Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

PEZ

Keď som prvýkrát počul o GoG, netušil som o čom je reč (a pritom komiksy hltám už zopár dekád). Neveril som, že sa Marvelu podarí spraviť z tohto hit. Aký to omyl! Už prvý trailer naznačil, že Marvel nenechal nič na náhodu, obstaral dobrý tvorivý team a poskytol dostatok potrebných financií. Vznikla tak zábavná a dobre vyzerajúca space opera. Space opera s nešetriacou nadsázkou - uchechtával som sa počas celého filmu. Postavy zaobstarali všetky škály "bežných" charakterov, pri ktorých GoG vydestilovali všemožné predošlé vesmírne sci-fi. A to, že referencií sa neštítia, potvrdili výbornym soundtrackom, ktorý výrazne čerpal zo 70. a 80 rokov. Napriek tomu, že spomínané obdobie nemám v obľube, tunak to padlo na úrodnú pôdu - výber naozaj skvelý, vytvárajúci feel-good atmosféru na maximum. Mimochodom, soundtracku sa podarilo dostať na 1. miesto v americkom rebríčku predajnosti, napriek tomu, že neobsahoval ani jednu novú skladbu! Pár kuskov vyšlo dokonca na magnetofónovej páske a načas sa zvýšil predaj dnes už nepouživaných walkmanov. :) POZOR SPOILER: Groot samozrejme najlepší - dve najvýraznejšie scény si ukradol pre seba - aj tu najvtipnejšiu (úsmev od ucha k uchu priamo do kamery :D) a aj tu najsilnejšiu ("We are Groot!"). KONIEC SPOILERU. Takže ja som sa (po)bavil a Marvel vyrobil další veľký hit (celosvetové tržby 773 mil. USD!!). Znie to neuveriteľne, ale zatiaľ sa darí Marvelu udržovať, resp. dokonca mierne zvyšovať kvalitu svojich comicsových prerábok. Inu, len tak ďalej! 8/10 UPDATE 06.05.2023: Veľa sa od premiéry jednotky zmenilo, najmä kvalita Marveloviek šla extrémne dole. Ale super správa je, že jednotka GoG ostala rovnako zábavnou dodnes. :) Opäť som sa celý film uchechtával a dokonca aj tá romantická línia fungovala. A hudobný podmaz sa naozaj vydaril. Navyše, film vyzerá stále parádne, technický sa jedná ešte aj dnes o špičku. Takže si rád zopaknem tento týždeň dvojku a s potešením vyrazím do kina na príbeh uzatvárajúcu trojku. :) ()

emdvojka

"Tak už stojím, si spokojný? Hm, všetci stojíme, že áno?! Parta blbcov čo stoja v krúžku" :-D Kto videl určite mi dá za pravdu, že strážci galaxie je vtipné, akčné a trikmi nabité sci-fi fantasy, kde sa nekladú hranice bizarnosti a kde každá hlavná i vedľajšia postava má svoj zmysel a význam a aj vďaka charizmatickým hercom sa táto inak príbehom priemerná komixovka mení na nabušenú ale pritom sviežu a odľahčenú. Teším sa že sa opäť stretneme na plátnách s Grootom, Rocketom, sexi mimozemštankov Gamorou, Starprincom a svojráznym Draxom. Tak už nech sme znova spolu :-) ()

pepa3rd

Taková klasická sci-fi/fantasy střílečka, kde příběh hraje druhé housle, hlavně, že je tu spousta vesmírných lodí, hodně se tu střílí z podivuhodných zbraní a je tu jeden nadupanej medvídek mýval. Po pár dnech už nevím o čem to bylo, konec jsem prospal a to hned dvakrát :). Byl tam ale ten super hláškující medvídek mýval a spousty explozí, tak to prostě muselo být super :). Za vizuální stránku a to, že to samo sebe nebralo tak vážně, 50 % ()

Drakenovec

Už jsem viděl tento film po čtvrté a stále mě neomrzel. V tomhle filmu je totiž všechno, co si muže filmový fanoušek přát - humor, vtip, atmosféra, sympatičtí herci atd. Přiznám se, že tomuto filmu nemám vůbec, co vyčítat. Pro mě osobně je to aktuálně TOP 1 film, dokonce předčil i Avengery. Můžu se na něj dívat pořád dokola a pořád mě bude bavit a budu jej obdivovat. Marvel zkrátka komiksové adaptace zvládá na výbornou a Guardians of The Galaxy se jim moc povedli. A Rocket jakožto mýval byl úžasný. ()

Plechpetr

Přeceněný, nakroucený blockbuster. To je jednoduché shrnutí. Víceméně filmová akce, na kterou film vsází. Vizuální efekty zvládnuté na jedničku. Škoda, že o tom to není. Největší zádrhel je tupý scénář, sázející na tupost 3 z 5 main charakterů. ()

P. J. D.

Tenhle snímek nelze hodnotit jako průměrný a to především kvůli jednomu - soundtrack. Ať se to může zdát podivné, snímek ho využívá velice fikaným způsobem, tudíž pěkně dokresluje jednotlivé scénky a snad i záběry. Přitom se nejedná o klasické klišé typu "co nejvíc monumentální hudby k nabušené akci". Kdepak. Tenhle snímek to nemá totiž zapotřebí a právě tím se od většiny marvelovek liší (jmenovitě například průměrné Avengers). Nějaká ta akce se tu přeci jen objeví, ale je protkaná humorností jdoucí ruku v ruce se spíše ztřeštěnou hudbou, než nutkáním posadit diváka na zadek a diktovat mu, kdy a jak se má cítit. Není to sice žádný megafilm typu "Titanic, či Avatar", ale i tak si v lecčems člověk přijde na své. 4/5. ()

Hpatrik

Solidní sci-fi oddychovka se sympatickými postavami a špičkovými efekty. Příběh je nesmírně hloupý, ale díky všudypřítomné nádsázce to tolik nebije do očí, problém jsem ale měl s málo či vůbec nefungujícími vtipy a hláškami a s nevýrazným score. ()

sackrebleu

No neviem. Vo filme síce uvidíme akciu, dobré hlášky a pod, ale stále je tu otázka prečo vlastne? Pre mňa to bola otázka cca dvojhodinovej akčnej zlátaniny bez hlavy a päty, čo sa odráža i na hodnotení. Maličký Groot bol ale zlatý, to sa musí uznať. ()

Jeand´Boa

Marvelovské výstupy mám, přiznám se, vážně moc rád. A tento považuji za jeden z nejlepších, ne-li nejlepší. Vše tu pro mě tak nějak zafungovalo, přičemž samotné vyprávění dostalo oproti ostatním marvelovkám ještě nějakou přidanou hodnotu. Nevím, dost možná je to ten humor, který v tomto filmu není pouhými perličkami v podobě nějakých těch hlášek, které hrdina občas utrousí v jinak čisté akční komiksové záležitosti. Zde je humor podstatnou součástí samotného příběhu a prostupuje jím po celou dobu. Nenarušuje však nic, obohacuje... ()

kluzo

Tohle prostě není můj šálek kávy. Adamsová rodina, Garfield, skoro mluvící Pařez z Alenky v říši divů a Šrek na výletě za čarovným kamenem, a to celé ve vesmíru. Ale je fakt, že jsem se párkrát zasmál. ()

Dimo

S opakovanými projekcemi se mi tahleta jednohubka docela zalíbila. Vtípky i obsah má celkem ideální spád pro pohodovou zábavu u plátna s přáteli, jinými slovy se těšíte, až přijde zase další vtipný moment a hláška, na které se naštěstí nikdy nečeká příliš dlouho. Tento fakt mě "donutil" zvýšit hodnocení o hvězdičku, byť přiznávám, že ony čtyři hvězdice jsou trošku nadsazené. Dvojka se bude mít s čím poprat. ()

tranquill

"Nechápu, že nám všem velí křeček?!?" Tahle velkolepá akční sci-fi komedie je naprosto srovnatelná s Hvězdnými válkami nebo Avatarem a já teď moc lituji, že v době svého uvedení v kinech mne míjela a letos už asi nestihnu ani její druhý díl. Nechybí nic: akce, vtip, dokonalé efekty... snad jen romantika. A také spousta hlášek! "Jsme úplně jak Kevin Bacon..." :-)) ()

Drom

Tenhle film je opředen mnoha velkými záhadami. Například, proč jsem to ještě nehodnotil, když jsem to viděl. Nebo proč to mám v seznamu Chci vidět, když už to vidět nikdy nechci. Případně, a to je záhada největší, co se vám na tom sakra líbilo!? Asi tak dva měsíce o tom spousta lidí blábolila a někteří si asi i stříkli do trenek. Ale od začátku. Byl to večer jako každý jiný, parta nesympatických mladých lidí se sešla ku sledování filmu. I já jsem přišel, netuše, do čeho jdu. A pak se to stalo. Proboha! Ice age říznutý Star Wars! Po skoro celoanimovaném duhovém světě pobíhala kupa poloanimovaných postaviček s mentalitou dvanáctiletých dětí, v čele s nějakým tchořem. Snažili se házet vtipné hlášky, ale na mou hlavu dopadala pouze vyschlá lejna. Voni asi měli bejt všichni kůl pohodáři vtipně proplouvající klasickým neoriginálním příběhem a já to měl vidět a zapomenout. Jo, tak takový to bylo. Až se mi chce zvracet. Možná bych byl smířlivější, kdyby bylo výše napsáno Komedie, ale není a na animaci, která ani není ručně kreslená, mě fakt neutáhnete. Mě se to rozhodně nelíbilo! Do odpadu to nehodím, protože na tom byla udělána nějaká práce. To ale neznamená, že to omlouvá sprostě komerční účel podobných debilit. ()

AxelWers

Sci-fi fantasy s prvkami komédie, celkom som sa bavil. Menším negatívom je príliš veľké množstvo rôznych postáv, pri chvíle nepozornosti sa človek začne v tom zamotávať. Ale inak super. 85%. ()

Jajar

Sci-fi z marvelovského univerza, které otvírá dveře do nových světů a dává dohromady pětici trochu jiných hrdinů, než jsou Thor, Iron Man nebo třeba Kapitán Amerika. Při útěku z vězení se na cestě za záchranou galaxie spojí zlodějíček a sukničkář Peter Quill (alias Star Lord), tajemná vražedkyně Gamora, dvojice padouchů Rocket s oživlým stromem Grootem a ohromný zabiják Drax. Strážci Galaxie těží ze skvělé kombinace akce, humoru i drama. Přináší neotřelé, sympatické hlavní hrdiny. A geniální 70s soundtrack z kazety Petera Quilla film posouvá ještě dál. První setkání s Thanosem nebo třetím Infinity Stonem (Orb) se tedy rozhodně povedlo a Strážci Galaxie se právem zařadili mezi top marvelovky. ()

geek.ondra

Zábavná jízda která pracuje dobře s charaktery, humorem ale i opulentní akcí. Poctivá blockbusterová práce a nejlepší týmovka od dob prvních Avengerů - Gunn boduje na plné čáře! 8/10 ()

Urukhaj98

Film o chlápkovi v divný masce, zelený ženský, borcovi s červeným tetováním, mluvícím mývalovi s úchylkou na zbraně a jeho chodícím stromu. Takhle se tenkrát mluvilo o čerstvě oznámených Strážcích Galaxie, do té doby svým konceptem zdaleka nejdivočejší Marvelovce. Po několika sólovkách relativně konzervativních superhrdinů se jednalo celkem o risk. Dnes už víme, že to vlastně žádný risk nebyl a Feige to měl moc dobře vykalkulované. Z dnešního pohledu už se navíc zdají být Strážci Galaxie taky poměrně konzervativní. Což rozhodně neznamená, že jsou špatní. Jamesi Gunnovi se povedlo vytvořit marvelácké "Star Wars" s kupou postav, kdy nejen ty ústřední dostávají prostor zazářit. Záporák je, jak bohužel bývá zvykem, poměrné jednorozměrný, nicméně Lee Pace polohu vyšinutého cvoka, co chce zničit galaxii, zvládá bez problému. První Strážci se zkrátka velmi povedli. 8/10 ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)