticky všichni. Robert Pattinson předvádí svou životní roli a je na něm vidět, že do Batmana dal opravdu všechno - včetně dokonalého těla, takže je tento Batman nejpřitažlivější, alespoň pro mě. Paul Dano patří již dvacet let mezi nejlepší herce své generace. Jeho Hádankář je fantantický a to i navzdory skutečnosti, že je jeho představitel skoro celou dobu v masce, takže se Paul Dano musí většinu stopáže omezit na práci se svým hlasem. Což je ale na druhou stranu výhoda, protože vynikající hlas může kolikrát nahnat větší strach než nějaké extrovertní herectví. (Z tohoto důvodu doporučuji návštěvu titulkované verze, abyste si ty hlasové projevy skutečně užili.) Reevesův Batman není žádným snímkem pro velké davy, ale podobně jako loňská Duna představuje další důležitý žánrový milník, který bude figurovat v mnoha filmových analýzách. ()

Cappuccino

Výborrný Batman, ktorý nám ukázal, že hrdina Gothamu nielen rany rozdáva, ale aj prijíma. Záporák slušný, vyšetrovanie zábavné, ale film mohol byť o niečo kratší. Miestami mu chýba spád, akcia a trochu sa vlečie. ()

Foox

Konečně pořádný sequal Stmívání. Pokud se z Mostu stane milionová metropole, nejspíš dopadne jak Gotham. Všechno je tu hnusný, špinavý a zkorumpovaný, i Vémola by si 2x rozmyslel po setmění jít nakupovat do zverimexu. Super detektivka, jen škoda slabšího konce. ()

Satan

Je mi sympatické, že je to tak ambiciózní a sebevědomý projekt, který má production values na maximu a je to audiovizuální žranice. Co je trochu škoda - film se ke konci rozřeďuje, rozuzlení jsou fádní a katarze minimální. Finále nemá koule ani jako akční inferno, ani jako fatalita v osobní rovině (což by filmu slušelo víc). Problém je i lehce s tempem - Reeves si krásně dává na čas u některých scén, ale některé podzápletky rychle utne nebo vyzní do prázdna (starostka, vztah s Alfrédem/Gordonem). V jednotlivostech výborné, celkově by tomu slušelo ještě jedno dramaturgické sezení a prostříhání na 2 a půl hodiny. Rád se ale do takto nastaveného světa vrátím. ()

liskam

Ať se mi to líbí nebo ne, moje hodnocení vychází z mého chápání reality a fikce. Realita je taková, že člověk ráno vstane, vleze do kuchyně a tam cejtí chcanky z kočičího záchodu. Přestože on kočku nechtěl, osmiletá dcera a manželka ano, tak mají kočku. Vybere ze záchodu ty hrudky slepenejch chcanek, hodí to do koše, rychle se nasnídá a maže do auta aby byl v čas v práci. Po cestě k autu na chodníku rozšlápne psí hovno, protože lidi jsou kreténi a po svých psech hovna neuklízí. Pak je devět hodin v práci, která ho dvakrát nebaví. Cestou domů si řekne, že se staví na jídlo, aby si trochu zlepšil den, je hladovej jako kráva protože se nestihl ani obědvat. Dá si Rib-eye medium rare...  jenže ten debil v kuchyni mu ho propeče, bylo od něj naivní, čekat, že to dobře dopadne, když všichni dobří kuchaři dělají díky covidu dávno něco jinýho a do tý pakárny už se nechtějí vracet. Takhle nějak může vypadat realita.... Realita ale určitě nebude vypadat, že když toho týpka po cestě k autu se smradlavou botou od psích hoven přepadne gang zfetovanejch hovad a zachrání ho týpek ve škrabošce s postavou účetního. Realita taky nebude vypadat, že při poradě v zasedačce zachytí šesti minutovej oční kontakt s cizím člověkem během kterého si beze slov politujou, že oběma umřel táta. A už vůbec nevypadá tak, že když se vrací z práce metrem a vypnou elektřinu, objeví se znenadání šéf sadomaso salónu s neprůstřelným ksichtem a zapalí prskavky. Díky tomu se k němu všichni přiřítí jako můry ke světlu a on je z té temnoty vyvede na světlo.  Takže, když jdu na komixárnu očekávám fikci/pohádku která mě pobaví a která dává smysl v rámci příběhu. Neočekávám ale pokus o kopírování naší reality do které jsou zasazené komixové postavy které se tak strašně okatě snaží té nedosažitelné mety docílit.  Jednu hvězdu dávám za scénu s autem a druhou za hudbu. ()

mzss1

[90%] Viděno v kině. THE BATMAN, film na který jsem se určitě těšil, ale první trailery mě až tak moc nenadchly, takže jsem po skončení projekce byl mile překvapen, jak skvěle to dopadlo. Tohle je opravdu nevšední filmová záležitost, která ve mně ještě po skončení rezonovala celý večer v hlavě. Právě tyhle filmy jsou přímo stvořené pro kino zážitek. Podobně jsem cítil nezpochybnitelné kvality u snímku No time to die. Nyní tedy k tomuto. DC se po delší době opět předvedlo a natočil Batmana v novém kabátku. Tento netopýří muž je temný, drsný, životem shnilého zločineckého Gothamu poznamenaný a hnaný „POMSTOU“ jak ho tak zde nazývají. Dlouhá tříhodinová stopáž filmu jedině prospěla. Máme tu nového představitele Batmana Roberta Pattinsona, tak je fajn, že nám tu tvůrci dali hezky prostor na jeho seznámení. Tohle je nový Batman, takže nějaké odkazy či připomenutí na jiné netopýří filmy tu jsou minimální. Jde si to vlastní cestou, takže o to to můžu ocenit víc. Takže první hodinku tu máme pozvolné seznamování a to hlavně Batmana s čestným policistou Gordonem. Určitě jsem se nenudil, i když se to rozbíhalo pomalu. Kdyby měl film dvě hodiny, asi bych měl výhrady, ale takto pří tříhodinové stopáži mi to vůbec nevadilo a nenudilo. Film nabírá postupně na obrátkách až to ve finále tak vyvrcholí, že to málem udělalo díru do stropu. Tak jsem se naposled cítil u Temného rytíře. Rozhodně zde nebudu srovnávat tohoto netopířího hrdinu s těmi od Nolana. Jen asi zmíním to, že Pattinson byl mnohem lepší než nudný Affleck. Tak abych nepřeskakoval. Co se týče AKCE, určitě ji zde najdeme, ale nečekejte, že jí bude nijak kvantum. Přesto, když se objeví, tak je to kurva znát. Jakmile Batman rozdá rány, je to opravdu cítit. I sám občas dostane trochu na hubu (né až tak moc), zřítí se na zem, postřelí ho apod. Tím se dostáváme k velkému kladu filmu. Netopýří postava tu není za nepřemožitelného superhrdinu. Stane se, že nezachrání všechny, selže apod. Krásně se to i emotivně odrazí ve finále, které je prostě nezapomenutelné. Ještě bych zmínil honičku Batmobilem, která nemá chybu. No a to jádro filmu je kriminální vyšetřování s Gordnonem. A jak už tu píší někteří ostatní, že to připomíná SEDM nebo Zodiaca, tak mohu určitě souhlasit. Ale nic to nevykrádá, jde si to vlastní cestou. Zaujaly mě postavy a jejich postupné rozvíjení, to byl další obří klad. Pattinson je na záběrech většinou v masce jako Batman než viděný civilně. Co se týče jeho postavy jako Bruce Waynea, tak zpočátku jsem chtěl víc, víc se dozvědět o jeho minulosti, ale jak se film ubírá dopředu, tak tu jisté vysvětlení a zápletka s jeho otcem je a to mi poté stačí. Ta prohnilost a zločinnost v Gothamu nemohla být pojatá lépe. Třeba ten ústřední záporák (hádankář) byl skvělý, stejně jako jeho projevy v masce za kamerou. Finální konverzace hádankáře s Batmanem neměla chybu. Krásně se vyrovnal třeba Jokerovi. Film má i emoce. Zpočátku jsem se nemohl úplně zžít s vizuálem Pattinsona, unaveného, nezdravě vypadajícího, ale postupem času jsem si ho víc získal. Herecké obsazení je na tom výborně. Jen ta Zoe Kravitz mě moc nenadchla, ale zahrála to slušně, jen jsem necítil až takovou chemii mezi ní a Batmanem, ale její dějová linie je dobrá. Pattinson se s rolí netopýřího muže zžil výborně, Jeffrey Wright v roli Gordona mě též překvapil (jeho mám rád jako Leitera v Craigových bondovkách). No a mohl bych pokračovat ve výčtu herců dál a dál … A na závěr musím pochválit jedinečný soundtrack od Michaela Giacchina, který vytvořil dle jedné písně skvělý hudební motiv, který se zde odrážel každou chvílí a já ho hltal. Trochu to i připomnělo Zimmera, ale jen na okraj. Nicméně, co k tomu ještě dodávat? Každého to asi nemusí až tolik uchvátit. Především ty, kteří čekají běžnou nonstop akci viz současné marvelovky. I to může někoho trochu nudit, ale já dostal víc, než jsem čekal. Hlavně jsem rád, že je to film, který se řídí svojí cestou a zbytečně neodkazuje na předchozí snímky. Ale ten závěr ve věznici, kdy tu vidíme jednu známou postavu, tak to zas potěší, to jo. Nic bych zde výrazně nezkritizoval, možná jen tu Kravitz, která mi moc neseděla a možná bych přidal jednu akční sekvenci navíc či snad scénku, kdy aspoň jedné osobě Batman odhalí svou tvář, ale to je jedno. Tak jako tak jsem nesmírně spokojen a už se těším až to uvidím brzy doma. Kino bylo skvělé! I bych si přál pokračování, tak snad! () (menej) (viac)

Tsuki

Nový Batman bere příběh zase trochu z jiného konce a je jiný než všechny předchozí verze, což je dobře. Tentokrát nesledujeme žádný "zrod" Batmana, ale jsme vhozeni přímo do temné reality skrz naskrz zkorumpované Gotham City, kde Batman má už dávno své jméno a šíří kolem sebe zlověstnou auru odplaty. Až u tohoto filmu jsem si uvědomila, že ačkoli měl Robert Pattinson v průběhu času různé role, v jádru jeho rolí byla v podstatě vždy temná melancholie tragických postav. Proto mu i role Batmana v tomto novém pojetí výborně sedne a myslím si, že byl pro film skvělou volbou. Děj se tentokrát věnuje pátrání po zvráceném Hádankáři, který za sebou nechává sérii krutých vražd společně se vzkazy pro Batmana. Divák hledá a tápe společně s hlavní postavou a je to vlastně taková napínavá detektivka. Co se mi ale na filmu líbilo zdaleka nejvíce, je vývoj samotného Batmana, který postupně dospívá k poznání, že nejde o to mstít se těm zlým, ale pomáhat naopak těm dobrým. Možná jde o jednoduchou myšlenku, ale moc dobře zpracovanou právě skrz vývojový oblouk hlavní postavy, který vede až ke krásnému finálnímu "zlomu". Celkově musím říct, že ačkoli se nový Batman nevyrovná Nolanově verzi (teď mluvím především o druhém díle - Temném rytíři) a ani padouch se nemůže rovnat Jokerovi v podání Heatha Ledgera , jde i tak o velmi zdařilé nové pojetí, za kterým jde vidět jasná vize a samozřejmě horda poctivé práce. P.S.: Celou dobu jsem ve filmu marně hledala Colina Farrella, protože jsem sice věděla, že je součástí obsazení, ale nevěděla jsem, koho hraje... a v závěrečných titulcích mě čekal šok. ~(4,2)~ ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023