Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

JohnZ87

Už od trailerů jsem tušil, že film půjde trochu jiným (ujetějším, odlehčenějším) směrem, než dosavadní marvelovky, ale tohle šlo bohužel naprosto mimo mě. Jako rodinný film od Disneyho by to asi fungovalo, jako marvelovka ovšem nikoli a bohužel ani jako komedie. Měl jsem pocit, že film je cílen primárně na děti ve věku 10-12 let. Prostý děj, nevýrazný záporák, nudné scény, převážně nefungující humor a bohužel i celkem nezajímaví hlavní hrdinové. Tomu všemu nasazuje korunu podivný český dabing - často jsem měl dojem, že si dabéři něco šlehli, aby působili víc cool a dialogy mi občas připomínaly hlášky "frajírků" ze základní školy. I když ve filmu bylo i několik působivějších scén, celkově jsem prostě Střážcům Galaxie na chuť zrovna nepřišel, čímž ale neříkám, že je to špatný film, jen mi tohle prostě nesedlo. 45% ()

Alergius

Zápletkou určitě film nevyčnívá, nicméně tím, že se sám film bere s nadhledem a také sympatickou hlavní pětkou i hrstkou zajímavých vedlejších postav však ano. Co mě doslova sere je trend propagované oranžovo-modré kombinace, která tak moc nechutně bije do očí a celkově nesedí do filmu až to bolí. ()

sunfreedom

Nechci to zakřiknout takhle před Vánocemi, ale rozhodně největší kandidát na nejhorší film letošního roku. Ta jedna hvězda je za ty osmdesátkový songy, co se tam sem tam objevily. Jinak je to naprosto šílené, bez příběhu, bez pointy, bez nápadu. ()

Miagy

Pre mňa úplná nuda, scifi chaotická zlátanina s prvkami fantasy, opätovne zabalená do krásnych plagátov, natočená bez štipky emócie, vtipu, inovatívnosti. Vo filme sa veď absolútne nič nedialo, len lietali zo strany na stranu a mlátili všetko doradu.Sklamanie. ()

TommyDiamond

Nevím proč, ale Strážcům Galaxie jsem mnoho šancí nedával. Vlajkovou lodí Marvelu jsou Avengeři a zklamání při pokračování Thora,Iron mana i třeba Hulka mě nějak utvrzovalo v tom, že strážci mohou dopadnou podobně ne-li hůř. Musím zpětně uznat, že jsem se tak trochu mýlil. Marveláci byli vždy kovaní hrdinové a tak nějak se od nich čekali velké věci. Ale dát dohromady čtyři tak rozdílné postavy a vytvořit z nich fungující tým, který dokáže zachránit galaxii bylo tím prvním správným krokem k celkovému vítězství. Uznávám, že děj filmu není nijak propracovaný a příběhů, kdy jedna malá věcička může zničit celý vesmír už tu bylo vážně hodně. Ale při kombinaci s tou správnou dávkou humoru, nekompromisní akcí a stylovou hudbou u mě Strážci galaxie slavili velký úspěch... Nezbývá mi než udělit čtyři hvězdy a těšit se, co přinese druhý díl. ()

misar3

Všichni kolem toho dělají velké halo... Ušlo to, je to jeden z těch lepších filmů od Marvelu, ale zkrátka ta parta je v podstatě poskládána z party lidí a podivných existencí, kteří nemají žádné zvláštní schopnosti (až na strom). Takže mě zkrátka parta tak nějak nesedla. Dost mě zklamal Drax, kdesi jsem četl, že jeho síla se přirovnáva k Hulkovi, tady mi přišel jako normální člověk, akorát více nařachanej. ()

Misulka93

Uvazovala jsem mezi 2 a 3 hvezdami. Ze solidarity davam 3, ale vic ani tuk.. Prumerne.. Na jedno shlednuti dobre, ale podruhe uz si to poustet nemusim. Jedine, co se mi opravdu libilo byl Strom a zaver filmu. ()

Gromit

Zatím jsem od Marvela neviděl film, který by byl slabší než výborný (líbil se mi i tolik zatracovaný Hulk). Přesto jsem zprvu nevěděl, co bych měl od Strážců Galaxie čekat. Byl to vstup na dosud neprobádané území, navíc se mi nějak nezdál ten chodící strom a mluvící mýval. O to větší bylo mé překvapení, když se ze Strážců Galaxie vyklubala skvělá fantasy podívaná, která vzdáleně evokuje staré dobré Star Wars či nový Star Trek. Je evidentní, že scénáristé si dali se zápletkou hodně záležet, dokonce si myslím, že až se časem zorientuji ve všech těch jménech, ocením ji ještě více. Ústřední parta je navíc mimořádně sympatická - a mýval Rocket i neuvěřitelně roztomilý. Triky asi nemá cenu řešit, Marvel na svých filmech nikdy nešetřil a ani Strážci Galaxie nejsou v tomto ohledu žádnou vyjímkou. Zato jsou vyjímkou v mnoha jiných ohledech, například tím, jak jsou styloví, zábavní a originální. Už teď se moc těším na další díl! ()

mimozakon

Ale áno, bavilo. Príjemné komediálne marvelovské haló. Jednoduchý príbeh (silne mi to pripomínalo nejaký iný film, aj keď si nespomeniem, ktorý), veľmi príjemné sympatické postavy, parádna grafika. Presne to som potreboval na odreagovanie. Vďaka :D ()

sigi2

Nie je ich veľa, ale tých pár hlodov absolútne stojí za to. Dávno, pradávno, som sa tak nesmial. Už vôbec nie na vtipoch v komiksovom filme. Humor a zopár (naozaj) sympatických hrdinov môže dať tuctovému filmu úplne iný rozmer. A jednej veci by som nebol veril. Že existuje sexi zelená žena. Existuje. ()

J.e.r.e.c

Ukecaná a zábavná týmovka, která ale mohla (a měla!) být ještě daleko ukecanější a zábavnější. Crazy potenciál bizarních postaviček zůstal nenaplněn – kolem a kolem je to vlastně jen o něco dál do kosmu ulítlejší kopírka Avengers. S tímhle souborem kreténů se přitom dalo letět až do nekorektního středu Galaxie! Když píšu kretény, myslím osoby samčích orgánů, Zoe Saldana je samozřejmě milená, ať je černá, modrá, nebo zelená. Ale Groot, mýval a ten velkej potetovanej idiot si zasloužili mnohem vydatnější porci hlášek a bláznivých scének. Hlavního hrdinu hraje mně neznámý Chris Pratt. (příjmení Pratt neomylně nahodí asociaci s nejúděsnější rodinou v Británii od Monty Python), což je šohajek švarný a svoji roli gay-, pardon, star-lorda zvládá s prstem v... za opaskem. Vizuálně narvané, ale lehce mě iritoval ten 80tkový popík, to fakt existuje v naší části vesmíru člověk, podle kterého má takovej neslanej nemastnej shit kultovní potenciál? Proč raději někdy nevytáhnou v áčkovém blockbusteru třeba norský blackmetal nebo špinavý britský crust? Tomu říkám cool subkultura. Film představoval finanční megaúspěch, takže tu máme zaděláno na další nekonečnou sérii. Trochu se bojím, co se stane, až dojde k velké konjunktuře celého marveláckého vesmíru a všichni Železní muži, vyHulkové, mývalové, Rosomáci a Magneťáci... budou Groot. 75 % ()

Don82

Poslepovaná variace na části příběhů z všemožných Star Warsů a Star Treků a s vypůjčeným vizuálem Thora. Guardians of the Galaxy jsem jako komiksovou předlohu neznal ale některé ohlasy naznačovaly odlehčenou sci-fi, která tu dlouho nebyla. Marvel sice tímto filmem střílí do vlastních řad a je pravda Guardians of the Galaxy jsou zcela jiným typem neotřelých hrdinů, ale neubránil jsem se dojmu z opatrnosti a neochoty jít více k parodii. Ano, jsou zde slušně vymyšlené scény s originálním humorem ale těchto scén bylo až překvapivě málo. Naše partička má celkem dobré a zajímavé postavy s nápaditými charaktery, ale opět, bylo zde málo scén když to opravdu vyniklo. Příběh si okatě hraje na vážná sci-fi a věřím, že to bylo záměrem ale chyběly mi prvky, které by diváka trochu více ujistili v tom, že se přeci jen dívá na komediálně laděné sci-fi o záchraně světa partou loserů, kteří když je potřeba, tak se postaví na nohy a jdu bojovat za dobro a ne na pokračování sterilního Star Treku. Možná jsem v tomto moc vyhraněný ale: na klasické sci-fi je to moc naivní a na zábavnou ujetou jízdu je to zase málo ulítlé. Takže výsledek je tak nějak na půl cesty. nicméně to nebrání se pokochat pěkně nabarvenou Galaxii a užít si srandovní postavy. P.S.: Film má opravdu skvělý soundtrack, který je zvláštní tím, že neobsahuje žádné originální (nově složené) skladby. ()

HarqAlAda

Celkom zábavná akcia o záchrane sveta a celého vesmíru, ktorá sa však neberie vážne a preto niektoré pošmyknutia som ochotný tolerovať a dať slabé štyri. Bavil som sa. ()

Azrail

Konečně Marvelovka, která nezapadá do kontextu typických filmů od Marvelu (né, že by ty typické byly špatné). Hlavní myšlenkou filmu bylo pobavit, což se alespoň podle mého názoru povedlo na výbornou. Příběh samozřejmě trochu pokulhával, ale filmu to odpouštím, protože jsem si užil kvalitní zábavu a i emotivní momenty fungovali za mě na 110%. O efektech snad není třeba nic psát, byly samozřejmě skvělé. Obzvlášť jsem si oblíbil Rocketa a Groota. Takže se budu těšit, že brzy znovu uslyším "I am Groot" hlasem Vina Diesela. ()

Godhaj

,,We are just like Kevin Bacon.“ Nesourodá partička superhrdinů mi nepřirostla extra k srdci, ale na druhou stranu mě příjemně pobavila. Příběh s mnohými klišé blockbusterových, sci-fi a superhrdinských filmů neoplývá originalitou, což mi u tohoto typu filmů nevadí. Vesmír byl zobrazen pěkně ve stylu osmdesátek, kdy z člověka udělali mimozemšťana jen tím, že ho natřeli na oranžovo, modro či zeleno. Retro funguje a tady funguje dvojnásob kvůli sentimentu z dětství. Snaha o jiné hrdiny se však u mě minula účinkem. Ve skutečnosti je jejich počínání nudné, stejné jako jejich motivy (msta…) i bolístky, takže i na vylévání srdéček bohužel došlo. Celkově se však nejedná o špatnou zábavu, ale rozhodně to není typ filmu, co bych musel vidět dvakrát. ()

Mr.Baboon

Mix akce a vtipu... Marvel pojal tento snímek poněkud odlišněji něž předchozí filmy a musím říct, že mě Strážci Galaxie rozhodně nezklamali. Rocket to svými hláškami a neskutečně zabíjí, Drax se svou tupostí vždycky rozesměje, Gamora je sexy, i když je to mimozemšťanka a Quill je prostě libovej týpek. Těším se na další pokračování a případné propojení s Avengers. Rozhovory mezi Rocketem, Tony Starkem a Quillem by neměly chybu. - viděl na DVD - 90% ()

windows odpad!

Jde vidět, že bohužel csfd.cz stále více hodnotí věková kategorie 10 - 15let. Dialogy na úrovni městských povalečů žijících v králikarnách. ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)