Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

FilmFan24

Možná trochu dlouhá, ale přesto muzikálová nádhera v bravurním filmovém zpracování, ve kterém zpívající herci hrají na doraz svých možností až do bravurního dechberoucího finále. ()

Lenula4

Jsem ráda, že tak podceňovaný muzikálový film, se blísknul na Glóbech. Muzikál opravdu skvěle sedl na plátno a to nejen díky skvělým hereckým výkonům, kde Hugh Jackman předváděl opravdu skvělý herecký koncert a kde Anne Hathaway zpěv zvládla bravůrně, ale také díky skvělé scénografii. Během filmu se mě zmocnily emocniální pocity, které umocňují zpívané slovo. Nesedne to každému, ale pro mě jakožto milovník muzikálů, to byl jedinečný zážitek. ()

CageDepp

Nejhorší Bídníci co jsem zatim viděl. Wolverin a zpívat to by položilo kdejakýho x-mena. Crowe mi nějak nevadil a měl docela přísný výraz. ()

Aleee89

Klasický, propracovaný a silný příběh, který každý, kdo prošel nějakou střední školou (možná zatím i jen tou základní), alespoň rámcově zná, asi nemůže dopadnout špatně. A také že ne. Hollywood navíc umí namíchat správný koktejl emocí, u něhož rádi zapomeneme, jak moc to je laciné, a tak se vám dostane kvalitních hereckých výkonů (smekám před tím, že herci své party zpívali sami), silných scén (nejen davových, ale i těch komornějších), krásné hudby. Více méně to bylo takové, jaké jsem čekala. ()

Vědma

Musíme mít stále na mysli, že toto je muzikál převedený na plátno a ne adaptace knihy. Sebekrásnější příběh, pokud z něj děláme muzikál ( a můžeme se stokrát ptát proč že vlastně?) se musí osekat na kost. Těžko se do filmu převede věta " Když se slunce schylovalo k západu a protahovalo po zemi stín nejmenšího kamínku" nebo " Dostala jméno právě tak, jako jí za deště spadla kapka na čelo" Pokud jste knihu četli, víte, že to co tady proběhne za minutu, trvá třeba pět kapitol. Ale všechno to hlavní se dozvíme a hlavně zažijeme o mnoho víc emocí než u běžného byť i vícedílného hraného filmu. A řekla bych, že je to hlavně díky neškolenému a nedokonalému zpěvu , někdy i vytlačovanému přes pláč, což na divadle nikdy nezažijete. A pokud by bylo zpracování méně divadelní, to že se tam jen zpívá, by bylo ještě víc nepřirozené. Pokud muzikály někomu vadí, což je naprosto přirozené, takových lidí je mnoho a v některý případech se mezi ně řadím i já, bude mu o to víc vadit tento film. Jednoduchým řešením je, se na něj nedívat, pitomým řešením je dávat odpad. Opravdu nevím jak lépe zpracovat muzikál do filmu. ()

Dont

Co se týče hudební stránky - a ta je v tomto případně dost zásadní, když prakticky absentuje mluvená řeč, nelibě jsem nesl, že mě některé hudební pasáže nechaly celkem chladným, a kdybych mohl, posunul bych se o pár okamžiků dál (někteří diváci se dokonce posunuli o pár kinosálů dál). Jiné skladby jsou za to skutečnými skvosty, např. Do You Hear The People Sing na barikádách brala dech. Zkrácení téměř tříhodinové stopáže by snímek zefektivnilo a pak bych možná uvažoval i o vyšším hodnocení. Russell Crowe v roli přísného záporáka uspěl, Anne Hathaway bez vlasů i zubů také, ale hereckým výkonům zřetelně dominoval excelentní výkon Hugha Jackmana, který si naprosto právem vysloužil oscarovou nominaci. S jejím proměněním to ale i asi nebude mít vůbec lehké. Do role mladého revolucionáře mi perfektně sedl Eddie Redmayne, příběh oživily zábavné vsuvky v podání Sachy Barona Cohena a především hlášky jeho chotě Heleny Bonham Carter. ()

kajas

Čekala jsem poněkud jiné pojetí, chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách (neznám předlohu) a do celkově velmi ponurého konceptu mi zkrátka neseděla dvojice Bonham + Cohen. Dost ale negativ. Písně jsou překrásné (bezkonkurenčně nejlepší "On My Own"), Anne a Hugh musí v letošním oscarovém klání zvítězit, poslední půlhodina je opravdu epická a dojemná. Magnifique! ()

*Elfík*

Tak zaprvé: na tento film jsem se dívala jen kvůli nominaci na Oscara. Dobrovolně bych na něj neklikala. Ovšem i tak je to brak. Větší, než jsem očekávala. Jelikož jediný, kdo tu umí zpívat je Helena Bonham Carter (která svůj pěvecký talent prokázala i jinde) a dále dětští herci (u nich je to výjimka, obvykle nejsou ti nejlepší, ale zde stále platí pravidlo, že děti na divadlo a do filmu prostě nepatří...!) a pak sbor. Když zpívá lidí víc, falešné hlasy se lépe ztratí. Vážně jsem naštvaná z toho, že jsem nezačala s klasikou, jako Bídníci popravdě jsou, u jiného zpracování. Škoda, tak jsem se na ně těšila. Věřím, že Hooperovi Bídníci (ač jsem předlohu nečetla), jsou nesrovnatelní s knihou i ostatními verzemi. Balada o lásce, nenávisti, zradě, pomstě, nenávisti, bolesti, utrpení, chudobě i bohatství se nám tu představuje ve zpívané verzi, kde herci evidentně neprošli žádným pěveckým kurzem. Normálních vět je tu jen pět (řekla, bych, že tak sedm, ale nevadí) a to bylo pro mne jediné vysvobození. Pak ale zase začali ti protivní ptáčci zpívat a já měla sto chutí je zavřít do klece bez zrní a vody. Unikající smysl zmizel tak po desáté minutě a já asi nikdy nepochopím, proč se projektu všichni upsali a ještě s takovou chutí, chmpf! Hudba nebyla pěkná, kameraman bylo hovado s ruční kamerkou bez stativu, scénárista nebyl zcela při smyslech a osvětlovači nebyli pravděpodobně vůbec přítomni, za připitomělý flashback na konci bych zabíjela... Nicméně, Helena Bonham Carter byla skvělá (jako vždy), děti roztomilé a... zvířata?? Tam nebyla žádná zvířata!! Japato?! Příště, až zase akademici něco nominují, nechám je samotné v pokoji s touto celou bandou a schválně, jak se budou tvářit! Alespoň jsem si (v průběhu třech dní asi čtyřikrát) ověřila, že jim už nikdá věřit nebudu a navrhnu si vlastní Oscary. Budou se předávat hospodě oblastní pro můj kraj, občerstvení bude předraženo a proslovy zakázány. Stejně se spotřebuje velké množství kapesníků. Musíme šetřit lesy! Maximálně bych ještě přežila dvě slova, jak je krásně předvedl Hitchock: ,,Děkuji Vám!'' Šampaňské (fajn, tak jen Sekt), bude grátis podávané hned u vstupní brány. Takže, kdož se ke mne připojí?? Díky za podporu! ()

TominoLa

Vím, jsem ostuda! Toto je mé první setkání s Jeanem Valjeanem a Javertem. A, že to stálo za to. Tenhle příběh mě natolik zaujal, že nezůstanu jen u tohohle zpracování. Vidět a slyšet zpívat Gladiátora to bylo něco. Nejen jeho. A díky soundtracku si jdu tenhle zážitek připomenout. 9/10 ()

grogodil

Tie sóla boli podaktoré minimálne slušné (Anne Hathaway a jej I Dreamed A Dream), no akonáhle bol v zábere viac než jeden človek, tak to bolo pretrpené nudné peklo, pri ktorého sledovaní som si neustále predstavoval, aký silný potenciál mohla daná scéna mať, keby na chvíľu stíchol ten jednotvárny podmaz (ktorý po polke filmu znie ako preskakujúca platňa) a keby všetci na chvíľu prestali v dialógoch spievať, zavíjať, vzdychať a afektovane vzpínať a zalamovať ruky. Takto sa to proste nedá brať vážne, toto nedojme a ani nestrhne, pretože sa po väčšinu stopáže človek cíti trapne a nechcene pobavene z toľkej dávky nastrojeného gýču. Pred vynálezom televízie a filmu to mohli uviezť kľudne ako rozhlasovú hru a o nič podstatné by ste neboli ukrátení. Možno o pekné kostýmy a dve a pol hodiny nekonečných statických záberov na známe hollywoodske xichty s roztvorenoou chlebárňou dokorán. S filmovými muzikálmi mám zase na dlhú dobu pokoj. ()

higuain

Ne, tohle se nepovedlo. Po nespočtu adaptací (neviděl jsem ani zdaleka všechny, ale nejradši mám tu s Gabinem) přišel Oscarem povzbuzený Tom Hooper s muzikálovou verzí Bídníků, která je... no zkrátka špatná. Písničky nic moc, jejich přednes jakbysmet (i když nepopírám, že herci se snaží) a že by to fungovalo v rámci vyprávění? Filmový muzikál, který nemá vůbec žádné mluvené dialogy a kde se dvě a půl hodiny bez ustání jen zpívá. Řekl bych, že to nikoho nemůže bavit až do konce, jenže mě to bavit ani nezačalo. ()

jezurka42

Do you hear the people sing? Singing a song of angry men? It is the music of a people who will not be slaves again! When the beating of your heart echoes the beating of the drums. There is a life about to start when tomorrow comes! Každý chce, aby mu byly odpuštěny ty největší prohřešky. Každý chce najít lásku. Každý chce být šťastný. Každý chce svobodu. O tom jsou Bídníci. O tom, jak každý hledá něco, aby byl alespoň trochu šťasten...Jackman je bůh s hlasem seslaným z nebes, Russell, zas se svým chřaplákem, Gladiátorem z pekel. Anne je anděl s polámanými křídly a Amanda zas anděl, který má ve svých očích pannenskost. Eddie je pihatý sympaťák, který jde nejen do boje, ale i za láskou. Helena, má drahá Helenka je taková podivínka, že bych do jejích rukou nesvěřila ani svoje ponožky. Hned by mi je čorla. No a Sacha "Diktátor" si asi nikdy nezapamatuje, že se ta malá holka jmenuje Cosette. Malá Cosette byla rotomilá a vypadala po mamince, jako anděl. Samanthy mi bylo líto. Miluje ho, on je ale zaslepen láskou k jiné. No a Gavroche...za jeho památku jsem mávala červeným šátkem... ()

Bonaparte.

Gladiátor (R. Crowe) zpívá, van Helsing (H. Jackman) zpívá, Borat (S. Cohen) zpívá ... všichni pějí, pějí 157 minut v kuse, až to nezaujatého diváka vážně nudí. Ale proč jednou za čas neudělat výjimku a kulturně se vzdělat. Les Misérables nás zavede do období, kdy se schyluje k revoluci. Mladí lidé shromažďující se v úzké uličce za barikádou posetou francouzskou trikolórou. - Ostatně Bídnici mohli trhnout rekord v počtu francouzských vlajek... možná, že i v počtu vyhozeného nábytku z oken. Co říci k obsazení? Odvedený standart v podání Javerta a Valjeana, překvapivý nadstandart Hathaway, která mě naopak zklamala svojí rolí Catwoman v Temném Rytíři. Příjemným faktorem celého muzikálu byl korektně nekorektní Cohen, který pravidelně okořenil někdy-často až zdlouhavý děj. Co říci k hudbě? Já, oddaný fanoušek staré rockové škole hudebního průmyslu, nedocením hudební tvorbu, tak jak by zřejmě doceněna být měla. Musím konstatovat, že některé písně byly chytlavé... dvě možná tři. Zbytek pro mě byl všechen stejný. Nejsem fanda muzikálů a asi jím nikdy nebudu, proto 65% 4* "Who is there?" "French revolution!" "Fire!!!" ()

Parlay

Hooperovi Bídníci jsou exemplárním příkladem snímku, který filmové obecenstvo rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Je tomu tak především proto, že se jedná o adaptaci muzikálu, a nikoli o věrný filmový přepis Hugova vrstevnatého a nadčasového románu. Právě z tohoto důvodu jsou tak snímku neprávem vyčítány jeho zkratkovitost, nedostatečné psychologické prokreslení charakterů a dějová linie tvořená z bezprostředně na sebe navazujících pěveckých výstupů, které nenabízejí možnost jakéhokoli „emocionálního oddechu“. Já osobně jsem užití těchto vyprávěcích postupů od snímku očekával a naplno jsem si tak vychutnal strhující výpravu, krásné melodie (soundtrack jsem již slyšel tolikrát, že texty písní znám takřka zpaměti, skladba One Day More je moji osobní jedničkou) a dechberoucí herecké výkony (Anne a Hugh jsou vychvalováni nejčastěji a mám pro to plné pochopení, avšak za nejvýraznější postavu pokládám Javerta v podání Russela Crowea – už jenom pro ten jeho úžasný baryton!). Závěrem ještě musím vyzdvihnout neotřelý tvůrčí přístup ke pěveckým výstupům – herci na place zpívali zásadně naživo a právě díky tomu jejich projev působí natolik působivým dojmem. Občasná faleš či jiný pěvecký nedostatek v tomto případě vůbec není ke škodě, ba naopak - společně s pěveckým umem se jedná o spojené nádoby. ()

Lauri

Bídníci jsou nesmírně krásný, citlivý a dojemný snímek. Opravdu se mi líbili a to nejen proto, že Tom Hooper získal pro svůj film talentované herce, ale protože z něj udělal něco úžasného -- Muzikál. Vždy jsem pro ně měla velkou slabost, obzvlášť, když se se povedou tak, jako tento film. Není to sice nejlepší dílo roku 2013, nicméně mezi nejhezčí muzikály si Bídníky ráda zařadím. ()

Reesam

U tohohle zpracování jsem rozpačitá komentovat. Na jednu stranu moc dlouhý, na druhou stranu tak akorát. Mám smíšené pocity. Ze začátku jsem muzikál věčně stopovala, protože mě bolel zadek nebo za krkem, v jiných chvílích jsem přestat nemohla. Co ale nelze opomenout jsou výkony. Hvězdné obsazení, nádherný, neupravený zpěv, herci jsou naprosto přirození. Anne je hvězda! Hugh také skvělý. Koncem si mě film získal, nebrečím u filmů, ale tady jsem musela. Scéna hrála na city a ani já jsem neodolala. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)