Revenant Zmŕtvychvstanie

• Česko REVENANT Zmrtvýchvstání (viac)

Severoamerická divočina bola v 1. polovici 19. storočia miestom , kde ľudský život nemal veľkú cenu. Keď sa Hugh Glass po stretnutí s rozzúrenou medvedicou ocitol na pokraji smrti, členovia jeho vlastnej výpravy lovcov kožušín sa ho rozhodli zbaviť. Ale Glass nezomrel. Vstal z mŕtvych, aby sa mohol pomstiť. Film, ktorého autorom je úspešný režisér Alejandro González Iňárritu, získal 12 nominácií na Oscara, napokon sa mu podarilo premeniť 3 z nich. (RTVS)

matolas

Veľmi neamerické, veľmi naturálne s perfektnou skľučujúcou kamerou a ponurou až depresívnou atmosférou. Natáčať to asi sranda nebola. Vzhľadom na stopáž však trochu zamrzí, že samotné postavy sú akosi menej rozvinuté. ()

Seti

Je pravda, že z Revenanta musí každý lékař včetně zdravotníků samouků dostat kopřivku, jelikož Leonardovy regenerační schopnosti směle konkurují x-menovskému Wolverinovi. Naštěstí Iñárritu jeho cestu za pomstou tak skvěle natočil, že jsem se podobnými "maličkostmi" nenechal rozhodit a naplno s Leem prožíval každý jeho plaz, tempo, šour, krok i pád (sice má ve své kariéře rozhodně lepší herecké výkony, ale jestli mu za roli Glasse Akademie toho plešouna přeci jen dá, tak s tím nemám sebemenší problém). Minimální slovem avšak maximální obrazem je Revenant spíše uměleckým dílem tvořeným neuvěřitelně pohlcující kamerou a zasazeným do úžasných exteriérů (natáčení muselo být vážně pecka, protože z každého záběru na vás dýchá skutečný sníh a především kurevská zima). Inárritu prostřednictvím kameramana Emmanuela Lubezkiho, divoké severoamerické přírody a zarytého DiCapriova hereckého výkonu vykresluje vůli po životě a odkrývá nám tu animálnější stránku lidské přirozenosti. Pomalé tempo filmu pak přesně koresponduje se stavem hlavního hrdiny a zároveň zrostředkovává zobrazení okolní přírody jakožto zcela nadřazené veličiny indiferentní vůči lidskému působení. Revenant není rozhodně film pro každého, ovšem kdo má chuť na syrový filmový zážitek meditativnějšího ražení, povýšen úžasnou kamerou a skvělými hereckými výkony, neměl by tenhle kousek minout. ()

Lukoboss

Dlouho jsem přemýšlel, kolik tomu dát, a nakonec to vyhodím na maximum. A ne, vůbec se za to nemusím stydět. Jestli za toto L. DiCaprio nedostane Oscara, tak si už budu myslet, že mu to tam někdo v komisi nepřeje a záměrně ho shazuje ze stolu. Ve dvojici s T. Hardym je to velice silná podívaná umocněná krásným zpracováním a perfektní kamerou. A vůbec mně 2,5hod nepřišlo dlouho, prostě to svižně ubíhá, a přitom tam je i spousta emotivních a drásajících scén, který v divákovi hýbou vším, čím to jde. A přesně takhle to má vypadat. Silný téma, dobří herci, super kamera a pořádnej scénář, co k tomu dodat. A scéná s medvědem je jedno z nejlepších, co jsem kdy viděl - ta autenticita, naturalismus, no prostě masakr!! Absolut top! ()

wooozie

Co si tak člověk najde o filmu na internetu, tak natáčení muselo být pro štáb hotové peklo, nicméně konečný výsledek opravdu stojí za to. Film je to surový a mrazí z něj až na kost, ale natočen je naprosto geniálně a atmosféra plná brutality je neskutečně poutavá (v tom dobrém slova smyslu). Stejně jak u Birdmana nemusí Revenant někomu sednout, ale já si celou stopáž užil naplno. Nevím, jestli má cenu tipovat Oscary, ale skvělý DiCaprio i Hardy by si pro nominace (a v DiCapriově případě i pro vítězství) měli dojít. O zlatém hattricku pro Lubezkiho za kameru netřeba pochybovat. ()

preclajsz

Leonardo opět dokazuje, že dokáže zahrát opravdu cokoliv. Na Hardyho jako záporáka jsem si musel chvíli zvyknout. K filmu bych řekl, že kdyby udržel stopáž do 2 hodin tak by udělal líp. Asi ani nemám co víc dodat, líbilo se mi to, jen to bylo až moc natahané. 4* ()

Kienast

" Pomsta nesmrtelného Leonarda " Tříhodinový syrový, špinavý a krvavý survival thriller o pomstě. V hlavních rolích: Leonardo DiCaprio (tentokrát ten Oscar musí vyjít ) a Tom Hardy ( tady by ten Oscar za vedlejší roli byl taky na místě). Vizuální stránka filmu je naprosto famózní, nebál bych se říct, že jsou to kamerové orgie. Chápu, že se to všem líbit nebude je tam dost scén typu "čumění do dálky a na stromy" (ale do Terrence Malicka to má furt daleko) . Tempo filmu bych popsal jako pomalu plynoucí, až na pár akčních scén: "medvědice", "řeka" a "tenhle kůň opravdu není Šemík", pár nechutných scén se tu taky najde například scéna "koňský spacák" není pro všechny. Každopádně to byl v kině úžasný zážitek se skvělými herci a audiovizuální požitek v jednom. Škoda jen přemrštěné stopáže (2 hoďky by úplně stačily). Přesto přese všechno je to parádní film a pro mě hlavní favorit na Oscary. 9/10 P.S.: Hardy hraje tak skvěle, že se těšíte na každou chvilku kdy se objeví na plátně https://www.facebook.com/simpanski/ ()

Indy

Pecka ... už prvá scéna indiánskeho útoku ma do filmu totálne vtiahla, napadnutie medveďom je takisto úžasne autenticky a drsne natočené a taký je celý film, vrcholiaci brutálnym súbojom jeden na jedného, kde je od krvi aj objektív kamery ako vo vojakovi Ryanovi :) ... DiCaprio síce nepredvádza niečo ako životný výkon, určite sa v jeho bohatej a kvalitnej kinematografii nájdu aj lepšie úlohy, toho Oscara si však v pohode zaslúži (aj keď ja by som hlasoval za Steva "Fassbendera" Jobbsa), rovnako dobrý je Tom Hardy (za vedľajšiu úlohu ale prajem Oscara Stalonnemu), naj hviezdou je ale režisér Alejandro G. Inarritu, ktorý podľa mňa natočil svoj zatiaľ najlepší film a snáď si po roku príde pre ďalšieho Oscara za réžiu (bolo by to tretíkrát za sebou, čo Oscara vyhral mexický režisér ... zaujímavé). Tutovkou by mal byť už ani neviem koľký Oscar za kameru pre Emmanuela Lubezkeho, pretože tak krásne natočený film, taká krásna práca so svetlom sa len tak nevidí, jednoducho povedané, tie exteriéry kanadskej britskej kolumbie sú nasnímané naozaj luxusne. Z osmičky filmov nominovaných na Oscara v hlavnej kategórii som zatiaľ videl šesť a tento je suverénne najlepší, takže s kľudným svedomím to má za plný počet hviezdičiek. 9/10 ()

Kracken

Tak tomu se říká sžít se s přírodou :) Celé mi to přišlo jako jedna neuvěřitelná, legendární historka kterou si vykládají malí skauti večer u ohně :) ()

klukluka

Kecy filmařů o tom, jak si při natáčení mákli, beru většinou jako jakejsi folklór, něco, co prostě musí po natáčení zaznít, aby si náhodou někdo nemyslel, že tam jen prznili micky. Moc jsem to nebaštil ani Leovi. Teď jsem to ale viděl... A chápu, že tohle byla vážně poněkud jiná rachota, než dlachnit kozy Kate Winsletové. Tím spíš pro kluka, kterej by si mohl nechat postavit palác z ryzího zlata. Takoví už se bez kurzu přežití za normálních okolností obejdou. Zvlášť, pokud by to měl být podobnej extrém. Zjednodušeně- tohle nebyla role, tohle byla řehole. Tohle byl jeden z těch mála hereckých výkonů na hranici sebedestrukce. A jednoduchý to určitě neměl ani zbytek štábu, kterej zakoušel režisérův pověstnej perfekcionismus v těch arktických mrazech. Určitě ho museli milovat. Ale ty, kteří to přežili, může těšit jedna věc: stvořili něco jedinečného. Silného. Dokonalého. Nezapomenutelného. To je v tomto případě protihodnota za všechnu tu dřinu. Měly by jí být i peníze. To by ale nějakej šmejd nesměl pustit kopii v prvotřídní kvalitě na internet. Asi bych mu za to měl být vděčnej. Nejsem. Nakopal bych ho za to do koulí. ()

HiddenDragon

Musim rict, ze Inarritu asi videl Leuv opus jako bankovniho podvodnika, ktery se ve "Vlkovi z Wall Street" (2013) predavkoval nelegalnim Lemmonem, a to ho natolik zaujalo, ze se rozhodl Leovu plazici scenu natahnout do pulky sveho filmu :-D Je to vtipne a zaroven k zamysleni zaroven :) Ne ze by Leo hral spatne, ale nechci si ho pamatovat jako herce, ktery se umi nejlepe plazit po brichu :) Prijde mi, ze ma navic, to jen zrovna tahle role mu nasadila tuto polohu "rypakem do hliny" :-D ale uz nebudu delat srandu, protoze jinak je "Revenant" opravdu kvalitnim kouskem. Herecky to je fajn celkove, zvlast Tom Hardy hraje sobeckeho hajzla skvele, ale i mladsi herci sem dobre pasuji - napr. W. Poulter znamy z "Plavby Jitrniho poutnika" (2010). Ale pokud neco na Oscarech film ziska, budou to kategorie jako rezie a kamera. Nikdy poradne nevim, kde jedno konci a zacina druhe, ale Innaritu je v souc. dobe reziser, jehoz styl je opravdu originalni a bravurne zvladnuty. Ta blizka kamera, ktera neustale v neprerusovanych zaberech krouzi po bojisti kolem hercu, doplnena dobre vybranymi zvuk. efekty, netradicni diagonalni uhly a jine intimni zabery...vsechno neustale divaka audio-vizuelne vtahuje do obrazu blize k postavam. To si myslim, ze mu nemuze nikdo uprit. V "Birdmanovi" (2014) to take presne v techto kategoriich ziskal a zde to opet potvrzuje. Film jako takovy mi strasne pripominal "Novy svet" T. Malicka (2005), prostredim i stylove. Take jsou tam ty zabery na prirodu, ale u "Revenanta" mi to prislo vkusnejsi, uz jen proto, ze stejnou dulezitost hraje usili hlavnich hrdinu o preziti. To me na tomhle filmu bavilo nejvic, ta dokonala iluze panenske Ameriky (i kdyz je to toceno v Alberte v Kanade) - zadne cesty, zadna civilizace, jen prvni osadnici ve vegetaci zarostle, ale nadherne krajine, plne selem a divochu. Naprosto skvele kostymy (je velmi tezke dosahnout obnoseneho vzhledu - tady to bylo bezprecedentni) i namaskovani. Kazdy clovek je tu nejak jedinecny, vsichni navic spinavi, zivorici v novem svete, ktery patri puv. obyvatelum a kteri nove osadniky vetsinou nevidi radi. Navic treba ta scena s medvedem byla uzasne realisticka a vubec nechapu, jak to natocili, takto zblizka. Protoze je jasne, ze medved je digitalni, stejne jako ostatni zvirata ve filmu (krome koni), ale neni to temer poznat (jenom lehounce). I kdyz mi tedy trochu vadilo, jak uz jsem zminil na zacatku, ze vetsinu filmu Leo skomira mezi zivotem a smrti a skoro nic nerika, ta zapletka s pomstou byla nakonec dobre zvladnuta. Jenom mi vadil uplny konec, ktery jsem jaksi nepochopil - ale to se mi stalo i u soubezneho Tarantinova "Hateful 8", ktery se taky shodou okolnosti odehrava v zime na Divokem zapade. ()

keoma26

Na me to pusobilo nejak moc "preboostovane", asi to byl zamer, tenhle "hyperrealismus", kdy vidis a slysis vsechno na obraze v plnym detailu, skoro kazdou vlocku, kazde vydechnuti, vsechno hned na taliri, vcetne pribehu, kterej bez nejakeho tajemstvi proste jen "utece", mozna kdyby aspon ty snovy sceny tocili stylizovane, bude to pusobivejsi, kdyby to dokonce cely bylo stylizovanejsi, asi bych filmu spis veril, protoze bych si mohl myslet neco jako "vsechno po utoku medveda je ocistec, kterym Leo prochazi pred smrti a behem kteryho bojuje se svymi demony"... navic tim, jak je hlavni hrdina doslova nesmrtelny, nedokaze se do nej divak dost dobre vcitit a spoluprozivat s nim nejake emoce, proste se jen v "predistancovanem postoji" diva, jak je ten spektakl dobre natocenej... ve srovnani napr. s Apocalyptem si celej zazitek s sebou nese maximalne pulku intenzity...ale jestli to ma clovek videt, tak pak rozhodne v kine! ()

Jiriczzcek

Být to o půl hodiny kratší tak super, ale takhle jsem se nemohl dočkat konce. Rozjezd filmu je epický, ale postupně se tempo vytrácí až zbudou jen prázdné záběry na les, což už mi ke konci lezlo krkem. Hudba je fajn, ale stále se opakující hlavní motiv, se po těch skoro třech hodinách přejí. Zkrátit to na takových 100 minut tak je to minimálně o hvězdičku více. ()

Rudinsky

Vo všetkých ohľadoch fenomenálny film. Iñárritu nepatrí medzi moje modly (Birdman ma dokonca minul obrovským oblúkom), ale toto je dokonalé a jednoznačne film roku. ()

joora1

Špinavý, neučesaný survival snímek vejde do dějin díky neuvěřitelnému výkonu nejen Lea, ale i Toma Hardyho. O příběh tu moc nejde, člověk se stará v podstatě jen o to, co bude dál a řeší jen základní, jednoduché věci jako jestli hrdina neumrzne nebo neumře hladem. Syrová příroda a krutá zima hodně pomáhá k dramatičnosti filmu a scéna s mědvědem je opravdu totální "náhul". Leo si sáhl podle mě hodně na dno svých sil, snědl nemalé dávky hlíny a divák mu doslova zobe z dlaně. Takto si představuji herecký koncert. ()

BluT

Nebyl jsem tak nadšenej a unešenej, jak jsem doufal, že budu, ale jsem moc rád, že jsem film viděl v kině a ještě před udílením Oscarů. Do příběhu jsem se ponořil poměrně brzo, i díky možná až přehnané syrovosti a brutálnosti filmu. DiCapriovi jsem tuhle roli opravdu nezáviděl, když jsem si teď přečetl, v jakých podmínkách natáčení probíhalo a co musel on i celý štáb protrpět. Obzvlášť v té ledové vodě bych nic natáčet nechtěl. Ale o tom jsem přemýšlel až po skončení, jinak jsem byl do filmu vtažen a nezáviděl jsem to Glassovi. Indiáni byli jak z jiného světa, prostředí vypadalo vážně nádherně (nejvíc se mi asi líbil les porostlý zeleným mechem lehce po začátku filmu) a navíc bylo v každém záběru trochu jiné a něčím nové. V hlavě jsem to ale hodně porovnával s Hateful Eight od Tarantina, která se odehrává taky v zimě asi 50 let po tomto snímku, a osmička ve mně zanechala silnější dojem. Takže se trochu divím tolika (dvanácti) nominacím pro Revenant, ale fandím mu. Byl to prostě masakr. Nemůžu hodnotit jinak, než pěti hvězdami, ale úplně stoprocentní to nebylo. Uvidíme, co si o tom myslí oscaroví kritici. Za mě 86% edit 6.3.2016: Tak udílení Oscarů proběhlo a já jsem moc rád, že Iñárritu byl oceněn za režii a Leo za hlavní kerecký výkon. Oba si to určitě zaslouží, ale snad nyní neusnou na vavřínech. ()

honzii

Zmrtvýchvstání spíš než Malicka připomíná Gravitaci. Opět tu máme survival žánr, opět tu hraje klíčovou roli prostředí a opět film stojí převážně na svém audiovizuálním odvyprávění. Oba filmy mají slabý, přímočarý scénář a nebýt přínosu Lubezkiho, asi by vůbec nevyčnívaly nad obyčejnou mainstreamovou produkci. Kvalitativní rozdíl mezi oběma filmy je v tom, že Gravitace funguje v synteticky vytvořeném světě, zatímco Revenant v reálném, a od toho se odvíjí celkový dojem. U Grativace se mohli všichni přetrhnout, abychom z plátna pocítili vesmír, jeho velikost i tísnivost skafandrů a nedostatek kyslíku, Revenantovi stačí točit v obrovských mrazech, v reálných lokacích a na nejlepší digitální kameru dneška s širokoúhlým objektivem. A ono to funguje. Zatímco Sandra Bullock rozačitě hekala v digitálně vytvořeném prostředí, DiCapriovo utrpení v mrazech nepotřebovalo ani zvuk. Revenant tak stojí především na sugestivním prostředí, naturalistickém filmovém přístupu a tím i na celkovém dojmu ze zpracování. Pro mě se jednalo o jeden z nejpodmanivějších filmů, jaké jsem v kině viděl, a i když by ten příběh napsal pětiletý kluk a scénář šestiletý, ta filmařina a její působení na mé vjemy mě dostala do kolen a já to sežral i s navijákem. ()

bari68

O tom, že Leo konečne dostane Oscara, o tom snáď nepochybuje nik...... Takže k filmu. Začiatok je trošku zdĺhavý a má pomalejšie tempo, nakoniec vlastne celý film keby bol skrátený aspoň o 15-20 minút, rýchlosti a gradácii by to viac než pomohlo. Inak príbeh bol sám o sebe fantastický, resp. až neuveriteľný, k tomu krásna panenská divočina a dobrodružstvo, z ktorého sálala surovosť a realita. Vydarený dobrodružný survival. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Nový Predátor má název, už se natáčí

Nový Predátor má název, už se natáčí

28.07.2021

Loni na podzim přišlo oznámení, že se slavná značka Predátor dočká dalšího zářezu. K režii nového filmu nastoupil Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), mimo to jsme ale nedostali žádné nápovědy k… (viac)

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

30.08.2020

Herečka Elizabeth Debicki (Tenet, Krycí jméno U.N.C.L.E.) se upsala hlavní roli v nové špionážní minisérii ze druhé světové války Code Name Helene. Na produkci seriálu se bude podílet studio… (viac)