Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

Rust_Francis

Čekal jsem něco trochu jiného. Možná si dovolím říct víc. V době kdy každý tento snímek chválil a hlásal mi o něm to nejlepší jsem se držel zkrátka a snažil se mu vyhnout. Ale i na mě došlo. Mě osobně od počátku hned vadila kamera. Jinak s postupem času jak snímek nabíral na tempu jak rozjetá formule, nechal jsem se taky unést. Perfektně vyobrazená rivalita mezi dvěma totálně odlišnýma týpkama s hukotem kvílejících pneumatik neubírala na tempu. Věřím, že především nadšenci motorů si přijdou na své. Pravda, na své si přijdou i "obyčejní" filmový diváci. Skvěly výkon Daniel Bruhla jako Laudy. Za mě osobně každopádně Hunt. ()

Jack_F.

Film, který sem hltal. Jo kdysi se na formuli dalo dívat. Dneska ta sterilní formule stojí za vyližprdel. :D Asi jim chybí koule Jamese Hunta a odhodlání Nikiho Laudy. ()

papadropolis

Klasický americký trhák jehož cílem je získat co nejvíce diváků, vyždímat co nejvíc emocí a vydělat co nejvíc peněz. To vše na úkor mnoha faktických chyb, které mě osobně prostě od vyššího hodnocení odrazují. Objektivně říkám ano, řemeslné zpracování je vynikající,jedná se o námět a prostředí, které již dlouho nikdo nezpracoval a Daniel Bruhl je více než přesvědčivý. Ale mě prostě vadí celý ten koncept naprostého překopání opravdových událostí pro zvýšení líbivosti filmu. Samozřejmě, pokud bych chtěla film hodnotit jako nakouknutí do světa Formule 1 a jejího fungování v 70.letech, dala bych za 5. Ale pokud hodnotím film jako celek, přesvědčil mě na 3. ()

Evbad

Podívání pěkné, klasické schéma "hodný slušňák" vs "rozpustilý rošťák" dodrženo, formule tehdy byly fakt zajímavý. Ale že by to byl až zas tak kulervoucí zážitek, to teda nebyl.Solidní **** ()

zigy

Howard je mistr svého oboru, a tím jsou životopisná dramata. I pokud náhodou nemáte k tématu filmu (formule) žádný vztah, vězte, že to vůbec nevadí, vtáhne vás to stejně. Vždycky jsem věděl, že legenda Niki Lauda nebyl žádný louda, a tady jsem se o něm neuvěřitelně zábavnou formou dozvěděl mnohem víc. Nechybí ani občasná humorná vložka. Svobodně si v prvé půlce vyberte, komu z těch dvou budete fandit, a pak si jen užívejte tu jízdu od půlky filmu, kdy se to teprve rozpálí naplno. Kdyby tenhle film měl starý dabing, umřel bych blahem.....u toho nového mám pocit, že jeden stejný nudný hlas mluví oba dva hlavní hrdiny, takže takhle je to jen poctivých pět hvězd. ()

r007

Možná kdybych byla fanda rychlých kol dám těch hvězd 5. Ale navzdory tomu mě film velmi zaujal a určitě se na něj podívám ještě jednou. Jak jen to ten Howard dělá, že má ty postavy tak jedinečně napsané i zahrané ? Nedá se jinak než jen s požitkem zírat - na perfekcionalistické herectví Daniela a na krásného Chrise. Občas jsem přemýšlela, kolik tam bylo pravdy . Z dětství si pamatuju Nikiho Laudu, kdo by ho neznal, že ? Všichni jsme sledovali jeho příběh před i po havárii,tak jsem se na film těšila a určitě nezklamal. ()

mikel

Vůbec mi navadí, že se to tehdy v r. 1976 chronologicky odehrávalo trochu jinak. Nebylo a není moc lidí, kteří byli/jsou schopni si vyjednat u banky půjčku na závodění, aby si mohli koupit místo ve formuli 1. Kdo třeba i dnes po menší autonehodě by si chtěl opět co nejdříve zařídit a přitom by neměl strach a neměl před očima předchozí nehodu, při které málem přišel o život? Kdo ze dřívějších aktivních závodníků zůstal u formule 1 až do dnešních dnů? A konečně prodal by někdo své auto, kdyby jej byť jen pár kilometrů řídil Niki Lauda? ()

Kub21

Film je opravdu na profesionální úrovni.Ano,líbil se mi.Děj ve mě probudil mnoho otázek, popisuje život závodníku formule a jejich příběhy.Podobný film jsem neviděl,což je dobře,protože filmaři vymysleli něco nového. ()

ElisR

Skvělý film z prostředí Formule 1. Výborný výběr herců, Chris Hemsworth skvěle ztvárnil postavu Jamese Hunta a Daniel Brühl předvedl famózní výkon v podání Nikiho Laudy včetně skvělého přízvuku. Celý děj se odehrává v naprostém napětí, divák má husí kůži do konce filmu a při nehodě Nikiho Laudy se zatají dech nejednomu divákovi. Za mě jednoznačně 5 hvězdiček, je to pro mě naprostá filmová špička, podtrhnutá skvělou hudbou Hanse Zimmera! ()

mstychov

Tento film mě nadchl především velmi realistickým pojetím všeho dění kolem formule 1. Diky němu jsem se dozvěděla, jak to tenkrát ve skutečnosti bylo. Herecké obsazení se mi velmi líbilo. ()

v.indruchova

Skoro u konce filmu jsem si říkala, je to fajn film, však nic zázračného, ale ten konec mě dojal a donutil mě dát za 4. Prolínání reálných záberů a hraných. Podstata rivality jako palivového motoru žít. Zajímavě poetické a nebo taky, prostě realistické. Pro fanoušky to asi musí být perfektní pro ty, kterým zakázaly se koukat na pohádku, protože se jedou formule (jen jedna televize v domě, ano slyšíte správně:) my necítíme zášť vůči formulím, ale hold máme své vlastní oblíbence :) Obdivuji auta, ale formule mě nevzrušují, přesto mohu hodnotit, protže nejsem citově zainteresovaná. ()

Saxos

Už v prvních minutách zazní perfektní jména mlaďasů směřujících do F1. Čas opravdových a napínavých závodů formule. To každého bavilo. Žádná současnost - netankuj, měň povinně gumy k spokojenosti jednoho výrobce, to přidáme, to sebereme, zvuk vytuněného vysavače. ()

jojto

Nemám rád 2 veci. Formulu 1 a sledovanie 2. hodinového filmu na komerčnej stanici. 3 týždne mi svietila červená jednotka pri "Chci vidět", tak som si povedal, že do toho pôjdem. Pretrpel som reklamy na mužskú potenciu, odolal kúpe nového auta a krútil hlavou nad upútavkami na ďalšie "filmové lahôdky". Zaujate musím povedať, že 4* dávam z jediného dôvodu. Týmu okolo režiséra Howarda sa podarilo nemožné, a to "z hovna upliecť bič". Hoci nie úplne podľa "true story", ide o zaujímavo a originálne vykreslený život 2 jazdcov. Dobrý strih a kamera robia závody zaujímavými, nenudia. Dej nezadrháva, nie sú v ňom nezrovnalosti. Výkon Brühla je fakt eňoňuňo :) ()

brasek

Milé prekvapenie. Nie som fanatik do F1, ale tento snímok ma silne zaujal. Je to veľmi dobre natočené so skvelou kamerou a strihom. Pútavý príbeh kde dialógy medzi Laudom a Huntom silne pridávajú na pozitívnom hodnotení. ()

Hamar

Nejsem z generace, která mohla vnímat Nikiho Laudu "live" v dobách jeho největší slávy. I přesto se myslím, že ho Daniel Brühl vystihl velice přesně! Dobře mu sekunduje i Chris Hemsworth v roli Jamese Hunta. Tolik k hereckému obsazení. I v dalších ohledech jde o výborný film a dobrou práci scénáristy, kameramana a režiséra Rona Howarda. ()

polucio

"Ako môže mať film o pretekároch formule 90%? To už si rovno môžem pozrieť Rýchlo a zbesilo 28, či koľký diel to teraz ide..." Že aký ignorant mohol toto vypustiť z úst? Bol som to ja, ktorý sa inak snažím mať otvorenú myseľ a vopred nič neodsudzovať. Nevedel som si v žiadnom prípade predstaviť, ako by ma mohol takýto film zaujať a, tvl, 90%? Seriózne? Seriózne. Len zo zvedavosti som sa do toho pustil a neľutujem ani minútu, ktorú som strávil sledovaním tohto filmu. Vlastne by som si to ani neuvedomil - napriek poctivej stopáži som to úplne zhltol. Natočené to bolo bravúrne a aj pre ľudí, ktorých ako mňa autá absolútne nezaujímajú, to bude určite zážitok. Preteky sú pútavé, životné príbehy sú premietnuté veľmi ľudsky a do hĺbky, vcítite sa do nich. Teda odkazujem skeptikom, aby zabudli na formulu a nechali sa uniesť skvelým filmovým zážitkom. ()

Dante1990

Rád píšu nevhodný komentáře. Nemám úctu k "nedoknutelným filmům". Titanic? Největší hovadina ever. Ale tohle? Je ze mě malej kluk, co sedí jako zařezanej, a od první minuty do konce titulků s otevřenou hubou sedí, a nasává tu atmosféru. Tohle byly závody, a tohle byli MISTŘI PILOTI. Ne Ecklestone a jeho dnešní divadýlko. Smekám, masterpiece! ()

Fjera

Film jsem dlouho odkládala, protože nejsem fanoušek motosportu. Nakonec mě ale příjemně překvapil. Pěkný nadprůměrný snímek s výborným technickým zpracováním. Nejlepší část filmu je pro mě pasáž Lauda po nehodě, kde také oceňuji práci maskérů. ()

DmKK

Atmosféra která se dá krájet. A to po celí film. Neuvěřitelně dobrá kamera , scénář a mladý talentovaný Daniel Bruhl je prostě dokonalá kombinace. Nejlepší závodní film společně se Sennou. Polovinu filmu vám běhá mráz po zádech a vy si říkáte jaké to asi muselo být sedět ve formuli v rychlosti 300km/h a soupeřit se svým rivalem o čest , peníze a slávu. Nakonec s sobě našli pochopení a kamarádství. Ale do té doby spolu bojovali opravdu na život a na smrt. Byl to takový souboj chytrého , sympatického muže versus bláhového "machra". Přesto si byli podobní , oba chtěli vyhrát za každou cenu. Niki Lauda byl pro mě hrdina , v jeho stavu nastoupit na další závod a odjet ho tak dobře. Z finálního závodu v Japonsku , ze scény před závodem , kde na sebe pánové mávají až mrazí. Bylo to úžasné. Ano trochu se rozplývám. Proč? Možná na to bude mít podíl ÚŽASNÁ hudba Hanze Zimmera , která tento neuveřitelný zážitek ze světa F1 podtrhl. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl