Strážcovia Galaxie

• Česko Strážci Galaxie (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 116 min

Réžia:

James Gunn

Predloha:

Dan Abnett (komiks), Andy Lanning (komiks)

Kamera:

Ben Davis

Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close (viac)

Dobrodruh Peter Jason Quill prezývaný Star Lord (Chris Pratt) sa ocitne na muške nájomných zabijakov, pretože ukradol tajomnú guľu obávanému a mocnému zloduchovi Ronanovi (Lee Pace), ktorý pomocou nej plánuje ovládnuť celý vesmír. Keď Quill objaví skutočnú silu Ronanovej gule a tým aj hrozbu, ktorú predstavuje pre celý vesmír, musí urobiť všetko pre to, aby dobyvateľa zastavil a zničil. Na úteku pred zabijakmi Quill spojí svoje sily so štvoricou extravagantných vesmírnych bojovníkov, ktorých stretol na svojich potulkách. Pomstychtivý Drax prezývaný Ničiteľ (Dave Bautista) lieta po galaxii a hľadá pomstu po tom, čo mu zabili rodinu. Záhadná vražedná Gamora (Zoe Saldanaová) je chirurgicky modifikovaná a dokonalo vycvičená ľudská zbraň. Rocket je po zuby ozbrojený mýval a Groot (Krystian Godlewski / hlas Vin Diesel) humanoidná rastlina, ktorá svojím vzhľadom pripomína strom a cestuje vesmírom ako Rocketova ochranka. Táto nesúrodá skupina dobrodruhov, bojovníkov a bývalých zločincov z rôznych galaxií je, paradoxne, jedinou šancou pre budúcnosť vesmíru. Samozvaní strážcovia galaxie musia začať spolupracovať, aby spoločnými silami zachránili vesmír pred skazou a v poslednom veľkolepom boji porazili temného zloducha Ronana. (TV JOJ)

Burdock

Klasickej problém: super vizuál, zvuky, hudba, ale jinak blbost s přeplácaným dějem, idiotskými hrdiny, tupými dialogy, na 30% fungujícím humorem, stokrát viděnou linií vývoje děje. Sám sobě se divim, že se ještě na tyhle pakoblockbustery občas nechám zlákat. Často jen kvůli těm záporákům... Tenhle kousek naštěstí zaujme navíc dobrou retro hudbou a retro vizuálem. ()

Janega

Aká zábavná komiksová blbinka. :) Chris Pratt je perfektný. Najskôr som ho videl v Jurskom svete, kde bol fajn, no v tomto filme si ma úplne získal. Film je po vizuálnej stránke veľmi pekný. Príbehovo je to však také otrepané klišé- pán zla získa kameň moci, s ktorým všetko zničí- mohlo to byť sofistikovanejšie. U mňa je to 3 a pol hviezdičky. ()

Ripley

Dlouho dopředu avizovaná sci-fi pecka roku a nadstandartně hodnocený film zde na ČSFD je pro mě obrovským zklamáním.Mám rád Marvelovky,sci-fi,akci a digitální triky.Tohle vše film má,ale k čemu to,když je scénář totální průšvih,šílenost a bohužel i z více jak poloviny debilita.Nebavila mě tahle mytologie.Nesžil jsem se s hlavními postavami.Neměl jsem důvod někomu fandit.Je to týmovka,ale tým nefungoval.např. k čemu tam byla postava "Drax Ničitel".Záporák byl ve filmu krátce a nevyužit.Humor víceméně infantilní.Žádné napětí,žádná atmosféra.Cílová skupina?Prepupertální a postpubertální publikum.Zdejší kladné hodnocení mi vrtá hlavou.DODATEK:po druhém shlédnutí zvyšuji o jednu *. ()

lonewolf

Jednoznačně jeden z nejhorších filmů z "Marvelovské produkce". Gigantická porce nudy, nulový příběh a rádoby vtipné hlášky, které jsou bohužel spíš trapné. Hvězdička navíc za vizuální zpracování, to je opravdu nádherné, to se musí nechat, ale jinak není co hodnotit. Komerční brak, který jen vyplňuje mezeru v Marvelově schématu. Pokud ho přeskočíte, nic tím nezkazíte - spíš naopak. ()

Sayko

Takovej pohodovej, klasickej blockbuster. Proč tedy plný počet? Já se u filmů moc nenasměju, vlastně se celkově moc nenasměju, jelikož je vážně těžký mě opravdu rozesmát. Ale tenhle film mě rozesmál! Banda 5ti pošahaných parťáků, kteří se snaží zachránit galaxii. No, to zní jako klasickej Marvel. Z koho že se skládá ta skupina? Týpek co hrál v dinosaurech? Zelená, sexy, samotného vládce dcera Gamora? Nabušenej frajer s lidskejma schopnostma? Křeč- pardon, Rocket? Roztomilej, chodící pařez? Joo, to vypadá zajímavě. Jediné, co na mě nezabralo, byly romantické scénky Quilla a Gamory, to byla klasická, ze všech filmů omílaná kopírka. Jinak to bylo fajn. ()

bloodline

Novodobá vesmírna kovbojka vklinená niekde medzi prostoduchosťou Star Wars a komplexnosťou The Fifth Element. Dej odsýpa ako Spielbergove vylodenie v Normandii, ale na hlbšie formovanie postáv chýba časopriestor, čo sa odráža aj na plochosti scenára. Ten z veľkej časti roztrúsil pokusy o epický vtip do vákua nekonečného univerza, kde zostal doteraz nepochopený ako pre väčšinu homo (lat. človek) univerza pointa Interstellaru. Avšak v Marvel košiari sa táto intergalaktická ovečka nestratí. Strážcovia varia z nalinajkovaného receptu s vyšľachtenými ingredienciami predchodcov, ktorí už vynašli spôsob na zhodnotenie kapitálu. ()

Darth Maul

Pravé letné americké sci-fi osvieženie, ktoré pritiahne do kín obrovské množstvo ľudí. Exotická jazda naprieč (nádherne vyobrazeným) vesmírom v spoločnosti neodolateľnej party. Ich vzájomné jazykové prestrelky prinášajú hromadu kvalitného slovného humoru a neušetria ani legendárneho tanečníka Kevina Bacona. Z postáv mi najviac imponoval malý roztomilý mizerák Rocket (skutočne pozoruhodný hlasový prejav Bradleyho Coopera). Myslím, že skupina okolo Petra Quilla má mocný potenciál aj do budúcnosti. /// "Ronan bol len figúrka. Musím zničiť Thanosa!" ()

vander19

Juj je tu môj jubilejný päťstý komentár na CSFD. Načasovať vidanie komixových blockbustrov na leto sa nedá nazvať inak ako správnym ťahom. Podobné filmy lákajú a Strážcovia galaxie nie sú výmimka. Tieto uvoľnené príbehy plné humoru, drsných hlášok a srdcerevúcich scén mám fakt rád. Lenže niečo podobné ako toto som ešte nevidel. Ono je to vlastne neskutočná stupida dalo by sa povedať, ale hlavne prvých 50% filmu tak zábavne spravená, že to človek nemôže prehliadať. Veď sami povedzte, v ktorom podobnom filme je hlavná postava superhrdinu človek??? Alebo ešte lepšie mýval čo má za parťáka strom podobný tomu z pána prsteňov??? Ako som spomínal hlavne príbeh je zo začiatku chytlavý a nehanbí sa prejavovať aj po vizuálnej stránke. Boje, akcia, ale hlavne skvelé hlášky sú to čo fakt diváka vtiahne do toho. Potom to už pomaly klesá a koniec mal fakt pár imbecilných scén dosť postavených proti logike príbehu ako nám ho autory vyrozprávali do vtedy. Nemožno zabudnúť ani na skvelú hudbu z 80. rokov. Nebyť toho šialeného konca tak je to za 5*, ale takto musím ubrať na hodnotený. Inak dosť mi to pripomínalo Star Wars+Deň nezávislosti. ()

Sairina

Klasická Marvelovka, barevná, vtipná, akční podívaná v novém světě. Trošku mě u ní překvapil smutnější začátek, který ale umožnil pochopit některé pohnutky Star-Lorda. Ve výsledku se mi film, líbil, i když se v ději a jeho mystice doslova ztrácím. Vlastně ani teď pořádně nechápu, kdo byl hlavní záporák, jak se tam objevil, proč to všechno dělal a tak. Bude to ale asi tím, že jako většina diváků prostě nejsem znalec komiksů. Díky strážcům jsem ale získala nové oblíbené Marvelovské hrdiny, tím je bezpochyb mýval Rocket a stromek Groot. ()

bloodcountes

Všechno už za mě krásně řekl Matty. Dodám jenom, že podle prvních ohlasů jsem čekala, že se budu smát a tak mě docela nepříjemně zasáhla hned první scéna- jako bych si spletla kinosály a vlezla na jinej film...Ne, tak nespletla, kruci fagot doháje co tohle má bejt?!?! To mě trochu rozladilo a dost možná to byl důvod, proč už jsem se pak na film nedokázala tak zlehka a bezstarostně naladit. Film se celou dobu pohyboval přesně na mojí hranici akceptování té pestrobarevné blyštivě staniolové béčkovosti. A ta pop kultura 70. a 80. let, kterou rozhodně nemusím (Kačera Howarda fakt z duše nesnáším) a která mě tam nemile překvapila. Taky jsem jaksi čekala víc vtipných hlášek a situací (podle známého, který popisoval, že se celý kino neustále smálo.) Já jsem čekala, kdy už ta legrace začne a kino se bude smát, ale snad jenom třikrát ozvalo cosi, co vzdáleně připomínalo zasmání...Holt asi špatný publikum, no:)) . Film jakoby se ostýchal být čistou komedií a tak to bylo takový jo a ne a nevím - no víte co myslím. Nejvíc k srdci mi přirostl Groot (jak jinak). Ke konci ještě nepotěšila pro mě už dost nestravitelná dávka béčkového patosu a takového toho amerického citového inženýrství. Nicméně podívaná to byla, jsem celkem osvěžena a uznávám, že jako vyloženě letní blockbuster u kerýho má mozek odjet daleko za hory na dovolenou, to bylo fajn.....Update po třech letech: kurňa, jak jsem tomu mohla dát jenom tři hvězdy? Asi jsem zdegenerovala stálým sledováním marclovek, ale ta barevnost a vtípky už mi nevadí a ani ta 70tková hudba. Holt jsem zestárla, no. Koukám se na tenhle biják co půl roku a vždycky mě nadchne.) Stejně tak dvojka. Jo a ten začátek s mámou prostě přeskakuju. ()

Hadriel

Ale jo. Hodně rychlej nástup. Ze začátku jsem se docela ztrácel, po několika minutách jsem se ale celkem slušně zorientoval a pochopil kdo je kdo a kdo na koho a za kolik.. "Nový" svět od Marvelu se mi dost líbí. Komiksy neznám. Je to takový mix Star Wars a Star Treku (obv) a prvků z ostatních komiksových blockbusterů. Ale na rozdíl od Avatara mi to tady v podstatě nevadilo. Je to opravdu nabité humorem. Ale není to nucený ani trapný humor jak je často vidět jinde. Je to opravdu vtipný humor, který do filmu a k jednotlivým postavám sedí. Chris Pratt jako Han Solo, pardon, Peter Quill aka Star-Lord jakoby svému téměř dvojníkovi z jiného vesmíru z oka vypadl a to včetně drsňáckého chování na začátku, myšlenkách na prachy a následné transformací do hrdiny co spasí galaxii. A to všechno samozřejmě s podporou svého Millenia Falcon - Milano. Ke castu nemám výhrady. O hlavním záporákovi sice nedostaneme moc informací, vynahrazuje to ale svým bahenním make-upem a vůbec celkovým zjevem. 3D je hodně pěkně udělané. Soundmix taky, škoda že nebylo Dolby Atmos, v pár scénách by to bylo skvělé. A CGI patří mezi ty nejlepší. Dost akce. Dost humor. Já jsem spokojenej. + Laika. ()

DarkKnight

I epizoda Community, kde jsou všichni zavření v jedné místnosti a hledají ztracenou tužku má propracovnější děj než Strážci galaxie. I když asi není nejlepší nápad srovnávat MARVELáckou popcornovku s nejlepším americkým sitcomem. I když je pravdou, že kdyby se scénáristé tohoto filmu vrhli na nějaký sitcom, udělali by nejlíp, protože jeden ze zásadních faktorů, který kazil opravdu vtipné dialogy (konečně MARVELácký film, kde fungují vtipy - sláva!), byly nejen zbytečné, ale především odbyté akční scény. Zkrátka jediné čím Strážci vybočili ze šablony, byl povedený humor. Ovšem, co čekat, když MARVEL dává tvůrcům tak malou volnost, že režisér, který se osm let těšil na natočení Ant-Man, s tím nakonec seknul. ()

Wajsik

Strážci galaxie jsou trošku zvláštní. Chtě nechtě se nabízí srovnání s jinou týmovou partou Marvelu a sice Avengers. Zatímco Avengers měli tu výhodu, že do jejich vydání už téměř každá hlavní postava měla samostatný film, Strážci galaxie jdou na diváka s čistým štítem. Což mi náramně vyhovovalo. Tvůrci se s tímto problémem parádně poprali a film si tak užije i někdo kdo nemá o takové partičce nejmenší ponětí. Co se týče postav, tak tam vládne Rocket. Jeho ztvárnění Bradley Cooperem je opravdu fantastické. No, ale nesmím zapomenout na "I am Groot" . Tato replika mě pokaždé dostala do kolen. :-D. Vin Diesel si holt také uměl vybrat. :). ()

iampatrik

80% Všude se píše a říká, jak je film šablonovitý - dobro zlo, jasně nalajnovaný příběh, čitelný tak, že je vám jasné hned od začátku, jak se vše bude vyvíjet. ALE tady je to jedno. Už od začátku film šlape jako dobře namazaný vesmírný raketoplán. Humor zde přebíjí akce, a pak za chvíli hutná akce přebíjí humorné scénky. Někdy i "vážnou" akční scénu naruší další vtip. Partička hrdinů, kde každý je úplně jiný do celého kolosu zapadá a je radost pohledět. Jasně, pokud člověk čeká další temnou podívanou alá Temný rytíř, nechť jde o dům dál. Pro mě jedna z nejlepších marvelovek a mě už nezbývá nic jiného než vyhlížet další filmy Strážců. ()

angloumene

Mám takové tušení, že aktuálních 88 % je přece jenom trochu moc. Ne že by Strážci galaxie nebyli chvílemi opravdu zábavní, ale nějaké mouchy jsem na nich přeci jen našla. Hlavně bych mezi ně zařadila takový ten až příliš americký nádech, který mi poslední dobou leze už dost na nervy. Celkovou předvídatelnost snad ani nemusím zmiňovat... Naopak nemůžu vynechat velkou obrazovou propracovanost a celkovou vyváženost (naneštěstí poměrně slabého) příběhu. Když to vezmu kolem a kolem, základní parta dobrodruhů je opravdu podařená, ale děj do kterého je zasazena za moc nestojí. ()

Marrty3

Zhlédnuto v kině. Na tento nový Marvelovský blockbuster jsem byl hodně zvědavý. Po prvotním hypu jsem očekával trochu úpadek, který nepřišel a tak jsem se vydal do kina. Prvních pár minut minut, mi přišlo lehce slabších, (tento pocit po dalších shlédnutích rozhodně nepřetrvává, ba naopak - začátek mi přijde skvělý). Přesto po této slabší chvilce, přišla sekvence kvalitních vtipů (některé opravdu trhaly bránice) a spousta akce. Zápletka je vynikající. No a pětice prapodivných hrdinů ?! TOP . Místy to dost připomíná star wars, s čímž jsem absolutně neměl problém. Celé to dokonale kompletuje oldschoolový soundtrack, který mě neuvěřitelně bavil.Díky všem kladům je to comicsový strop, jenž jsem si představoval. Za mě jasných 5. Dokonalé! ()

FARGO

Pro mě jednoznačně nejlepší Marvel! Snad poprvé to hned od počátku tahá za emoce a dokýže to vytáhnout i nějakou tu slzu. Je to vtipné a plné ústních přestřelek mezi charaktery, které jsou skvěle napsané a zahrané. Je to rodinná podívaná s nádechem obrovského dobrodružství. ()

Prochy38

Jedním slovem: PECKA!! Trailer moc nenapověděl, obsah už vůbec ne. Vlastně jsem nevěděl, o čem to bude. Jen, že tam hraje sexy Z. Saldana a mýval střílí z kulometu.... No a to teda bylo něco. neuvěřitelně vtipná záležitost. Ale v tom slova smyslu, že se člověk bavil od začátku až do konce. Vynikající soundtrack. Opravdu je hudbení složka postavena na vykopávky z 80. - 90. let a sedí to parádně. Efekty vynikající. Vesmír dobře zpracován a akce, že by to stačilo na další dva solidní akčňáky. Fakt vynikající. Ch. Pratt se hlavní role zhostil skvěle, jak jsem psal Z. Saldana neskutečně sexy, D. Bautista vtipálek roku, B. Cooper, jež propůjčil hlas tomu chlupáčovi. To byla skvělá kombinace. Hláškující mýval, který to kolem sebe pálí o sto šest, fakt vynikající počin a jeho kámoš neměl taky chybu. Skvěle výřečně nadabovaný V. Dieselem. Xichtů se tam mihlo hodně, akce suprová a film celý utekl nehorázně rychle. Jeden z největších zážitků tohoto roku. Paráda! ()

Holubicqa

Hodně povedený filmek, který si občas dělá legraci sám ze sebe, z jiných scifi, ale zároveň přináší originalitu, vtip i napětí. Nečekala jsem nic a dostala jsem výbornou zábavu. Těším se na další díl. :) ()

James Gunn získal dohled na DC filmy

James Gunn získal dohled na DC filmy

25.10.2022

Hollywood se po delší době opět mírně otřásl v základech, to proto, že režisér a scenárista James Gunn byl studiem Warner Bros. Discovery potvrzen do role jednoho z šéfů sekce DC films. Kompletní… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

Čtvrtý Thor naverboval Gladiátora

30.03.2021

Natáčení čtvrtého dílu asgardské ságy pod režijním vedením Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok, Králíček Jojo) právě v těchto dnech probíhá v Austrálii a už nějaký čas víme, že mimo známých tváří Chrise… (viac)

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

Strážci Galaxie ve čtvrtém Thorovi

10.03.2020

Následující článek obsahuje mírné spoilery ke konci Avengers: Endgame. V posledním filmu s původními členy Avengers se Thor s tváří Chrise Hemswortha na konci vydal do vesmíru v lodi týmu Strážci… (viac)