Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

KolarikKing

Zatím top mezi sportovními filmy. Perfektní herecké výkony ústřední dvojice (i když Brühl o něco lepší) a výborná režie dělají z tohoto snímku nevšední zážitek. Do toho vynikající hudba Hanse Zimmera. Mrzí mě, že jsem film neviděl v kině, protože ten zvuk řvoucích motorů by za to tutově stál. 10/10 ()

Sentenza

Oba zdejší rivalové hrají své role lépe než nadprůměrně, rivalita mezi nimi je opravdu jak ve skutečnosti a když je to film podle skutečnosti, tak je jasné že je to dobře odvedená práce. ()

PanPyzamo

James Hunt a Niki Lauda. Tito borci tahají celý film. Jejich rivalita mezi nimi je neskutečná. Parádně to funguje a divák si tak může vybrat svou stranu a komu bude fandit. Tím pádem se pak tahle rivalita může pěkně přesunout i na diváka a tím se pak pořádně zažrat do děje. Film aspoň podle mě byl celkem nepředvídatelný. James s Nikim se zde neustále předjíždějí. Jednou vyhraje ten a jednou zas ten. Velice těžko se pak dá odhadnout, kdo vlastně vyhraje. Za tu nepředvídatelnost klobouk dolů. Co taky musím pochválit je kamera a celkově záběry z tratí. Závodí se zde víceméně pořád. Film příliš nezastavuje a když už zastavil, tak mi to nevadilo, protože i scény mimo závod mi přišly zajímavé a prostě dobré. Hlavně se zde ale jezdí a tempo je opravdu rychlé. Opravdu zážitek sledovat tu rychlou jízdu a ještě k tomu to podtrhla parádní hudba Hanse Zimmera. Celé to ještě vyzdvihuje nahoru fakt, že oba závodníci skutečně existovali a jejich rivalita byla skutečná a my dostali tu možnost to vidět ve filmu, který byl pro mě místy až dechberoucí. Za mě úžasný film, který doporučuji. 9/10 ()

Predator77

Za mě se jedná asi o jeden z nejlepších závodních filmu co jsem zatím viděl, a to nejsem ani fanda f1, ale tenhle film mě neskutečně bavil a rozhodně by ho měl vidět každý. ()

HrubyLada

Příběh rivalové vypráví o známých pilotů F1 Nikoho Laudy a Jamese Hanta, které pohání nejen adrenalin, ale také rivalita . Oba dva piloti si během  celého filmu jdou po krku, avšak oba dva na to jdou jiným způsobem. James Hunt jde po Nikim tvrdě a agresivně, aby dosáhl svého, ale Niki Lauda na to jde chytře upravuje si vůz tak, aby se mu lépe jezdilo, a aby byl rychlejší. Však jednoho dne na okruhu v Německu varoval závodníky že je nebezpečné závodit, jelikož byl silná déšť a navíc je to jeden s nejnebezpečnějších okruhů. Hunt však přemluvil většinu aby hlasovali pro to, aby se nakonec závod jel. Na této trati Niky ztratil hlavu a havaroval. Po náročné léčbě se však Niky vrací na trať. Hunt si uvědomí že na to šel špatně a chyboval.  Niky i James si k sobě nacházeli cestu. Jelo se pár závodů, kdy na tom posledním Lauda vzdá závod kvůli silnému dešti a díky tomu Hunt zvítězí. Na konci příběhu vidíme že s obou rivalů se stali dobří přátele . Tento snímek je dechberoucí  zážitek, který nám ukazuje dvě rozdílné osobnosti ve světě motorizmu, které však mají k sobě blíže než se zdá. ()

Dvojirakri

O třídu výš než Le Mans '66, bez diskuze! Biják který mě přikoval k televizi i když jsem znal celý děj a věděl oč půjde, toto beru jako známku úžasné práce režiséra! Celé je to velmi realistické, od nehod až po drobnosti, tvůrci měli velmi dobře nastudované záznamy a dokumenty své doby. Nemůžu dát jinak než za 5*****! Jo a ještě něco musím vyzdvihnout - ty NÁDHERNÉ ženy! ()

Sirpusak

Miluju filmy, které čerpají ze skutečných událostí a ještě o trochu více miluju filmy se sportovní tématikou. U sportovních filmů, když jsou dobře natočené dokážu zhlédnout snad úplně cokoliv včetně šachů, všelijakých bojových sportů, ale pak samozřejmě i klasických sportů. Je trochu paradox, že asi nejraději mám filmy o boxu a filmy z motoristického prostředí. Paradoxní je to v tom, že ani jeden z těchto sportů mě v televizi vůbec nebaví a dřív bych usnul než abych nějaký boxerský zápas, či závod formule 1 dokoukal. Tomu proč jsou filmy s touto tématikou tak populární možná trochu přispívá fakt, že asi každý kluk někdy snil o tom jak by bylo super kdyby byl tak silný, že by si poradil s jakýmkoliv nepřítelem který by se mu postavil a ihned by ho zpacifikoval. No v realitě to bude asi spíš tak, že byste chtěli zbít kluka s kterým vás podvedla vaše holka, ale ruce máte jako párátka a otevřít zavařovačku od okurek už je pro vás téměř nadlidský výkon. Každý taky jako malý chtěl závodit ve formuli tak jako Michael Schumacher, i když nevím, jestli se to v posledních letech nezměnilo, jelikož Schumacher už závodí leda tak na vozejku s dětma po obrně. V realitě pak dopadnete tak, že závodíte se svým kámošem na parkovišti, ještě nejlíp v co nejvíc ojetejch mašinách s pořádným laďákem a při rozjezdu vám to pak buď chcípne, nebo to otůrujete tak, že vzbudíte celé sídliště a zároveň uvaříte spojku. Když nad tím tak přemýšlím, tak vlastně ani nevím kam bych rivaly co se žánru týče zařadil. Film má totiž všechno. Adrenalinem nabité závody, které jsou tak skvělé natočené, že si budete chvílemi připadat, jako byste opravdu byli na závodě osobně přítomni. Absolutní hřeb v tomto ohledu je start formulí pod horou Fudži. Dá se říct obyčejný záběr startujících formulí v dešti, ale natočen tak, že vám naběhne husina po celém těle. Ke skvělé kameře se přidávají neméně skvělí herci. Nikiho laudu, ani Jamese Hunta sice osobně neznám, ale přijde mi, že jak chováním, tak i co se vzhledu týče, jsou jejich filmoví dubléři velice přesvědčiví a velice dobře vybraní. Nikdy bych si nepomyslel, že u filmu o formulích budu co půl hodinu zadržovat slzu, ale film je opravdu bravurně zpracován i po emotivní stránce + v těchto scénách je i skvěle vybraná hudba. Nezbývá mi než smeknout a ohodnotit 5 hvězdami, protože tohle byla jízda ve všem myslitelných slovech smyslu. ()

F2003F

Mňa z Howardovej tvorby nedokázalo dostať nič natoľko ako ostatných. Toto je jeho najlepšie hodnotený film, napriek tomu postráda z môjho pohľadu dušu úplne rovnako. Preteky strhujúco natočené, ale momenty mimo závodníctva fungovali lepšie (tých bolo málo) a všetko ostatné vyvolávalo dojem dokumentu alebo tv filmu. K dobrému efektu neprispel ani divný kamerový filter, ktorý len irituje. Typ, pri ktorom si v daný moment poviem: Fuu strašné, že sa mu to naozaj stalo. ale na druhý deň neviem o čom to celé dokopy vlastne bolo. Tlačenie na city ()

michal1279

Dlouho jsem přemýšlel nad hodnocením tohoto mnou tolik očekávaného filmu... Jako skalní fanda F1 jsem jej viděl již v předpremiéře. No asi začnu od toho méně pozitivního. První co mi opravdu vadilo byl český překlad (opravdu "front and rear wing" neznamená "přední a zadní blatníky" a bylo toho i víc (ale to koneckonců není problém samotného filmu)). Další co bych vytkl je, že film na mě působil až moc "Hollywoodsky". Tím mám na mysli příliš mnoho pro mě zbytečných efektů. Co se příběhu týká, ze začátku se film nehorázně vleče, a až ke druhé polovině začíná gradovat. No a teď to pozitivní. Velká pochvala za ty formule. Bylo něco úžasného vidět na tom plátně ty legendární stroje (například šestikolku Tyrrell P-34) a hlavně TEN ZVUK. Rovněž herecké obsazení bylo naprosto perfektní a přesvědčivé. Některé scény byly velmi siné (zejména Laudův pobyt v ohni kdy divák doslova trpí s ním). Děj víceméně drží skutečných událostí což je rovněž velké plus. Uprostřed filmu jsem chtěl dát sotva 3* ale po shlédnutí celého filmu a s odstupem času dávám za 5* protože ten film si to zaslouží! ()

Ted.Stensen

Naprosto výborný film a to jak pro lidi, kteří se o svět F1 až tolik nezajímají, tak i pro lidi, kteří jim žijí. Příběh je přesný, někdy bohužel stručný (to je ovšem dáno dobou, ve které se děj odehrává - cca 6 let), ale zato dobře zpracovaný, vyprávějící vše tak, aby byli divákovi jasné všechny spojitosti. Výprava naprosto dokonalá - vozy, rekvizity, prostě vše, jak to bylo v roce 1976. Scény z trati jsou výborně sestříhané, proložené záběry "onboard" a "first-person". Jediné čeho lituji, že jsem tuto atmosferu nezažil. 96% ()

prengel

Práve som splatil dlh, ktorý som mal voči plagátu, ktorý mi ako chlapcovi visel celé roky nad posteľou /na otcov podnet samozrejme ;) /, ale priznám sa, až teraz som si naplno uvedomil príbeh človeka na ňom, so zdá sa všetkým čo tomu predchádzalo a zúčastnením za to patrí moje hlboké uznanie. Skutočne špičková remeselná práca. Na druhej strane možno by som sa nemal nechať takto uniesť a postačilo by i quatro hviezdičiek, kto ho vie... no ale za tú scénu "stopovania" a prekrásnu Oliviu Wilde vo svojej prirodzenej blond podobe to bude dnes aj tak za päť. ()

Wabaky

Tenhle film si nezaslouží 100%! Ale přinejmenšim 120! Naprosto parádně natočené, bez žádných nudných nic neříkajících scén. Ať už byla realita jakákoliv, takhle se mi to líbilo. Psát k tomuhle filmu něco víc? Zbytečný, tohle je prostě nutnost vidět a nejlépe v kině, protože zvuk řvoucích motorů vám nažene husí kůži. ()

Baik

Ron Howard + Hans Zimmer + vynikajici námět = perfektni oskarovy film. Kdo se zajima o F1 te doby nebo jeste v lepsim pripade zil v te dobe, vrele doporucuji. Daniel Bruhl bravurne zahral Nikiho Laudu.Cely film podtrhuje jako vzdy hudba od Hanse Zimmera. ()

beny1234

Mezi moje nejoblíbenější filmy to určitě nezahrnu, ale i tak si tento snímek zaslouží aspoň z mé strany plné hodnocení 5 hvězdiček. Bylo tu vše, co jsem čekal. Počínaje od stále výborné hudby Hanse Zimmera konče výborným hereckým výkonem jak Hemswortha, tak Brühla. Jediné, co mi tady trošku vadilo bylo téma. Mám rád auta (ještě aby ne, jsem chlap přeci!), ale formule mi nic neříkají. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl