Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Mixerka

Je mi jedno jestli je to podle skutečnosti nebo ne. Skvěle natočený film. Sice trochu delší, ale co na tom? Ve spojení s Mozartovou hudbou je to fakt síla, a když ho na konci odvážejí na hřbitov tak je to po těch 160 minutach až moc velký tlak, ale tak to má být. ()

BlackHoleSun

Formanův nejlepší film a zřejmě i nejlepší film všech dob. Prostory nádherné, hudba geniální, Mozart byl prostě suverén (v některých scénách, obvzlášť při jeho smíchu, je vážně na zabití). ()

Lonelybiker

Přestože historické filmy a vážná hudba mi nic neříkají, včera jsem se konečně na tenhle film podíval, a to hned v DC. Miloš Forman je opravdu mistr svého řemesla a troufl si natočit něco, co by jiní odřekli a vznikl z toho výborný film. Sice to tehdy ve skutečnosti bylo se Salierim a Mozartem trošku jinak, ale čert vem historii. ()

JosephDaphne

Ach, jak já na to nechtěla tenkrát koukat. (Proč se proboha v těch upoutávkách tak debilně směje? Ne, takový ten nudný skladatel Mozart určitě nebyl, na co si to jako hrajou.) Bože, kolik že je to let? 8? A kolikrát jsem to od té doby viděla? Tisíckrát? A pořád mi v úvodu běhá mráz po zádech. A když se někomu podaří natočit tříhodinový film o klasicistním skladateli, který absolutně pohltí protivnou dvanáctku, nelze mu než gratulovat. 5* ()

MHJ1999L

Nemám co dodat! Ale přece jen bych zde zmínil jen pár slov. Kdybych nemiloval abstraktní a hypnotické krásy dalekých kultů Davida Lynche, nadčasové a poetické filmy Francise Forda Coppoly, pohádkové a čarovné pohlazení od Tima Burtona, katastrofické a srdce rvoucí filmy bratří Coenů, akční brilantnosti a propracovanost Christophera Nolana, ujetou zábavu Petera Jacksona, geniální počiny Stanleyho Kubricka, ohavnosti a kriminálně založené perly Davida Finchera, vizuálně dech beroucí mrazení v zádech od Ridleyho Scotta, krásy a obrazové uskupení Alfonse Cuaróna, akční kopance od Jamese Camerona, filmové kultovní pocty žánru Quentina Tarantina, poklady Dannyho Boyla, krásu Monty Pythonů nebo ujeté hovadiny Stevena Spielberga - kdybych prostě tyhle všechny ustálené překážky neměl navždy před sebou a kdyby každý den nezaplňovaly třicetinu mého dne - kdyby všechno tohle neexistovalo - tak bych se prostě každý týden koukal večer na Amadea a rozhodně by to byla moje největší Filmová láska. Miluji hudbu, která zabírá jednu z největších částí mého života, miluji vizuální či obrazový nebo výtvarný pohled na věc, s kterým se moc rád setkávám každý den - a když se tyto dva faktory protnou v jeden velký tříhodinový celek, oba jsou zesíleny na sto procent a je z věci cítit nádech tvůrčího zacházení Miloše Formana, co mám na to říct? Každá scéna filmu je na pohled bohatá, na poslech krásná, k tomu ještě režijní práce s herci, přenos toho velkého břemena s nálepkou vELKO film a viditelná snaha všech -oscarových- tvůrců zde nechybí také. A co zde také nechybí ani trochu je Formanův obvyklý zájem o vyjádření špatnosti systému, které jsou zde viditelné sice jen ve chvilkách, ale diváka na pohled nešetří. A hlavní myšlenka - opravdu ušlechtilá a opravdu velmi mohutná. Depresivní a chvílemi radostná odysea do duše jednoho z těch nejzasloužilejších skladatelů klasicismu. Geniální dílo! ()

forLeni

To že Miloš Forman točí ty nejlepší "americké" filmy je dnes mnohým divákům vice než jasné. Ale film Amadeus je,alespoň pro mne, jeho nejlepším filmem.Jako většina filmů, které Forman točil již v Americe, i tento film staví na reálném prostředí, kostýmní výpravnosti a skvělých hereckých výkonech. Amadeus však není jen klasickým strohým životopisem, je okořeněn prvky napětí (muž v masce, ponuré prostředí pražských uliček, prostředí blázince a ponuré deštivé počasí v závěru při pohřbu) ale samozřejmě nechybí úžasná a mnohdy velmi výrazná hudba, nejen W.A.Mozarta,která spolu s bezchybnými výkony herců tvoří celek který se právem řadí mezi nejlepší filmy světové kinematografie. Film má spád a člověk se nenudí ani na chvíli. U většiny životopisných filmů může mít člověk již po pár minutách člověk že se nudí a mnohdy by měl problém sedět u jednoho takového filmu více než dvě hodiny, ale já osobně bych u Amadea vydržela i kdyby trval mnohem déle. Tenhle film se mi prostě nikdy neokouká a myslím že nejsem jediná. P.S: Český dabing vznikl ve dvou verzích , jedna pro televizi a druhá pro DVD a oba se celkem povedly, ale pokud si chcete film opravdu vychutnat pusťte si film v originálním znění,smích Amadea vám pak bude v uších znít ještě dlouho. :-) ()

aproz

W.A.M. bol genius a jeho hudba bolo to jedine co tomuto filmu dodalo strukturu a taktiez to jedine co ma pri TV udrzalo az do konca (directors cut). Nakolko historicke fakty su v tomto "zivotopisnom" snimku povacsinou bludy nemozem alebo skor nechcem hodnotit vyssie. ()

pekkanik

Ako pravoverný rocker musím dať päť. Neskutočná súhra obrazu a hudby. Je zvláštne, že po dvesto rokoch progresu (aj kultúrneho) počúvame hudbu, ktorej harmónie sú mizivým promile ktorejkoľvek Mozartovej skladby. ()

ForFan

Další geniální film s krásnou hudbou, co víc si přát... Výkon F. Murray Abrahama a Toma Hulce famózní. Výběr oper skvělý... A scéna kdy Mozart diktuje své Requiem Salierimu, je jedna z nejlepších scén, co jsem kdy viděl. Jeden z filmů, který mi otevřel dveře do světa vážné hudby, kterou jsem doposud nemusel. Jako třešnička na dortu už jen potěší, že to natočil Forman. Myslím, že se jedná o jeho nejlepší snímek... ()

Padam

Tak tohle je opravdu výtečná záležitost. Formanovo veledílo plné úžasných hereckých počinů. Forman natočil film, který i přes nepopulární téma strhne diváka tak, že slintá po klasické hudbě. Jak starý Salieri popisuje Mozartovu hudbu je pro mě jeden z nejlepších filmových zážitků. Za hudbu a hereckéí výkony 5*, za děj trochu méně (tak4,5*). Ale stejně výsledku dávám 5*. ()

killberrybil

Nejlepší film o hudbě či interpretovi vůbec. Skvělé herecké výkony, atmosféra, příběh, režie. Nevadila ani menší fikce v podobě Salieriho jako vraha Mozarta, pro film se to dá pochopit. Jinak asi není co vytknout. Dlouhá stopáž taktéž nevadila, pro hudebně založeného člověka byl film zajímavý po celou dobu. Jasných pět. ()

eoj

Na můj vkus bylo, především v prostřední části, příliš mnoho opery. Přitom klasická hudba není můj nepřítel a Beethoven, Čajkovskij, Mussorgskij, Smetana, Dvořák, Chopin a i Mozart mají v mé autiotéce své místo. Ale právě opera je forma, již mohu snášet jen po omezenou dobu, a ta byla dosažena až překročena. Přesto jsem zvládl dokoukat bez FFWD. Kdo má k opeře ambivalentnější vztah než já, přidá si jednu hvězdu a komu se opera zamlouvá tak dvě. Z mého pohledu asi také trochu škoda, že dal Forman před realitou přednost fantastickému příběhu žárlivého Sallieriho, protože i v reálném Mozartově životě bylo kde brát. ()

Lenka.31

Amadeus- Synonymum by znelo, Mekka pre milovníkov dobrých filmov. Ten neuveriteľný pohľad do prostredia 18. storočia je famózny. Podľa mňa film si získal takú obľubu a ocenenia práve kvôli tomu. Film Amadeus je výsledkom poctivej mravčej práce, kde je skĺbená režisérova genialita (Miloš Forman) a tiež nadanie hercov. (Tom Hulce, Elizabeth Berridge...). Avšak nesmieme zabúdať na celkový námet filmu. Vyrobiť historický film, ktorý nás aj poučí nie je ľahké. Niektoré historické filmy nemajú až takú dobrú časovú postupnosť a výsledok je taký, že nakoniec o tom nevieme nič. Taký film bol V tieni Beethovena (2006), čo je škoda, pretože v námete (Život Beethovena) to nebolo. Ale späť k Mozartovi. Osobne, pre mňa je film Amadeus veľmi dôležitý, pretože som hudobníčka a bol pre mňa inšpiráciou. --------- Námet: 100% Scenár: 100% Zvuk: 100% (Veľké plus Opere Don Giovanni) Herecké obsadenie: 100% Dabing (český): 100% Celkový dojem: 200% :-) ---------- ()

bloks

Výnimočný film, na ktorý sa dá dívať stokrát. Z hľadiska hudby je to jeden z filmov, kde má vážna hudba mimoriadny význam. Bez Mozartovej hudby by to nebolo ono... ()

Wladow

Skvělá kamera Miroslava Ondříčka a neměně perfektní kostýmy a strhující hudební doprovod podkresluje atmosféru Vídně osmnáctého století a životního příběhu hudebního génia. Herecké obsazení bylo vybráno brilantně, výkony herců jsou špičkové. Vcelku zbytečně se v hlavní dějové linii film nedrží historických skutečností, což je jediná slabina tohoto výpravného snímku. ()

Taurpower

ja tento fim vylozene nesnasim! Duvodem je nekolikanasobne pousteni tohoto dila na zakladni skole pri hodinach hudebni vychovy, kdyz mi bylo 14 let, a v takovym veku mate radsi jiny filmy nez-li (pro pubertaka) nudny (zadne cyborgy,potoky krve, kung-fu atd...)pribeh nekoho, kdo vas absolutne nezajima (z meho pohledu ofc). ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa