Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

danny70

Dle mého bezkonkurenčně nejlepší Formanův film. Mám pocit, že už napořád budu poslouchat výhradně vážnou hudbu. Přeháním samozřejmě. Skvělé uchopené téma, výprava monumentální a bezchybná. ()

futislav

Výjimečný film, který je téměř dokonalý. Škoda těch sáhodlouhých operních pasáží, kdy by se dal film s trochou dobré vůle zkrátit tak o dvacet minut. Ale jinak vše geniální - kamera, režie, výprava a herecké výkony jsou skvostné. Asi nejlepší Formanův film. ()

TondaCer

3 hodiny té nejlepší filmařiny, jaké vůbec lze dosáhnout! Jednoduše, výjímečnost tohohle filmu, pro mě tkví v tom, že je dokonalý ve všech ohledech! Pohlcující příběh, který každou hodinou graduje a neztratí je ani při druhém zhlédnutí. Naprosto unikátní režie. Herci také bezchybní. Jinak co se týče velké krádeže oscara za kameru, tak v nasvícení je bezkonkurenční, ale přiznám se, že kompozičně mi zas tolik nesedla, obvzlášť mi vadilo mnoho středovek. Inu, původně jsem se chtěl trochu více rozepsat, ale myslím, že superlativů jsem již použil dostatek. Nezdržujte se čtením recenzí a pusťte si jeden z nejlepších filmů všech dob! 100% ()

Nick321

Úžasný film, zpověď Antonia Salieriho, kterého sžírala závist a nenávist vůči Mozartovi. Obdivoval jeho schopnosti, tím méně jeho obscénní chování když sám Salieri byl zbožný a svou hudební kariéru popisoval jako boží zázrak... než přišel on. A od té chvíle se Salieri ocitl v jeho stínu, ve všech směrech. ()

Rebel24

Miloš Forman bol neuveriteľný talent na poste režiséra, podobne ako Wolfgang Amadeus Mozart skladateľ. Amadeus je silne komplexný snímok, s obrovskou dávkou autorskej stopy no zaroven uctivemu odkazu pre geniálneho hudobníka klasickej hudby. Chybali mi na tej výraznej dlzke silnejšie scény, schopne utiahnuť divákovu pozornosť i predstavivosť naplno, ide o vysoký štandard filmarskeho umenia. 86% ()

Thalin

Skvěle zpracované i zahrané, i když si předloha taky lecos upravila. Divadelní verze je asi má neoblíbenější hra, ale film od Formana je víc než zdařilé dílo se skvělými výkony, kulisami i hudbou, která by si rozhodně ocenění zasloužila. ()

JoHoo

Možná tam mohl být trošku větší důraz na vykreslení některých postav a vzájemných vztahů, nejenom Salieriho a Stanzin k Mozartovi a Mozartův k otci, ale například Mozartův k jeho synovi nebo k Salierimu (nebyl jsem si jistý jestli ho odbivuje nebo si z něj dělá srandu) Takhle to bylo někdy dost jednostrané. Director's cut byl přecejenom trošku horší než původní verze (Nelíbilo se mi, že Mozart působil víc jako člověk s problémy, které si díky své sobeckosti a rozmazlenosti uvědomil příliš pozdě. Tudíž jsem si ho tolik neoblíbil. Předtím to byl trochu nesvéprávný geniální človíček, kterého "vyrobil" jeho otec k prospěchu svému, který se mu příliš nevyvedl a který narazil na pár nesprávných lidí). Přesto to je úžasný film, který mě nejednou dost dojal a který v obou verzích mohu jedině doporučit. Hodnotím především původní verzi. Director's cut by byl za ****. ()

Ywec

Tenhle film jsem viděl mnohokrát a můžu prohlásit, že je skvělý. Tak proč 3*? Inu, Salieri a Mozart by se divili, co z nich Forman udělal. Ovšem odhlédneme-li od svévolné interpretace historie, je to natočené báječně a člověka to vtáhne. ()

Painer

Miloš Forman a jeho fiktivní dílo Amadeus vás pohltí už od samého začátku, jelikož Forman filmové chyby nedělá jako řada jiných. ()

Lumen007

Nechápu, proč má Amedeus v této databázi tak vysoké hodnocení. Po filmařské stránce dobrý film, zápletka má od reality bohužel dost daleko. Nelíbí se mi, jak Forman zpracoval jednotlivé opery. Kdo chodí do divadla, asi těžko by uvěřil, že kulisy a scéna v 18. století by vypadaly jako v tomto filmu. ()

AlfrédHič

Stephen King říká, že umění spisovatele je ve schopnosti škrtat. Já myslím, že tomu tak je i u filmařů a proto byla kratší verze filmu působivá a okouzlující, ale ta druhá, jejímž cílem byla především komerce, už stála za psí štěk. ()

T369

Amadea si pouštěli ve škole a nestihli jsme ho celého. "Příští týden si to dopustíme." Ale já přišla domů a prostě jsem musela vidět pokračování. Nedokázala jsem čekat. Amadeus mě okouzlil tím, jak úžasně byla do filmu zapojena Mozartova hudba a jakou měl celý příběh sílu. ()

vlkcz

Kdyby se dalo udělit hvězd 6, tak to udělám tady. Directors Cut ukazuje i scény, které z původní verze vypadly a film je pak ještě o něco uzavřenější. Vůbec mi nevadí, že ve skutečnosti to asi bylo všechno jinak, že Mozart byl sice neschopný rozumně hospodařit, ale pochybuju o tom, že pohrdal Salieriho hudbou. Salieri nebyl průměrný, ale prostě ta lehkost, která byla dána Mozartovi mu souzena nebyla. Ale to nevadí a myslím, že Formanovi ani o tohle nešlo. Na jednu stranu je to portrét génia, který prostě není schopen vnímat svět, jaký je, ale žije ve světě svém. Ale hlavní role je úchvatný F. M. Abraham. Tahle studie člověka, který je tak nadprůměrný, že poznává, že není geniální a trpí po zbytek života tím, že dokonalosti dosáhnout nemůže, to je něco neuvěřitelného. Vždycky znova prvotřídní zážitek. ()

doginko

Keď sa ku mne dostal tento film nepočul som o mene Tom Hulce absolutne nič. O to viac som bol prekvapený, PREČO som o ňom ešte nepočul. O mene Forman som samozrejme počul, takže som očakával prvotriedny film. Ale čo som dostal ??? Absolutne brilantný film s neskutočným výkonom Toma. Stvárnil postavu Amadea pre mňa nezabudnutelným sposobom a dokázal ma 3 hodiny doslova nalepiť na stoličku a hltať každé jeho slovo... ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa