Umenie kradnúť

• Česko Loupež na úrovni (viac)

Crunch Calhoun (Kurt Russell) bol v Poľsku so svojimi kumpánmi a bratom Nickym (Matt Dillon), s ktorými okradol miestneho mafiána o pravý obraz od Van Gogha. Pri úteku z mesta však došlo k autonehode a jeho brat Nicky bol zatknutý. Aby sa zachránil, začal s políciou spolupracovať a Cruncha udal. Ten potom musel ísť na sedem rokov do väzenia. Po päť a pol roku bol prepustený na slobodu a zarába si ako kaskadér na motorke. Jeho brat Nicky stále kradne obrazy. Nicky ukradol obraz mužovi menom Sunny (Dax Ravina). Polícia chcela Nickyho chytiť, ale on s nimi vybabre a obraz od Georgesa Seurata schoval inam, takže mu Interpol nemohol nič dokázať. Interpolu pomáha bývalý zlodej umeleckých diel Samuel Winter (Terence Stamp). Crunch je so svojím kamarátom Franciem (Jay Baruchel), keď v tom za ním príde človek menom Sunny, ktorého okradol Nicky. Sunny chce buď naspäť svoj obraz alebo 30-tisíc dolárov. Crunch hovorí, že ani jedno z toho nemá a Sunny mu vezme motorku. Crunch potom volá priateľovi Paddymu (Kenneth Welsh) s tým, že chce späť do zlodejskej branže. Paddy navrhne schôdzku, ale na nej sa objaví aj Nicky. Keď sa obaja stretnú, začnú sa biť. Potom sa zmieria a začnú robiť na krádeži za jeden a pol milióna. Paddy vysvetľuje, že v Amsterdame bola ukradnutá vzácna kniha, Jakubovo evanjelium. Nikto zatiaľ o tom nevie, pretože bola vymenená za falzifikát. To vyjde na povrch až pri výstave o niekoľko dní. Originál je vraj teraz v Kanade a mal byť prepašovaný z Montrealu do Detroitu. Zlodej bol však zatknutý za prevážanie drog a kniha zabavená. O niekoľko dní sa má na knihu prísť pozrieť expert. Paddy chce toto evanjelium ukradnúť. Crunch do toho nechce ísť, ale Nicky ho nakoniec presvedčí a ospravedlní sa mu za to, že ho dostal do väzenia. Nicky a spol. sa stretnú s človekom "zvnútra" a ten im prezradí, že v sobotu sa na obraz príde pozrieť expertka Olga (Camilla Scott). Paddy s ňou kedysi niečo mal, takže všetci zavrhli, že by im mohla pomôcť. Do mesta prišiel tiež ďalší člen Crunchovej partie, Francúz Guy de Cornet (Chris Diamantopoulos). Na letisku ho vyzdvihuje Crunch. Je tam aj Interpol a Samuel, ktorý uvidí Cruncha a ide sa s ním porozprávať. Samuel hľadá len obraz, ktorý ukradol Nicky Sunnymu. Nicky vymyslel ako prepašovať knihu. Chce ju dať do umeleckého diela, obrovskej kocky, ktorú legálne zakúpi. Pretože ju preváža Crunch, bude na hraniciach zabavená. Guy sa dostane do colného skladu a tam má za úlohu vymeniť originálnu knihu za falzifikát. Partii zlodejov sa podarilo ukradnúť knihu a oslavujú. Guy potom rozpráva príbeh, ako jeden podvodník nechal ukradnúť Monu Lisu, potom ju šesťkrát okopíroval a predal šiestim kupcom. Francie dostal za úlohu prepašovať Monu Lisu do USA. Nicky sa toho chytí a chce knihu sfalšovať a predať viacerým kupcom. Crunch najskôr nechce, ale potom súhlasí. Falzifikáty má urobiť Guy a potrebuje na to 750-tisíc dolárov... (TV Markíza)

hony23

Snaha o vtip většinou vyznívá do ztracena, ale jako krimi to ujde. Celý film solidně táhne obstarožní Kurt Russell, o dějové zvraty není nouze na závěr samozřejně zjistíme, že vše bylo jinak... ()

Kozlowski8

Vtipný, inteligentní a skvěle vypracovaný příběh s důmyslnou a dobře vygradovanou zápletkou, jedinečně pojatý a natočený a taky s velmi solidními hereckými výkony. Film, který rozhodně nepatří mezi tuctovky a který zaručeně pobaví. 80%. ()

Lukrat

Tento film se ke mě dostal osm let po premiéře a musím říct, že jsem docela rád. Důvody, proč jsem film viděl až teď, jsou hned dva. Tím prvním je Kurt Russell, kterého prostě nemám rád již od našeho prvního setkání ve filmu Žoldák: Legie zkázy Tím druhým důvodem je téma loupež. Co vám budu povídat, film má skvělou atmosféru, příběh má spád a my se pomalu ale jistě dozvídáme vše potřebné. V pozadí nám graduje jiný příběh, který sice není tolik zajímavý, nicméně na konci filmu se krásně napojí na příběh hlavní. Postavy jsou výborné, herci hrají, jak jim síly stačí, scénář má hlavu a světě div se, dokonce i patu a pointa filmu je skvělá. Čtyři hvězdy - zaslouženě. Oproti tomu nechápu zdejších 62%... Světe, div se! ()

P0dbi

Přiznám se, že jsem ten film našel kvůli Katheryn Winnick, kterou jsem po Vikinzích chtěl vidět i v něčem jiném, ale celkem se mi to líbilo. Souhlasil bych s většinou, že se nejedná o nic vyjímečného, ale má to zajímavý nápad, zábavné dialogy, a na jedno podívání nebude nudit. ()

camomilla

Vice elegance, gracie a sarmu v kombinaci s vyssim rozpoctem a tahle particka by mohla pekne slapat na paty i Dannyho partakum. Zlodejina jak ma byt se spoustou haskama. ()

Pavelkedar

Když budu chtít "dobrý hlášky", pustím si nějaký dobrý "mluvený slovo". Jako zlodějskej film(a mám tudle kategorii dost rád) užvaněná nuda, sotva tak 2* - snad jen kvůli Kurtovi.Jeho neslabší film za posledních 25 let. Jestli to nebude tím, že Kanaďani neuměj udělat dobrej film, jen tak béčko s odřenejma ušima, nebo céčko......... ()

Mr.Spaghetti

první půl hodinka nic moc a vážně jsem uvažoval, že si tam hodim něco jinýho. Jenže pak nastane tak rychlej spád, super hlášky a i finální dobrej zvrat. Nebejt toho nudnýho začátku, mohlo to být mnohem MNOHEM lepší.- ()

Danixxx

Konečně taky vznikl film o čórkách, kde je šestiprstý tým složený z břídilů a ne jen samých Clooneyů a Pittů. Varšavské vězení je zde sice vyobrazeno asi stejně jako Pražské ulice v XXX, ale to pominu s tím, že v západních očích je celá Evropa na východ od Německa pouze pozůstatkem Sovětské okupace. Hádat se už nemá smysl. Lokacema se tvůrci celkově moc netrápili a vypadá to, jakoby se všechno snažili natočit v rozbitém baráku, kde občas hodí modré světlo a jindy tam zase postaví velkou vagínu. To ale vůbec nevadí, protože chladonkrevný humor některých postav je tak čirý, až se mi z nich na břiše udělala vánočka. Vyčpělý Kurt Russel zde dostává punc římského císaře, "leatherface" Dillion zase dostane, co mu patří a Jay "hrajujensamýdementy" Baruchel se snaží hrát tak, aby alespoň trochu pozměnil fakt, že je nejzbytečnější postava v celém filmu. To všechno dohromady ale z nějakého neznámého důvodu prostě funguje. Škoda jen, že zápletka je tak trochu ohraná, obsazení druhořadé a kdejaké prvky filmu vypadají obšlehnuté ze svých známějších a dražších předchůdců. ()

brkerez

Místama vtipný a nápaditý, hereckej ansámbl si to asi docela užíval, ale celý to (hlavně scénář a dialogy) působí křečovitě a hodně vychtěně a co mě sralo byl divně desaturovanej a chladnej, na tenhle žánr se nehodící, televizní vizuál a Kenneth Welsh v roli Paddyho. ()

nudlis

Takňák 4/5 filmu žádná sláva. Ale jak nakonec vyjebali s Dillonem, tak si to u mě trochu polepšili a na ten průměr to je, no. A protože nemůžu dát 2,5 hvězdy, dám tři. ()

babuca

už z úvodu keď ukazujú Budapesť a hovoria o Waršave som si mohol spraviť úsudok...amíci ste sráči, ošaliť európana je rozhodne ťažšie ako američana. ()

r3musko

filmové akčno-komediálne B-čko sa snaží byť originálne a vtipné. vyprchlé hlášky ma nedokázali rozosmiať a dej ma nevtiahol natoľko aby mi pri záverečnom rozuzlení padla sánka. mimochodol veľmi podobný film s Dillonom bol Employee of the Month, ten sa mi ale páčil viac. ()

hujerita

Prekombinované a na takých hercov slabé, ale tak zo scenárom nič neurobíš, poprípade z režisérom. Moc vysvetľovačiek, flashbackov a ja neviem čoho ešte. Takmer som nevydržal do konca a myslel som že aj herci melú z posledných síl. A to mi prišlo že takto mleli odzačiatku. Zopár dobrých hlášok to nezachránilo. ()