Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. (ASFK)

Petule3

Tak tohle se mi fakt nelíbilo. Těšila jsem se na psycho film, který nahlédne do duše nebo aspoň do hlavy nešťastné holky a místo toho dostala dlouhé záběry na chodbu, do záchodu, na auto, které asi měly způsobovat to ono psycho, ale mně to přišlo spíš směšný. Plus ty lesbický scény...to jediný ukázali divákovi do detailu...proč? Škoda, fakt jsem se těšila. Michalina do toho dala co mohla, ale sama ten film prostě nemohla utáhnout. ()

MyrnaAlec

Taková příležitost a taková nuda! Černobílý neznamená nutně artový. K hlavní postavě si nejde vytvořit žádný vztah, je zobrazena naprosto mrtvě, jako divná nesympatická postava, která na jednu stranu chce být sama a na druhou za to viní ostatní.. ()

Gamekeeper77

Moc monotónní, málo barevné, často nudné. Přiliš mnoho zbytečných a nic neříkajíicich scén a naopak málo těch důležitých, které dělají rekonstrukci rekonstrukcí. A myslim, že právě u filmu tohoto typu s předem daným koncem se něco jako rekonstrukce dá očekávat. 60%. ()

Schmetti

Já, Olga Hepnarová je film, u kterého budete sedět, zírat a smát se. Ale ne tomu, že by byl příběh vtipný. To vůbec. Styl, jakým je natočen, je působivý. Zajímavostíje to, jak film plyne, jako život. Tím myslím například scény, kdy se neděje nic, záběr stojí a vy se díváte třeba minutu, jak hlavní hrdinka kouří. Objeví se pohled do chodby, kde nikdo neprochází, pak se kolem mihne jedna postava a zase nic. Ticho. Další scéna je například, že Olga leží v posteli a kouří. Ticho. Jde se projít ven, stojí, ticho. Kolem projde pár lidí a opět ticho. Film se podle mě snaží ukázat jinou stránku filmového umění, není vždy potřeba akce, neustálé rozhovory. Copak pořád s někým mluvíme? Nedíváme se do blba? Nepřemýšlíme? Ale ano. Proč to tedy neukázat? A jsou to právě ty scény, u kterých se můžete zasmát, protože jsou prostě vtipné, neotřelé. Pozor na stydlivky, kdo se cítí nepříjemně při sexuálních scénách, ať zavře oči. A homofobové ať na film ani nechodí. Olga byla totiž lesbička. V obsahu filmu se píše, že film nabízí pohled na hlavní postavu z určitého odstupu, abychom se emotivně na Olgu nenaklonili. Haha. Když vidíte, jak Olga žila, mezi kým byla, tak si právě řeknete, že není divu, proč na tom nebyla psychicky dobře. ()

Dinsberg

Nejsem si úplně jistý, jestli mělo jít o hraný dokument, film nebo trochu fanfiction. I když je pravda, že stěžejní scéna fikcí není. Film moc motivace Hepnarové neobjasnil, ačkoli tu pravou motivaci znala jen ona sama. ()

Olafsson

Vynikající výkon Olszanske v hlavní roli by si sám o sobě zasloužil pět hvězd, je to ale pár významných bodů, které mi vadily. Za prvé Michalina je nesporně krásná dívka, Hepnarová byla poměrně pohledná dívka také, takže to sedí, co mi však vadilo je to že Olszanska tady působí dojmem patnáctileté dívenky, její útlá stavba a polodětský obličej prostě tak nějak nesedí na ženu vě věku 22 - 24 let. Za druhé, první hodina filmu je v podstatě soft porno točící se kolem sexuality Olgy, opravdu bych více ocenil hlubší sondu do okolností případu, větší rozpracování jejího vnitřního světa a taky postupné vystupňování k finále, které přišlo tak nějak najednou, bez varování, po 80minutách si to prostě Olinka najednou po střhu drandí po chodníku a válcuje lidi... Tohle se nepovedlo... Za třetí, ačkoli mi minimalistické pojetí filmu velmi vyhovovalo a ještě podtrhovalo tísnivé a depresivní stavy hlavní hrdinky a rovněž nechalo vyniknout Michalinino herectví/neherectví které skvěle aplikovala na postavu zádumčivé asociální Olgy, rád bych jako divák viděl a slyšel víc, víc dialogů, obzvlášť v jej blízké rodině, ta tady působí spíš jako takový neživý komparz nebo rovnou kulisy. Tak jako tak, i přes shora zmíněné nedostatky, díky výkony herečky v hlavní roli můžu film divákovi a fandovi kriminalistické historie rozhodně doporučit. ()

Jehan

Překvapivé. A nebo naopak dobře zasunutelné do kontextu černobílých dekád minulosti. Nečekaná porce erotiky. Skvělý výkon hlavní představitelky. ()

niska98

Černobílý obraz plní svůj záměr. Na tomto filmu jsem byla v kině ještě se školou a měla jsem předtím dost blbou náladu, ale tohle mě přivedlo na nové myšlenky, doufám že tvůrci nepoleví a budou točit zajímavé a dobré filmy. ()

A6tony

Dokonalost. Nevidět v tomhle filmu české herce, nikdy bych si nemyslel, že jde o českou produkci. V záplavě rodinných komedií (jedna horší jak druhá) a dětských pohádek (snad ještě horší jak ty komedie) dostáváme vymazlený psychologický životopis, který ukazuje, že to jde i jinak. Film čelí kritice, že z Olgy Hepnarové dělá “hrdinku“ (zabila 8 lidí). Nemyslím si že film ji zachycuje jako hrdinku, spíše vám pomáhá pochopit, jak je 23 letý člověk schopen vjet s náklaďákem do davu lidí. Režii duo Tomáš Weinreb a Petr Kazda zvládli skvěle. Černobílé záběry, často s povzdálí, ve velkém tichu nechávají člověka přemýšlet a vstřebávat atmosféru. Film nemá hudbu a ne vždy se před kamerou děje něco důležitého, tím vám nechává dost prostoru na pitvu Olgy mozku pomocí myšlenek. Nikdy nezazní jestli je to co Olga dělá správně nebo špatně, ten rozsudek si musí udělat sám divák. Absence hudby mi přišla jako skvělá věc, která úplně mění celý “feeling“ filmu. Michalina Olszańska zde svým výkonem absolutně zastiňuje své kolegy, například předčítání dopisů a monolog u soudu jsou moje nejoblíbenější části filmu. Český lev byl v tomto případě určitě zasloužený, je až trochu ironické, že jeden z nejlepších hereckých výkonů v porevolučním českém filmu zahraje Polka. Jako celek je tenhle film takový malý zázrak a jsem rád, že můžu říct, že pochází z našich luhů a hájů. 90% ()

oasismanik

Veľmi podpriemerne zostihaný a celkovo zvláštny filmík. Pod pojmom "bravúrny herecký výkon" si tiež predstavujem trošku viac ako len zhrbene behať, mlčať s pootvorenými ústami a tupo pozerať. Dve za objektivitu, čo vždy oceňujem a niektoré dobre zahraté scénky. ()

Pete

Depresivní podívaná, podobně patologický vývoj postavy, a sestup do pekla, jako předvedl pozdější Joker, takový komiksový Prügelknabe. Studie šílené osamělosti psychicky labilní asociální lesby, která ke svému činu přistupovala chladnokrevně, jako k trestu po společnost. Velmi zdařilá technická stránka a herecky přesné. ()

mosem

Olga Hepnarová. Psychicky nemocná mladá žena, která by si zasloužila péči lékařů? Oběť rodiny a systému zdravotnictví 70.tých let? Vyhlednávaný hromosvod všech zamindrákovaných v okolí? Mimořádně inteligentní žena, která dokázala domyslet svůj čin a svůj trest si zasloužila? ... Možná ještě řadu dalších možností by bylo možno najít. A já neumím najít odpověď, popravdě - ani ji nehledám. Spíše než nad ní přemýšlím nad jejími příbuznými a lidmi v jejím okolí, kteří jí neuměli nebo nechtěli pomoct. Proč? Aby se v rodině neobjevil někdo psychicky nemocný a rodina bankovního úředníka a lékařky neztratila "glanc" slušné a dobré rodiny? Nebo jim to bylo jedno? Další otázky, v četně té, jestli dokázali normálně žít svůj další život. Proč systém neodhalil její stav, ačkoliv byla v ústavu pro mladistvé, ačkoliv měla lékaře, proč ji i soudní znalec při procesu označil jako normální? Velmi silný film, který dokáže nastolit řadu problémů a otázek. Na které dokážeme najít řadu odpovědí, ale nikdy nebudeme vědět jestli jsou správné. Každopádně pro mne jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. ()

Loreleis

Kdybych nosila klobouk,uz nikdy bych ho na počest tohoto filmu na hlavu nenasadila. Z kazde minuty čiší prazdnota,o ktere Olga psala ve svych textech. Necitim k ni nenavist, udelala,co citila,že musi udělat.Cely příběh je ukazkou zpátečnictvi komunistického režimu ,tentokrát v oblasti pece o dusevni zdravi a přístupu k teto oblasti života. Rikam si,komu by ta smycka sibenice ve skutecnosti spravedlive patrila. Olze urcite ne. ()

javlapippi

"Slečno Hepnarová, mám tady nové mašiny. Vy jezdíte dobře, tak jsem pro vás jednu nechal..." Životný príbeh lesbickej aspergerky s ublíženeckým komplexom a tragickým koncom. Skvelý výkon hlavnej hrdinky, do detailov dotiahnutá dobová výprava a atmosféra (skoro som cítil z obrazovky smrad vajglov a otvorených konzerv). Jediná výtka je, že pokiaľ divák nemá naštudované dostupné detaily o OH, môže sa v tých striedajúcich sa uhrančivých čiernobielych scénach trochu strácať. Štyri plné popolníky. ()

kubas369

8/10. Velmi silný film, ikdyž je záměrně chladný a neosobní, čemuž napomáhá absence hudby a černobílý vizuál. Film, který je v dnešní době bohužel tak mrazivě aktuální. Polská představitelka Olgy je až neuvěřitelně znepokojivá, čímž celý film funguje. ()

infernet

Tak předně se dá říct, že to kluci neposrali. To teda ani náhodou. Kino bylo naprosto potichu a občas to vypadalo, že lidi ani nedýchají, což je pro film taky dobrá vizitka. Jen jsou, vzhledem k délce filmu, některé okolnosti ze života hlavní "hrdinky" trošku zkratkovité, ale to asi jinak nešlo. Takže za mě spokojenost. Doporučuji před shlédnutím o Hepnarové něco nastudovat, protože autoři se s nějakým velkým vysvětlováním zrovna nepářou. ()

eMeMko

Příběh Olgy Hepnarová mě zajímal už několik let, takže film byl pro mě povinností. Trailer byl naprosto neuvěřitelný a tak bylo jasné, že se bude jednat o velmi jedinečný film, kterých v ČR opravdu moc není. A to přesně mě pak čekalo v kině, jen dovedeno do extrému. Naprosto žádná hudba, ne moc dialogů, občas i minutové záběry, ve kterých se nic neděje, prostě Art v neuvěřitelném množství. Nevadí mi, že filmaři šli svoji cestou a vznikl tak nezkažený snímek, ale bylo to občas dosti přehnané. Herecké výkony byly dobré, nejlépe na tom (naštěstí) byla samozřejmě Michalina "Natalie Portman z Leona" Olszańska. Do role se opravdu vžila, takže psychicky narušenou osobu zvládla naprosto s přehledem. Zejména viditelné to bylo na rozdílu Olgy Hepnarové po činu a pak těsně před popravou. Malým positivem bylo nemalé množství erotických scén, takže i když film chvílemi dosti nudil, bylo aspoň na co koukat. Ve výsledku se však pro mě jedná o drobné zklamání, které musím hodnotit jen mírným nadprůměrem. ()

Gortyna

Černý, mrazivý a na dívání hodně nepříjemný film. Atmosféra je vystavěna tak, že od protagonistky každou chvíli očekáváme vypuknutí agrese, k čemuž dojde vlastně jen jednou, až ve vězení. Asi se měli autoři víc zaměřit na motivaci Hepnarové, šikana tam je explicitně vyjádřena jen jednou, v opařanském ústavu. A taky bych na úkor těch motivů trochu ubral záležitosti spojené se sexualitou protagonistky. Třeba scéna s masturbací je zbytečná - dělají to všichni a nemusí mít k tomu pocit vykořeněnosti. Ale líbila se mi mlčenlivost a pomalé tempo filmu, kamera a samozřejmě jedinečný výkon herečky v hlavní roli. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz