Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

sedm.1

Tato muzikálová verze Bídníků je jistě doporučení vhodná. Například při výslechu teroristů, kam třeba uložili bomby, pustit jim tohle, a po hodince je po atentátu. Nebo do věznic, pomůcka pro pořádně zvrhlé bachaře, mukl udělá průser, žádná samotka na týden, šup s ním do místnosti s TV, pustit mu Bídníky v plné délce, a náprava vězně bude definitivně zpečetěna, po tomto zážitku ho na jakýkoli trestný čin přejde zatraceně rychle chuť. Ne, jako ale nyní vážně, tito Bídníci jsou zbraní hromadného ničení! Já sám jsem to tedy dokoukal na pět pokusů, vždy po nějaké +/- půl hodince a osobně jsem si při sledování této podívané prošel Peklem, neboť jsem absolutně nedával zpracování, ve kterém byla tato verze spáchána. Muzikály sice tedy nevyhledávám, ale ani se jim nějak vyloženě nebráním a čest úžasným výjimkám, jako Pomáda, nebo naprosto geniální Největší showman, ale ať se na mě nikdo nezlobí, tohle už snad ale ani nespadá do žánru muzikálu, tohle je totiž natvrdo zfilmovaná opera!!!! Mluveného slova je tu totiž za ty víc než dvě a půl hodiny tak maximálně 2%, a to ještě přeháním, jinak kompletně veškeré dialogy, monology jedou herci ve zpěvných verších, za doprovodu pořádně našláplého orchestru, a to byl takový šok a takový trýznivý zážitek, že se z toho jen tak nevzpamatuju. Navíc pak veškeré ty písně, hudba a slova byli fakt nelibozvučné a nechytlavé, čest tedy jedné dvěma výjimkám, jinak ale neposlouchatelný děs. Zápletku tu pak samozřejmě nemá cenu rozebírat, snad jen mohu podotknout, že nic záživnějšího, či zajímavějšího nepřináší. Každopádně ale Odpad!, který by si ta hrůza jinak ale neoddiskutovatelně zasloužila, nedám, neboť musím vzít v potaz i vizuální stránku filmu, která je vskutku výrazná a odvahu většiny herců v ústředních rolích, kteří se rozhodli do něčeho takového jít, protože na to musí mít jakýkoliv herec už fakt pořádný koule, a já ze zde přítomného obsazení nemohu zmínit nikoho, kdo by to vyloženě nezvládl, snad možná až na hodně přehrávající Hathaway, která u svých zpívajících čísel dělá takové ksichty, že mě až děsila, ovšem třeba naopak kdo mě hodně mile překvapil, byl Redmayne, který v jiných filmech budí v kontrastu se svými kolegy pocit totálního exota, ale zde mi naopak přišel nejnormálnější právě on, a to je už také co říct. Zkrátka, já jsem si u tohoto snímku pořádně natloukl hubu, pro mě to představuje naprosto nesnesitelný underground, který už nikdy nechci vidět, ba co víc, já už o něm vlastně nechci nikdy už ani slyšet, takže NE, NE, NE a doporučit to mohu opravdu snad jen těm nejodvážnějším maniakům!!! ()

Seti

Přiznávám, že moje natěšení a očekávání u tohoto filmu byla taková, že je nebylo možno zcela naplnit. A taky že Hooperovi Bídníci zůstali někde na půli cesty k mojí spokojenosti. Bohužel největší slabinou se v mých očích stala paradoxně nejvíce propagovaná přednost, a tou byla možnost zapojení více herectví, jež umožňoval živý zpěv. Tam, kde se snažilo více hrát než zpívat, to prostě nefungovalo. Nevím, zda to bylo mým přílišným svázáním s muzikálem, ale změny tempa a "přehrávání" mi v hodně kusech vůbec nesedělo a trpěl tím zejména Hugh Jackman a s ním většina první půle. Přitom, když se do toho normálně opřel v "Bring Him Home", tak to byla paráda. Anne Hathaway na jednu stranu vytrefila "I Dreamed a Dream", kde nalezla přesně tu ideální hranici mezi hraním a zpěvem, a na stranu druhou s Hughem zabili mojí oblíbenou "Fantine's Death", která mohla být v klasičtějším podání naprostý zabiják publika. Projev Russella Crowea mi přišel takový učebnicově uhlazený, ovšem když jsem nad tím přemýšlel, tak to vlastně k Javertovi celkem sedělo. Bude to možná znít rouhačsky, ale mladá část hereckého ansámblu mi přišla daleko lepší a ještě zatraktivnila songy, které se mi vždy líbily, ale nebyly to srdcovky (zdaleka nejlépe ze všech u mě vyšel Eddie Redmayne, jehož zpěv a hraní bylo v dokonalé rovnováze, a když se rozjel v "Empty Chairs at Empty Tables", tak emoce lítaly na všechny strany). Shrnul bych to asi tak, že druhá půle u mě fungovala ve filmu lépe než první (předevší sborovky byly skvělé), některé kusy se podařilo zachytit výtečně, ale několik srdcovek se vůbec nepovedlo (když z mé nejoblíbenější "Javert's Suicide" vystřihli tu nejlepší třetinu, tak bych okamžitě Hoopera pověsil na první strom). Mírné rozladění utlumil až "Epilogue", protože přesně kvůli takovým okamžikům mám Bídníky tak rád. Revoluční způsob točení muzikálů, jež Bídníci představují, je dozajista příslib pro budoucnost, ale je třeba mít na paměti, že častokrát dostatečné množství emocí vykouzlí již samotná hudba a zpěv, a další "hraní" už je jaksi navíc. 3,5 ()

leon_id

Tom Hooper natocil bezpochyby vyjimecne dilo, nedokazu si jinak vysvetlit, ze bych vydrzel dobrovolne sledovat bezmala 3 hodinovy muzikal, ktery v divadle opravdu nemusim;) Nemam co hanit, takze jen vyzdvihnu nerozlucny parecek Jackman/Crowe a nemene skvele Baron Cohen/Bonham Carter. Bidnici maji vse, co si velkolepy film zada:bezchybne herecke obsazeni, rozsahlou vypravu, silne melodie a hlavne ani chvili divaka nenudi. Davam 90% a tesim se na dalsi zhlednuti. ()

Jaccobos

Poučení zní: Když se ostříháte těsně před smrtí, ani v nebi vám vlasy nenarostou. Nejsem z toho nadšený. Musím přiznat úctu všem třem hlavním rolím, hlavně Anně, ta je tak skvělá :). Není potřeba komentovat pány, kteří se umístili v pořadí: 1. Javert, 2. Marius, 3. Valjean; a první místo zdaleka nedosahuje výkonu u žen. ()

Mistickzz

Najväčšiu slabinu v Les Miserables by som videl v tom, že sa jedná o čistokrvný muzikál, ktorý ma nie vždy dokáže baviť na sto percent. Ale film má svoje čaro a vidieť na ňom kus poctivej filmarčiny s parádnou kamerou, výpravou, hudobným doprovodom a samotnými hercami, ktorý proste nesklamali, Anne Hathaway prichádzam stále viac na chuť. Bolo to miestami na mňa dlhé a nudné,ale film vo mne zachoval pozitívne myšlienky a niektoré (hlavne bojové) scény som si užíval. ()

DavidS.

Rozporuplné...Bídnící mají okamžiky, kdy se vám chce ve stoje tleskat - fantastické scenérie, výprava a kostýmy, které připomínají Stínadla v dešti, obrazy Eugèna Delacroix a Burtonovu imaginaci...Pak jsou prvky totálně iritující - přiškrcené muzikálové melodie, divadelně přepálené výrazivo, děj osekaný na minimum (posedlost Javerta Valjeanem tu nemá žádné opodstatnění), otravná kamera snímající z bezprostřední blízkosti uzoufané tváře a neoblíbený digitál...Hathaway upištěná ubrečená, Crowe připomínající pěvecky Brosnana v Mamma Mia a ani na Jackmanovi není nějaký ten Tony slyšet... ()

Chipsonator

Rozhodně nejsem fanouškem muzikálů. Avšak Bídníci mě zaujali svým trailerem a navíc tam hraje dost mých oblíbenců a tak jsem se rozhodl že to z kouknu. A jsem dosti spokojen. Jak už jsem psal na začátku nejsem zrovna fandou muzikálů a nikterak je nevyhledávám. A i přesto že Bídníky tvoří přes 95% stopáže zpěv, tak jsem se u Bídníku skvěle bavil. Většina písní byla prostě úžasná (sice se našli i slabší kousky ale ty silnější je hravě přebijí). Opravdu jsem si liboval u zpívacích pasážích. Dále musím zmínit herecké výkony které byly excelentní. Hugh Jackamn, Russell Crowe, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen byly prostě úžasní, což platí i o zbytku ale tihle mě nadchly ze všech nejvíce(hlavně konfrontace Hugha a Russella byly výborné, stejně tak jako duety Helen a Sacha). Přesto však necítím že by to bylo za čistých pět hvězdiček, na to se mi to zdálo někdy až příliš roztahané, proto to bude "jen" za velmi silné čtyři hvězdy. 85% PS: Co se týče Oscaru tak doufám že zvítězí buď Bídnící a nebo Django. PSS: Jo a abych nezapomněl Oscara pro Hugha Jackmana a Anne Hathaway! ()

darwin

Základní devízou muzikálu by měl být zpěv a obecně vokálně-hudební stránka. Skvělou klasickou hudbu ani není třeba komentovat. Zpěv je však na katastrofální úrovni. Jackman a Crowe jsou k smíchu vždy když otevřou ústa, většina ostatních herců se taktéž snaží marně. Jediný komu zpěv jde, je Anne Hathaway. Kamera 20 cm od tváře v pětiminutových záběrech - to všechno téměř tři hodiny. Chladné utrpení pro divákovy oči i uši. ()

Bobek15

Muzikály mám rád, aj aj tento ma dostal. Priznávam, že občas ma iritovalo to, ako herci v podstate odrozprávali svoje monológy spevavým hlasom, ale väčšina piesní bola krásnych. Niektoré scény boli dokonca priam dychberúce (najmä Anne Hathaway v nevestinci, po tom, ako chlap odíde a ona zostane sama v posteli, snímaná takmer sa nehýbajúcou kamerou, bez jediného strihu, podávajúc úžasný výkon a úžasne spievajúc I Dreamed a Dream. Anne aj napriek tomu, že sa veľa priestoru vo filme nedostala, by som jej Oscara za herečku vo VR doprial). Aj keď občas divadelne štylizované, čo mi trochu vadilo, no krásne kostýmy, veľkolepá výprava, zimomriavky behajúce po celom tele. Veľkofilm ako sa patrí! ()

yoshua87

Výborný muzikál... něco takového jsem očekával a dostal jsem to... výborně natočeno... takových muzikálů by mohlo být více... ()

Lavi

jednoduché počty: (*Crowe + *Hathaway + *Huttlestone + *Baron Cohen + *Bonham Carter - 2*Redmayne - 2*Seyfried) krát 3*Barks = 3* ()

Kuny27

NEJLEPŠÍ MYŠLENKA: "WHAT WE HAVE, WE HAVE TO SHARE."...Úžasní herci. Zajimavé téma, fajn písničky, i když mě kapku mrzelo, že jsou to někdy převeli známé melodie, ikdyž to byl asi záměr. Největší hrinkou pro mě byla holčina, která milovala Mariuse, ale přes to mu pomáhala. Zároveň odehrála nejlepší scénu s jejím zpěvem. Jinak mi až spadla čelist, když jsem slyšel Hughe Jackmana a jeho zpěv. ()

HiddenDragon

"A pamatuj ta davna slova moudra: Ze milovat je totez co pohlednout v Bozi tvar." Kupodivu jsem si tenhle muzikal vic uzil v soukromi doma. A ani moc nevim, jak tento zanr vlastne hodnotit. Je lepsi jako jine divadelni kousky to videt nazivo? nebo alespon zivy zaznam z podia? nebo proste vsadit na zcela filmovou adaptaci? Tezko rict, kazda verze ma sve pro a proti. Angl. reziser nam predklada treti variantu, se znamymi herci, ale zase bez profi zpevaku a pisnickove osekanou. Ty hlavni a nejdulezitejsi skladby tu ale jsou, a melodie jsou to krasne. Vyprava je podle me pasujici k tematu, tak akorat. Misty je trosku citit digitalnost, ale jinak jsou prostredi pekna, atmosfericka a urcite nerusi. Herci jsou herecky vybrani skvele, trochu horsi je to s hlasy. Jackman se kupodivu drzi velmi obstojne (i kdyz nekdo prave jeho oznacuje za peveckou slabinu), Redmayne ujde, Seyfriedove to trochu pisti (nemuzu si pomoct), Crowe...je podle me nejhorsi, ale porad to jde. Je to neco jako Brosnan v "Mamma Mia!" (2008) - da se to snest, ale je znat, ze to zpevak neni a videt Gladiatora zpivat je proste nejak neprirozene :) Ale to by se dalo rict i o Wolverinovi :) Kazdopadne hodne to vyvazuje A. Hathaway jako Fantine, ktera i kdyz v deji brzo umre O:) je opravdu bozska a kdyz se objevi k zaveru znovu, derou se slzy do oci (pokud to u divaka nezpusobi uz slavna "I Dreamed a Dream" - znama asi hlavne diky Susan Boyle z BGT 2009). Skladby obecne jsou zajimave v tom, jak se vlastne celym filmem vraceji zhruba tri hlavni melodie - vzdy jakoby uryvky, s trochu jinym textem - a pusobi to tak nejak komplexne. Krome jiz zminene pisne je skvela i "On My Own" (v podani S. Barks) nebo revolucni "Do You Hear the People Sing?". Osobne mam radsi hudebne trochu jine muzikaly, at uz "Cats" (jako zaznam z r. 1998) nebo treba "Grease" (1978), ale filmovi Bidnici se urcite taky neztrati. [3x Oscar 2013: Herecka VR - A. Hathaway, Masky, Mix zvuku] ()

Loki_Six

"This is the land I fought for liberty, now when we fight, we fight for bread... here is the thing about equality, everyone's equal when they're dead." ()

Merkin

Snila jsem sen, že jednou snad Bídníky slušné v kině zhlédnu. Přijde ten den? Marné se ptát! Je, zdá se, stále v nedohlednu. Valjean se snažil, Javert též, však prázdná slova jejich písní! To, co jsi zažil, neřekneš, když tón tvé výpovědi stísní. Muzikál selhal, vší však čest půvabu vizuální stránky. Ten se mi velhal do dvou hvězd- do mé finální známky:) ()

Kanca

Pro mě docela velké zklamání, i když je pravda, že nejsem moc velký fanda muzikálů, tím pádem jsem to mohla trochu očekávat. Herecky pěkné, ale na mě tam toho zpěvu a teatrálnosti bylo až moc. Obsazení super, až na Russella Crowea...Ten totiž se svým taťkovsky milým vzezřením přece nemůže hrát zápornou roli! ()

khue

Bídníky mám sice rád,a filmu nemohu upřít technickou vypiplanost v čele s dlouhými scénami zpěvu bez střihu, ale některé pěvecké výlevy (zvláště jednotlivých postav) jsou jaksi nudené, a vy už si říkáte ať ta scéna skončí. Několik melodíí je ale skvělých a opravdu se to dá dobře poslouchat. Nicméně takhle "nízko" hodnotím pro to, že film se mi jako celek zdál příliš utahaný, a jsem toho názoru, že více mluvených scén by jen prospělo. EDIT: Po najetí soundtracku upgraduju na 5. ()

Kamiiik

Vynikající film, pro mě rozhodně nejlepší ze všech Bídníků, které jsem viděla (1958, 1998, 2012). Nádherná hudba, pěkné písně a vynikající výkony, nejen Hugh a Anne, též Amanda umějí zpívat, rozhodně si mi zamlouval i Russell. Perfektní obsazení, moc fandím Hughovi a Anne k získání Oscara, úplně mi vzali dech. Když Anne zpívá píseň I Dreamed a Dream je to tak emotivní, tak věrohodné až pravdivé, buď maskérka odvedla super skvělý výkon, nebo spíš tohle snad ani nebylo hrané, šlo to přímo z ní, prostě vynikající. Závěrečná scéna, kde se naopak vyšvihl Hugh, též nelze opomenout. Moc jsem si pobrečela :) ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)