Na motivy skutečných událostí, které se odehrály v Wlodowie. Thriller o zločinu, který otřásl polskými médii. V malé vesničce dochází ke krvavé vraždě šedesátiletého recidivisty, který již dlouhá léta terorizuje své sousedy. Pachatelem může být kdokoliv z místních obyvatel. Jsou zatčeni a obviněni tři bratři. Začíná vyšetřování, ve kterém vyplavou na povrch mnohá ukrytá tajemství obyvatel vesničky. (gudlak1)

claudel

Při sledování filmu Lincz mě nemohlo napadnout nic jiného, než známý citát, že "Spravedlnost práva je sraní klíčovou dírkou". Přesně kvůli takovým lidem, jako byl okresní prokurátor, bych nemohl pracovat v advokacii nebo státním zastupitelství, takoví lidi snad nemají ani špetku citu a jen citují paragrafy a ohánějí se právem a zákony. Tfuj. Na velmi malém prostoru - místním i časovém se rozehrává depresivní drama, které diváka nemůže nechat lhostejným. Asi bych se neměl pořád opakovat, ale polští filmaři jsou zkrátka a dobře úžasní. ()

verbal

Už zase Je třeba zabít Segala! Tentokrát jde o vizuálně naprosto dokonalého, obstarožního mukla, kterého opravdu snad museli vyhrabat v nějaké třetí nápravné. Neskutečný mazlík! Je s ním sice trochu nuda, ale zapadlé polské vidle jednadvacátého století jsou vykresleny perfektně, až by nejeden z Mrštíků radostně zaplesal. Jednou jsem takhle jel "zkratkou" do Orlických hor a podařilo se mi na vynikajících (odjebal jsem si tlumiče a poloosu) a dokonale značených drogach państwowych nepatrně zakufrovat. Že jsem v prdeli jsem zjistil podle toho, že cesta náhle skončila v kupě hnoje, a když jsem vylezl z auta, abych se zeptal kudy zpět do civilizace, prošla kolem liška a povídá: "Dobrou noc, pane verbal!" Samozřejmě polsky. Hned jsem i poznal, že obyvatelé jsou přátelští a mají cizince rádi! Otylé, neholené, škaredé ženy s vydojenými prsy v socialistických teplácích po pupek začaly kvapně zahánět do polorozpadlých baráků své otrhané, zablácené ratolesti, jejichž oduševnělé výrazy nenechávaly nikoho na pochybách, že otcové jsou s matkami pokrevní příbuzní nebo se rekrutují z řad podvyživeného, domácího zvířectva. Rovněž neholení, zavalití muži, v jejichž obličejích se zračila zářivá inteligence průměrného skotu, čpící měsíc starým potem a samohonkou z pravých otrub, se v zapařených gumácích, které nesundali snad od dob kolektivizace, šouravě blížili mě uvítat. Místo chleba a soli však měli v rukou drobné zemědělské nástroje. No co vám budu povídat! Raději jsem nečekal, až mi pro ukrácení mé dlouhé chvíle radostně předvedou nějaké to folklórní pásmo písní a tanců, vletěl jsem zpět za volant, motor naštěstí naskočil, kvílící pneumatiky po pár proklouznutích přilnuly k mrvě a já mohl přes nejbližší pankejt z toho osmnáctého století prchnout, aniž by mě zlynčovali. ()

Enšpígl

Hodně dlouho jsem tohle musel vydejchávat, protože Lincz si vzal moje emoce do posledního gramu. Jestli mě něco dokáže vytočit daleko za červenou tak je to mlácení ženský. Nic ubožejšího už chlap udělat nemůže a když jsem viděl jak tam ten zmrd mlátí jednu ženskou za druhou, tak se ve mě vařila krev a nepřestala ani v jiných složkách filmu. Neschopnost policie ochránit obyvatele vesnice, sváznost státu si s takovou věcí poradit a především důsledky za čin pro lidi, který byli tím vším zahnaný do kouta. Opravdu mimořádně silný a emotivní film a skvělá filmařská i herecká práce, protože všechno vypadalo naprosto realisticky. ()

Malarkey

Že Polsko točí dobré filmy, na to jsem si už zvykl. Že Lincz mě zaujme na první pohled, to mi bylo vcelku jasné. Že z filmu budu ale takhle v šoku, to by mě jen tak nenapadlo. Film vlastně pojednává o pravdivém příběhu, který se v jedné polské vesničce stal. Vypráví o tom, jak ten demokratický systém, který si tu všichni vybojovali má své mouchy a člověk proti některým případům nemůže dělat vůbec nic. Na něco ten středověk přeci jen byl dobrej, co si budeme povídat... ()

larelay

je neskutocne osviezujuce obcas si spravit vylet do neprebadanych riek europskej kinematografie. Lynč je film, ktory je tak jednoduchy, ale zaroven brilantny. Stopaz je kratka, ale za ten kratky cas sa nestihnete ani raz nudit, a to najma preto, lebo s ohryzenymi nechtami cakate, ako to cele dopadne a kedy hlavne toho stareho zmr*a uz konecne niekto tresne lopatou po gebuli. Herecke vykony boli tak prirodzene a uveritelne, ze niektori nasi herci, by si mali brat priklad z toho, co je to skutocne herectvo. ()

DaViD´82

Zdá se to být poněkud jednostranné, ale to v tomto případě není na škodu. Nejde totiž primárně o zevrubnou psychologickou sondu do nitra aktérů jedné lidské tragédie, jako spíše o nekompromisně nastavené zrcadlo liteře i duchu zákona, stejně jako "vyššímu principu", byrokratické mašinérii či prostému oko za oko, zub za zub... Film v nejlepší Kieslowského tradici. ()

Fr

,,TO SI NEUMÍTE PORADIT S DĚDKEM?....“ /// Film o tyranii. Policajti jsou zpocení (,,je ti teplo děvče?“ Je ty kokot, bo slunce pálí…), pachatelé jsou za katrem a tak je dost času se věnovat dědkovi, co si dovoloval a dovoloval a dovoloval…COŽE? Sci-fi? Tak ještě jednou…,,TO SI NEUMÍTE PORADIT S DĚDKEM? Emoce? Jo, páč mi hlava nebere, že si neuměj poradit (vím, vím, už to nedramatizuj…). Morální hledisko, právní výklad a ze solidně rozjetý krimi ze současnosti se vyklubala historka pro majora Zemana s dramatickým koncem, čurákem v prdeli a 2ma mrtvejma (vlastně třema…). Jako – je to smutný, jenže takovej je život kurva. A by na to asi tak řekl Joseph? (Milý Fr, ...,,nenech se ovlivnit příběhem a nožem pod krkem".) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Koukám jen filmy založený na skutečnejch událostech. 2.) Mám rád stařečky, co za to uměj ,,vzít“! 3.) Páč „Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem!“ vo tom nás ČECHY nikdo nemusí poučovat! 4.) Thx za titule ,,larelay“ a ,,rad.mas“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Poláci jsou jinde. Je škoda, že Češi se zmůžou maximálně na komedie či pohádky ( Uvidíme co nastávající Jan Žižka,který se zatím jeví solidně). Poláci však servírují dusný Drama/Thriller vyprávěný retrospektivně o starém muži, který terorizuje svou rodinu a musí za to krutě zaplatit. Jsou zde scény z vězení, ze soudu i trochu fyzického násilí, takže téměř od každého něco. Plusem jest i krátká 85 minutová stopáž,takže diváka film takřka nenechá vydechnout. Slušný počin. 75% ()

emma53

Smazala jsem si komentář, ale fakta se lze dočíst i na Googlu. Já jen vím, že mě iritovala liknavost policie a možná i absence okolí, ale to je známá pravda, že málokdo si chce máčet prsty, aby přes ně nakonec taky nedostal. Nicméně alespoň malou útěchou je ta trestná lavice, kterou jsem s nadějí očekávala celou dobu. Celé to vyznělo téměř jako dokument a věřte, že nuda to rozhodně žádná není. ()

Aluska88

Drama založené na skutečných událostech, z nichž opravdu tuhne krev v žilách. Jak je vůbec možné, aby se takového teroru na obyvatelích malé vesničky dopouštěl nějaký pošahaný, starý ču*ák? Jak může jeden člověk terorizovat ostatní a bez jakéhokoliv svědomí provádět všechny ty násilné, psychopatické činy, aniž by s tím kdokoliv něco dělal? Naštěstí se pak šikovní polští bratři odhodlají vzít věci do svých rukou, vzepřít se a zachránit tak sousedy před neustálým životem ve strachu. Pomsta je zasloužená a spravedlivá. Články o tomto činu jsou na netu k dohledání. Všechny, co jsem našla, jsou však v polštině, takže slovník je nutný:) ()

*CARNIFEX*

78 minútová, temná sonda do duše zlého muža, odohrávajúca sa v dvoch časových líniách, pred a po skutku, kedy šestica ľudí, nedokázala viac akceptovať ubližovanie členom vlastnej rodiny, a tak zobrala spravodlivosť do vlastných rúk. Presne takto to v mnohých prípadoch dopadá. Ten čo si to najviac “zaslúži”, nakoniec zo všetkého vyjde ako "víťaz", pričom potrestaní budú ostatní, keďže zákon, ale i ľudia, ktorí ho vzhľadom k výkonu povolania "využívajú", nevedia čítať "medzi riadkami". V mnohých prípadoch totiž fungujú ako naprogramované roboty bez rozumu, a preto je verejná mienka policajtov s prívlastkom: KOKOTI, v niektorých prípadoch, snáď aj zaslúžená. Všetko potvrdzuje výstižný krátky dialóg z filmu: otázka: „Podľa vás mali na výber?“, odpoveď: „Z pohľadu zákona je to irelevantné!“. Bohužiaľ, ľahostajnosť je hlboko vrytá do našej mysle, netýka sa nás to, a tak to nie je „náš“ problém. TAK TO SKRÁTKA JE A INAK TO ZREJME UŽ NEBUDE .. ()

gogo76

"Aj wy máte suseda s ktorým si newiete poradiť?..." Po tomto wýbornom poľskom filme bude wáš dotierawý sused wyzerať ako najlepší kamarát. Obzwlášť dobrý casting spôsobil, že by ste tú swiňu, ktorá terorizuje celú dedinu najradšej sami lopatou zabili. Fakt som mal chuť tiež mu jednu jebnuť, takú poriadnu - wychodňarsku...Swojimi ohawnými skutkami i odporným ksichtom si o to koledowal. Ten drzý hajzlík má wšak stále pod sakom priprawenú nejakú mačetu a zaujímajú ho iba "peňonze" a chlast. Aj táto swiňa je wšak človek a zákony platia aj pre pomstiteľow, ktorí už "ZLO" nechceli tolerovať. Film pôsobí weľmi realisticky, herecké wýkony sú bezchybné a nawyše film donúti premýšľať...O nutnosti a spráwnosti zakročiť, o wýške trestu, ne-činosti polície i o tom, či má takéto hovädo práwo žiť...a to nie je málo. Ako bonus (asi za dobrý skutok pomstiteľow) zaznie nádherná hudba, ktorú si wychutnáte popri záwerečných titulkoch. Barzo dobre! 80%. ()

liborek_

Na motivy skutečných událostí - Tato propagační nálepka nemusí nutně znamenat, že nám bude vyprávěn silný příběh, že se nám dostane inspirace k přemýšlení o vážném tématu, že budeme nedýchat pod dojmem vzrušující akce; zkrátka že uvidíme dobrý film. Polský Lincz je toho dobrým důkazem, protože je představitelem typické mediální zkratky, která ohlodává kontext na minimum a manipuluje předobrazem tak, aby výsledný syžet odpovídal jakési iluzorní představě ambiciózního autora o "důležitém filmu". Filmový Lincz je napsaný podle mého soudu dost nepřesvědčivě (jakkoli si nedělám iluze o stavu polské policie, justice, médiích a společnosti obecně - tak jako o té české) a k některým klíčovým dějovým momentům není k dispozici žádná indicie (proč?, jak?). Nejdůležitější otázka filmu - jak právo hledí na vraha tyrana a jak je toto právo uplatňováno v praxi - je utopena ve frázích a je víceméně použita pouze k rozdělení stran a rolí. Protože podvědomě cítím, že film neřekl vše o motivech onoho tyrana (viz ty novinové výstřižky), nutně musím toto vnucené rozdělení rolí vnímat nejednoznačně a právníky v daném podání jako karikatury. Téma je to silné, ale i přes perfektní vizuální zpracování jsem z tohoto filmu nakonec dost zklamaný... ()

paascha

Je vrah vraha vrahem aneb kolik krve chce ďábel? Hnusný film o nelidské zrůdě a lidském strachu, zbabělosti, odvaze, malosti a Polsku ()

Snorlax

Nechávala jsem si komentář uležet, ale ani to nepomohlo, den po zhlédnutí a stále velice silný zážitek. V některých aspektech připomíná Lynč Kieslowského Dekalog. Jen nepotřebuje 10 dílů, aby vyjádřil vše. Až se někdy z tohoto filmu emocionálně resuscituju, možná svůj komentář doplním. ()

Frajer42

"Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem." Bohužel, z hlediska principu právního je to zločin jako každý jiný. Potom je hrozně pěkné, že s vašim jednáním úplně každý vnitřně souhlasí, ale ze strachu z nedávno sepsaného papíru vás za mříže stejně pošle. Poláci posledních pár let dovedou tvořit zatraceně dobré snímky. Škoda, že takhle nevynikají i v ostatních odvětvích. Svět by potom byl mnohem spokojenějším místem. Líbilo se mi to. Milé drama o permanentně nasraném dědečkovi, který si vybíjí svoji nefalšovanou zlost na čem se dá. Syrových záběrů není mnoho, ale hned ta první akcička, kdy si smlsnul na gerontce byla poměrně intenzivní a nekoukalo se na to kdovíjak dobře. Je poměrně smutné, když si člověk uvědomí, že v podobném strachu a teroru žijí velké spousty lidí snad v každé zemi světa. Troufnu si říct, že v tom šťastnějším případě si potom zoufalá situace vyžádá zoufalé činy. Pokud se to spojí s neschopností policie, tak je mrtvola brzy na světě a už je trochu pozdě hledat viníka. Věřím, že si film emočně získá drtivou většinu populace. Snad každý, komu nepřináší rozkoš pohled na psychické a fyzické týrání bezbranné ženy, si během koukání vytvoří velmi negativní postoj vůči hlavnímu tyranovi a bude mu ze srdce přát ten nejhorší možný osud. Nějaká lhostejnost vůči postavám, či ději tu tedy rozhodně panovat nebude. Takže takové věci, jako zvýšený krevní tlak, či zimomriavky v mém případě určitě proběhly, a to hned několikrát. ()

Dzeyna

Příběh je hodně dobře vymyšlen. Hlavní vrah je naprosto skvěle vybrán a také to naprosto skvěle zahrál. Opravdu brilatní výkon a vžití se do role jak by smet. Napětí rozhodně nechybí a příběh se vyvíjí postupně a čím dál lépe. Divák se přímo těší, co morbidního se stane za chvilku. Navíc polské prostředí nějaké mini vesničky, chudoba a skvěle realističtí herci, upoutají snad každého. Jediné, co mě ovlivnilo ubrat pátou hvězdu je krátkost filmu. Jelikož tohle bych mohla sledovat klidně další hodinu a dokázala bych si také představit více zápletek a trochu víc propletenější soudní řízení, nic méně i tak, je to top. ()

DwayneJohnson

Ponuré, depresivní, na konci až téměř vysvobozující. Tenhle příběh splňuje tohle všechno do puntíku. Jak vzít spravedlnost do svých rukou, když ti, kteří by konat měli, nekonají. Náladu Vám tenhle film rozhodně nezvedne, na druhou stranu může sloužit jako odstrašující příklad, kam až může člověk zajít i v dnešní, rádo by civilizované době. To platí pro obě strany konfliktu, kde se mi hlavně tvář v podání Wieslawa Komasy bude asi ještě dlouho zjevovat ze spaní. ()

Trajektt

Ten, kdo čeká nějaký ten umělecký zážitek životopisného formátu o americkém režisérovi Davidu Lynchovi, tak bude zklamán, jelikož v tomto polském filmovém počinu neuvidíme žádné Městečko Twin Peaks ani čekoslovenskou Vesničku mou střediskovou, nýbrž pěkně reálnou polskou vesničku, o které by se dalo říct, že je tak trochu zabijácká. Reálnou píši hlavně proto, že tento průser se skutečně stal a my se stáváme svědky činů, které pěkně zamávaly polskou mediální scénou. Z daného podtextu tohoto snímku by se dal vycítit jeden nepříjemný pocit a to je takzvaná bezmoc, kterou bych nepřál ani svému největšímu nepříteli. To, že se ze spořádaných občanů stanou doslova nepříčetní hrdlořezové bych v tomto případě připisoval špatnému systému a nefunkčnosti soudů a policie. Ono člověk je občas překvapen, kolik nenávisti, zášťi, závisti a dalších příjemných pozitivních emocí se vyskytuje za zdmi některých příbytků, zejména v tomto případě v jedné polské vidlácké komunitě, kde jsou místní burani doslova donuceni k nepříčetnému činu. Jde o to, že jeden od pohledu příjemný recidivista dělá svému okolí doslova peklo na zemi a místní obyvatelé nevědí, jak se mají bránit, když je tento terorista se kterým si polský soudní systém neuměl poradit. Nejde o to, že je sprostej, nemytej nebo, že krade a nepracuje, vydírá, ale dokonce na lidi a zvláště na ženy vytahuje doslova všechny různé šavle a meče a tom tím způsobem, že by se tomu divil i Bulhar, kterej na koncertě Rammstein nerozumí ani slovo. A zcela souhlasím s recenzemi mých oblíbených uživatelů octopuskou a Arsenalem83, kteří píší o místní nespravedlnosti a nečinnosti policie, kteří svou naivitou a debilitou, ale spíše by se dalo napsat leností nechali tohoto uzurpátora konat tyto šikanózní excesy a díky, kterým byly tyto činy opomíjeny a které vedly k tragédii, která zasáhla nejprve tuto vesnickou komunitu a posléze celý polský mediální svět. A přesně také souhlasím s názorem, že soudní systém vyřkl ortel, který rozděluje společnost na dvě poměrně stejně početné skupiny lidí, kteří vidí tu spravedlnost podle měřítek toho daného individua. Ona je totiž potíž v tom, že ta jedna skupina je chytrá až do tý doby než se jim stane něco podobnýho a v tu chvíli si sundají své rádoby spravedlivé růžové brýle a doslova z minuty na minutu převlékají kabáty jako by se nechumelilo. Vidím to a čtu to dnes a denně, tihleti rádoby mírotvorci si myslí, že když budou posílat zbraně do nějaké nejmenované země a nosit bikolóry jedné nejmenované země, že tím tu válku zastaví a té dané straně pomůžou. Hovno, nasrat, opak je pravdou, protože tito intelektuálové těmito činy akorát ten daný konflikt prodlužují a měli by za to být po zásluze potrestáni. To samé si myslím o tomto rozsudku a akorát mi potvrdil mé konspirační teorie o bývalém východním bloku, kde malé ryby chodí sedět do malého zapáchajícího rybníčku a ty velké si pěkně, svobodně plavou v nekonečně velkém voňavém oceánu bez strachu a bázně. Za tento nádherný kaleidoskop lidských nátur mi nezbývá hodnotit tento filmový masakr jinak než za bezchybných i když smutných 100%. Viva la Realita!!! () (menej) (viac)

Tomco

Ty kokos, ako som ja mal chuť dať tomu ujcovi tiež lopatou po chrbte. Kvalitka z Poľska. Mrazí ma, že sa to stalo aj naozaj.. ()