Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

MFJD

Spoveď človeka, ktorý celý život prežil v žiarlivosti, menejcennosti a útapania vlastného talentu navzdory niekoho lepšieho akým bol on sám. Ako je možné, že človek je taký slabý tvor, ktorý aj keď má všetko počom prahne, slávu, postavenie, peniaze tak sa mu máli a nechce do toho pustiť niekoho iného čo má na to, to isté právo. Talent je jedna vec a ctižiadosť druhá, to čo dostaneš do vienka od Boha sa nedá vydupať hodinami a hodinami strávenými osobnou drezúrou o doshiatnutie toho istého, čo v človeku drieme či nedrieme. Každý by chcel byť ospevovaný, každý by chcel byť uznávaný či až nesmrtelný. Ale za akú cenu? Oplatí sa to aj keď človek zapredá svoju dušu a začne opcovať s diablom?, či radšej prizná svoju porážku a uzná si, že predsa sú aj iní, ktorí sú lepšími ako je on sám! Forman mal neľahkú úlohu podať na plátno tento schizofrenický obraz Salieriho poslednej spovede. Ukážka toho ako bohabojný človek, zapredá svoju dušu len preto, že stratil sebaúctu. Nevedel si uznať, že je slabším protivníkom talentovaného Mozarta, ktorého ničí iná slabosť pýcha a nespokojnosť zo sebou samým. Byť lepším a lepším na tom nič nie je ale ísť cez mŕtvoly, to už nie je úctihodné. Na margo toho všetkého Amadeus je výpoveďou či už autentickou či špekulatívnou. Má v sebe čo máloktorý film. Poukazuje na boj dobra a zla, boj medzi láskou a nevraživosťou. Vyvrcholením všetkého je satanov smiech nad tým aký je človek stále sprostý a menejcenný pre toho druhého! Bohužial ale je tomu tak a netreba si pozieť ani túto formanovú prenádhernú epochu, stačí sa popozerať okolo seba a niektorým postačí aj zrkadlo. ()

Kybela

Z tohoto filmu jsem tak nějak rozpačitá, nemůžu říct, že by mě uchvátil. Je na něm opravdu mnoho toho, co se dá chválit, to ano, ale asi je na mě příliš dlouhý nebo jsem do něj ještě nedorostla. Prostě jsem nevydržela věnovat svou pozornost 180 minut jenom tomu filmu. ()

DansteR

Miloš Forman opět předvádí své režisérské umění. Nádherná hudba, ještě lepší atmosféra a dobře až skvěle zahrané. Škoda jen, že se nedá na všechna fakta z filmu spolehnout. Jinak není moc co dodat. 80% ()

kverula

Na můj vkus příliš klasiky. Ovšem postelová scéna s trombóny a vokály znějícími v hlavě a na papíře je neskutečně povedená. ()

yelcin

Nemám rád životopisné filmy a ,,ešte,, o hudobnom skladateľovi a už vôbec nie s historicky nepresným dejom , ale aj tak Miloš Forman je pán režisér .Film som si chcel pozrieť len kvôli Mozartovej hudbe a Formanovmu režisérstvu , takže s filmom som absolútne spokojný. ()

Glob

Nejocenovanější film na oscars. Forman zanechal úplně stejnou hudbu od Mozarta , vůbec ji nepředělal . Tom Hulce jako šašek Mozart a Abraham jako vážný můž s neuvěřitelnou závistí. Jodno ze tří nejlepších formanových děl.Nebudete se nudit rozhodně doporučuji. ()

tucnakova

Už jsem si snad po těch letech zvykla i na ten příšernej dabing - jinde, než v telce jsem tohle nikdy neviděla - hvězdy jdou s každým zkouknutím nahoru, ale tohle už je strop - mám Formana ráda za jiné, podařenější počiny. ()

Scaevola

Uznávám, že práce s hudbou, kostýmy a herci je k oznámkování jedničkou, ale bohužel celý příběh na mne nepůsobil oním zdrcujícím dojmem, který jsem podle proslulosti celého díla čekal. První polovina, kdy se kamera soustřeďuje na Salieriho a jeho postupné rozkmotření s Bohem, se zdála skvělou, ale posléze, když je více pozornosti zaměřeno na samotného Mozarta ve snaze o nezapomenutelné finále, film ztrácí a v podstatě nudí. Vzhledem k předlouhé stopáži by vůbec nevadilo snímek osekat a skončit o hodinu a půl dříve ve chvíli, kdy je odpřísáhnuta pomsta. ()

fafejt001

Jeden z nejlepších filmů o hudebním skladateli . Forman , Shaffer , Ondříček a spol . TO UDĚLALI GANIÁLNĚ . Při každém shlédnutí diváka osloví a strhne , tedy myslím si to . Dávám osm . ()

SuzieS odpad!

Přehrávání, absurdita, extrém za extrémem, historické nepřesnosti...a jako bonus "ten trapný smích"!!.Po všech stránkách příšerný film, naprostý kýč!, přesně tenhle styl naprosto nesnáším ()

Themyth

Vrcholné dielo tohoto režiséra. Film je voľným spracovaním divadelnej hry Petra Schaffera, ktorá je ovplyvnená Puškinovým dielom Mozart i Salieri. Keďže dlhé roky študujem Mozartov životopis, dovolím si tvrdiť že niektoré udalosti a hlavne spôsob jeho smrti sa nezakladajú na pravde. Salieri mal ku koncu svojho bohatého života naozaj depresie, ale tie boli spôsobené faktom, že ho niektorý ľudia označovali neprávom za človeka participujúceho na Amadeovej smrti. Tieto fakty sú však pre tento snímok nepodstatné. Vo filme sa nejedná o fakt, či sa všetko v ňom zakladá na pravde. Je to brilantná ukážka Mozartovho Viedenského obdobia, čiže jeho vrcholnej tvorivej geniality a zároveň pocta jeho umeniu.Takmer všetko, čoho sa za tých cca. 10 rokov dotkol sa premieňalo na hudobné diamanty nesmiernej hodnoty. Navonok hravou formou, ale pritom nesmierne citovo a ľudsky hlboko vykresľuje jeho strastiplnú cestu umeleckým aj súkromným životom. To sa Formanovi podarilo majstrovsky. V presnej symbióze so skladateľovou hudbou, ktorú ľudia prijímajú tak ľahko a spontánne a pritom má nesmiernu významovú hĺbku. Zároveň sú filmové scény zostrihané tak že vytvárajú dojem akoby bol celý film jednoliatym hudobným dielom. To najpodstatnejšie na záver. Saliery ku koncu filmu vymyslí diabolský plán ako Mozarta zabiť. Toho zároveň považuje za svoj idol a aj za ľudskú bytosť, cez ktorú sám Boh prehovára k ľuďom jeho hudbou. On sám ako hlboko veriaci človek badá, že jeho talent je oproti Mozartovmu nepomerne menší a to nemôže vystáť. Tým že sa ho zbaví, nebude mu stáť v ceste v jeho obľúbenosti a uznania ako hudobného skladateľa už nikto. Zároveň porazí samotného najvyššieho, ktorý sa mu podľa jeho predstáv vysmieval, keď zrodil takého génia, ktorý je ešte k tomu roztopašný a frivolný. Pomstí sa mu a vyhrá nad ním. Poraziť svoj osud sa ale nedá. Divák nemusí byť veriaci človek aby videl v tomto odkaze filozofické posolstvo. Osudom nadelené schopnosti zostali nezmenené a najväčší hudobný kritik ČAS všetko jasne ukázal. Mozartova hudba je aj po stáročiach skvelá a Salieri zostal patrónom, ale priemerných. ()

judel

Brilantně natočený a téma tak nadčasové, že nikdy nezestárne. Naopak, v dnešní době anonymních internetových diskuzí a bulváru, je těch Salierů čím dál víc. ()

Repulsion

Kritici tomuto filmu vyčítají prakticky nulovou historicitu a hlavně to, že v podstatě všechny hlavní postavy líčí v dost nelichotivém světle: Mozarta jako totálního trotla, jeho ženu jako hloupou husičku, jeho otce jako konzervativního despotu a Salieriho jako zloducha. Tato výtka je oprávněná. Film, respektive jeho divadelní předloha, se skutečně dopouští určité troufalosti, když si bere historické postavy, a zachází s nimi zcela dle svého. Ve světě umění to však není nikterak ojedinělý přístup. Samozřejmě – je to přístup kontroverzní a lze k němu mít určité výhrady. Jako např. že autor využívá/zneužívá známých jmen pouze k tomu, aby přitáhl pozornost diváka, načež si vypráví svůj vlastní příběh. Je to určitě argument pádný, protože můžeme celkem zdařile spekulovat, do jaké míry by hra a film zaujaly, kdyby hlavními hrdiny nebyli Mozart a Salieri, ale nějaký Hej Počkej a Počkej Dočkej. Na druhou stranu téma hry/filmu je natolik nosné, že já osobně tvůrcům ten marketingový fígl promíjím. Ten film opravdu není o Mozartovi a Salierim, ale o konfrontaci génia s průměrností a závistí. Což je samozřejmě téma věčné a vděčné. ()

unclejack

Karneval Mozartovej hudby podaný tým najstriedmejším rozprávačom. Jedno z najlepších rozprávaní filmového plátna v osobe výnimočného F. Murray Abrahama. Nielen dobový film, ale výlet do duše samotnej doby, do duše génia, do duše žiarlivca, do duše tragédie, ktorá sa stala akoby mimochodom vzhľadom k poslednej spoločnej scéne Mozarta a Salieriho... Miloš Forman nakrútil skutočne epický film plný krásy a jej dôsledného rozpoznávania, pričom scény z Mozartových opier sú jednoducho TOP! Výborná vyvážená kamera je miestami striedma ako F. Murray Abraham v úlohe Salieriho - tá bolesť, ktorú prežíva pri prerozprávaní príbehu doslova sálala do mojej obývačky - a ako jeho protipól správne uletený Tom Hulce v úlohe Mozarta. Trvdíte, že Prelet je skvelý? Fajn, ale má svoje resty. Amadeus je jasný triumf, geniálne dielo na ktorom sa nesmie nič meniť. Rozhodne doporučujem vidieť. ()

r007

Můj srdeční film. Jednoznačně nejlepší ze všech! Tak obdivuhodně poskládaný celek ,který funguje po celou dobu prostě jinde neexistuje. I kdyby už Forman potom nenatočil vůbec nic, tento film mu zajistí nesmrtelnost. Nejdřív jsem měla pocit, že se film líbí jenom mně, protože od mládí Mozarta miluju, ale pak mi došlo, že ten film přitáhl i lidi, co vážnou hudbu moc neposlouchají. Osobně mi na filmu přijde nejlepší kombinace hudby s jednotlivými scénami. Občas mi připadlo, jakoby snad musela pomáhat nějaká nadpřirozená síla. Nejlepší scéna je ta, kdy Mozart diktuje Salierimu Requiem. Cítím hrdost nad tím, že se některé scény natáčely v Kroměříži a že jsou tam vidět čeští herci. Je to klenot mezi filmy všech dob. ()

robfi

Pěkné kostýmy, výprava, snaha o příběh, snaha o hudbu a střih ... a v konečném důsledku takový etalon, jak točit životopisné filmy o dávno mrtvých celebritách. Trochu mi vadí, že tu Mozarta prodali tak lacino, jako kus masa na řezníkově pultu. Jasně, je to libová šunka od kosti, voňavá, na stříbrném talíři..., ale pořád jenom šunka a s Mozartovou osobností to nemá skoro nic společného. Čekal jsem celý akord chutí a vůní a jedno velké WOW, které si génius Mozartova ražení zasloužil a které se bohužel nekonalo, zůstalo to všecko jen na povrchu, aby to vydělalo nějaké prachy a tím to padlo. Škoda. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa