12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

vesper001

Nelíbilo se mi to. Nelíbí se mi prostoduchá volba pseudonymu váženého pana režiséra. (Viděli jste, jak vypadá? Být pravým Stevem, v noci se mu zjevím a poleju ho vápnem.) Nelíbilo se mi pojetí příběhu – černá je dobrá a běloši jsou buď úchyláci, násilníci nebo ožungři (a bílé ženské žárlivé semetriky). Nelíbilo se mi ani explicitní násilí, na kterém se oko kamery zálibně pase. Pan McQueen zřejmě není jen rasista, ale i sadista, a navíc trpí bludem, že je ohromný umělec (předlouhé záběry na západ slunce, lístečky na stromech, housenky a Solomona, jak teskně čučí do blba), a přitom neumí natočit ani průměrně dojemný konec. Ta politicky korektní úroda cen je směšná. Popravdě řečeno, větší hnus jsem neviděla od dob Umučení Krista. ()

kocik1

Standardní klasické drama. Za podívání sice stojí, ale rozhodně to není film, který vám dá nějakou nadstavbu či námět k přemýšlení. 70% ()

Mylouch

Producentské ambice a nezkušenost, resp. ochota spokojit se pouze s formálním zpracováním silného příběhu po stránce kameramanské a rytmické, zvukové eskapády vyprávění také příliš neslouží. ()

eye candy

Třeba je chyba na mé straně, ale McQueen mě nedokázal do příběhu vtáhnout ačkoli jsem se na tenhle film dlouho těšil a předem jsem ho bral za kandidáta na Oscara. Nabízí se otázka, je-li to má vina, že se citově nedokáži ponořit do něčeho tak explicitně nehumánního, protože jsem otupělý a znuděný spoustou stejně pojatých příběhů, či je-li chyba na straně tvůrců, že staví přehnaný respekt z námětu před odvahu natočit něco nekonvenčního, co by se alibisticky neschovávalo za choulostivé (a často Oscarové) téma otroctví. Podle mně si nelze nevšimnout, že časové souvislosti mohly být znázorněny mnohem lépe. Nebýt 12ti let v názvu, měl bych nejspíš pocit, že hlavní hrdina byl zotročen měsíc. Navíc mi celý snímek příšel jako několik slepených epizod (proměnných kvalit), postupně negradujících a nesouvisle odvyprávěných. Ústředním motivem příběhu měla být zřejmě nezdolnost mysli a ducha, klidně toto téma mohlo stát mnohem víc v popředí, místy se totiž ztrácí v mini-epizodách Solomonových "pánů" a jejich pokřivených charakterů. Jinak nejsilnější částí snímku mi přišla ta s Fassbenderem, kterou táhl hlavně jeho vynikající herecký výkon a zvrácenost jeho filmové postavy. ()

chelseaman22

Třikrát hurá! Žádná oslava amerikanismu se nekoná! Brutální odyssea hudební virtuosa je podána v takovém syrovém stavu, jež vás (pokud jste pleti bílé jako já) donutí se stydět za to, co vaši bratranci za velkou louží komponovali. Sto dvacet minut studu v kombinaci s zimmerovými čely (stejně jako u Rush) vyprodukují efekt zpodobněn ve strnulost, jež většinu diváků donutí sedět v kinosále i během maratonu závěrečných titulků, jež jsou doprovázeny neinvazivní avšak účelnou tvorbou od mága Zimmera. Asi nemá cenu klík na vrub akademiků z Palo Alta, CA. Zimmer je opět ignorován (za Rush a Twelve Years a Slave) a místo toho je opět (jako každoročně) nominováno to Špílberkovo debžo - zhyň dědku Williamsi! 95% Celosvětový výdělek k 24. 1. 2014: $65,296,581, což je 3,26 násobek budgetu ()

peteq

otrokařsky majstrštych na hranici hororu,který se odehráva v našich myslich při sledování těch bílých zmrdů...velmi velmi dobré ()

Triple H

Mimoriadne akademická záležitosť. Filmu chýba svojskosť a jasný autorský rukopis, ktorý McQueen demonštroval vo svojich predchádzajúcich dielach. Nevravím, že boli dokonalé, ale obe disponovali výraznou prirodzenosťou až realizmom a v oboch absentoval klasický (lacnejší) filmový sentiment. Ako také sa teda divákovi zavŕtali pekne pod kožu. Otrokárstvo v takomto neučesanom a surovom podaní by bol silný zážitok. Bohužiaľ, McQueen si na to z akéhosi dôvodu netrúfol a svoj štýl sa snaží kombinovať s klasicky elegantným (ale tým pádom aj nudným) strihom. Takže tu máme kopec malebných záberov, už v prvej minúte až rušivo a lacno clivého Zimmera (s ešte s melódiou, ktorá je okatou kópiou "time" z Inception) a na občasné okorenenie niečo formálne kreatívnejšie. Tento krok do konvenčných vôd ma celkom prekvapil, keďže práve z predchádzajúcich režisérových filmov som mal dojem, že má gule a rozhodne nemá potrebu prispôsobovať sa bežným normám. Čo mu ale kvitujem je, že napriek evidentným kompromisom si predsa len drží ako-taký odstup a neklesá do zbytočne patetických vôd. Jeho réžia tak má svoje nesporné výhody aj nevýhody. Výhodou je, že takýto prístup sa zúročí v dvoch scénach. Prvá je chvíľu pred záverom, kde do diváka tvorcovia nekompromisne napália krutosť vtedajších pomerov a po predchádzajúcom relatívne ordinérnom priebehu filmu krutosť tejto scény ozaj vynikne. Druhá je samotný záver, ktorý je emocionálny, silný a v ňom som pochopil prečo Ejiofor zbiera toľko nominácií. Nevýhodou je, že film plynie vo veľmi kľudnom tempe, veľa sa v ňom v zásade nestane a divák tak zostáva voči osudu samotného Solomona pomerne nezaujatý. To je problém, ktorý sa odstráni viac-menej až v samotnom závere. Herci sú veľmi dobrí až výborní. Fassbender suverénne kraľuje. Ejiofor má jeden útrpný výraz po väčšinu stopáže, čo miestami diváka od postavy bohužiaľ trochu vzďaluje - ale vrchovato to vynahradí v už spomenutom závere, ktorý ustál na jednotku s hviezdičkou. Vadil mi Pitt, ktorý pôsobil rušivo a s jeho klasickými grimasami a plagátovou tvárou ma z autentickosti celej situácie len vytrhol. Samozrejme si strihol mimoriadne pozitívnu belošskú postavu, čo nie je určite náhoda, keďže film spolufinancoval ako producent. Trošku menej ega a viac súdnosti by neuškodilo - do takto striedmeho filmu svoj ksicht skrátka nemal strkať. Otrokárstvo samo o sebe je pre mňa osobne fascinujúci kus ľudskej histórie, pričom až doteraz v zásade nemalo svoj "definitívny" film. Doterajšie najvýraznejšie pokusy boli Spielbergov nijaký Amistad a Tarantinov excentrický Django. Akademickosť filmu možno teda pramení aj z motivácie, že ak sa má film stať pomaly až "povinným čítaním" pre študentov, je klasickejší strih zrejme dobrou voľbou. V konečnom dôsledku sa tak jedná o úspech, hoci ak by McQueen viac pritlačil pedál na podlahu, mohlo vzniknúť niečo skutočne výnimočné. Takto je to len elegantná a profesionálna práca, ktorá na pár miestach človeka silno zasiahne, zatiaľ čo vo zvyšku vláčne plynie. Ak už by som ale mal dávať sošku za najlepší film, asi by som tiež volil 12 rokov otrokom. Lepší a vyváženejší kandidát tam toho roku nie je. () (menej) (viac)

Lamprea

Když 12 let v řetězech získal toho Oscara, tak sem si řekl, že bych se na to teda měl podívat. A upřímně sem od toho nic moc nečekal. O to víc sem teď po dokoukání překvapenej, hodně mile překvapenej. Steve McQueen točí neuvěřitelně poutavě a zabavil mě na celý 2 hodiny, bez jedinýho zaváhání. Jen za samotnou kameru bych mu dal klidně 5* ()

Saraph

Konečně zase něco, čemu můžu bez dlouhého váhání fláknout 5 hvězd. Zajímavý příběh, který mě narozdíl od všech těch přehodnocených kravin neuspí, je to hlavní, co mi dává motivaci film nevypnout po půl hodině. Vypadá to, že díla podle knižní předlohy se celkově lépe daří, jelikož to pak není jen hrr hrr hon za penězi. ()

Motinski

Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender a Lupita Nyong'o predvádzajú TOP výkony, ostatní mi prišli do počtu, ale poďme na začiatok. Hneď ako je Solomon unesený, začne mať film veľmi silné scény. A to fakt že silné, až som si myslel že sledujem to najlepšie čo v danom roku vzniklo. Lenže čas plynul, emócie slábli a príbeh stagnoval. Kým neprišiel na scénu Fassbender, nič zaujímave sa nedialo a sledoval som to isté dokoola. Prehliadka ako fungovalo otroctvo, no bez súcitu k hlavnej postave. Keď už som sa začal chytať a prežívať všetko čo sa stalo, zrazu bol koniec. A ten ma bohužiaľ tiež dosť minul. Oskar v hlavnej kategórii nie je prekvapením, akadémia miluje rasovú tématiku, podľa mňa ale nejde o výnimočný film. Herci ktorých som spomínal dali zo seba maximum a hlavne vďaka ním a kamere som bol spokojný aspoň na 3*. ()

Doudis19

Nevím no, pro mě vcelku nuda a od počátku naprostý nezájem o osudy toho ošklivýho černocha, co předpověděl potopy v Emmerichově 2012. Na druhou stranu, kamera a režie neotřelé a ta elitní česačka bavlny roztomilá. Přežil jsem to, stejně jako hrdina této (už z názvu vyzrazující konec) akademické nudy, ale znovu bych do toho nešel. ()

tatanapope

Velmi silný příběh , podle skutečných událostí z doby , kdy se ještě černoši brali jako dobytek . Film byl velmi poutavý a pěkně zpracovaný , aby si člověk uvědomil , jak hrozné to pro ně muselo být . ()

LeoH

O filmech Steva McQueena jsem do včerejška jenom četl, 12 let v řetězech je naše první skutečné setkání a mimo jiné mi odhalilo, že přes upřímné přesvědčení, že člověk je prostě člověk bez ohledu na barvu pleti, stejně nosím v hlavě rasové stereotypy: Ani nad články o Hladu a Studu, ani při koukání na 12 let mi vůbec nepřišlo na mysl, že by takové filmy mohl točit černý režisér (snad trochu i kvůli existenci slavného bílého jmenovce). Když jsem si pustil film o filmu, bylo to docela překvapení a impulz k zamyšlení, ale taky zpětné vysvětlení jiné energie, kterou jsem ze snímku cítil. Okamžitě se mi vybavilo evropské muzikálové turné s mnohobarevným ansámblem, které jsem absolvoval před pár lety, a můj údiv nad tím, jak silně se některé kolegyně tmavé pleti, o generaci mladší než já, ještě ve 21. století identifikují se svou rasou a s jejím dávným ponížením. Otroctví pro ně nebylo jenom látkou z hodin dějepisu, ale živou zkušeností formující jejich zcela současný pohled na svět – a myslím, že mi tenhle film pomohl pochopit proč, díky tomu, jak nesenzacechtivě, neefektně, uměřeně právě tuhle zkušenost zprostředkovává. Údiv nad tím, jak mohli lidé lidem něco takového dělat a přitom věřit, že jednají čestně a morálně (právě tahle víra, kterou McQueen postavám otrokářů věrohodně vtělil, nejvíc vzdaluje jeho film od jakýchkoli náznaků jednoduché „protibělošské agitky“), mi najednou mentálně zapadl tam, kam patří, hned vedle údivu nad nacistickými koncentračními tábory a Stalinovými gulagy. Bez ohledu na to (nebo možná i díky tomu?), jak kultivovanou, místy skoro meditativní formu film má, jak úsporně zachází s obrazy fyzické brutality, jak se vyhýbá prvoplánovému šokování diváka a jak optimisticky koneckonců vyznívá. Zatím se zdráhám nasázet sem plný počet hvězdiček, hlavně proto, že ze začátku jsem měl až příliš dlouho pocit, že koukám na další standardní hollywoodský výplod podle osvědčeného mustru „silný jedinec vs. nepřátelský systém“ a výše popsané tektonické posuvy ve vnímání se dostavily teprve ke konci (vím přesně, co je spustilo – dva dlouhé záběry vodní hladiny a stromořadí na břehu, moment málem jako z Tarkovského); druhé zkouknutí bude hodně jiné a teprve při něm poznám, jestli jsem náhodou neskočil na nějaký skrytý špek. ()

Qitek

Steve McQueen definitivně potvrzuje status nejlepšího "new age" režiséra a strhává diváka v podstatě banální a otřepané opeře zla, na bílou rasu. Za mě velmi sugestivně a poctivě. Jakékoli řeči o banalitě otrokářství v tomto filmu ve mě vyvolává docela opovržení. Filmy o fašismu nikomu nevadí. Nám nevadí se pořád nimrat ve filmech s komunismem a ukazovat stále dokola jejich zkurvenost. Ale jakmile se natočí film o otrocích, hned to tu smrdí stížnostmi na adresu staré známé klišé a vyplavou řeči, že už by s tím plakáním mohli i přestat? WTF? Pán ražení McQueenova postavení, má "posté" právo sdělovat něco, co se ho jednak rasově týká a co mě osobně zasáhne pokaždé, když tohle vidím. Nevidím důvod, proč nepoukazovat na bílou rasu, která se chovala dosti zkurveně a nadřazeně. Kdo s tím má problém, ať nečumí na film, který svým tématem přímo bije do očí už svým názvem! Brilantní kamera, dlouhé záběry ve kterých vynikají na plno herecké koncerty i brilantní režie. Výborná záležitost a McQueen natočil doposud svůj nejdiváčtější film, který si mě získal. Té páté hvězdy, když se tu tak dívám, se v tomto případě opravdu nebojím. ()

Tosi

Drtivá většina z nás, co film viděla, jsou běloši, tudíž o tomhle tématu víme kulový. Nechci si ani představit vidět tenhle film a být černej... Film táhl solidním výkonem Chiwetel Ejiofor coby svobodný černý muž, který byl unesen a prodán do otroctví na dlouhé roky. Jeho postava mě ale za celou dobu úplně nepřesvědčila...za první - za ty roky v otroctví vůbec nezhubl...za druhé - bylo to tak časově nepřehledný, co chvíli musel makat pro jiného "massa" a nešlo vůbec odhadnout, zda kroutí druhej, šestej nebo desátej rok na plantážích...za třetí - plakát filmu ho zobrazuje při nějakém útěku, ale on přitom vůbec neutíkal:-)... Velká škoda, že víc prostoru nedostal cynický Paul Giamatti jakožto překupník otroků...potřebné oživení přinesla až postava Fassbendera, jakožto otrokářského dobytka...naopak Brad Pitt se tam objevil jako náhodný zachránce až ke konci, nejspíš aby posilnil enklávu bílých herců, kteří byli ve filmu ve velkém oslabení... Celkově pěkné (hlavně prostředí), neřekl bych, že dokonalé (herecké výkony), ale na poctivé čtyři pecky to stačilo...a ted' si jdu dát černou kávu (ovšem že s bílým mlékem). ()

baruss

Plnohodnotné 3 hviezdy. Trošku ma režisér miatol svojim vykreslením času. Môj osobný dojem je, že sa celý film odohral za nejaké 4 mesiace. ()

DaUr

Je to dobrý film, o tom žádná. Silné téma, perfektní herecké výkony, podmanivá hudba, a tak. Ale jednak nenabízí takřka nic nového, co jsme ještě neviděli někde jinde, a jednak postrádá nějaké silnější napětí nebo zajímavé zvraty - hlavní postava prostě putuje od jednoho otrokáře k druhému, přičemž všichni otrokáři jsou úžasně zahraní (Cumberbatch, Fassbender), ale zoufale stereotypní a nezajímaví. Ona episodnost jednotlivých rolí je také poněkud iritující - krom hlavního hrdiny vidíme všechny jen v určitou část filmu, tudíž si k nim nestihneme vybudovat nějaký vztah, nebo se alespoň začít zajímat o jejich osud (Dano, Giamatti, Pitt). Každopádně oscarový materiál to je, protože jak víme, akademici mají rádi emočně silné snímky podle skutečných událostí... 65% ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST