Batman

• USA The Batman (viac)

Dva roky po tom, čo Batman (Robert Pattinson) sám seba vymenoval za stelesnenie pomsty v Gotham City, zaútočí zabijak na mestskú elitu sériou sadistických machinácií. Záhadné stopy vedú najlepšieho detektíva na svete do podsvetia, kde sa stretne s postavami ako Selina Kyle alias Catwoman (Zoë Kravitz), Oswald Cobblepot alias Penguin (Colin Farrell), Carmine Falcone (John Turturro) a Edward Nashton alias Riddler (Paul Dano). Keď začne byť prípad príliš osobný a zámery páchateľa jasné, Batman musí nadviazať nové kontakty, odhaliť vinníka a priniesť spravodlivosť do zneužívania moci a korupcie, ktoré už dlho sužujú Gotham City. (Continental film)

Blackhand47

Když vyšel první trailer na nového Batmana, nebyl jsem úplně nadšený, ale s dalšími ukázkami jsem začal mít naději, že by mohlo jít o nejlepší film s netopýřím hrdinou, který by tentokrát figuroval jako nejlepší detektiv na světě. Detektivky jsme se skutečně taky dočkali, ale nemá vlastně absolutně žádné napětí a nikam nesměřuje. Film má jako takhle skvělou práci s kamerou, světly, má skvěle zpracované a zahrané postavy a soundtrack k tomu sedí... jenže příběh je zívačka. Batman jenom hodí jednu stopu za druhou, Hádankář má pořád náskok a ve výsledku taky vyhraje, což by se u prvního filmu, kdy Báťu vidíme konečně i jako inteligentního detektiva, nemělo stát. Tvůrci zde navíc šli trochu cestou Spider-Mana: Homecomingu, takže upozadili věci, co známe a soustředili se na jiné aspekty netopýřího světa. Do pozadí se tak dostane samotný Bruce, jeho vztah s Alfredem i civilní život detektiva Gordona... ten tu figuruje vlastně jenom jako Watson k okřídlenému Sherlockovi a vlastně nic moc nedělá. Uvidíme, kam nás zavede sequel a milion spin-off seriálů, které vzniknou. Tučňák a další postavy zpracovali dobře a třeba budou samostatně fungovat lépe. Tomuhle filmu ale dávám 65% ()

salalala

Ačkoli Matt Reeves nepřináší do filmového netopýřího univerza nic nového, odvedl perfektní práci a jeho The Batman je vynikající podívanou, která má svou hloubku, je hodně zajímavá a konečně se soustředí i na detektivní linii, která v určitých komiksech s Batmanem hraje dost zásadní úlohu. Inspirace Zodiacem a jinými kriminálkami z osmdesátých a devadesátých let je sice hodně znát, vzhledem k pojetí to ale nevadí, protože Reeves je natolik zručný filmař, že nic nepůsobí jako kopie nebo vykrádání, ale spíš jako poctivý eklekticismus. Atmosféra je pořádně hutná, kamera nádherně temná a hudba i s přispěním akustické Nirvany zcela přesná a trefná. Ačkoli tvůrce nabídne jednu jedinou velkou akční scénu, která je ovšem vynikající, během tříhodinové stopáže příliš nenudí, protože příběh je natolik dobře napsaný a postavy natolik nosné, že moc není kde vydechnout. Robert Pattinson je jako Batman výborný, jako Bruce Wayne ale ryze průměrný a emocionální scény mu úplně nejdou a částečná topornost je znát, Paul Dano je naprosto vynikající (a v závěru až geniální), k nepoznání namaskovaný Collin Farrell taktéž a Zoë Kravitz jako kočičí žena moc nezaostává a její chemie s Batmanem je velmi specifická a funkční, jen škoda trochu nevyužitého Johna Turturra. K dokonalosti přece jen chybí občasné příběhové nedostatky a lehké nelogičnosti, Batman je přece jen někdy možná až moc "tupý" a evidentní věci mu nedochází a taktéž stopáž mohla být o něco kratší a nic by se nestalo. Jestli snímku viditelně něco škodí, je to absence drsnějšího ratingu, protože o násilí se tu hodně mluví, skoro nikdy ale není vidět, což podobně laděné žánrovky zkrátka vyžadují. Je také zvláštní, že o Tučňákovi se moc nemluví a říká mu tak vlastně jen Batman, aniž by to bylo jakkoli uvozeno a vysvětleno. Přes některé vady na kráse je The Batman hodně vyspělý film, který znovu dokazuje, že komiksovka nemusí být jen rozjuchaná a vesměs nekonfliktní podívaná pro teenagery, ale může být plnohodnotným dramatem s přesahem a určitou žánrovou poctou. Jen k tomu musí být studiová vůle a schopný režisér. 85 % ()

FilmFan24

BATMAN poněkolikáté a zase jinak. Tentokrát jako temný kriminální thriller, ve kterém netopýří muž pátrá po vrahovi hrůzných zločinů páchaných na místní smetánce. Potěšila mě skladba Nirvany použitá ve výborném soundtracku. ()

Hamaradža

Nenudil som sa, temný Gotham s noirovým emo-Pattinsonom je cool, no veľkú časť stopáže sa mi dostávali na myseľ úryvky z kníh o (pop)kultúre v kapitalistickej ekonomike, napríklad Fisherov Kapitalistický Realizmus (Ako Kurt Cobain a jeho antisystémovosť sa stala systémom samotným - tj. antikapitalizmus prestal byť antitézou kapitalizmu a začal byť jeho súčasťou - Cobain tu iróniou osudu aj zaznie.), či Tatárovej Hollywoodoo (predznamenávajúce kultúru nekonečných remakov, rebootov, sequelov, prequelov, atď, skrátka variovanie dávno vyčerpaných, osvedčených motívov). Pýtam sa: Prečo sme potrebovali ďalšieho, nového Batmana? ()

JohnMiller

Nenútene priznám, že som bol voči novému Batmanovi extrémne skeptický. Ukážky ma nezaujali a Edward v hlavnej úlohe vzbudzoval skôr posmech. No vo výsledku som bol celkom spokojný. Zaujala ma hlavne prvá polovica plná temnej a noir atmosféry. Svojou surovosťou sa táto verzia nedala zahanbiť. Aj keď sa divák počas sledovania nenudí, tá stopáž je šialene prepálená. Mne by stačil pokojne aj dve hodinky. Posledná myšlenka môjo komentáru bude znieť možno paradoxne ale jediné, čo mi tu skutočne vadilo bolo to, že išlo o ďalšieho Batmana v poradí. Je toho už priveľa a ja som tým presýtený.. Keby tu hlavná postava nebola oblečená do čierneho latexu a nazývali by ju inak ako Batman, vôbec by mi to neprekážalo.  Snímka ponúka viac ako len komixovú adaptáciu.. Ak by sa od nej odstrihla, neprišla by o nič... Akurát asi o peniaze iba. ()

Trevor

Odhliadnuc od faktu že jedinou ruskou postavou je žena pracujúca v bordel, ktorá nakoniec Zomgie (mrtvá Ruska, dobrá Ruska, kurňa zaai im to vyšlo), skorumpovaný Gotham tvoria biely starosta, biely prokurátor, biely policajt a biely mafiáni a Gotham sa musí znovuzrodiť pod vládou starostky, úplne nečakane ženy, úplne nečakane afroameričanky som nakoniec rád že ma najväčší filmový fanúšik pod Tatrami na prvú návštevu kina presvedčil. Pretože nový Batman je výborný, aj keď Riddler sa nevyrovnal Rozpoltenému či Jokerovi ani zďaleka. Dokonca ani Ed Nygmovi zo seriálu Gotham. Zvuk, efekty, kamera sto bodov, prázdna kinosála aj bez režimu OP tiež. Latka pre najlepší film roku je uz v marci nastavená ppriadne vysoko. ()

kajas

Když byl oficiálně oznámen další film o osudech hrdiny oděného v netopýřím obleku a bylo oznámeno také jméno titulního hrdiny, mezi filmovými fanoušky proběhla vlna zděšení. Cože? Hezounek Pattinson, co neuzvedne ani tužku, natož aby rozdával rány pěstí? Robert ale už docela dost let ukazuje, že není obsazován jenom kvůli hezké tváři, pečlivě si vybírá role a dávno není ve škatulce "ten z Twilightu". Ani v bezmála tříhodinové komiksové adaptaci se neztratil a rozhodně v roli Batmana nezklamal. Ano, pojal ho jinak než Christian Bale, není charismatickým playboyem, ale spíše rozervaným emo hrdinou. Na druhou stranu jeho výkon zaujme více než nevýrazný projev Bena Afflecka, který ztvárnil zatím posledního Batmana. Dost ale o Pattinsonovi. Pro snímek The Batman jsou totiž charakterističtější jiné prvky: 1) Temná atmosféra města Gotham, kde je tak hnusně a žijí tu tak zlí lidé, že byste tu vážně nechtěli skončit. 2) Paul Dano jako Hádankář - tenhle ďábelský výkon bych dala skoro na stejnou příčku jako Ledgerova Jokera. 3) Michael Giacchino se svojí hudbou. Dvě věci mě ale hodně mrzely, a to úplná absence krve a explicitního násilí (u takového typu filmu by měla být přístupnost od 15 povinností) a náznak romantické linie s Catwoman (ne, Zoë Kravitz nepovažuji za sexy ženu). Podtrženo, sečteno, Nolanovská trilogie nepokořena (zaplaťpánbůh), ale jestli vás po třech hodinách v kině nebolí záda, určitě zajděte a užijete si dost dobrý komiksový thriller. ()

higuain

Rozhodně cením autorský přístup, ačkoliv Reeves je pro mě pořád o něco níž než Nolan i Snyder. Každopádně se ale jedná o velmi dobrý film, do kterýho se nakonec i ten emo Battinson celkem hodí (i když mým oblíbeným Batmanem nebude asi nikdy). Líbila se mi velmi ponurá atmosféra Gothamu, detektivní linky, hudba, Penguin (Farrell opravdu k nepoznání) a Riddler, jehož si Paul Dano užívá, jeho jedinou chybou je, že ten jeho plán v samotném závěru nedává moc smysl. Zoë Kravitz jako Catwoman není špatná, jiskření s Batmanem ovšem postrádá uvěřitelnou chemii. Tři hodiny film ustál v pohodě, i když bez těch posledních dvaceti minut by se to asi taky odešlo. Ale takhle je to líp rozehraný pro již potvrzený sequel. 80%. ()

halogenka

Neo noir, na který je radost se dívat. Kamera je skvělá. Poprvé taky Batman nepůsobí tak sterilně, což je krom režie i zásluha Pattinsona, který je sice na Batmana krapet mladý, ale ve výsledku mu to rádi prominete. Je to celé prostě příjemně masité. Stopáž sice těžce přefouknutá, ale tak mladí jsme jenom jednou, ne? ()

Eldrick

Pomalá 3hodinová emo-gotická noir detektivka prochcaná sexy depkou ústřední dvojice, u níž se dá chemie krájet. Matt Reeves smíchal BATMANa s BLADE RUNNERem a SE7EN. Dokonce si dovolil i doslovnou citaci scény z Fincherova majstrštyku a ty obroučky jako by si vypůjčili od Johna Doe. Možná trochu zbytečně dlouhé na úkor dynamiky, ale díky naprosto fantastické hudbě, která to celé táhne, si to člověk vychutnává až do konce. Jediné, co mi na tom vyloženě vadilo, bylo přestřelené použití close-upů (hlavně u honičky), v nichž se divák v prvních řadách kinosálu chvílema ztrácel. Z gauče to bude ale přehlednější zážitek. ()

sofiapetra

Film to nebyl špatný (i když zbytečně dlouhý), takže jen tři hvězdy dát nemůžu. Zvlášť když se mi konečně líbil představitel Batmana - Pattinson je vážně charismatický. Ale každopádně osobně už s tím zhýralým fiktivním městem jménem Gotham končím. Viděla jsem spoustu filmů, i celý seriál, takže mám recyklovaného Bruce, Jima, Selinu, Tučňáka, Falkoneho, Hádankáře a Jokera až po krk. Zas tak skvělý příběh, aby ho stokrát vytěžovali a omílali znovu a zase trochu jinak, to přeci jen není. Jo a jestli se těšíte na krásného Collina Farellla, rozhodně ho nepoznáte.😀 ()

OG_Swifty

Po skoro 15 letech od prvniho Dark Knighta (dale jen DK) prisla potreba zase udelat novyho Batmana, protoze doba pokrocila a DK uz neodpovida dnesnim standardum. Film nema zadny uvod, divak okamzite naskoci na express Batman a vlastne mi nejaky melancholicky uvod ani nechybel. Film je pojatej celkem temne (samozrejme, musi to byt vic dark nez DK) a funguje jako detektivka, ve ktery divak i Batman odkryvaji motivaci zaporaka - a tahle premisa pro me fungovala a bavila me. Bohuzel to ve finale vypadalo, jako by scenaristum dosel dech / cas a tak zaver s polapenim zaporaka a Trumpovska vyzva pres socialni site pusobila az fraskovite nelogicky. Mimochodem prirovnani Hadankare a jeho vyzvy pres socialni site k 'revoluci' k Trumpovi / Jan 6 neni jediny cringe moment woke Hollywoodu - otravna Zoe Kravitz (Catwoman) prohodi cosi o privilegovanych belosich a na konci filmu je hrdinna cernosska starostka Gothamu, ktera malem polozi zivot za obcany Gothamu. Myslim si, ze kdyby Hollywoodu slo skutecne o rasovou vyvazenost - tak mohli jednoho nebo klidne i dva ze zkorumpovanych politiku / policajtu obsadit nebelochem a vyznelo by to tak, ze zly muze byt kdokoliv bez ohledu na rasu. Bohuzel, o tom to ale nebylo a jako v mnoha filmech posledni doby jsou zly / zkorumpovany postavy belosi a cernosi jsou vzdycky kladny postavy. Na zaver jeste jedno srovnani s DK / Burtonovskym Batmanem: herecky obsazeni tyhle verze je ve VSECH ohledech horsi. Pattinson s maskou se dal prezit, ale bez ni vypadal jako mental a ne jako Bruce Wayne. Zoe Kravitz bych zaradil mezi jednu z nejhorsich herecek Catwoman (i pres americky ohlas, jak dodala postave smyslnost... HA), Jeffrey Wright je sice sympaticky herec, ale Gary Oldman je proste TOP a i ten JK Simmons byl lepsi Jim Gordon a Andy Serkis byl taky nesrovnatelne horsi nez Michael Caine. Paul Dano ma super znepokojujici drzku a jako Hadankar byl ok. Jim Carrey samozrejme mnohem zabavnejsi / zapamatovatelnejsi, ale tady jsem se smiril s tim, ze tohle je proste diametralne odlisna postava stejnyho jmena. ()

tufr

Temný, postupně vtahující děj. Nicméně také dlouhý jak Lovosice a dost ukecaný na můj vkus……. Věťsina scén v dešti, pánové moc při sledování nepijte nápoje :) 80% ()

Jigy

Úžasná temná detektivka, která mixuje to nejlepší nejen z komiksu, ale i her o temném Rytíři. Vytváří komplexní a originální pohled do špinavého a temného světa Batmana. Pracuje s postavami, dějem, obrazy, kamerou. Scénáristicky dokonale zvládnuté. Nový Batman ukazuje, že skvělý komiks se dělá bez nesmyslného digibordelu před zeleným plátnem jako u konkurence. ()

Axis

Má to parádní filmařské kvality...a mohl z toho být skvělý film kdyby se prostříhaly ty tři hodiny materiálu, přidalo více motivací, více Wayna, zlepšit akci a zalidnit Gotham aby to vypadalo, že o něco jde a že v něm nežije jen asi 50 lidí. Umouněných 7,5/10 Jo a Reevesovi někdo mohl říct, že Vránu už natočili skoro před třiceti lety. ()

iHyik

Byla by to krásná detektivka, kdyby ten thriller skončil ve dvou třetinách a nepotřeboval poslední hodinu vyrábět samoúčelné katastrofické akce. Oceňuji málo babrání se v origin story, fakt jsem žral to vyšetřování, ale krásně budovaný příběh úplně zabily závěrečné nelogičnosti a scény, které neustále otevírají a uzavírají něco, co klidně mohlo dávno zůstat uzavřené. Škoda, příště už prosím fakt jen detektivku. Klidně s Batmanem, bez Waynea, víc s Alfredem. ()

jhr

Film Matta Reevee sice není lepší než Temný rytíř, ale jako temný úvod do života mladého Bruce Waynea, který je na začátku své cesty v boji proti zločinu jako Batman funguje bez větších problémů. Sice bych filmu dokázal něco vytknout, ale pravda je taková, že se jedná o velice zdařilý snímek. Robert Pattinson nám herecky definitivně dozrál a odvádí solidní práci. Zoë Kravitz sice není tak zábavná jako Michelle Pfeiffer, ale rozhodně je její Catwoman zajímavější než nudná verze od Nolana. Mezí její Selinou Kyle a Robertovým Bruce Waynea alias Batmanem to pěkně jiskří. Děj poskytl ideální základy pro možná ještě temnější pokračování a celé to skvěle funguje jak v detektivní tak v akční rovině. Čekání na pokračování nebude snadné. ()

kagemush

Kdysi pan Dashiell Hammett vyplesknul krimi ze salónů a pohodil je do špíny ulic. Já po mnoha letech kdy tak učinil, jsem díky němu slastně zafuněl, když jako mlaďoch jsem se potkal s prvními kousky tzv. drsné školy. U tohoto filmového dílka mě polechtalo na patře blížící se obdobné slastné zafunění. Dokonce jsem se nachytal , že se skoroslzou v koutku začul jsem jisté pararelely s jiným dílkem  do špíny hozeným (Joker). Jenže zůstalo jen u polechtání patra. Pak nastala konfrontace s patosem, krindypindama a děsivě nataženým (minimálně půlhodina) pofinálovým ukončováním storky. Škoda. ()

Lexonka97

Perfektní záležitost! Konečně nový Batman na kterého jsem měl obrovské očekávání a na kterého jsme měl již od vydání prvního traileru takový hype, který se s postupem času jen zvyšoval. Snímek je opravdovým krimi drama trillerem, který ukazuje pravou detektivní verzi Batmana. Dovolil bych si to přirovnat k filmu Sedm, který na mě působil podobnou atmosférou. Reeves zde zachytil Gotham jako to pravé temné hnusné město plné zločinu a násilí. To samé mohu říct i o Batmanovi, jelikož je tu vystižen jako ten nejvíce ,,Temný Rytíř". Dále tu je hlasitý zvuk bot ozývající se ze tmy ze které se po chvíli vynoří hrůzu nahánějící samozvaná ''Pomsta''. Batmanova pomalá chůze při příchodech je vynikající a krásně působící nápad. Když už jsem nakousl toho Batmana a Waynea, tak opravdu stojí za zmínku jeho charakter, který působí, jak už jsem zmínil skoro depresivně, bez víry a chvílema skoro jako bez života. Batman/Wayne je hrán úžasným Pattinsonem a jeho výkonem mě opravdu dostal. To samé mohu říct i o Gordonovy hraném Jeffreym Wrightem a jestli má někdo problém s barvou pleti, tak ať jde někam, jelikož toto je výborný výkon, který si zaslouží poklonu. Co se týče záporáků, tak s údivem mě Penguin zaujal snad více než Riddler, ale i tak jsem si je oba po celou dobu užíval na maximum (Colin Farrell byl naprosto k nepoznání). Batmanova výbava působí asi nejvíce reálně ze všech předchozích filmů. To je vidět i na Batmobilu, který jsem si ihned zamiloval. Ten vzhled a zvuk je prostě boží a honička někde v půlce filmu je jedna z mých nejoblíbenějších částí a neviděl jsem lepší honičku v jakémkoliv jiném superhrdinském filmu. Další věci jako kamera, nasvícení a střih jsou neodolatelné a alespoň ta kamera si zaslouží Oscara! Věc která mě jako samostatná rozsekala nejvíce byla pravděpodobně hudba. Michael Giacchino je machr a toto je jeho životní dílo! Jinak novodobá a temnější verze skladby Something in the way od Nirvany ve vás probudí ten pravý moment agresivity města. Co jsem ale absolutně nečekal je, že půjde o jeden z mých nejoblíbenjěších filmů a po Temném rytíři o nejoblíbenější komiksový film. 10/10 ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023