Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

Páně

Co naplat, když si podá ruku skvělá atmosféra s kostýmními orgiemi a s božskou hudbou, nezbývá než smeknout. Naprosto bezchyný F. Murray Abraham a Tom Hulce také skvělý. Místy jsem se dostával až do extáze a křečí, které mnou procházely při skvělé hudbě W.A Mozarta. Obvzláště silným momentem bylo diktování Requiemu. To mi až běhal mráz po zádech. Mistrovské dílo, zcela jednoznačně se řadící mezi největší uspěchy Miloše Formana. ()

RedDuck

Film výborně a bezchybně odsýpal, nicméně byly tři hodiny moc. Téma střetávání génia s průměrností pro mě nevyznělo na maximum, už sem o tom předtím párkrát něco přečet (třeba Nietzseho tvorba). Nedokázal jsem se ani s jednou postavou nějak ztotožnit nebo se jí nadchnout, což považuji za největší minus. ()

rekkky

Život Wolfganga Amadeuse Mozarta v 160 minutách? NE! Pohled Antonia Salieriho jakožto největšího kritika, ale zároveň skrytého bezmezného obdivovatele „spratka“? ANO! Děkuju Miloši Formane za filmový zážitek. ()

Rokle

Film o střetu dvou různých světů. Obrovský talent, s kterým se plýtvá vs. lidská žárlivost. Salieri, který neunesl prohru s Mozartem, zvolil svoji bitvu na svém kolbišti, kde mohl úžasného Amadea týrat. Člověk ho na jedné straně chápe, protože je prostě strašně ubíjející, jak se může v něčem sebevíc snažit, ale přitom nikdy nedosáhnout toho, co někomu jde naprosto snadno. Proto si myslím, že tento film je tak moc o životě, protože popisuje skutečné lidské emoce a jejich nemožnost je kontrolovat (viděno již dávno, komentář přidán z důvodu toho, že jsem si na ten film díky kamarádovi vzpomněl a neodolal jsem něco napsat :) ()

Wolvie

Když génius točí film o géniovi,měl by být výsledkem geniální film.Pro mnohé jím Amadeus možná i je,ale já ho považuji "jen" za brilantně zvládnuté řemeslo bez emocí.Forman sám sobě dokázal,že natočit dokonalý film pro něj není sebemenší problém,ale jaksi zapomněl na diváky.To je můj názor a přestože je Amadeus výborný,stejně mám radši jiné Formanovy filmy. ()

mrtvej pes

Napsat konstruktivní komentář k tomuto filmu, to je na mé řečnické schopnosti až příliš veliké sousto. Navíc bych nebyla objektivní, jelikož tenhle film miluju (a kdybych mohla, vdám se za něj). Proto jen řeknu, že je to silné, strhující, ještě nikde jsem nenarazila na tak přesvědčivé herecké výkony a hudba - hudba.. ()

manhamaya

Možná se budete ptát proč jenom 4*. Důvod je prostý, nemám ráda klasicistní styl hudby. Po tomto filmu si ji opravdu dlouho! nepustím.. Ale co se týká filmu-na tu dobu kdy byl natočen je excelentní, nepoznala bych, že natáčení proběhlo roku 1984, tipovala jsem něco mezi léty 1994-1997 ()

Norus88

Jeden z najväčších filmový zážitkov aké som zažil. Spojenie klasickej hudby, opery a jedného z najväčších géniov čias v jednom jedinom snímku, je pre mňa jedna z mála dokonalých kombinácií. Pestrý príbeh Mozartovho života sprevádzaný jeho nesmrteľnými umeleckými dielami a v podaní Toma ako Mozarta na ktorého herecký výkon ani nemám slov ma úplne pohltil a zanechal vo mne tie najkrajšie pocity aké sa vôbec dá. Nezabudnuteľný zážitok, ktorí má u mňa čistých 100%. ()

Fawkes

Neskutečný filmový zážitek, který pocítím u málokterého filmu. M. Formanovi patří velikánský dík, a vlastně mi vynahradil Přelet nad kukaččím hnízdem, který mě od něj bohužel až tak nezaujal. Tom Hulce jako mladý Mozart nejlepší, jeho smích mám stále v uších a myslím, že mi tam vydrží ještě dlouho. Doba 18. století vykreslena přepychově do detailu, včetně kostýmů a všeho. Soundtrack netřeba řešit, tento film prostě ukazuje Mozartovu skvělou životní práci. Jinak jsem rád, že jsem se něco dozvěděl z historie hudby a o jednom z největších skladatelů. Opravdu se jedná o velice silný film, až teda na tu stopáž, která se však dá vydržet a konec vážně stojí za to. Nesmírně jsem si to užil !!! (100%) ()

agassi68

Moja spolužiačka z VŠ sa bola kedysi na tento film pozrieť 11krát po sebe, čo sa mi zdalo úchylné. No v tých časoch vidieť Formana v kine bol výnimočný zážitok. Ja som vtedy až také nadšenie nezdieľal, predsa len Stallone, Schwarzenneger či Willis boli onakvejší hrdinovia ako neznámy Hulce. Teraz som si pozrel režisérsky zostrih po mnoho rokoch a nebol som sklamaný. Najmä Salieri v podaní F. Murray Abrahama ťahal film nahor. Známe tváre z vedľajších rolí, dobové kostýmy a precízna réžia prevážili trojhodinovú dĺžku. ()

Iwiiik

Miloš Forman je bezpochyby nejpreciznějším a nejcitlivějším režisérem historického dramatu v Hollywoodu. Amadeus je dokonale natočenou připomínkou toho, že za všechno se platí. Mozart zaplatil za svou genialitu jistou výstřední, až bláznivou povahou, zatímco Salieri přes své vybrané chování a hluboký stupeň vzdělanosti postrádal nadání. Překvapivé je, že přes poměrně dlouhou stopáž v kombinaci s "neakčním" scénářem, plyne film bez známky zdlouhavých scén. Skvělá stavba i kostýmy, výborný herecký výkon Toma Hulce a především Mozartův "soundtrack", jsou pilíře, které pomáhají ke zpěvnosti i ponurosti jednoho ze základních kamenů světové kinematografie. ()

bulbasaur

Už len trailer na remastrovanu ediciu, ktoru s hrdostou vlastnim, je bezchyby. Film ktory treba vidiet o hudbe ktora meni a hladi dušu. (KOSTYMY A VYPRAVA !!) Hudba v hlavnej ulohe ktoru ani skvostne herecke vykony a paradna Formanova taktovka neprekona. Milujem Mozarta a jeho tvorbu ...kocham sa tymto filmom zakaždym ()

GOREGASM

Lze tomuto strhující portrétu jedné z největších osobností klasické hudby vůbec něco vytknout. Obvyklé a účinné Formanovy zbraně, tedy do posledního detailu promyšlená výprava, vypravěčský cit a geniálně zvolení herci, kteří zde prožívají své životní party (fenomenální Hulce i Abraham, přestože každý úplně jiným způsobem) a dělají z Amadea skutečnou klasiku, která se v srdcích filmových fanoušků zapsala stejně hluboko jako hudba s pera Mozartova do hudebních dějin. 100% ()

helloween93

Dnes již legendární film o hudbě, o žárlivosti a o intrikách. Sledujeme zde osudy Salieriho a Mozarta, přičemž Salieri je průměrný dvorní skladatel ve Vídni a Mozart je hudební génius převyšující všechny ostatní. To Salieri, který dal hudbě celý svůj život snáší velmi těžce. Vážnou hudbu nemám rád, ale tady jsem to zkousnul, protože bez ní by to nebyl film o Mozartovi. Miloš Forman na vrcholu. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa