Haviar Dařbuján trie biedu s mnohodetnou rodinou. Zo zúfalstva nad chudobou prijme za kmotra pre svoje  práve narodené dieťa samotného "Smrťáka". S jeho pomocou sa stane z Dařbujána zázračný doktor... (TV Markíza)

Sdoom

OK, takže co tu máme - Bůh je zmrd, co se stará jen o bohatý, čert je zmrd taky, zato Smrťák je podle něj ke všem stejně fér, tak si ho havíř Kuba veme za kmotra. Stane se ze dne na den doktorem, co léčí lívancovym těstem, hubičkama nebo jitrnicema, what the fuck? Pandrhola je velkostatkářský zmrd, který si dovoluje chtít za své zboží adekvátní protihodnotu - takže vlastně je to zmrd na druhou. Spoiler! Nakonec po zásluze chcípne rukou férového Smrťáka a všichni se radují - konečně všechno bude všech! Tato "pohádka" je v podstatě nechutný agitační hnus, ale aspoň má pěkné kulisy a příjemné herecké obsazení v čele se skvelým Pandrholou Rudolfem Hrušínským. Víc jak 2 hvězdy tomu ovšem nedám. (TV Nova) ()

Jiří K.

Kouzelná pohádka se silným sociálním podtextem. "CO MU DÁVÁTE?" - "CO TAKHLE LIDI PORADÍ...ZADARMO." Výtečný Václav "Hujer" Lohniský zvládl svou roli smrťáka tak dokonale, že jsem kdysi věřil, že to tak skutečně chodí. Na svou dobu ucházející triky. Podobná pohádka se již nikdy nenatočí, nejen proto, že tací herci jako Sovák, Menšík, Neumann, Hlinomaz, Hrušínský již nejsou mezi námi. ()

klúčik

Klasická česká filmová rozprávka. Výborné herecké výkony ( Sovák, Hrušínsky, Lohniský). Vždy si ju rád pozriem , hodnotím 80%. ()

velkyvezir

Na této pohádce jsou geniální dvě věci: 1. Narozdíl od hrdinů v jiných pohádkách zde Dařbuján po nabytí "lékařských" schopností nezpychne a naopak se o zisk stále dělí s těmi potřebnými. 2. Hrušinský hraje zápornou roli (nepamatuji se, kdy jinde ji hrál), ale naprosto úžasně, úplný předobraz Trautenberka. Ty obličeje, které hází, to stojí za to. .... jinak všichni, kteří i u této pohádky hledají vítězství socialismu nad buržoazií, by se měli za sebou zamyslet, jestli se stejnou vervou kádrují všechnu filmovou tvorbu vzniklou v letech 1948-1989. ()

Finskej

Tato pohádka rozhodně není typickou pohádkou - zato je ale jedním ze vzácnějších příkladů, kdy se na dílo, nutně ovlivněné dobovými požadavky naplno zuřícího socialismu (a proto, žel bohu, "obohacené" dialektickým "ponaučením" ve smyslu "jací jsou ti bohatci prevíti a havíři základ poctivého prostého lidu"), přesto dá báječně koukat. A mohou za to hlavně bezchybné herecké výkony. Jiří Sovák a Rudolf Hrušínský jsou i dnes známá jména, nicméně i vedlejší role obsadila plejáda tehdejších hereckých es (z nichž většina již dnes dávno není naživu), a tak jsou i minivýstupy ostatních postav jedním hereckým koncertem (např. Bohuš Záhorský, Karel Fiala, Josef Hlinomaz). Úchvatný je především Václav Lohniský, kterému jinak český film dopřával převážně záporné role všelijakých, dosti slizkých a ne zrovna statečných mizerů - dost možná půjde o jednu z mála jeho kladných rolí vůbec. Unavený laskavý Smrťák jeho vzhledu nemá chybu. No a kdo by nechtěl, aby na stromech rostly jitrnice, že :-) ()

Billie777

Fričova "Princezna se zlatou hvězdou" se mi vždycky líbila víc ale i tato jeho pohádka patří mezi ty nejlepší pohádky, které kdy byly natočeny. Poctivec Kuba v podání Jiřího Sováka a taky překvapivě sympatická smrtka - v podání skvělého Venci Lohniského. A docela zajímavá podívaná, jaké by to bylo, kdyby smrt nebyla. :) ()

Sygi

Hezká pohádka, ale škoda jen je, že je to celé soudružsky pojaté tak, že zlý buržoa Pandrhola vykořisťuje proletáře Dařbujána. ()

CSSML

Dařbuján, hledající kmotra, „potkává smrťáka a toho přijímá, protože je spravedlivý k chudým i bohatým. V této pohádce není nadpřirozeno užíváno k pozemským cílům, jako je tomu v předchozích pohádkách, ale je přímo odmítnuto jako něco, co s tímto světem nemá nic společného. Jen neúprosná nutnost smrti je uznána reálnou. (…) Když onemocní lakomý a bezcitný sládek Pandrhola a prosí ho, aby jej vyléčil, rozehrává Dařbuján třídní boj plný odporného vydírání nemocného. Materialistický světový názor se tu projevuje v celé své nahotě." (Te Deum 2008, 1, 33) ()

Devadesát Dva

Vše mezi lety 45-89 čpí socialismem a teprve s odstupem času jsme schopni rozpoznat, co bylo (1) bez ostychu a co (2) politické divadlo. Třetí skupina byla samozřejmě v trezoru. Nicméně, mě baví nad tímhle přemýšlet, protože tohle období o nás hodně vypovídá. ____ Je 'Dařbuján a Pandrhola' vůbec pohádka? A kam se hrabe Darth Vader na Hrušinského, he? A nezapomeňte, že postel se musí řádně rozjebat sekerou, protože jste na ní dlouho leželi marod. ()

Zagros

Jedna z mých nejoblíbenějších starších československých pohádek. Krásná výprava a barevnost dodává pohádce příjemnou optimistickou notu, i když je poměrně vážná. Smrtka je navíc zobrazena lidsky a léčení Jakuba je vynalézavé a vtipné. Měl jsem ji rád jako malý a líbí se mi i jako dospělému. Už se moc těším, až ji pustím i svým dětem. Vždy jsem navíc snil, že zažiji jitrnice na stromě a pivo v potoce. ()

DocBrown

Prumerna, velmi barevna pohadka stavici hlavne na hereckych vykonech trojce Hrusinsky-Lohnisky-Sovak. Na mirny budovatelsky podtext kaslu 80% ()

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa