Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

AloeB

Ve zkratce. Kapitánovu sérii jsem shlédl v tom nejoriginálnějším pořadí (3, 1, 2) a potěšeně konstatuji, že zatímco jsem začal tím nejhorším, tak to nejlepší jsem si nechal nakonec. Winter soldier totiž není odpadová záležitost typu Občanské války, kde zápletka postrádá smysl, ani béčkovou akcí Prvního Avengera. Winter soldier neukazuje jen pravé kvality Scarlett Johansson, ale i kupu jiných postav, které výjimečně nehrají jen roli známé a zábavné herecké postavičky na plátně, ale skutečně hrají i něco. co můžeme nazvat scénářem. Mimo onu herečku, která je nakonec přeci jenom skutečně hezká, boduje v celém filmu herecká dvojice Samuela L. Jacksona a Roberta Redforta, na které je radost pohledět a je jen škoda, že nemohli dostat více společného prostoru nejlépe ve více než jednom filmu. Ovšem i v takovém až puntíčkářsky napsaném filmu najdeme nedostatky, které jeho hodnotu výrazně snižují, prvním je náhodný kamarád z běhání, který je shodou náhod člen speciálního létajícího oddílu, a druhým je opět kamarád, tentokrát z války, který je očividně jediným, koho byla HYDRA schopna vycvičit v supervojáka, jako by nebyly tisíce jiných random adeptů na vymytí mozku, u kterých by následně nehrozilo, že se skrze minulost s hlavním hrdinou obrátí proti svým stvořitelům. ()

geek.ondra

Rychlé, dravé a překvapivě nekompromisní. Po stránkách režie, scénáře, kamery, střihu ale i hereckých výkonů se to může s klidem rovnat těm největším zástupcům akčního žánru. Nejlepší věc z MCU. 8,5/10 ()

Urukhaj98

Dodnes jedna z nejlepších Marvelovek. Oproti ostatním totiž vyčnívá mimo jiné i díky svému civilnímu podání. Vůbec nepůsobí jako klasická superhrdinská komiksovka, ale spíš jako špionážní thriller s výbornou akcí, který se jen tak mimochodem odehrává v MCU. Příběh je úderný, místy dokonce šokující a svými dopady otřásá s celým propojeným vesmírem. Druhý Kapitán navíc netrpí klasickými a běžně vyčítanými marvelovskými neduhy, jako slabými záporáky či nedotaženým posledním aktem. Tady všechno parádně funguje jako dobře promazaný stroj a vedle prvního Iron Mana se nejradši vracím právě k Winter Soldierovi. 10/10 ()

ISAJ

Zatiaľ najlepší post-avengersovský sequel. Konečne je tu už aj voľáky dej, a nie len ten klasický záporák stelesňujúci zlo vs Iron man. Režijné duo Russovcov je o dve triedy vyššie oproti Johnstonovi čo sa akcie týka a vôbec celý film je výrazne lepší aj vďaka reálnejšiemu pojatiu príbehu. Zhliadnuté v kine. 6/10 ()

R.A.D.E.K

Hlavní přednosti druhého pokračování příběhu o Kapitánu Amerika najde divák v super "vymazlených" akčních scénách a poutavých vizuálních efektech. Avšak nic nového oproti jiným filmů z dílny studia Marvel. Jednoduché a občas rádoby vtipné dialogy, automobilové honičky prošpikované product placementem a všude přítomné klišé, že svět může zachránit už jen Kapitán Amerika a spol. Pro fanoušky žánru se stane film zážitkem, o kterém si budou povídat do uvedení dalšího dílu filmové série, pro nezaujatého diváka další z lehce nadprůměrných akčních trháků. ()

Selixinho

Určitě lepší než jednička. Bohužel jsem ale stále nepřišel Kapitánovi Amerikovi na chuť. Je to až moc velký klaďas, který mě nijak zvlášť neohromil a asi ani nikdy neohromí. Co se mi na tomhle filmu líbilo, bylo ztvárnění záporáka. Winter Soldier byl skvělej. Takový bývalý temný kamarádíček s železem na ruce. Fakt paráda, žádná epická smrt nebo šťastný konec mezi ním a Kapitánem Amerikou. Jinak je to furt jedno a to samé. Pořád se ničí všelijaké stroje a jiné hračičky. Aspoň, že ten SHIELD skončil. Sladký průměr 60%. ()

D.Sleeper

Nutno uznat, že druhý výlet za "Jeho Hvězdorodím" do vesničky "Avengerov" je o poctivou "kapitánskou hvězdu" lépe propracován. Celý "Americký Koláč" drží pohromadě nejen tradiční "marvelovská akce" okořeněna vtipnými narážkami, ale i skoro pohádková idyla, představovaná teplem "Kapitánova rodinného krbu", mísící se ve stravitelné míře s "hutnějším těstíčkem", politickým thrillerem o "nepříteli za branami", neboli aféře "Hydragate". /Pozor, přijde spoiler/ Vskutku. Kdo jiný, než, "Kapitán Amerika“, který drží rekord nejen v počtu zachrán světa, ale i v délce pobytu v "ledových lázních", dokáže "prolomit ledy" v konverzaci se svou původní milou tím, že jí připomene dlužnou taneční lekci :) A ano, v tak citlivé chvilce není radno dráždit "Prvního Avengera" ani "bosou Hydrou". To tak úplně nepochopil "Robert, který si myslel, že má pod čepicí" a nepomůže mu ani utajený známý ze "starých časů" Dr. "Digi-Octopus" ve verzi 2.0 (ano, ten který ještě za "Ádovy" éry "soutěžil" s Amerikou svým konkurenčním projektem s krycím názvem "Führerova Bundesliga"), ani proti své vůli "rehydrovaný" Avengerův původní kamarád, kdysi bratr ve zbrani a jediný člen původního "A" týmu, který padl v akci. A "Hydra" má tu drzost upravit jej v "Nesmlouvavého Levorukého Edwarda" s přesvědčením, že Pravda a Láska nikdy nezvítězí nad Lží, Nenávistí a dalšími poučkami z oblasti "Hydrologie". Aby se neřeklo, že je toho na jednoho "Kapitána" moc a divák se více pobavil, dostane se mu z "Avengerova" sousedské výpomoci od jednočlenného úderného komanda známého jako "Hbitá Scarlett", které už dokázalo nejen soudruhům z KGB, že jako první mezi údernicemi dovede s přehledem pravidelně plnit plán na 111% a které nám v téhle podívané jen tak mimochodem ukáže i svou romantičtější stránku ;-) Další posilou improvizovaného "A" týmu se stává "Kapitánův" nový kamarád "Létající Vtipná Kaše s technickým omezením", který v rámci speciální taktiky tu a tam poletuje okolo, šíří dobrou náladu a sem tam vypomůže v akci. Ve finále, kdy už má Dr. "Digi-Octopus" notnou chvíli za sebou "raketově rychlé" zpopelnění ve velkém stylu a kdy je i "Domýšlivý Robert" definitivně "dehydrován" musí si ještě "Kapitánské Eso" splnit jeden velmi osobní úkol, a sice "promluvit do duše" původnímu kamarádovi, už snad po 112. "rehydrovanému" "Levorukému Edwardovi". Způsob, jakým "Kapitán" promluví "Edwardovi" do duše je tak účinný, že se z toho "Eda" i po tolika "hydro-kúrách" cítí natolik nesvůj, že už ani neví čí je a vydá se raději na exkurzi do muzea... :-/ Najde tam nejen historii celého "A" týmu, ale i vše dostupné o své vlastní minulosti... Jak už je řečeno výše, neradno dráždit Kapitána Ameriku zásahem v blízkosti jeho "rodinného krbu". Nelze se tedy vůbec divit, že se to na své příští výpravě rozhodne definitivně spočítat všem uličníkům z "Hydry", co mu "šáhli" na kamaráda. Taktněji řečeno, zpracuje "Hydru" na "Hadry" a jestli k tomu použije HYDRANT, nový a neoprýskaný SHIELD či jiné náčiní, to se teprv nechme překvapit. Přitom samozřejmě nesmí, a tedy ani nebude chybět, "Kapitánův" nový kamarád "Vtipná Kaše", poletucha s technickými limity a vysokým stupněm oddanosti. Mám-li závěrem vyjádřit, jakým přínosem je mi tahle "sestava od Marvela", řekl bych, že je mnohem lepším dárkem své cílové skupině, než "sestava od Matela" té své, dětské cílové skupince... Každopádně "My Marvelovští" máme od teď zcela po zásluze novou týmovou zdravici: "Hail ‘A‘ tým!" ... BTW: Kdeže Nova, ta houby hvězda, to "Marvel" Vás baví, a to tak, že pořádně ;-) A až rozsvítí celé své "souhvězdí", věřme, že to bude stát za to... () (menej) (viac)

Pavita

I když během sledování tohoto filmu určitě přijdete na spoustu chyb a trhlin. Vše se mu to dá odpustit příběh se nikde nevleče, ani jednou jsem neměla chuť podívat se na hodinky a náramně sem si film užila. ()

Pathrose

Zřejmě budu muset jedničku přehodnotit. Pokračování The Winter Soldier je totiž minimálně o třídu výš. Za mě mnohem lepší než Avengers, vtipem to zde sice tolik nesrší, ale po Iron Manovi 3 a pokračování Captain America to vypadá, že se Marvel konečně vydává na dobrodružnější cestu a vybočuje ze svých zajetých kolejí. Komplexnější děj se dotýká i nyní velmi žhavého tématu jakým je míra soukromí, kterou jsme ochotni vyměnit za naši 'svobodu' a vůbec způsob jakým pojem svoboda v současném světě chápeme. Co musím vyzdvihnout samostatně je hudba! Celkově skvělá podívaná. ()

0L0V0

Anthony Russo a Joe Russo sa stali pre mňa novými ikonami akčného remesla. Dokonalé prevedená akcia, kde hltáte jednu akčnú scénu za druhou. Prvý krát som mal pocit, že superhrdina má vážne superschopnosti. Vo filme keď Kap niekoho kopol, tak ste to cítili, že to muselo bolieť. Momentálne najlepšia marvelovka, ba dokonca najlepší akční film za poslednú dobu. Herci hrajú brilantne, akcia neoceniteľné plynie tak rýchle a presvedčivo, ako keby ste tam boli a na vlastne oči to videli. Hudba tomu dodáva neskutočnú šťavu a Winter Soldier je famózny záporák. Chcem to vidieť ešte raz! 85% PS: Najdramatickejšia a najlepšia akcia ktorá na mňa najviac zafungovala bola, keď Nick Fury sa stretne prvý krát s WS. ()

lakart

Tvůrci si řekli, že po totálně spackané první sr***e, je třeba si trochu vylepšit reputaci a zvednout úroveň. A světe div se, vyšlo jim to a to na výbornou. Další Marvelácký kousek je v kinech a zvedá laťku zase o stupínek výše oproti předchozím filmům. S Ironem Manem 3 a Avengers se jedná o jeden z nejlepších akčních komiksových blockbusterů. Velmi dospělý příběh se skvělými efekty a úžasnými akčními scénami, kdy se tvůrci vyhnuli destrukci a sázeli na staré dobré přestřelky, automobilové honičky a pěstní souboje. Navíc atentát na Nicka Fury řadím mezi nejlepší scénu filmu a možná i nejlepší akční scénu od dob Temného rytíře. Edit. Po druhé projekci musím bohužel snížit hodnocení, protože wow efekt z kina vyprchal a já si nemohl nevšimnout některých otravných dialogů, narážek a hlavně nezáživného závěrečného souboje. Tento film není na plné hodnocení v porovnání třeba s Avengers nebo Iron Man 3. 75% ()

Boris.

Doufal jsem, že po prvnim díle, kterej teda podle mě nebyl vůbec špatnej, jenom se tam Captain až tolik nepředvedl, dostane ve dvojce daleko víc prostoru a ukáže co všechno umí. A musím přiznat, že se fakt předvedl. Film mě opravdu bavil od začátku do konce, a když to porovnam s tištěnym komiksem Zimní voják, kterej mě dost bavil, tak musim říct, že tohle bylo ještě lepší...Jenom mě dokáže nasrat, když v kině seděj blbci, co tam dvě hodiny žerou popkorn, srkaj kolu a okomentujou každou druhou scénu...Ale z filmu jsem prostě nadšenej. ()

LolopelS

Jeden Shield za klasický Marvelácky humor. Druhý Shield za Natashu. Tretí ide ojebávačovi Samuelovi, štvrtý Shield za nekompromisného a ranárskeho Winter Soldier-a a posledný Shieldík za samotného Kapitánka. Spolu 5 šildíkov a spokojnosť. (Čuráci v kine odišli hneď s konečnou zvučkou, no my domýšľavejší sme zostali a dostali sme ešte dodatočnú scénu, kde nám zadelali na pokračovanie <3) ()

BackPa

Legendy říkaly, že toto je nejlepší MARVELovka vůbec a byla to pravda. Příběh, zpracování, myšlenka super. Humoru v tomto filmu sice moc není, spíše žáden, ale na druhou stranu by spíše kazil atmosféru filmu. Osobně se mi líbí, jakým směrem se MARVEL od IM 3 vydává (temnější, vážnější podání příběhu, takové, nevím jakým slovem to vyjádřit slovo "reálnější", aby v tom byly i prvky sci-fi, prostě kdo viděl, tak chápe). ()

Mik_e

Asi na začátku se sluší říct, že Kapitána Ameriku mám ze všech Avengers nejraději. A to jednoduše proto, že jako jedinej z těch hlavních, tj těch kteří mají svůj film (Hulk, Thor, Plechovka) není nezničitelnej a pořád je to jenom supervoják, i když silně modifikovanej. Za další mi byl velmi sympatický přístup prvního dílu, jdoucího cestou sebeparodie. Bylo jasné, že znovu se to opakovat nebude, ale i tak jsem šel do kina celkem zvědavý, mimo jiné i díky herecké účasti Roberta Redforda. A výsledek? Spokojenost. Bitky natočené vesměs stylem Bournea a podobných filmů jsou mi mnohem sympatičtější, než když protivníci během zápasu proletí pět různých dimenzí a ještě stačí zdemolovat polovinu města. Film samozřejmě má své mouchy, děj je jasně předvídatelný a znovu se opakuje motiv strachu společnosti z internetu a tajných služeb obecně. Ale to hlavní jsou stejně bojové scény Kapitána a Black Widow, a ty jsou moc fajn. ()

bakeero

Tohle už neni jenom komiksárna. Odkaz politických thrillerů ze sedmdesátek (a tím pádem také parafráze dnešních společensko-politických problémů) je tu více než zřetelný a je fajn koukat, jak to z papundeklových hrdinů ždíme něco víc. Stejně tak funguje i budování charakterů a jednotlivé odkazy na další filmové klasiky (Válečné hry atd.). Finále už sice sklouzne do klasického blockbusterového inferna, ale i tak nasadil Kapitán Amerika druhým Avengers laťku sakra vysoko. (viděno ve 4DX) ()

Drtic

Oproti trochu opatrnejšej jednotke to tady Captain trošku viac rozbalil a to skoro po všetkých stránkách. Nadupanejšie akčné scény do ktorých sa konečne aj zapojil Samuel L. Jackson, a ktoré sa za každú cenu nesnažili na seba strhnúť pozornosť, ale naopak prenechali priestor dosť zaujímavej, a zásadnej konšpirácie , dominantný Captain America ( Chris Evans ) ktorému skvele sekundovala Black Widow ( Scarlett Johansson ) ktorá tu zo všetkých marveloviek vyzerala najviac sexi, a skvelo vyzerajúci záporák. Captain tu urobil veľký krok vpred ktorý tak potreboval aby sa vyrovnal iným veľkým marvelovkám ako sú Thor, Iron Man, a zároveň aj o dosť výraznejší rozpočet dokazuje, že Marvel z kapitánom jednoznačne počíta do budúcnosti. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)