Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

BigDeal

Uf, teda dávno ma niečo tak silno emocionálne nestrhlo. Odvážny filmový muzikál, v ktorom je 99% spevu a len zopár hovorených viet, no piesne sú tak precítené, že som zažíval všetku bolesť spolu s postavami. Najmä teda Anne Hathaway ma so svojim "I dream a dream" zasypala tonami zimomriavkok a srdce mi nechala rozorvané na kusy. Och! ()

CiTrus007

Nejsem sice nijak příliš orientován na muzikály ani na romantiku, tento film mě však na začátku chytl, pevně držel a nepustil až do konce. Režisér Královy řeči, hvězdné obsazení a herecké výkony jsou bez diskuze jednou ze záruk této adaptace - byl jsem ale příjemně překvapen, když jsem zjistil, že Wolverine a Gladiátor umí taky celkem slušně zpívat (tím bych rád utišil i další zlé jazyky, které tady fňukají o tom, že si zašli na muzikál a ono se tam zpívalo). Kromě toho se vše vesměs drží Hugova originálu, který poskytuje úžasný příběh. Hudba je taky původní a zde bych rád vypíchnul, že se spolu se zpěvem herců dá opravdu poslouchat. Ačkoli to nejsou žádní zpěváci, orchestrální podklad je klasický a neochvějný a nikde není příliš slyšet žádný kiks. Filmových efektů pomálu, nikde mi ale nic nechybělo, ani sem příliš nic velkolepého nečekal, jen sem tam člověk rozpozná nějakou tu zelenou obrazovku. Vyvrcholení bylo epické, emocionální i lidské - celkově dotažené do dokonalosti. A dovětek byl ještě lepší (neodpustím si odkaz na "šťastné" zakončení Titaniku, kde si všechny zemřelé postavy ve snu Rose navzájem hezky zatleskají). Kromě toho taky nemohu zapomenout na komickou dvojku Beatrix LeStrange a Borata, kteří to čas od času pořádně rozjedou. Příjemně mě překvapila Samantha Barks, která se, ačkoli vytažena z divadelního prostředí, na stříbrném plátně zabydlela rychle a dodává celku alespoň podle mě třešničku na dortu. Kdybych to měl shrnout, film na mě opravdu zapůsobil tak, jak to dokázalo jen málo ostatních. Hooper se vypracovává k dokonalosti a nejen díky němu je celé dílko krásně vyvážené i osobité. Díky Hugovi příběh nepostrádá myšlenku a rozmanitost. Vše má spád a zapadá do sebe jako hodinky. Herecké obsazení nemohlo být lepší. Prostě paráda! ()

murakamigirl

?! Čože???!? ????????? Aspoň nemusím ľutovať, že som nešla do kina. To, že 98,9% replík a 100% vnútorných pocitov postáv je prespievaných nutne NEZNAMENÁ, že ide o MUZIKÁL. Najmä, ak je väčšina speváckych čísel, striedajúcich sa bez výdychu jedno za druhým, nezmyselne predlžovaná, úmorná, a minimálne polovica hereckého obsadenia nemá tušáka, čo to vlastne ten SPEV môže byť, ha? (Takže namiesto ťažkej, avšak moderne poňatej drámy - panuje novému "muzikálovému" spracovaniu jedna astronomická komédia.) A... hviezdny ansámbel nezaručuje, že ide o dobré predstavenie!!! Nie som veru ďaleko od hodnotenia odpad! ()

Dale

Po vizuálnej, hudobnej a hereckej stránke dokonalé dielo, no vadilo mi, že boli spievané aj normálne dialógy. Muzikály mám veľmi rád, ale spievané pasáže treba striedať aj s hovoreným slovom, aby to malo aspoň nejaký zmysel. Veľká škoda, že hlavné postavy boli mužské, lebo oveľa viac si užívam ženské spevácke výkony a tých tu bolo dosť málo v porovnaní s mužskými. A jedna pripomienka k Redmaynovi, tu mi bol nielenže nesympatický, ale aj spevácky nevýrazný a jeho scény boli jediné, pri ktorých som sa nudil. Až na tieto drobnosti skvelý filmový zážitok. ()

MrCreosote

Filmový romantismus v plné polní, který se nebojí dát na odiv vypjaté emoce, které jsou defcto základním kamenem Hooperových Bídníků (nenajdete tu lásku a utrpení, pouze Lásku a Utrpení). Duch předlohy je přítomný v každé scéně a já si při závěrečných titulcích oddychl, že komplet zpívaný dvouapůlhodinový film může být takhle strhující. Kdo četl Hugův román, bude mít výhodu, osudy postav jsou tam rozvedeny do patřičné hloubky, což filmová adaptace zkrátka nemohla postihnout, ale se znalotí knihy se k jednotlivým aktérům přimknete ještě víc. Ostatně režisér vám to ulehčí, protože kamera je většinu času postavená půl metru před obličeji herců a zaznamenává každou jejich emoci. Tahle často kritizovaná technika nicméně k vypjatému příběhu plnému slz sedí . K dobru připočítávám i to, že výhrady jsem měl pouze ke dvoum písním (zbytečná On My Own a rozvleklá Bring Him Home) a všechny ostatní jsem si bez ostychu užil, zejména proto, že děj neretardovaly, ale posouvaly dál. Ano, je to předimenzované, plné patosu a fatálních rozhodnutí, jenže takhle to Hugo před stopadesáti lety napsal a Hooperovi se povedlo převést ducha předlohy do dnešní, nesměšné podoby. A za provedení "Master of the House" s močícím Cohenem a souložícím Santou speciální dík. ()

JohnCZ

Rozhodně nepatřím mezi fanoušky muzikálů, ale Bídníci mě zaujali už trailerem a tak jsem si řekl, že bych jim mohl dát šánci a rozhodně nejsem zklamaný. Krásná hudba, perfektní výprava, parádní obsazení, herci notně přehrávají a tak to má být. Překvapila mě takřka absence mluveného slova, 99% stopáže se zpívá, ale rozhodně to není nuda (jako u drtivé většiny muzikálů) a emoční sílu to má. Za mě spokojenost. ()

joehot

Hodnocení Bídníků se na film nadstandardně odvíjí od divákovy povahy, na tom kolik toho filmu povolí - u mě hluboký zářez, má krásně cynická spolubydlící v tklivějších pasážích lehce trpěla. Já jsem však klasifikací citlivka (jen několik výkonnostních bodů za plačkami). Takže nějaká ta slzka byla, zhruba ve čtyřech silných momentech, z nichž každý je drobným vrcholem filmu. Po technické stránce DO-KO-NA-LÉ, casting na jedničku (hlavní trojici Jackman - Hathaway - Crowe by měly připadnout minimálně nominace; překvapil mě především Russell), snad jen trochu prokrátit by se mohlo (ač rozumím, že je film podružný muzikálu). Ostatně, právě z hlediska způsobu natáčení jsou Hooperovi Bídníci zpracováním, které za zhlédnutí stojí. Doopravdy je znát, že herci zpívají naostro, žádná postprodukce, jde tudíž o zajímavé propojení filmu právě s divadlem. Těch pár chybiček s radostí odpustím. Myslím, že fanoušci muzikálů budou spokojeni. ()

Marek1991

Bedárov som dodnes nepoznal, proste divadelné veci sa mi akosi v živote vyhýbali, možno aj kvôli mne. Čo som o nich počul bolo, len nejaké potulovanie sa kanálmi v Paríži, Jean Valjean, nejaké veci okolo revolúcie, barikády, chudoba, ale akosi nič viac dôležitého. Na tento film som sa obzvlášť tešil. Musím priznať, že efektne a vizuálne to je skvelé, možno až tá príliš dynamická ustupujúca kamera spredu mi vadila. Hugh Jackman a Russell Crowe sú úžasní, nemám veľmi čo dodať, za ich oblečenie by som hneď oceňoval. Amanda Seyfried sa našla vo výbornom filme, škoda, že tam bola po menej. Lenže to ostatné známe obsadenie trocha nevyšlo. Anne Hathaway môže mať mimiku, ale ja jej skrátka ten herecký prejav a zjav neverím, rozptyľuje ma. Helena Bonham Carter tu samozrejme nesmie chýbať, ako dáma v korzete so šialeným účesom, no tentokrát to zbytočne prehnali. Obsadenie Sachu Baron Cohena beriem ako zlý vtip. Najviac ma však rozptýlil ten príliš špinavý vzhľad pri lodiach, prostitútky vyzerajúce ako strašidlá a ten neustály patetický dážď skoro v každej smutnejšej scéne. Samantha Barks je naopak obrovský objav, nádherná žena, skvelý spev, herecky presvedčivá. Dievča neskaz sa, si v podstate moja generácia, toto by chcelo veľké role, za toto máš môj veľký rešpekt. Nemám rád filmy, kde vidím neustále viatie vlajok, najmä amerických s trápnymi patriotickými gestami, no táto francúzska verzia vlastenectva, boje na barikádach z histórie, kde sa vzbúril hladujúci ľud proti snobom a nakoniec vyhral aj morálne potešil moje srdce. Hudba je nádherná, herci to vedia, no ústredná pieseň v podaní Anne Hathaway je síce svojská a uveriteľná, ale Susan Boyle to nie je. Film má príliš dlhé trvanie, mohli to skúsiť inak. Taktiež nie som prílišný zástanca ozbrojeného povstania, ale taký už Bedári sú a ako muzikál ma dosť presvedčili, no unesený som nebol. Crowe pri soche orla je jedna z najkrajších scénok, samovražda sa mi nepáčila, morálne vnútro bolo silné a úvod s loďou zasluhuje okamžitý potlesk. Avšak môj dojem je momentálne rozpačitý, či sa to po dobe zmení zistím, beriem to ako nadpriemerné dielo, ktoré ponúka silný zážitok v origináli, napriek tomu, že to nie je francúzska tvorba, ale tvorba ich historického úhlavného nepriateľa. Geniálne to nie, ale stojí to za to. ()

villon17

Na to, že muzikály nemusim a to tim víc, čim jsou delší, se tohle dalo přežít a to dokonce někdy i hodně emotivně. Neskutečně se mě dotknul zpěv Anne Hathaway, Russell Crowe by u mikrofonu tolik času trávit neměl, ale hlas má jak zvon. Proti miláčkovi Hughovi neřeknu nic špatnýho, stejně tak proti Helence, ale ta mě tady docela zklamala občas až svojí trapností po boku Cohena. Naopak mojí nejoblíbenější postavou se stal klučík Gavroche, ten tomu prostě dodal šťávu. Měla jsem spoustu předsudků, ale nakonec to bylo pěkně ztvárněný, rozhodně obdivuju zpívání naživo, jedině škoda, že nezkusili jinej příběh než zase ty Bídníky!! ()

Bubble74

Miluju filmové muzikály. Plné nádherných, neznámých melodií i profláknutých šlágrů, kdy ustavičně naskakuje husí kůže, kdy přechází zrak z velkovýpravných scén, kdy se rozplývám blahem nad dokonalým spojením obrazu, hudby a pěveckých výkonů. Ano, takové, i několikahodinové muzikály miluju. Hooperova verze Bídníků je však nelítostná zvuková zvrhlost. Až na pár výjimečných okamžiků jsem totiž postrádala to nejdůležitější – mému sluchu lahodící zpěv. ()

Petrson17

Les Misérables je muzikál, který mne tedy emočně naprosto odrovnal. Geniální svou formou natočení, geniální masky a kostýmy, fascinující herecké výkony ( Anne Hathaway zazářila, právem zasluhuje cenu, Hugh Jackman předvedl neskutečný výkon jak herecký tak pěvecký, Samantha Barks mne svým zpěvem zamokřila všechny kapesníčky a Helena Bonham Carter mne prostě nikdy nezklame, miluji její pózy a smích). Je pravda, že je film dost natáhnutý, ale i přesto jsem seděl jako přikovaný a občas mne zastihla ta příjemná husí kůže po celém těle ( klasicky u "I dreamed a dream" v podání Anny Hathaway, padlí hrdinové na barikádě a konečně finální odchod Jeana Valjeana) Příběh o lásce, statečnosti, odpuštění, naději a svobodě mne neskutečně překvapil, nečekal jsem tak silné emoce. Jako shrnutí : výborné herecké obsazení, dokonalá hudba, výprava, masky, kostýmy, všechno krásně doladěné a nádherný emotivní zakončení. Nemohu jinak než 90 % ()

corpsy

Za svoju veľkoleposť sa snímok rozhodne nemá za čo hanbiť. Podobne je to as niekoľkými emotívnymi pasážami, výborne zahranými ( dobre no, aj zaspievanými ). Kameň úrazu je ( ako pre tu mnohých ) takmer totálna abstinencia nespievaných dialógov. Preto je toto dielo prívetivejšie pre milovníkov muzikálov, ako pre obyčajných konzumentov, ktorým sa to môže riadne znechutiť. ()

sidzej

Ešte som nevidel muzikál v ktorom by sa celý čas iba spievalo ale musím uznať že vďaka skvelému technickému spracovaniu a výborným hereckým výkonom to vcelku funguje. Hathaway som mal vždy rád, no nikdy by som nemyslel že jedného dňa herecky dozreje až na oscara. Bravó, famózny výkon. ()

F.man

Překousnul bych přepálenou stylizaci. Vlastně i rád. Překousnul bych i mohutnou stopáž. Dokonce bych překousnul plačící (skoro) holohlavou Anne Hathaway bez zubů. Co ale překousnout nejde, že Hooper udělal z tak silného a epického příběhu rozvleklou nudu. Teda zase abych byl upřímný - první polovina ve které hraje prim Jean Valjean a Javert ještě ujde. Jakmile však příjde na řadu příběh Cosette a Marius všechno jde do kytek, které tak lehce rozkvetou jen na pár minut. A to je u filmu který má skoro tři hodiny obrovský problém. Přesto jednou se to vidět dá a újmu to na divákovi trvalou nezanechá. Kdyby mě ale někdo nutil prožít to vícekrát, budu asi kousat a škrábat. Škoda. Hooperovi jsem tady hodně věřil. Takhle velký kolos se mu ale docela porouchal. Who am I? ()

DEXTER099

Ne,muzikál není opravdu pro mě!Omylem jsem přehlídl,že je to muzikál,myslel jsem si,že je to hraná verze.Takže jsem to celé ani nedokoukal,protože se to nedalo,ale pro ty co mají rádi muzikál je to asi pěkné,takže tady objektivní moc nebudu,proto za mě 55% za ty herce a tři hvězdy. ()

ConanVJ

Plný počet nedám, protože muzikál není můj oblíbený žánr a i zde mě některé pasáže mírně nudily. Mimo to je to zajímavě zpracovaná klasika, která má špičkové obsazení. To jak hrdinové uměle vytahují do zpěvu některé pasáže je hodně vtipné a občas nechtěně rozesměje. Film je to pěkný, ale znovu ho vidět asi nemusím. Za mě 80% :) ()

EastWicka

Zážitek podobný vlně tsunami. Ať se přívalu emocí, Jackmanova hrozného vytí, srdcervoucí sociální nespravedlnosti (a tak vůbec...) snažíš bránit kapesníčkem či cynickým úšklebkem, nemáš šanci! Když se vzpamatuješ, všude je mokro. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)