Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Olbi

Tenhle biják jsem viděl ve svých krásných 12ti,když mě na něj vzali rodiče.Pamatuji si,že se mi udělalo blbě při pohledu na podřezanýho Salieriho,na Wolfův pubertální smích a nádhernou hudbu.Časem jsem identifikoval střet geniality s průměrností,to že Salieri píchnul Wolfovi starou a velkou kliku,že Miloš zašel nechtíc na jedno divadelní představení.Film který nastartoval můj zájem o stříbrné plátno. ()

hony23

Filmu by prospělo, kdyby byl alespoň o půlhodinu kratší, i když fanoušci vážné hudby možná ocení dlouhé operní árie. Jinak ale před pány Formanem, Ondříčkem a Pištěkem smekám, všichni tři předvedli své mistrovství v celé kráse. ()

johnajz

Nejlepší film, jaký jsem kdy viděl! Od perfektní kamery přes hudbu, kostýmy (Pištěk se opět vyznamenal), režii až po úchvatné herecké výkony! Bylo nanejvýš kuriózní vidět F. Murray Abrahama v roli předního vídeňského skladatele, který hudbě obětoval vše při setkáních s Mozartem, jenž se uměl prakticky jen bavit. Tento průnik dvou zcela odlišných světů od Petera Shaffera, Rimského-Korsakova, nebo Alexandra Sergejeviče Puškina, chcete-li, je opravdu brilantním podkladem pro vznik filmu. Je až udivující, že film z roku 1984 je mnohem kvalitnější, než všechny ostatní filmy, byť natočené i o 30 let později. Klobouk dolů, takových filmů mnoho není... ()

blekekeke

Jako kdyby to všechno bylo včera ... neskutečné životopisné dílo, které vyzdvihlo nejen Mozarta, ale všechny postavy sdílející jeho život. Film o géniovu, který byl schopen napsat hudbu na všechno. Film který se tři hodiny nezastavil. Film, kde hudba řezala v přesný čas, na přesná místa ... Forman natočil dílo, a mohu bez ladu a skladu říci, dílo které už nikdo nikdy nepřekročí ... vivat mistrovi, vivat mistrům svého řemesla. ()

monalisa69

Rakúsko...Viedeň, Salzburg, Mozart....paráda....film som videla po prvýkrát v roku 1985 vo Viedenskom kine po nemecky...moc ma vtedy nebavil....vychutnala som si ho až po niekoľkých rokoch s českým dabingom...odvtedy som si ho pozrela už niekoľkokrát aj napriek jeho dĺžke....Vynikajúci režisér, vynikajúce herecké obsadenie, hudba a dej.....takto by mal vyzerať historický FILM na 5***** ()

v.indruchova

:) asi jsem ještě na operu mladá, ale klasika paráda. Moc pěkně natočené. Příběh velmi dotýkající. Četla jsem i historické záznamy, v hodně věcech se o ně snímek opírá. VIděla jsem režiserskou verzi, která je velmi dlouhá, ale nude nepropukla. Tento příběh je nám velmi blízký protože tento umělec znal a měl rád i naši krajinu. A tro se nemusím zmiňovat o režisérovi a o našich hercíchj ve filmu. Doporučuji. Měl by to být film, který se bude pouštět už ve škole. ()

pold

Tohle je zajímavé. I přes objektivní nevýhodu danou použitím 200let staré hudby ten film působí neuvěřitelně dynamicky. Neumím říct čím to je, protože klasická hudba je asi tak zábavná, jako sledovat jak schne lak - ale funguje to. Těch otravných klavírních trylků je tam sice až moc, ale zábava je to náramná. ()

Syndrom

Těžkopádné a excelentní jako doba a opera. Něco jako Vesmírná Odyssea ve sci-fi. Salieri je génius průměrnosti, protože normální průměrnost naštěstí nechápe, jak moc je proti genialitě nekompetentní. ()

Franki69

I kdyby Miloš Forman po sobě světu nechal jen Amadea a Přelet nad kukaččím hnízdem, k nesmazatelnému zápisu do filmové historie by to stačilo. Amadeus je vynikající film, sledující hlavní Formanovo téma, které bych formuloval asi jako souboj nonkomforního jedince s bigotností a tupostí své doby (Murphy v přeletu, Larry Flint, Berger ve Vlasech..). Je vcelku jedno, že konflikt Mozart/Salieri neodpovídá historické pravdě. Miloš Forman v Amadeovi vytvořil neskutečný vizuální zážitek a opulentní zvukový prožitek 18.století v kulisách s láskou nasnímané a také už pomalu mizející Prahy. Nechte se vtáhnout do světa doznívajícího baroka, když rakouský císař nechá k habsburskému dvoru pozvat mladého skladatele Mozarta, který je nejen geniální skladatel a hudebník, ale taky drzý samolibý fracek, opilec, sukničkář a karbaník, skutečná „rockstar“ své doby. Film jsem viděl ve své době v kině a opakovaně se k němu vracím. Nyní v pečlivě uchovávané tříhodinové „direct cut“ verzi s titulky. A je pro mne, jak léta jdou, čím dál tím lepší. Nemůžu a ani nechci dávat méně než naprosto plný 100% počet divácké blaženosti. ()

Igy007

Sice ta předloha, košer lež, strašně špiní dvorního skladatele (o celou generaci staršího než mrňous) a z řadového výrobce muzaku  a primitivního milovníka fekál humoru Mozarta dělá někoho, kdo se stýkal s králem .... ale já ten film přesto miluju. Výběr hlavního herce výborný, zahrál toho retardovaného alkoholika skvěle. ()

Velislav

„Amadeus-Amadeus, Am-adeus-Amadeus, oh Amadeus“... spieval jeden mŕtvy rakúsky spevák. Ešte skôr si to však spieval v myšlienkach jeden český geniálny tvorca, ktorý to zhudobnil rovno do troch hodín turbulentného príbehu o inom géniovi, ktorý sa na svet díval trochu inak, inými očami, slobodne, bez zábran, bez vnútorných hraníc. Človeku súčasnému ho zas excelentne priblížil pánko, ktorý bol predtým, aj potom rád asi za každú úlohu a pre stvárnenie hudobného mimozemšťana zrejme podpísal zmluvu s diablom. Na jeho nákazlivý smiech sa zabudnúť nedá. Sekundoval mu pán herec, ktorý si niekedy ale nevyberal vždy tie najlepšie príležitosti a vrchol tiež dosiahol priskoro. Nakoniec to bol asi Matterhorn všetkých zúčastnených. Určite aj pre mnoho fanúšikov artového filmu. A pre každého z nich (a nielen) je povinnosť navštíviť nádherný Salzburg. Nasať genius loci. A nechať si mysľou plynúť niečo, čo vám v rádiu nezahrajú. 10/10 ()

Kushina

Takhle pomstychtivý a zákeřný film, který se celou dobu točil kolem hudby, to jsem nežral. 3h byla sakra dlouhá doba a občas mě už bolela z té klasické hudby hlava. Dalo by se říct, že popisuje část Mozartova života a jeho dokonalost, co se hudby týče. To se musí ocenit, i když milovník vážné hudby nejsem. 80% ()

ReactLotus

Klasická hudba je nádherná, má zaujímavú históriu, ale veľmi rýchlo ma omrzí, takže ju nepočúvam. Je vlastne zvláštne, že aj napriek tomu som si pustil Amadea (🤔veľmi zaujímavý názov pre film).  Neviem čo všetko má Amadeus spoločné so skutočným životom Mozarta, ak nemá nič, nemení to nič na tom, aký zaujímavý a originálny snímok to je.     Spočiatku mi prišlo zvláštne, že je film 36. najlepší film podľa hodnotení na ČSFD, pre mňa to bol skôr šestkový film, aj keď som chápal, že ho niektorí môžu vnímať ako niečo dokonalé.  Totižto Amadeus je vo všetkých aspektoch kvalitne spracovaný. Od hudby, kostýmy až po prostredie a herecké výkony je všetko skutočne kvalitne spracované a zahrané. Možno len dĺžka (3 hodiny) pôsobí zbytočne až prehnane dlho (to bude pravdepodobne tým, že som pozeral Director's cut verziu). Film síce rýchlo ubieha, ale je tu mnoho nudných a nezaujímavých scén. Odporúčam preto pozrieť asi skôr kratšiu verziu. Už len za to by mal mať aspoň 8/10, ale záleží aj na pocitoch/dojmoch, ktoré snímok vyvolá…    Pre svoju kvalitu a aj "kinematografický zážitok" si ma postupne "získal", a zo šiestich bodoch z prvotných dojmov pri spustení filmu som hodnotenie postupne zvyšoval, a po pozretí som sa dostal až na 9/10. Samozrejme nie je to určite dokonalé a najlepšia vec, akú som kedy videl, ale to predsa nemôže byť nič…    Miloš Forman, pôvodom Čechoslovák, bol geniálny človek a režisér. Zaujímavé je, že všetky snímky, ktoré režíroval sa dočkali kladného prijatia a napr. “Prelet nad kukučím hniezdom” je dokonca považovaný za kultový snímok. Robil Československu dobré meno, a určite aj on a jeho snímky nás dostali do povedomia u Američanov.    Dej sa točí okolo blázna v asylume, ktorý rozpráva svoj životný príbeh kňazovi. Dozvedáme sa, že zabil Mozarta (asi každý vie, kto to bol…) a z výčitiek sa pokúsil o samovraždu (not relatable). Postavy majú zaujímavé charaktery a sú dobre napísané (ale to je aj samotný film). Idk why, ale herec hrajúci Mozarta mi pripomínal Harryho Stylesa. Fakt neviem prečo…   Anyways, asi to vyznie divne, ale Mozart mal úžasnú skvelú manželku. Závidím.  3 dôvody, prečo si Amadea pozrieť: všetko je kvalitne spracované, príbeh a téma je zaujímavá (ak milujete klasickú hudbu, tak je to povinnosť vidieť) a celkovo je to skvelý film… ()

Hannah1971

Každý genius byl vždycky trochu i blázen a bohém a genius byl i Miloš Forman. Rozhodnout se jako český emigrant za totality točit Mozarta v Praze, to muselo být vskutku na tehdejší politické poměry hodně bláznivé rozhodnutí, které chtělo i velkou odvahu. Film naprosto úchvatný a geniální, který dodnes neztratil nic na svém kouzlu. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa