Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Antonymi

Vtipná, svižná, dobře obsazená jízda, která překrucuje běžná klišé velmi zábavným způsobem. Na jedno shlédnutí super, podruhé bych to asi už nemusela. ()

AmunRa

Příběh mi neskutečně připomíná Hvězdné války v humornějším pojetí. Hlavní hrdina je jedinečnou kombinací Hana Sola s Lukem Skywalkerem - obsahuje jejich ztřeštěnost a fanfarónství společně s neskutečnou arogancí a osudem sirotka (čekám tatíka ve stylu Darth Vadera ve druhém dílu). Pohádka o nesourodé skupince zahazující své soukromé cíle (pamatujete Hanův návrat?) a bojující za záchranu galaxie. Z lumpů a vrahounů okolo se rázem stávají klaďasové bojující za zpravedlnost a buďme rádi, že alespoň nějaký ten padouch zůstal na závěrečnou bitvu a do dalšího dílu. Vizuální stránka jsou orgie povedených trikových efektů v kosmických bitvách i rvačkách jeden na jednoho (častěji mnoho na jednoho). Ono se tam kromě těch přestřelek a rvaček vlastně ani moc jiného neděje. Příběh je prosťoučký a logika místy pokulhává, ale strhující atmosféra a hláškující hrdinové tyto zápory zcela eliminují. ()

azzik

Tak film, kde raději nemyslet, ale zasmát se. Jsou pasáže, kde bych to přeskočil,hlavně celkem nic moc začátek, pak se člověk zadívá a uteče to...tudíž doporučuji se kouknout ()

Caskett

Po velmi dlouhé době jsem se opravdu od srdce (několikrát!) zasmála u filmu, kde "někdo" radši ani neuvedl, že by se mohlo jednat o komedii (co kdyby se to nakonec nepovedlo, že jo?). Paráda, tomu křečkovi, co je vede fakt fandím, je to borec :)). Chris Pratt zas až takový zážitek nezpůsobil (snad akorát šokem, že kvůli jediné scéně, kde je z něho vidět i kousek víc než ruka zhubnul 25 kg :))). Saldana mění barvy jak chameleon, ale v své vlastní "lidské" ji oceňuji nejvíc... ale ten mýval... já ho žeru! ()

mlucak

Akční a zároveň humorný děj tohodle filmu se mi vcelku zamlouvá. I to že ve mě film vzbudil dojem že sem přišel na pokračování Star Wars pro mě byl překvapující. Dabing dodal trochu odlehčený nádech ale i tak je to super movie. ()

RoyBatty444

Film je podľa komiksu takže aj zápletka samozrejme kopíruje univerzum, v ktorom sa odohráva. V popredí Strážcov Galaxie stojí sympaťák Peter Quill aka Star Lord, ktorý svojou záľubou pre skladby z ´80 rokov vedie bandu zlodejov a vrahov na záchranu, ako majú už spomenuté v mene, galaxie. % ˝Kto si?˝ pýta sa neľútostne vyzerajúca postava Quilla mieriac naňho zbraňou ˝Star Lord˝ odpovedá Quill ˝Kto...?˝ pýta a postava ˝Ách chlape...˝ odpovedá Quill a našije do postavy pár rán zo svojej zbrane. % Takto vyzerajú vtipy a bolo ich tam pár. Nie vždy má, ale dej spád a občas sa dostaví aj nuda. Boje sú zmáknuté dobre a postavy sú prehľadné aj pre neznalých univerza. Zabavil som sa, ale mohlo to byť aj lepšie. Lebo nádych ´80tych rokov mi fakt vyhovuje.Trochu lepší scenár a je to asi srdcovka. Videné v 2D_kino. Koniec koncov zabavil som sa dobre. Hudba, vesmír, lode, tanečné vsuvky dobré. Takže sa celkom teším na dvojku a Awesome mix 2 môže obsahovať aj rokovejšie veci. ()

pesbara

Marvel jede:o) Zdá se mi, že má poslední roky švunk podobný tomu Pixarovskému z doby jeho největší slávy. Jejich filmy jsou nesmírně profesionální a ještě k tomu zábavné. Osobně mám nejradši Avangers, zejména IronMana, ala i tato začínající série vypadá moc dobře. Jak můj syn se který v tom jedeme správně poznamenal, skoro se to ale neodehrává na Zemi:o/ Některé Marvelovské fórky jsou prostě nesmrtelné, jako když Thor(ve dvojce) přijde na návštěvu do bytu své pozemské přítelkyně a pověsí své obří kladivo mezi kabáty na věšáček:o) No a i Strážci Galaxie jedou ve stejném duchu. ()

teseth

S velkými obavami jsem usedl do sedačky a čekal, že se mi zase američtí tvůrci budou snažit vykopat mozek z hlavy debilitou a nacionalismem. Ale světe div se ten začátek nebyl až tak zlý a pomalu se vše začalo rozjíždět takovou rychlostí, že jsem nestačil postřehnout blížící se konec, který sice měl své chyby ale tak dá se to překousnout. Trošku mi sice vadí ta provázanost na Thora 2, ale tak uvidíme jak se budoucí projekty Marvelu propojí nebo rozejdou. Akce byla výborná, děj skvěle odsýpal a dialogy měly nápad a vtip. Co ale u mě vyneslo tento film až do 5* výšin byl mýval. Ten byl naprosto luxusní! Tuto postavičku asi těžko někdo trumfne. Jsem zvědav na pokračování. ()

james11

Podle mě je celkem náročné chápat ve filmu jednotlivé souvislosti, pokud nejsem se Strážci galaxie seznámen již z komiksu. Hodit diváka do filmu, kde není nic čeho by se normální divák chytil není nejlepší volba. Postupně se dá do filmu dostat, ale proč je třeba Thanos tak mocný, nebo, jak to vlastně v tom vesmíru teď funguje, jsou věci, na které neznám odpověď ani na konci filmu. ()

rationibus

Dobre sme sa zabavili. Podľa mňa ideálna voľba, keď sa potrebujete len odreagovať a zabaviť - dostanete dobrý humor, dostatok akcie a žiadne hlboké myšlienky. Niekedy to presne stačí. ()

terordemon

"Verte mi, pretože som síce hajzel ale nie som stopercentný chuj." ... Jeden z najlepších komiksových filmov. Jeden z najlepších filmov tohto roka. Najlepší film z Marvelovského universa od Avengers, ktorý v mnohých veciach Avengers dokonca prevyšuje. Totálna mega našlapaná zábavná bomba prekypujúca skvelým humorom a nápadmi, ktorá sa rozbehne a nezastaví sa až do konca. Svelo napísané sympatické postavy kde ani jeden nie je hrdinom a máte problém vybrať si svoju oblúbenú pretože všetci sú skvelý. Všetci sú hajzly a idioti ktorý si hladia len vlastné ciele a hlaškujú o stošesť a ja som sa rehotol ako už dávno nie. Film si robí srandu sám zo seba, zo superhrdinov, zo všetkých možných klišé ktoré Vám prídu na rozum. A tie geniálne hlášky. Aj príbeh je fajnový a stále je načo sa pozerať vďaka skvelej akcii a efektom. Toto som teda od Marvelu nečakal. Parádne oživenie, konečne niečo nové. Strašne sa teším na pokračovanie lebo takýchto filmových skvostov nieje nikdy dosť. Padajte si to všetci pozrieť lebo toto nieje superhrdinský film akých sa točia tucty. Vlastne to nieje vôbec superhrdinský film a je to od Marvelu. Je to neuveritelné kombinácia ale je to tak. 98% ()

davebono

Tak to byla jízda ... vtip, akce, napětí, hrdinové, triky. To vše zabalené do sci-fi hávu. Pro Avengers hustá konkurence. To se prostě musí vidět. ()

Edrik

Konečně povedený film od firmy Marvel. Myslím si, že dokonale vystihl díru na trhu a naservíroval nám vtipnou emzáckou galaxi show. A ani tolik výbuchů nebylo zapotřebí. Stačilo dát dohromady ukecaného mývala, nezničitelný strom, zelenou zabijáckou mrchu, chlápka aka vendetu a maníka ze Země, co se zasekl v osmdesátkách. Vtipně podaný příběh o záchraně ne Světa, ale hnedle celé Galaxie, zastrkává projekty, jako Thor, nebo Captain Amerika hluboko do černého kouta mléčné dráhy, kde se nezametají ani pavučiny. Ano Marveláci, tudy vede cesta. K druhé straně, už teď se bojím pokračování, která z pravidla silně pokulhávají za prvními díly. Třeba se pletu a série strážců galaxie bude opak a mile překvapí. Nezbývá než držet palce a podplatit peklo, aby byla dvojka přístupná aspoň od 15+. Závěr: Konečně megagalktická podívaná, která stojí za hřích. Víc takových. ()

ANATHREIUS

Dobře máme tu klasiku: parta chudáčku, který se chtěj původně povraždit, se dá dohromady, aby zastavila zloducha, co chce zničit svět. To už je základ všech těchto filmů, ale to jak je to vtipně, akčně, sarkasticky pojaté si zasluhuje 4 hvězdy. Bavil jsem se dobře a o to asi šlo především. ()

SKl247

V princípe sa väčšina komentárov zhoduje v tom, že je to strašný film, ktorému ale "nebudete vedieť odolať". Tak hádajte čo - ja som tomu odolal! A neverím, ako to mohlo získať tak vysoké hodnotenie. Tento film strieda jedno Marvelovské klišé za druhým. Kebyže tvorcovia siahnú aspoň po nových zdrojoch klišé... Navyše sa od divákov čaká, že sa citovo naviažu na každú jednu z hlavných postáv len na základe ani nie 5-minútových predstavení? Avengers predchádzalo pár filmov ako Thor, Iron Man či Captain America, aby sme si až potom mohli vychutnať ich spojenie. Nehovoriac o tom, že Avengers boli aspoň vtipný... ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)