Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

V.Silver

Nevím proč, ale tohle jsem prostě nežral a první díl mi přišel daleko lepší. Do očí bijící nelogičnosti, strašně hnusně namaskovaná Scarlett, primitivní děj a technicistní akce bez nějakého emočního přesahu typu "ty koki, ten mu ale pěkně zřídil ciferník". Chris Evans je sympaťák a má tady několik výborných momentů, ale Marveláci se nám už nějak strašně zamotávají sami do sebe, protože na všechno kladou vrstvy tajemna, nových hrozeb a bůhvíčeho dalšího - a jsem toho všeho asi přesycený. Nejhorší je, když se tady dívám na ta hodnocení typu 4 a více hvězd, že si nevzpomenu na jedinou scénu mimo Apple store, která by mě na tom filmu skutečně nějak pobavila. 45%. ()

ghatos

Já nevím, asi jsem fašistický sociopat, ale já nic špatného na Hydře nevidím :) . Kapitán ze svým černým andělem, černým velitelem a krajně nesympatickou zrzavou pitkou bojuje proti těm "zlým". Jakýkoliv náznak morální polemiky je vždy v zárodku zabit (pravda Robert Redford vždy zvedá úroveň a svým hereckým projevem všechny převyšuje). Liberální odér je cítit úplně všude. Marvel může být spokojen. Vydělal, vlezl Obamovi do zadku, politicky vzdělal zejména americké obyvatelstvo o tom, co je správné a vytvořil si podmínky pro další díl. Současná americká politická garnitura bude mít co dělat, aby udržela na uzdě Kapitána Putina, i z toho důvodu budou podobné filmy za velkou louží vítané...59%. ()

D28

Jedna z najefektnejších presiloviek, aké som kedy videla. A to skóre ! Žasnem, aký je vlastne jednoduchý návod na skvelý akčný film - žiadne veľké kecy, decentný humor a veľa parádnej a zároveň prehľadnej akcie. Ráta sa mi, že hlavný hrdina zostal sám sebou a pritom nepôsobil trapne, k čomu určite pomohli ideálni parťáci a adekvátny protivník. A keďže som sa prišla do kina baviť a nie analyzovať politickú situáciu a logické súvislosti, odchádzam vyškerená a pripravená urvať kapitánovi a zimnému vojakovi a komukoľvek všetky hviezdy a napáliť ich rovno sem ! ()

Stasz

Tak aspoň tenhle film mi nakonec spravil náladu jako poslední z kinomaratónu. Docela záživnější než první díl a to především se zapojením Winter Soldiera, který tam mohl být ještě více rozpracován dopodrobna. Musím říct, že jsem se opravdu nenudil a s upřeným pohledem na plátno jsem u toho baštil chili-limetkové čipsy a byl jsem do toho tak zažranej, že alarm pálivosti jsem pocítil až na konci projekce. Těším se na další díly. ()

dragon94

Po událostech z filmu Avengers Kapitán Amerika pracuje společně s organizací SHIELD. Plní pro ně různé tajné mise a společně s jeho parťačkou Black Widow se snaží udržovat celosvětový mír. Po nečekaném útoku na jeho přítele však dojde k řetězci událostí, které Kapitána postavý do situací, kdy on sám neví, kdo je jeho přítel a kdo nepřítel. Navíc okolo pobíhá další supervoják s kovovou rukou. A vše se již brzo změní. Marvel nám servíruje opravdu velmi povedený akční thriller, kterému nechybí skvělá hudba, dobrý spád, skvělý scénář, parádní herecké výkony a skvostná nestereotypní akce. Sice tam byly pasáže, ve kterých jsem si říkal, že film mohl běžet svižněji, ale to je oproti všem kvalitám jen maličký detail. Jednoznačně nejlepší sólovka z MCU, která se dá v pohodě srovnávat s úrovní filmu Avengers. 5* 90% ()

drackula

Oproti prvému dielu je to neskutočný kvalitatívny skok. Takto by sa mali točiť moderné komiksovky ! Ak zabudneme na chlapíka odetého v americkej zástave, je to spracovateľné aj pre ľudí, ktorí sa komiksom a ich adaptáciám vyhýbajú a obľubujú špionážne thrillery s kopou akcie. A CA je presne taký. 100% Cinemacity Polus 3D ()

Killda

Až je mi zle z toho, že dávám tak vysoké hodnocení marveláckému superhrdinskému filmu... ale stalo se. Temnější nota prospěla, stejně jako přízemnější a surovější akce. Jenže i v tomto filmu se najdou chyby. Občas se začnete nudit, protože scénář (ikdyž si na to hraje) není zas tak komplikovaný, a bohužel lehce předvídatelný. Nejvíc ale zamrzí to, že z hlavního záporáka udělali jen loutku, která nedostala pořádný prostor. Nolan by zde mohl významně poučovat! Ale jako pokus o dospělejší superhrdinskej film to beru všemi deseti. ()

KASUGI

Nejlepší "sólo"Avengerovka (ze všech osmi sólových filmů, pokud dobře počítám, jsem neviděl akorát druhého Thora). Vážnější a drsnější, samozřejmě v rámci přístupnosti. Výběr Evanse do role Kapitána byl na jedničku, z partie Avengerů je to nejsympatičtější postava. Akce velkolepá, svižná a přehledná, děj zábavný. Po dlouhé době film, u kterého jsem měl chuť znovu si přehrát některé scény. Hodně křupavý film. 80% ()

Puyi

Musím se přiznat, že jsem velkým fanouškem Kapitána Ameriky, takže jsem snad ani menší hodnocení udělit nemohl, ale upřímně si nemyslím, že by to bylo i jinak možné. Od prvního dílu ušel Kapitán i jeho představitel Chris Evans kus cesty a to rozhodně k lepšímu. Když se k tomu přidá solidní obsazení a slušný padouch... Jsem rozhodně spokojen a velmi se těším na trojku. ()

Ravi

Kapitán Eso Rogers dospěl a zmužněl, navzdory úvodu v prvním filmu, teprve nyní. Přestože jsem ve světě Marvela po druhém Thorovi čekal lecos, zůstal jsem příjemně překvapen, že Rogers přestal řešit kraviny, nechal hloupého machrování a stal se z něho opět ten skromný tichý hrdina, jakého jsem si oblíbil na začátku prvního filmu. Bohužel i v tomto pokračování se nevyhneme prapodivně laciným dialogům, ale člověk to přežije, jelikož jinak se děj odehrává ve vší vážnosti. Útok na Nicka Furyho, jak píše uživatel Lakart, je od Temného rytíře nejlepší akční scéna. Finále nebylo zvládnuté úplně dokonale, předpokládal jsem jakousi účinnější vzpouru agentů S.h.i.e.l.d.u. proti Hydře, ale tento potenciál zůstal trestuhodně nevyužit. Těším se na pokračování, Eso Rogers se totiž lepší! A nezapomeňte, na Marveláky se vyplácí koukat až do konce závěrečných titulků! 70% = 3+/5 ()

Kalidor_

Popravdě - když jsem si prvně přečetl, že dvojka trošku ubrala na komiksové atmosféře a je spíše špionážní, tak jsem se trochu zklamaně kabonil. Avšak skepse byla naprosto zbytečná, ó jak jsem si chrochtal blahem, bravo kapitáne! ()

Kosmik 1

Jak mě první díl příliš nenadchl, tak zde nastal obrat o 180 stupňů. Přesně tohle jsem čekal a chtěl vidět v jedničce - hodně akce, pořádný příběh a dost slušné vychytávky, o tricích a efektech ani nemluvě. Přesto mi do páté hvězdičky ještě kousek scházelo. Ale to je možná i proto, že Captain America nikdy nebyl můj idol ani hrdina a z Avengerů mi tam jako jediný příliš nepasuje. 75% ()

Bagr_007

Boží akční film, nejtemnější a nejlepší sólová marvelovka. Tady se nestřílí nějakýma "sci-fi" blbůstkami, ale poctivými kulkami. Tady rány skutečně bolí. Co se týče řemeslných kvalit, tak to v Marvelu zatím nikdo nedotáhl tak daleko, jako bratři Russovi. Závěr místy bohužel jak z video hry, ale naštěstí mu předchází slušný příběh ve stylu konspiračního thrilleru. Velká natěšenost na Civil War. ()

strelenaL

Přiznám se, že Winter Soldiera jsem viděla až po kapitán amerika: civilní válka. Prostě mi ty náměty trochu sbíhají do sebe s Avengrama, takže když jsem zjistila, že mi chybí nějaký dějový úsek musela jsem to urychleně napravit. Soundtrack v tomto filmu se stal jeden z mých nejoblíbenějších v létě. ()

Autogram

Najskôr som nechápal, čo robí v komiksovke Robert Redford. Potom som pochopil, že to má byť aj špionážny thriller, a tie on má rád. Ani akcia nebola celkom na zahodenie, na slušný priemer to stačilo. ()

LizianShaw

Za chvilku to bude 10 let, a dost mě rmoutí, že Marvel nedokázal vydat film, který překoná Winter Soldiera. Jak to definovat? Small, but deep, perfektní akční sekvence se skvěle zvolenými bojovými styly, korupce, dokonalá vyváženost použití padouchů, ale také výrazněji zvolené temnější pojetí narozdíl od ostatních MCU filmů. Hail Hydra! ()

Styxos

Marvel už mě přestával po Avengers bavit, skoro jsem nad ním zlomil hůl. A pak přišel druhý Captain. Jedničku mám hodně rád, ale Winter Soldier... je naprostá pecka a věřím, že nám kluci z Marvelu ještě pořád nic neukázali. Co nejdřív si musím dát nášup. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)