Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

alsha

Výborná pomůcka pro popularizační vyučovací metody dějepisu a hudební výchovy na střední škole - Studenti tak tohle byl Mozart ()

Bo

Úžasná a dychvyrážajúca pocta umeniu a šialenstvu. Zakaždým ho sledujem bez pohnutia a zakaždým neverím, že niečo také nádherné bolo vôbec natočené. ()

tony_2

Vynikajuci rezijny pocin Milosa Formana.Tom Hulce v ulohe Wolfganga sa mi svojim prejavom tak zaryl do pamate,ze odteraz stale ked pocujem meno Mozart vybavi sa mi prave on. Dalsie plus pre tento film je nadherna vyprava a kostymy. Videl som obe verzie filmu a obe boli skvele ale ja osobne by som skor odporucil predlzenu verziu. A odporucam si tento film pozriet vkine. Pretoze je jedno na akej velkej obrazovke to budete pozerat aj tak sa to nevyrovna zazitku z kina. Mozem len a len odporucit. ()

Lokran

nezapomenutelné. film s geiální výpravou, hereckými výkony a samosebou mozartovou hudbou. tato fikce je natolik působivá, že až svádí k tomu pomyslet si, co když to bylo nějak takhle:) forman je třída. 95% ()

xylofonka

Miloš Forman v nejlepší formě. Jak mohl tohle všechno zahodit pro obyčejně pohádkového Valmonta, když stejně určitě věděl a stále dobře ví, že Nebezpečné známosti se překonat nedají? ()

Marecko

Nejlepší biografický snímek, který jsem kdy v životě viděl (možná dohromandy s Walk the line) a herecký výkon Antonia Salieriho v podání F. M. Abrahama naprosto skvostný. Nemůžu jinak než 5* ()

Tamdydam

Jen pro informaci: Ti, co hodnotí Amadea s českým dabingem, hodnotí úplně jiný film. A to podstatně horší. Amadeus vůbec neměl být dabován. Těžko nahradit "pošukovský" hlasový projev Toma Hulce tak, aby jste z výstřední hlavní postavy neudělali úplného pitomce. Tak jak se to dabingu povedlo. Jo a zárověň nedoporučují film brát jako žovotopisný dokument. Tohle všechno vemte na vědomí a užijete si výborný film ()

PaRi

Člověka mimoděk bere hrdost, že tenhle skvělý režisér je Čech. A to ho komouši vyštvali do emigrace. Osobně si myslím, že o Mozartovi už nikdy nikdo nemůže natočit poutavější film. Forman měl vždy nos na téma a na lidi. Věděl i koho přizvat jako scénáristu. ()

Tomket

Většina komentářů, které jsem zde přečetl jsou sračky a nebo pořád dokola opakující se jedno a totéž. I já souhlasim s výbornými hereckými obsazeními, precizní hudbou, kamerou atd... To všechno si samozřejmě zasluhuje uznání a nikterak to nesnižuji. Mě se především na Amadeovi, jako na filmu takovém, líbí jiné věci. Miloš Forman, člověk tvrdohlavý, co si stojí za svým, prosadil, že film se bude točit v Praze a tak se i stalo. Vždyť Praha, to je světový architektonický pojem a Forman moc dobře vědel, co dělá. To dodalo filmu vynikající prostředí a kulisu. Důležité je, si připomenout rok natáčení a jaké rizika to přinášelo. K Theodoru Pištěkovi - troufám si říct, že nikdo doposud nepřekonal kvalitně a realisticky do deailu propracované kostýmy. Přesné repliky oblečení, masky, paruky - jeho styl prostě nemá chybu a posouvá to film ještě blíž k dané době. Co mě nejvíc dostalo, je SÍLA příběhu. Jen jeden úsek za všechny: Průměrný skladatel Salieri, starý unavený člověk posetý vráskami na obličeji,plně uvědomující si svojí existenci na tomto světě, projíždí na invalidním vozíčku blázincem, říkajíce ležícím, sedícím, i do stropu koukajícím bláznům: "Průměrnosti, ať jsi kdekoliv, dávám ti rozhřešení. Zprošťuji Vás všechny viny....." V pozadí se mu vybavuje smích geniálniho Mozarta. ()

merlik

Dokonalé stejně jako Mozartova hudba. Herecký výkon F. Murraye Abrahama výstižně vykresluje proměnu lásky a bezmezného obdivu ke geniálnímu skladateli v nenávist a intriky. Krásný obraz středu průměrnosti a výjimečnosti. Jediná výtka, ten hýkavý smích Toma Hulce v roli Mozarta snad nemusel být. Kostýmy, výprava, trefné používání hudebních motivů, režie, scénář, kamera, všechno za jedničku s pěti hvězdičkami. ()

louski

Další skvostní dílo od pana Formana. Perfektní film což podtrhují herecké výkony všech postav. Vážnou hudbu jsem nikdy neposlouchal ale po celou dobu jsem si přál at hraje stále dokola a mohl se sní rozplívat. ()

MRPitivier

Miloš Forman pojal toto dílo velkolepě! Výborné herecké obsazení, silný příběh s intriky, žárlivostí, ješitností, bály, báječnou muzikou velkolepého Mozarta. Géniovo dílo o hudebním géniovi! 8 Oskarů je toho důkazem! ()

Jacccob

Parádní film, které se za nic nestydí, a všechno vám naservíruje takovým tempem, že to nebudete čekat. Miloš Forman je zkrátka borec. ()

Sollozzo

Rockstar 18. století. Tak by se dal shrnout život Wolfganga Amadea Mozarta. Miloš Forman vypráví nejen zajímavý příběh, který se (zlehka) opírá o historická data ze života Mozarta, ale hlavně vypráví příběh o velké zášti a nevyplněných snech. Nikdo neví jak to doopravdy bylo mezi Salierim a Mozartem, ale podle historických dat nebyli nepřátelé. Spíše se obdivovali (i když trochu té závisti v sobě museli podusit). Herci jsou bezchybní. F.M. Abraham si rozhodně Oscara zasloužil. Tom Hulce a jeho idiotský smích?...to musel rozhodně pilovat dlouho:-). Každopádně Amadeus je špičkový film, při kterém jsem se i přes tříhodinovou stopáž nenudil. Avšak na opakované shlédnutí si nějaký ten rok počkám. 80%. ()

lenzi

Jeden z vrcholov životopisného žánru. Keď neskôr Forman začal načierať do amerických reálií, to mi až tak nesedelo. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa